preloader

Güçlü Bir Antioksidan Olan Klorofilin Faydaları

08.11.2023
Güçlü Bir Antioksidan Olan Klorofilin Faydaları

Yazı Boyutu:

Sağlıklı yaşam trendi olarak sosyal medyada parlayan, TikTok uygulamasında milyarlarca görüntülenen klorofil hakkında merak edilenleri sizin için derledik.

Klorofil düzenli tüketildiğinde ne gibi etkileri var? Cildi pürüzsüzleştirir mi, kilo vermeye yardımcı mı, fenomen olacak kadar faydalı mı, yaz döneminde içilebilir mi gibi sorular merak ediliyor. Tüm bu soruların yanıtlarını keşfedin.

Klorofil Nedir?

Güçlü Bir Antioksidan Olan Klorofilin Faydaları

Klorofil, bitkilere yeşil rengini veren ve fotosentezde kritik rol oynayan pigmenttir. Ortaokul fen bilgimizden hatırlayabileceğimiz gibi, bitkiler güneş ışığı ve klorofil ile besinlerini alırlar, sağlıklı ve canlı kalırlar.

Klorofil Tüketmenin En İyi Yolu Nedir?

Klorofil, yediğimiz bitkilerin çoğunun yapısında bulunur. Bu nedenle yeşil sebze tüketimi, diyetinizdeki klorofil miktarını artırmanın en doğal bir yoludur.

En güçlü klorofil kaynakları;

 • Buğday çimi suyu
 • Ispanak
 • Kale
 • Maydanoz
 • Roka
 • Spirulina
 • Klorella
 • Yeşil fasulye
 • Bezelye
 • Kara lahana
 • Yeşil lahana
 • Pırasa
 • Kuşkonmaz

Bir fincan çiğ ıspanak yaklaşık 24 mg, maydanoz yaklaşık 19 mg klorofil içerir. “Sıvı klorofil” içeceği oluşturmak için maydanozu suyla karıştırmak aslında yeterli olacaktır.

Güçlü Bir Antioksidan Olan Klorofilin Faydaları

Sağlıklı ve lezzetli smoothie’leri deneyimlemek isterseniz bu tariflere mutlaka göz atmalısınız!

Klorofil Takviyesi Almak Güvenli midir?

Klorofil tüketmenin popüler yollarından biri de takviye almaktır. Bu takviyelerin damla, hap veya kapsül formları bulunmaktadır. Takviye olarak aldıklarımız saf klorofil değil, klorofillindir. Bu madde, doğal klorofilin suda çözünebilen ve beden tarafından daha kolay absorbe edilebilen halidir. Vücutta daha fazla emilebilir hale getirmek için sodyum ve bakır tuzlarını klorofille birleştirilerek oluşturulur. “Sıvı klorofil” olarak pazarlanan yarı sentetik klorofilinidir. Klorofilin, klorofille benzer özelliklere sahiptir.

Araştırmalar, klorofilin takviye olarak kullanılmasının hiçbir toksik etki yaratmadığını ve ölçülü kullanıldığında güvenli olduğunu göstermektedir.

{771978}

Klorofil Takviyelerinin İddia Edilen Sağlık Yararları Nelerdir?

1. Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olur

Güçlü Bir Antioksidan Olan Klorofilin Faydaları

Oregon Eyalet Üniversitesi tarafından hazırlanan raporlar, aflatoksin kaynaklı DNA hasarının biyolojik belirteçlerini azaltmada etkili olduğunu göstermektedir. Diğer bazı hayvan ve insan çalışmalarından elde edilen bulgular da, bu etkilerin karaciğer ve kolon kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

2. Yara İyileşmesini Hızlandırır

Klorofilin, zararlı bakterilerin çoğalma hızını yavaşlatır, yara iyileşmesi ve enfeksiyonların önlenmesi için faydalıdır. 1940’lardan beri, insanlarda yaraları iyileştirmek için kullanılan bazı merhemlere kolorfilin eklenmiştir. Zona ve uçuk gelişimini engellemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

3. Sindirimi ve Kilo Kontrolünü İyileştirir

Güçlü Bir Antioksidan Olan Klorofilin Faydaları

İsveç’teki Lund Üniversitesi Deneysel Tıp Bilimleri Bölümü tarafından yürütülen bir araştırma, yüksek karbonhidratlı bir yemekle birlikte alınan klorofil takviyelerinin açlık duygularını azalttığını ve aşırı kilolu kadınlarda hipogliseminin önlenmesine yardımcı olduğunu tespit etmiştir.

4. Cildi Korur

Güçlü bir antioksidan olduğundan, bazı araştırma sonuçlarına göre, akne, geniş gözenekler ve yaşlanma belirtilerin azaltmaya yardımcı olabileceğini bilinmektedir. Journal of Drugs in Dermatology’de yayınlanan bir çalışma, topikal bir klorofilinin akneli denekler üzerindeki etkinliğini test edip, bir tedavi olarak etkili kabul etmiştir. Korean Journal of Investigative Dermatology’de yayınlanan bir çalışmaya göre, diyet klorofilinin 45 yaş üstü kadınlar üzerindeki etkilerini test edilmiş, kırışıklıkları ve cilt elastikiyetini “önemli ölçüde” iyileştirdiğini bulmuştur.

Sağlıklı beslenmenin ilk kurallarından biri olan mevsimsel beslenmeye dair tüm merak edilenleri yanıtları bu içerikte bir arada.

Klorofille ilgili Uyarı

Klorofil kanser riskini azaltmak ve cilt iyileşmesine yardımcı olmak, detoks ve enerji yükseltmek gibi çeşitli sağlık sorunlarına karşı yararları olabilir. Tüm bu sonuçlarla birlikte, klorofilin sağlığınızı bu yollarla gerçekten iyileştirip iyileştiremeyeceği konusunda araştırmalar halen devam etmektedir. Klorofilin potansiyel sağlık yararlarını değerlendirmek için daha büyük, daha titiz çalışmalara ihtiyaç vardır. Bitkilerden almaya çalışmak en güvenli yoldur.

Klorofil damlaları kullananların dikkat etmesi gereken bir konu, güneş yanığı riskinin yüksekliğidir. Özellikle yaz döneminde klorofilin bir ışığa duyarlılaştırıcı olarak hareket etme özelliği olduğunu unutmamak gerekir. Her zaman yeni bir takviyeye başlamadan önce doktora danışılmalıdır.

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları