preloader

Canlı Bir Göz Çevresi İçin Uygulamanız Gereken 5 Adım

Canlı Bir Göz Çevresi İçin Uygulamanız Gereken 5 Adım

Yazı Boyutu:

Sizi çok daha genç ve sağlıklı gösterecek aydınlık bir göz çevresi için takip etmeniz gereken adımları öğrenin.

Gün içerisinde saatlerce elektronik cihazlara bakmak, cihazlardan yayılan mavi ışığa maruz kalmak, kaliteli uyku uyuyamamak, sağlıklı beslenememek ve yaşın ilerlemesi gibi faktörler göz çevresinde yorgun bir görünüm oluşturuyor. Canlı bir göz çevresi görünümü her zaman için önemli ancak maske kullandığımız için bu günlerde çok daha fazla önem taşıyor! Ön planda olan gözlerinizin genç bir görünüme kavuşması için takip edeceğiniz 5 adımı keşfedin.

Lenfatik dolaşımı destekleyin

Canlı Bir Göz Çevresi İçin Uygulamanız Gereken 5 Adım

Genç bir cilt ve göz çevresi için lenfatik dolaşımı hızlandırmak şart. Peki, en etkili şekilde lenfatik dolaşımı nasıl destekleyebilirsiniz? Çözüm; Gua Sha’da! Pembe kuvars, kristal kuvars, yeşim ve aventurin gibi değerli kristallerden yaratılan masaj taşının pek çok yararı var ancak biz şimdi göz çevresinde yarattığı etkilere bakalım…

Öncelikle Gua Sha’yı buzdolabında saklamanızı ve özellikle sabah kullanmanızı öneriyoruz. Temiz yüzünüze soğuk taş ile yapılan masaj; göz altı şişliklerini tamamen gideriyor. Kan dolaşımı hızlanıyor, lenf drenajını ve cilt elastikiyeti düzenleniyor. Göz kenarındaki çizgilerin oluşmasını geciktirip var olanları ise en aza indiriyor. Doğal bir botoks etkisi yaratan Gua Sha ile çok daha canlı bir cilt ve göz çevresine sahip olacaksınız.

Çevresel etkilerden cildinizi koruyun

Canlı Bir Göz Çevresi İçin Uygulamanız Gereken 5 Adım

Estée Lauder bünyesindeki bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre; geceleri telefon ve bilgisayar gibi dijital ekranlardan gelen ışığa maruz kalmak, cilt hücrelerinin doğal ritimini bozuyor ve göz çevresinde koyu halka gibi yaşlanma belirtilerinin görünümünün arttırıyor. Geceleri, dijital ekran ışıklarına maruz kalmak, hücrelerin uyanık olmasına ve gün içerisinde oldukları gibi enerji harcamalarına sebep olabiliyor. Cilt, doğal gece onarım sürecini yaşayamadığı için, cilt daha hızlı yaşlanıyor.

{772986}

Yüz yogası yapın

Canlı Bir Göz Çevresi İçin Uygulamanız Gereken 5 Adım

Genç cilt görünümü maalesef yalnızca cilt bakımı ile elde edilemiyor, bakım rutininin yanı sıra yüz yogası yapmak büyük önem taşıyor. Yaşınız ilerledikçe doğal olarak yaşlanma belirtileri ile karşılaşıyorsunuz. En büyük belirti ise göz çevresinde oluşuyor. Özellikle düşük göz kapakları, yüzünüzü olduğundan daha yaş almış gösterebiliyor. Yaşlanma belirtilerine karşı en iyi yöntem, yüz yogası. Bir eğitmenin desteği ile kendinize günlük bir yüz yogası seansı oluşturun ve seansın içerisine mutlaka bu egzersizi ekleyin;

  • Omuz başlarınızı geriye alarak ve omurganızı dik tutarak yüz yogasına başlayın.
  • Bileklerinizin üzerindeki kemiği kaşlarınızın üzerine yerleştirin.
  • Avcunuzun içini alnınızın üzerine koyun ki kaşınızı yukarıya çektiğinizde kırışıklık oluşmasın.
  • Elinizi bastırarak alnınızı yukarı doğru çekip en az 10 saniye bekleyin.
  • Sürenin sonuna geldiğinizde elleri geriye doğru çekerek, göz kapaklarınızı ve alnınızı rahatlatın.

Uyku kalitenizi arttırın

Canlı Bir Göz Çevresi İçin Uygulamanız Gereken 5 Adım

Kaliteli bir uyku; ruh halinizi, performansınızı ve genel sağlık kalitenizi önemli ölçüde artırdığı gibi cildinize de sağlık ve ışıltı veriyor. Gözleriniz canlı görünüyor ve mor halkalardan kurtuluyor. Uyku kalitenizi arttırmak için uygulayabileceğiniz pek çok adım var. Bunlardan birkaçı şöyle;

  • Uyumadan önce meditasyon yapmayı deneyin. Bu konuda yapılmış meta analizler meditasyon yapmanın, diyaframa nefes almanın ve basit yoga hareketlerinin stresinizden arınmanıza ve rahat uyumanıza fayda sağladığını gösteriyor.
  • Sakinleşmek, rahatlamak, gevşemek, kolayca uykuya geçmek için lavanta yağından destek alın. Yatak odanızı havalandırıp, çarşaflarınızı silkeledikten sonra üzerlerine lavanta uçucu yağı ile hazırlanmış çarşaf spreyi sıkmak sakinlik ve gevşeme duyularınızı harekete geçirirken sizi uykuya hazırlayacaktır.
  • Herkesin gün içinde bir takım problemlerle uğraşıyor olması modern şehir hayatının kaçınılmaz parçası. Bunun için yatağa yattığınızda kafanıza takılacak ve sizi endişelendirebilecek konuları listeleyin, başlıklar halinde yazın ve onları yatmadan olumlu olarak yanıtlamaya çalışın. Çözüm arayışınızı yatağa saklamayın.

{773236}

Yiyeceklerin gücünden faydalanın

Canlı Bir Göz Çevresi İçin Uygulamanız Gereken 5 Adım

Avokado, badem, fındık gibi yağ içeren besinler, E vitamini bakımından zengindir. İçeriğindeki antioksidan ve mineraller sayesinde cildin daha dolgun ve parlak gözükmesine yardımcı oluyor. E vitamini bakımından zengin olan yiyecekleri, beslenme rutininizin bir parçası haline getirin. Özellikle ara öğünlerde bu besinleri tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra avokadoyu göz altlarınıza krem gibi sürebilirsiniz. Doğal bir anti-enflamatuvar olan avokado, göz altı torbalarınızı küçültüyor, göz çevrenizi derinlemesine nemlendirip yüzünüze güzel bir ışıltı veriyor.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları