preloader

Matcha Çayı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

01.03.2023
Matcha Çayı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yazı Boyutu:

Son yılların popüler içeceği matcha çayı hakkında bilmeniz gereken her detayı keşfedin!

Matcha Çayı Nedir?

Matcha Çayı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son birkaç yılın en popüler içeceğinden olan matcha ya da bir diğer yazılışıyla maça; yeşil çayın bir çeşidi. Şöhretini sade demleme çayından çok latte’sine borçlu olduğunu söylemek mümkün. Uzun süredir sağlıklı beslenme listelerinde yer alan yeşil çayı artık herkes tanıyor ancak dünyada hızla popülerlik kazanan maça çayıyla biz daha yeni yeni kaynaşıyoruz.

Kısaca özetlersek ‘matcha / maça’ bildiğimiz ve çok sevdiğimiz yeşil çayın bir çeşidi. Onun sağlık avantajları artırılmış genç kardeşi de diyebiliriz. Daha taze ve genç çay yapraklarının toz halinde öğütülmesiyle elde ediliyor. Maça yaprakları yeşil çay tarlalarının altta kalan gölge kısımlarında özel olarak yetişiyor. Çok daha parlak bir yeşil renge sahip yaprakların tek tek elle toplanması ve taş üzerinde bir saat boyunca öğütülerek elde edilmesi onu değerli kılan unsurlar arasında yer alıyor. Bol miktarda antioksidan içeriyor. Japonya’nın yüksek bölgelerinde, ünlü çay seramonisinin de vazgeçilmezi olarak yetiştiriliyor.

Matcha çayının en önemli faydası: Bağışıklık sistemi

Matcha Çayı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu yeşili parlayan şifalı tozun çayını yapmak için, onu sıcak suya katarak iyice çırpmak gerekiyor. Tam da bu noktada sıcak suya bırakılıp çıkarılarak demlenen yeşil çaydan ayrılıyor. Uzmanlara göre yeşil çay yapraklarını demlediğiniz suyun içinden çıkarırken sağladığı yararların bir kısmını da kaybetmiş oluyoruz. Maça; yaprağın tümünden elde edildiği ve birlikte çırptığınız suya tamamen karıştığı için yeşil çaydan daha etkili. Yeşil çay ve maça, kahveden çok daha az da olsa belirli bir miktar kafein içeriyor, ancak maça da bu miktar daha yoğun.

Maça çayında bağışıklığı güçlendiren kimyasal bileşen (epigallocatechin gallate ECGG), yine yeşil çaydan daha yüksek miktarda bulunuyor. Dolayısıyla kanserle, kalp rahatsızlıklarıyla ve kolesterolle mücadele için etkili olduğu dile getiriliyor. Tüm bunlarla birlikte maça çayın fiyatı da yeşil çaya göre elbette daha yüksek belirleniyor.

{772245}

Matcha Latte Nasıl Yapılır?

Matcha Çayı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Maçayı suyla karıştırmadan önce çok ince bir süzgeç yardımıyla elemeniz öneriliyor. Sıcak suyla çırparak demleme çayını kolayca hazırlamak mümkün.

Ancak son zamanların en popüler içeceği ‘maça latte’ olarak sütle hazırlamak çayın içimini kolaylaştırıp lezzetlendiriyor. Sıcak sütle de soğuk sütle de hazırlanabiliyor.

Malzemeler

1 çay kaşığı maça tozu
1 çay kaşığı şeker, tercihe bağlı
3 çorba kaşığı sıcak su, 70-80 °C civarında
250 ml soğuk ya da 300 ml sıcak süt

Matcha Latte Nasıl Hazırlanır?

Matcha Çayı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Çay hazırlayacağınız kaba maça ve şekeri dökün. Suyu ekleyin. Pürüzsüz hale gelene ve toz parçacıkları tamamen yok olana dek iyice çırpın ve karıştırın. Sütü sıcak kullanacaksanız ayrı bir kapta ısıtın. Kaynamadan hafif ısınmışken ocaktan alın ve çayınıza ekleyin. İyice karıştırın. Süslemek için çayın üzerine biraz maça tozu da serpebilirsiniz. Isıtmadan soğuk süt ekleyerek soğuk latte de hazırlayabilirsiniz. Daha soğuk servis etmek için buz ilave edebilirsiniz.

{772541}

Tek kusuru kurşun

Matcha Çayı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kaliteli bir maça, mutlaka açık yeşil ve pürüzsüz olmalı. Daha düşük kalitede ürünler sarıya kaçan tonlarda ve taneli olabiliyor. İyi kalite maça ağzınızda asla acı tat bırakmıyor. Maça yapraklarının içerdiği kurşun miktarı ise, şimdilik bu sihirli tozla ilgili konuşulan tek negatif durum. Ancak maça ve yeşil çayın demlendikleri ve karıştıkları sulara kurşun aktarmadığı birçok üst segment markayla yapılan testlerde varılan kesin sonuç. Dolayısıyla sağladığı sayısız avantaj üste çıkıyor.

Matcha Çayı Nereden Alınır?

Lezzetli ve sağlıklı bir deneyim için matcha çayının kalitesi son derece önemli. Melez Tea ve Ronnefeldt’in çaylarını güvenle içebilirsiniz…

Matcha Çayı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Melez Tea
Satın Al
Matcha Çayı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Ronnefeldt
Satın Al

Etiketler

Gaye Şahin
Gaye Şahin Tüm Yazıları