preloader

Gua Sha ile Sabah Cilt Bakım Rutini

Gua Sha ile Sabah Cilt Bakım Rutini

Yazı Boyutu:

Gua Sha ile masaj nasıl yapılır? Sağlıklı bir cilt için her sabah uygulamanız gereken Gua Sha ile bakım rutinini öğrenin.

Sağlıklı bir cilt için her sabah uygulamanız gereken bir bakım ritüeli paylaşıyoruz! Cilt temizliği ve Gua Sha ile yapacağınız masaj sayesinde genç ve canlı bir cilt görünümüne ulaşmanız mümkün. Ancak hatırlatmak istediğiniz bir nokta var; o da içten gelen güzellik. Cilt ritüelinizin yanı sıra sabahları bedeninizdeki toksinleri atmak için bir ritüel oluşturabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz Ayurveda’nın sabah rutini. Yani diş fırçaladıktan sonra dil temizliği, yağ çekme ve kahvaltıdan yarım saat önce limonlu sıcak su tüketme. Cilt bakımınızı içten de desteklediğiniz zaman sonuç çok daha etkili olacak.

Şimdi gelelim Gua Sha ile sabah cilt bakım rutinine…

Gua Sha ile Sabah Cilt Bakım Rutini

İlk adım: Yüzünüzü temizleyin

Sağlıklı bir cilt için, akşam yatmadan önce yüzünüzü yıkamak kadar sabah yıkamak da önemli. Yastığınızda oluşan olası mikrop veya bakterilerin yüzünüze bulaşmaması için sabahları yüzünüzü temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Yüzünüzü yıkarken iki noktaya dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatalım; sıcak ya da soğuk su cildinizin yağ dengesini bozabilir o yüzden yüzünüzü ılık suyla yıkadığınızdan emin olun ve cildinizin tahriş olmaması için yüzünüzü yuvarlak hareketlerle, masaj yaparak yıkayın.

Ürün önerisi: Nuxe, Canlandırıcı Ultra-Zengin Sabun

Nuxe’un temizleyici katı sabunu, Provence bölgesinde, uzman bir sabun üreticisi tarafından botanik kaynaklı sabun bazı kullanılarak geleneksel yöntemlerle üretilmiş. Sabun, kremsi nemlendirici dokular ve Organik Camelina yağı içerdiği için makyaj izleri, kir ve diğer kalıntıları kolayca temizliyor ve cilde yumuşak bir his veriyor.

Gua Sha ile Sabah Cilt Bakım Rutini

Satın Al

{58899}

2. adım: Serumla gözeneklerinizi sıkılaştırın

Cilt üzerindeki gözeneğin içinde biriken kir, yağ ve artıklardan arınmak önemli bir adım. Bu sayede, küçülen veya kapanan gözeneğin içerisinde kalan artıkların enflamasyona veya akneye yol açmasını engelleyebilirsiniz.

Ürün önerisi: Sinoz Gözenek Sıkılaştırıcı Serum

Sinoz uzmanlarının yeni geliştirdiği bu özel serum, içeriğindeki Niacinamide ve Zinc PCA sayesinde genişlemiş gözenekleri sıkılaştırmaya ve cildin gözenekli görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor. Formülündeki Lactic Acid içeriği ile cilde daha pürüzsüz bir görünüm vermede etkili olan Sinoz Gözenek Sıkılaştırıcı Serum, gözeneklerin içinde günlük faktörlerden kaynaklanan artıkların birikmesini önlemeye destek oluyor. Hafif ve kolay emilen yapısı ile cildinizi hızlıca nemlendirir; yağlı bir his bırakmadan cilde bakım yapıyor.

Gua Sha ile Sabah Cilt Bakım Rutini

Satın Al

3. adım: Doğal bir yağ ile cildinizi nemlendirin

Her doğal yağın farklı bir faydası var. Öncelikle doğal yağların faydalarını öğrenin ve cildinizin ihtiyacını belirleyin. Size iyi gelecek olan yağı seçtikten sonra her sabah temiz yüzünüze birkaç damla yağı sürün. Elinize damlattığınız yağı avuçlarınızın içerisinde ısıtmayı ihmal etmeyin.

Ürün önerisi: Atelier Rebul Besleyici Cilt Bakım Yağı

Markaların doğal yağlarıyla cildini nemlendirmek isteyenlere önerimiz; Atelier Rebul’un Besleyici Cilt Bakım Yağı. %100 doğal değerli yağların karışımı olan Besleyici Cilt Bakım Yağı, pürüzsüz ve yağsız bir bitişi ile cildinizi besliyor ve cildinizin doğal parlaklığını yeniden kazandırıyor. Buğday tohumu yağı ve macadamia yağı, erken yaşlanmanın önüne geçiyor.

Gua Sha ile Sabah Cilt Bakım Rutini

Satın Al

{36159}

4. adım: Gua Sha (yüz taşı) ile masaj yapın

Gua Sha ile Sabah Cilt Bakım Rutini

Satın Al

Gua Sha nedir?

Antik Çin’de kadınların güzellik ritüelinde kullandığı Gua Sha, bir yüz masaj taşıdır. Vücut ve yüz için kullanılabilen bu taş, pembe kuvars, kristal kuvars, yeşim ve aventurin gibi değerli kristallerden yaratılıyor ve bu kristallerin farklı iyileştirici özellikleri bulunuyor. Ancak şunu söyleyebiliriz ki tüm kristal masaj aletleri yüz hattını şekillendiriyor, gözenekleri küçültüyor, cilt gerginliğini ve kırışıklıkları azaltıyor. Gua Sha ile cildinize yaptığınız masaj sayesinde kan dolaşımı hızlanıyor, lenf drenajını ve cilt elastikiyeti düzenleniyor. Ayrıca kas gerginlikleri ve kırışıklık gibi sorunları azaltıyor. Doğal bir botoks etkisi yaratan Gua Sha ile çok daha canlı ve parlak bir cilde sahip olacaksınız. Tabii ki bu etkiler için düzenli kullanım şart.

Gua Sha nasıl kullanılır?

Gua Sha ile Sabah Cilt Bakım Rutini

Yüz masaj taşını kullanırken, yüzünüzde oluşan ufak kırışıklıkları açın ve kaslarınıza masaj yapın. Bunları yaparken yüzünüzde hafif bir baskı uygulamayı unutmayın. Aşağıdaki sırayla yüz masajını uygulayabilirsiniz. Unutmayın, her bir hareketi en az 3 kere yapmanız önemli.

  • Gua Sha ile masaj yapmaya boyundan başlayabilirsiniz. Taşı yan tutarak yukarıdan aşağıya doğru boynunuzda nazikçe gezdirin.
  • Gua Sha’yı düz tutarak çenenizin altından kulak memenize doğru çekin. Tersi yönde geri kaydırırken diğer elinizle çenenizin altındaki deriyi gerdirin.
  • Çene hattından kulak memenize doğru taşı hareket ettirin ve yanağınıza aşağıdan yukarıya doğru masaj yapın.
  • Taşı elmacık kemiği altından saç çizginize doğru çekin.
  • Göz altlarındaki deri, yüzünüzdeki en hassas bölge. O yüzden göz altlarınıza masaj yaparken ekstra nazik davranın. Göz altı masajını içten dışa uygulayabilirsiniz.
  • Kaşınızın üzerinden saç çizginize doğru taşı hareket ettirin. Bunu yaparken bir elinizde gözünüzü kapatabilirsiniz. Son olarak kaşınızın ortasından yukarıya doğru masaj yapın.

Gua Sha ile cildinize masaj yapmak, alt tabakada yer alan toksinlere baskı uygulayarak yüzeye çıkıp vücuttan atılmasını sağlıyor. Bu işlemlerden sonra toksinlerin cildinizden atılmasına destek vermek için su içmeyi unutmayın!

Akupunktur masajı ile Gua Sha’yı uygulamak için izleyebilirsiniz;

{27182}

Gua Sha nasıl temizlenir?

Gua Sha’yı her kullandıktan sonra mutlaka doğal bir sabunla yıkayın. Aksi halde üzerinde bakteriler oluşabilir.

Editörün Notu: Ben temizleme işleminden sonra Gua Sha’yı bir kesenin içerisinde buzdolabına koyuyorum. Her sabah temiz cildime soğuk taş ile masaj yapmak, çok iyi geliyor. Uyku esnasında şişen lenflerin daha rahat inmesine yardımcı olurken cildimi yatıştırıyor.

Gua Sha mı Jade Roller mı?

Gua Sha ile Sabah Cilt Bakım Rutini

Satın Al

Gua Sha ve Jade Roller, kan ve lenf dolaşımını serbest bırakmaya yardımcı olan masaj aletleridir. Bu aletler sayesinde alt tabakadaki tosksinlere baskı uygulanılarak yüzeye atılır ve hücreler çalışır duruma gelir. Face Roller daha nazik bir şekilde masaj yaparken, Gua Sha yüze biraz daha baskı yapar. Dolayısıyla ikisi de son derece etkili aletler… Sabah rutininizde Gua Sha kullanırken, akşam rutininizde Jade Roller kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Editörün notu: Ben Jade Roller’ı akşam uygulamayı daha çok seviyorum. Birkaç damla serumu yüzüme sürdükten sonra Jade Roller ile masaj yapmak, ürünün daha rahat emilmesini sağlıyor ve hafif masaj etkisi beni uykuya hazırlıyor.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları