preloader

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

28.06.2024
Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi
OGGUSTO CLUB’A ücretsiz üye olarak yazıyı sesli dinleyebilirsiniz.

Yazı Boyutu:

Şişlikler, koyu halkalar, kırışıklıklar ve sarkmalar… Göz çevremizde; amacımız, ister mevcut durumu koruma altına almak, ister iyileştirmek olsun, en sık karşılaşılan problemlere karşı neler yapabileceğimizi ve hangi içerikleri tercih edebileceğimizi araştırdık.

Kozmetik sektöründe devirmek üzere olduğum 20 yıla yakın zamana dayanarak söylüyorum; göz çevresi bakımına yapılan yatırımın getirisi her zaman yüksek olacaktır. Göz çevresine çok daha özel bir çaba, imkân ve bakım gösterdiğinizde karşılığını alacağınıza emin olabilirsiniz.

Göz Çevresi Neden Özel Bakım Gerektirir?

Kendi Nemini Üretemez

Göz çevremizdeki deri yüzümüzdeki en ince ve hassas bölgelerden biridir. Cildin diğer kısımları gibi kendi yağını üreterek nem kaçışını engelleyemediği için, bu bölgeye özel, nemlendirici bir ürün kullanmak çok daha büyük önem taşımaktadır. Göz çevresini hem etkili şekilde nemlendirecek hem de yağ butonlarına neden olmayacak ürünü bulmak ise bazen çok yorucu olabilmektedir. Üzerine bir de kırışıklık, morluk veya ödem gibi bir problem çözme misyonu yükleyecekseniz, doğru göz çevresi ürününü bulmak çok bilinmeyenli bir denklem kadar zorlayıcı olabilir.

Üzerine Sürdüğünüz Her Şeyi Hızlıca Emer

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

Bu ince ve hassas bölge, (yine kendi koruma bariyeri olan yağını üretemediği için) üzerine sürdüğünüz hemen hemen her türlü içeriği sünger gibi emecektir. Bu da ciltte tahriş ve ödem gibi problemlere neden olabileceği için çok tercih edilen bir durum değildir. Normal koşullarda hassas bir cilde sahip değilseniz bile, göz çevrenizdeki derinin cildinizdeki en hassas bölgelerden biri olduğunu, çevresel etkilerden ve yaşam tarzınızdan çok hızlı etkileneceğini aklınızdan çıkarmayın.

Göz Kremi Nasıl Sürülür?

C Harfi Çizin

Çoğu göz ürünü göz çevresindeki kemiğin üzerine, C harfi çizecek şekilde sürülerek, bu bölgedeki derinin kendi kendine ihtiyacı kadar çekmesi beklenir. Tüm göz çevresine – göz kapağı dahil- veya tüm yüzle beraber göz çevresine de uygulanabilen ürünlerde ise, göz çevresi derisi direkt emdiği takdirde tahrişe neden olmayacak içerikler kullanılmasına ekstra özen gösterilir.

Tabii bu yine de kişinin kendi hassasiyeti doğrultusunda, herhangi bir maddeye karşı alerjik reaksiyon göstermeyeceği anlamına gelmez. Tıpkı bazı bünyelerin, çok doğal olmasına rağmen, çileğe alerji göstermesi gibi. Eğer alerjik ve hassas bir bünyeye sahipseniz, çok önemli bir toplantı veya davet öncesi göz kreminizi değiştirmemeye özen gösterebilir, öncesinde de kremi belirli bir bölgede test edecek şekilde deneyimleyebilirsiniz.

{51432}

Yüzük Parmağınızı Kullanın

Elimizdeki tüm parmaklar arasında, göz çevresine en az basıncı uygulayacak olan yüzük parmağımız olduğu için kremi göz çevremize sürme görevi de bu parmağındır. Bilinçli bir şekilde vurmak isteseniz de yüzük parmağınızla göz çevrenize sert vurmanız çok mümkün değildir. Yüzük parmağınızı, göz çevrenizdeki hassas bölgeye zarar vermeden ürün (makyaj dahil) sürmenize olanak sağlayan bir emniyet gibi düşünebilirsiniz.

Göz Çevresi Problemleri: Çizgi ve Kırışıklıklar

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

Vücudumuzda en sık (ve muhtemelen en haşin) kullandığımız organlardan olan gözlerimiz, gün içerisinde çok fazla kırpmaktan, mimiklerden, UV ışınlarının yıpratıcı etkilerinden ve yaşam tarzı gibi dış faktörlerden dolayı, erken yaşlanma belirtilerini çok daha hızlı gösterebilmektedir. Ek olarak yukarıda bahsettiğimiz gibi kendi yağını üreterek nem kaçışını engelleyemediği için veya yanlış uygulamalar neticesinde veya yeterince hassas davranmadığımız için, göz çevresinde erken yaşlanma problemi kaçınılmaz olabilir.

Yaşlanmanın en belirgin sonuçlarından biri su kaybı olduğu için, cildinizi hem içeriden hem de dışarıdan nemlendirmek bu probleme karşı en büyük etkiyi sağlayacaktır.

Ancak belli bir yaşın üzerindeyseniz ve cildinizin kollajen üretiminde bir azalma hissediyorsanız (ki bu durum yaşam tarzı, beslenme ve stres faktörlerine göre kişiden kişiye değişiklik gösterebildiği için net bir yaş söylemek doğru değildir) nemlendirmekten daha fazlasını yapabilen içeriklerden faydalanmak gerekir.

Cilt kırışıklıklarında da olduğu gibi Retinol, Peptit veya EGF (Epidermal Growth Faktör) türevi içerikler, göz çevresi kırışıklıklarında da fayda sağlayacaktır.

Kişisel Tercihim; La Prairie Skin Caviar Eye Lift

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

Teknolojiyi güçlü içeriklerle birleşen bu formülün iki farklı tüpe sahip ve hava geçirmeyen yenilikçi ambalajı, Exclusive Cellular Complex, Caviar Infinite ve Caviar Micro-nutrients gibi markanın patentli özel etken maddelerinin yapısını ve etkisini kullanım anına kadar aktif tutma özelliğine sahip. İki farklı tüpte yer alan aktif içeriklerden bir tanesi, daha ileri bir koruma için ayrıca kapsül teknolojisini de içeriyor.

Satın Al

Böylece ürünü kullanmak için sıktığınızda sadece kullanım anında bir araya gelerek aktive olan içerikler etkinliklerini kaybetmeden göz çevrenizi adeta yeniden yapılandırıyor. Üst göz kapağı ve kaşları da kaldırmayı destekleyen ürün, çizgi ve kırışıklıkların yanı sıra morluk ve şişlik problemiyle de savaşmayı destekliyor.

gülsha Global Eye Perfector Cream

%99,3 doğal içeriklerden oluşan formülü, içerdiği esansiyel gül yağının yanı sıra, doğal retinal, kafein ve hyalüronik asit gibi diğer içerikleriyle yaşlanma karşıtı bakıma ek olarak göz çevresi torbalarına ve koyu halka görünümüne de fayda sağlıyor.

Satın Al

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

Formülünde su yerine gül suyu ve aloe vera gibi faydalı içerikler bulunan ürünün ilk kullanımda nemlendirdiğini ve 4 haftalık kullanımda anti-aging etki sağladığını gösteren klinik çalışmaları bulunuyor.

The Inkey List Retinol Eye Cream

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

Yavaş salınımlı ve stabilize %3 Vitalease retinol içeriğiyle güçlü bir anti-aging etki gösteren ürünü özellikle gece kullanmanızı öneririm. Daha önce herhangi bir retinol deneyiminiz olmadıysa belki güneşin etkisinin daha az olduğu bahar ve kış aylarında, haftada bir iki defa geceleri uygulayacak şekilde başlayabilir, gündüz göz çevrenizi SPF’li bir ürün ve güneş gözlüğüyle destekleyebilirsiniz.

Satın Al

Retinol ciltteki çizgi ve kırışıklıkları azaltmada ve kolajen üretimini artırmada çok yardımcı bir anti-aging içeriktir ancak en etkili sonucu alabilmek için özenle seçilerek dikkatle uygulanması gerekmektedir. Bu özel içerikle ilgili detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz

NEOSTRATA Correct Saf Retinol Göz Kremi

Saf retinol ile formüle edilmiş sıkılaştırıcı kompleks, daha parlak, sıkı ve pürüzsüz gözaltı görünümü için cilt yenilenmesini desteklemeye yardımcı oluyor.

Neostrata

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

Hassas olmayan ciltlerde dahi, göz çevresindeki deri hassastır. Üstüne bir de hassas bir cilde sahipseniz, tahrişe neden olmayacak, anti-aging etkili bir göz çevresi ürünü bulmak çok zorlayıcı olabilir. Bu durumda doğal içeriklere sahip ürünlerden faydalanabilirsiniz.

NUXE Merveillance Lift Eye Cream

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

Güngüzeli çiçeğinin Oleoactif maddelerini, diğer doğal özler, peptidler ve bitkisel kafeinle birleştiren formülü sıkılaştırıcı etkisinin yanı sıra, çok daha aydınlık ve dinlenmiş bir göz çevresi sağlıyor.

Satın Al

CHANEL Sublimage L’Essence Fondamentale Yeux

Yüksek konsantrasyonlu vanilya özü içeriğiyle, göz kapağındaki ve çevresindeki cildi sıkılaştırarak, kırışıklıkları düzeltiyor. Koyu halka ve şişkinliklere karşı etkili formülü, aynı zamanda göz çevresine belirginlik kazandıran kirpik ve kaş yoğunluğunu da artırmaya yardımcı oluyor.

Satın Al

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

DRUNK ELEPHANT Shaba Complex Eye Serum

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

Bakır peptitleri, siyah çay fermenti ve edelvays kök hücre içeriğiyle göz çevresindeki kırışıklıklarla savaşmaya ve yenilerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olurken, niasinamid içeriğiyle göz çevresinde daha eşit bir tonda aydınlık sağlamayı destekliyor.

Satın Al

OGGUSTO Satış & Proje Direktörü Başak Güsar’ın Kişisel Tercihi; SKINCEUTICALS AOX+ Eye Gel

Hassas göz çevresini, oksidatif stresin etkilerine karşı korumak için phloretin ve ferulik asit ile zenginleştirilen formülü, yaşlanma belirtilerini azaltıyor, daha canlı ve dinlenmiş bir görünüm sağlıyor.

Satın Al

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

Göz Çevresi Problemleri: Şişlikler

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

Cildimizin genelini etkileyen yaş almayla beraber, zayıflayan göz çevresi derisinde de daha fazla ödem oluşması normaldir. Ancak yaşlanma faktörü haricinde (veya beraberinde) göz çevresinde oluşan ödemin en sık karşılaşılan sebepleri ayrıca; yorgunluk ve uykusuzluk (veya aşırı uyumak), fazla tuz tüketimi, sert biçimde makyaj temizleme ve hormonel değişimler olabilir.

Bir Gece Önceki Tuz Tüketiminizi Gözlemleyin

Uyku düzeninize dikkat ederek ekran kullanımınızı kısıtlarsanız ve bol su içerseniz bu problemi büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Eğer bazı sabahlar, normalden daha şiş gözlerle uyanıyorsanız, bir gece önceki tuz tüketiminizi gözden geçirin. Paralellik gözlemliyorsanız, tuz tüketiminize dikkat ederek bu görünümü azaltabilirsiniz.

Göz çevresi ürününüzde kafein, peptitler ve kahve çekirdeği ve yeşil çay polifenolleri gibi içerikler olmasına özen gösterebilirsiniz.

ABTİRA GARDEN Coffee Bean

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

Doğal içeriklerden oluşan bu çok özel formül, kahve özü içeriğiyle şişlik ve morluklarla savaşmaya yardımcı olurken, hyalüronik asit, aloe vera ve ölmez çiçeği suyu ile göz çevresini nemlendirmeye ve rahatlatmayı destekliyor.

Satın Al

Özellikle soğuk hissi yaratan metal uçlu bir aplikatör veya buzdolabında muhafaza ettiğiniz bir jade roller yardımıyla uygulayacağınız göz çevresi masajı da kan dolaşımını artırarak ödemi atmada ve şişliği indirmede önemli ölçüde fayda sağlayacaktır. Göz kreminizi de buzdolabında muhafaza ederek soğuk sürmeyi deneyebilirsiniz.

ESTEE LAUDER Advance Night Repair Eye Matrix

Özel tasarımlı criyo-çelik aplikatörüyle cilt dokusunu anında 2°C’ye kadar soğutmaya yardımcı bu ürün, aynı zamanda özel içeriğiyle komple bir göz çevresi bakımı sağlıyor.

Satın Al

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

OGGUSTO Kategori Yöneticisi Sinem Genç’in Kişisel Tercihi; CLINIQUE Pep-Start Göz Kremi

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

Gözlerdeki yorgun görüntüyü uzaklaştırmaya yardımcı formülü daha canlı ve enerjik bir görünüm sağlıyor. Özel tasarlanmış masaj başlığı, gözlerdeki şişkinlik görünümünü azaltarak daha canlı ve enerjik bakışlar yaratıyor.

Satın Al

Sephora Collection Eye Mask

Hindistan cevizi suyunun fermantasyonundan elde edilen biyo-selülozdan yapılan bu ultra ince ve emici göz maskeleri 5 dakika içerisinde bileşenlerin cilt tarafından emilmesine olanak sağlıyor. Özellikle formülünde yer alan kafein, salatalık, grenada ve karpuz sayesinde yorgun ve şiş göz çevresini anında rahatlatmayı, canlandırmayı ve nemlendirmeyi destekliyor.

Satın Al

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

Editörün Notu: Bu ürünü özellikle uçak seyahatlerinde uygulamak için el çantamda veya önemli davetlerden önceki hazırlık çantamda mutlaka bulunduruyorum.

Makyaj Temizleyicinizin ve Yüzük Parmağınızın Önemi

Ancak birçok kişinin farkına varmadan yaptığı en önemli yanlış; özellikle yüzünü havluyla kuruturken ve makyajını temizlerken göz çevresine yeterince nazik davranmamaktır. İnce ve hassas deriyi havlu, pamuk, sert içerikli temizleyicilere maruz bırakmak, bu bölgede geri çevrilemez bir kılcal damar ve deri hasarına yol açabilmektedir. Benzer şekilde göz çevresini ellerinizle ovalamak da aynı hasara ve ödeme neden olabilmektedir. İşte göz kremlerinin, kasları ve dolayısıyla basıncı en düşük olan, yüzük parmağı yardımıyla uygulanmasının nedeni de tam olarak budur.

Göz çevresini hassaslaştırmadan, hızla temizlemesi için bu makyaj çıkarıcılardan destek alabilirsiniz.

KİKO Pure Clean Eyes Lips Waterproof Makyaj Temizleyici

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

Suya dayanıklı makyajı bile etkili ve nazik bir şekilde temizleyen çok etkili bir formüle sahip.

Satın Al

Göz Çevresi Problemleri: Morluk ve Koyu Halka Problemi

Göz çevresindeki koyu halka problemi büyük ölçüde genetik faktörlere bağlı olsa da, göz çevresindeki derinin çok hassas olmasından ve kılcal damarların dış etkenlerden ve darbelerden fazlasıyla etkilenmesiyle tetiklenebilir.

Göz Çevrenizdeki Kılcal Damarları Koruyun

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

Susuzluk ve yorgunluk, cildin kollajen bütünlüğünü bozduğunda, ilk belirtiler kollajen doku bakımından en zayıf nokta olan göz altlarında içe çökme ve koyulaşma olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle su tüketimi, sağlıklı beslenme ve uyku, bu konuda da en önemli maddeler olarak yerini koruyor ve aşlanma karşıtı kremlerde yer alan retinol ve kolajen içerikleri bu problemle savaşırken de devreye giriyor. Yine göz çevresindeki kılcal damarları tahriş edecek temizleme ve ovalamalardan da sakınmak gerekiyor.

En Önemli Göz Çevresi Koruyucusu; Güneş Gözlüğü

Güneş ışınları hem gözlerinizi daha fazla kırpmanıza neden olacağı hem de göz çevresindeki kollajen dokunun bütünlüğünü bozacağı için, gözünüzü komple çevreleyen bir güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyin.

Özellike koyu renk problemine ve renk eşitsizliklerine karşı, tıpki cilt ürünlerinde olduğu gibi, göz çevresi ürünlerinde de C Vitamini, Niyasinamid, Arbutin, Kojik asit, Azelaik Asit gibi etken maddelerden faydalanabilirsiniz.

OGGUSTO Kategori Yöneticisi Cemre Bosnalı’nın Kişisel Tercihi; Murad Vita-C Eyes Dark Circle Corrector

Kapsüle edilmiş stabilize C vitamini içeren formülüyle göz çevresindeki koyu leke ve halka problemini azaltmayı destekleyen ürün aynı zamanda renkli formülü ve ışık yansıtan mikromineraller ile göz çevresinin ışıltısını artırarak daha aydınlık bir görünüm sağlıyor. Formülündeki kırmızı ve kahverengi alg özleriyle daha sıkı bir göz çevresini destekliyor.

Satın Al

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

ORIGINS Ginzing Eye Cream

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

GinZing™ Enerji Verici ve Aydınlatıcı Göz Kremi’nin sırrı, doğal ve aktif enerji verici bileşenlerinde saklı. Panax Ginseng ve kafein içeren güçlü formülü, daha sağlıklı ve daha parlak görünen bir göz çevresi için çalışırken, yeni eklenen C vitamini ve niasinamid ise sinerji içinde doğal cilt hücre enerjisini artırmaya yardımcı oluyor.

Satın Al

KIEHL’S Powerful-Strength Line Reducing & Dark Circle-Diminishing Vitamin C Eye Serum

Göz çevresindeki koyu halka, kaz ayağı ve şişkinlik görünümünü azaltmaya yardımcı olurken, C vitaminiyle aydınlık görünüm sağlamayı destekliyor.

Satın Al

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

OGGUSTO Editörü Aslıhan Dönmez’in Kişisel Tercihi; FILORGA Optim Eyes Göz Çevresi Bakımı

Göz Çevresi İçin Bakım Rehberi

Yaşlanmayı önleyici Hyalüronik asit ve NCTS ile canlı ve tazelenmiş bir göz çevresi sağlarken, aktif içerikleriyle göz altı torbalarının ve koyu halkaların görünümünü azaltıyor. Yaşlanmayı önleyici Hyalüronik asit ve NCTS ile canlı ve tazelenmiş bir göz çevresi sağlarken, aktif içerikleriyle göz altı torbalarının ve koyu halkaların görünümünü azaltıyor.

Satın Al

Son olarak cilt bakımında olduğu gibi göz çevresi bakımında da yaşam stilinizin büyük etkisi olduğunu unutmamak gerek. Yeterli uyku, sağlıklı beslenme ve egzersiz tüm vücuduzuna olduğu gibi göz çevrenize de sağlık getirecektir.

Düzenli bir yaşam tarzı ve doğru ürünle istediğiniz sonucu elde edemediğiniz takdirde konusunda uzman bir doktordan yardım alarak, gelişen teknolojinin yardımıyla, probleminize yönelik hızlı ve kolay sonuç almanızı sağlayacak bir müdahale tercih edebilirsiniz.

En iyi göz çevresi kremlerini incelemek için tıklayın.

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları