preloader

Balat’ta Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

10.09.2023
Balat’ta Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Yazı Boyutu:

Tarihi dokusu ve nostaljil atmosferi ile dikkat çeken semtlerin başında gelen Balat’ta nerede ne yenir sorusuna cevap arayanlara yönelik Fener ve Balat’ın en iyi mekanlarını listeledik.

Kısaca Balat’ın Tarihi

Avrupa Yakası’nın Fatih ilçesine bağlı olan Balat, İstanbul’un en eski semtlerinden biri. Balat, yakın bir tarihe kadar Yahudi mahallesiydi. Burada yaşayan Yahudilerin büyük bir kısmı, 1950’lerde İsrail’in kurulmasıyla oraya göç etmiş ve Balat’a daha çok İstanbul’da yaşayan halk taşınmış. Semtte bulunan bir saraydan dolayı, Balat uzun yıllar boyunca Palation adıyla anılmış. Ancak zaman içerisinde Palation, Balat olarak değişmiş ve günümüze kadar gelmiş.

Balat’ta Gezilecek Yerler

Balat’ta Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Rengarenk evlerle dolup taşan dar sokaklarıyla meşhur, kozmopolitan bir tarihe sahip olan Balat, İstanbul’un belki de en mütevazı semtlerinden biri. İstanbul’un aynı zamanda en eski semtlerinden biri de olan bu otantik semtte kiliseleri veya muhteşem binası ile hemen dikkat çeken Fener Rum Patrikhanesini gezebilirsiniz. Eğer sıkı takipte kalırsanız Balat Monologlar Müzesi gibi farklı konseptlere sahip tiyatro oyunlarını da yakalamanız mümkün. Yürüyerek Balat turu yapmak istediğiniz zaman mutlaka uğramanız gereken yerler arasında; Cibali Kapı, içinde Santa Clause’a ait bir portre bulunan Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi (Noel Baba Kilisesi), İstanbul’un fethinden sonra II. Beyazid tarafından camiye çevrilen Gül Cami, İstanbul’un en tarihi hamamlarından biri olan Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Stefi Stefan Bulgar Kilisesi ve Balat Çıfıt Çarşısı bulunuyor.

Balat’ın En İyi Mekanları

Semtin tarihi kokusunu içinize çekerken nerede Balat’ta nerede kahvaltı edilir, hangi kafeye gidilir öğrenmek isteyenler için Balat’ın en iyi mekanlarını listeledik.

Smelt & Co

Balat’ta Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar
Balat’ta Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Kombuchayı daha önce duymuş muydunuz? Eğer duymadıysanız, sizi hemen Smelt & Co’ya alalım! Kombucha, bakteri ve mayalardan oluşan fermente edilmiş çaya deniyor ve mekanın en ünlü içeceklerinden olan bu çay, deneyenlerden tam not alıyor. Öte yandan, mevsimsel ürünleri deniz ürünleriyle harmanlayarak zengin bir menüyü konuklarına sunan mekan, hem göz hem de karın doyduran yenillikçi tabakları ve kahvaltılarıyla ön plana çıkıyor. Ancak belirtelim ki özellikle hafta sonları Smelt & Co’da kahvaltı keyfi yapmak isterseniz rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Kiremit Cd. No:16/A; 05382865465

Forno

Balat’ta Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Forno, samimi ortamı ve yarattığı ev hissiyle konuklarının oldukça sık bir uğrak yeri haline gelmiş durumda. Klasik lezzetlerden olan lahmacun ve pideden vazgeçemeyenler için taş fırında hazırlanan lezzetler, damaklarda ve akıllarda büyük bir yer bırakıyor. Diğer yandan hafta sonları açık büfe kahvaltı sunan mekan, “Gününüz nasıl başlarsa öyle gider.” sözünün adeta vücut bulmuş hali. Lezzetli kahvaltıları gününüzün müthiş başlayıp öyle de devam etmesine olanak sağlıyor.

Vodina Caddesi, Fener Kireçhane Sk. No:13/A; 05453223030

Coffee Department

Balat’ta Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Bu kahveci bildiğiniz kahvecilerden değil! Balat, Nişantaşı ve Reşitpaşa olmak üzere üç şubeye sahip işletme, Balat’taki mekanlarının farklı konseptiyle öne çıkıyor. Dünyanın dört bir yanından seçtikleri özel kahveleri, yine Balat’ta bulunan kavurmahanelerinde kavuruyorlar ve en taze hallerinde satışa sunuyorlar. Onlarca çeşit kahve çekirdeğinden damak zevkinize uyanı burada bulabilir ve müdavimi olabilirsiniz. Belirtmeden de geçmeyelim, çekirdek kahve satın aldığınızda mekanda ücretsiz kahvenizi istemeyi unutmayın.

Balat, Ayan Cd. No:54

Velvet Balat

Balat’ta Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Nostaljik ortamı, antik fincanları ve tabaklarıyla gönlümüzü fetheden Velvet, ziyaretçilerine adeta geçmişte bir yolculuk yaptırıyor. Mekan, dekorasyonu ve tasarımıyla müşterilerini kendine çekse de, esas olarak tatlıları ile kendinden söz ettiriyor. Kimsenin dilinden düşmeyen meşhur helvalarını mutlaka deneyin.

Çimen Sk. No:8a; 05452250528

Maison Balat

Balat’ta Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Balat’ın bir başka nostalji kokan mekanı Maison, Fransızca’da “ev” anlamına geliyor ve gerçekten de bu küçük ama sevimli atmosfere sahip mekan, adeta evdeymiş hissi uyandırıyor. Soğuk kış günlerinde sıcak bir yuva gibi size içine alan mekan, sadece atmosferiyle değil tatlıları ve kahvaltısıyla da adından söz ettiriyor.

Vodina Cd. No:50; 05333280512

Primi Balat

Balat’ta Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Birbirinden çeşitli makarnalarıyla adından söz ettiren mekan, makarna ve soslarını kendi üretiyor ve hiçbir yapay madde kullanımına olanak vermiyor. Çarşamba günleri haricinde her gün açık olan mekan, otantik iç dekorasyonuyla da yemeğinizi yerken huzurlu zaman geçirmenize olanak sağlıyor. Bir İtalyan restoranının olmazsa olmazlardan tiramisu ise deneyenlerden tam puan alıyor.

Yavuz Sultan Selim, Yıldırım Cd. No:23; 05392914938

Pop’s Balat

Balat’ta Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Farklı ve birbirinden çeşitli çaylarıyla ön plana çıkan Pop’s’ta kararsızlar için çayınızı sipariş vermeden önce koklayarak seçmek mümkün hale getirilmiş. Sıcak ve samimi ortamı, nostaljik koltukları ve ufak detayları ise ilk görüşte mekanda oturma isteği uyandırıyor. Çaylarının yanı sıra demleme kahveleri ve tatlıları da ziyaretçilerinden tam puan alıyor.

Ayan Cd. No:62; 02125311616

Etiketler

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları