preloader

İstanbul'da Beş Çayı İçin Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

23.11.2021
İstanbul'da Beş Çayı İçin Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Yazı Boyutu:

Beş çayının hikayesini merak ediyor musunuz? İlk etapta hangi gerekçeyle doğmuştu “five o’clock tea” ve “high tea”? Tüm merak ettiklerinizi ve elbette keyifli bir çay buluşmasının adreslerini keşfedin…

“Haydi bir çay koyalım” cümlesinin altında neler neler yatmıyor ki; günün heyecanlı olayları, dertli ve sevinçli haberler, paylaşılacak tecrübeler… Günlük yaşamın telaşında ve iş hayatı yoğunluğu içinde çay keyfi genel olarak akşam yemeklerinden sonraya kaysa da bir klasik olan beş çayları, daha müsait zamanı olanlar için hala en keyifli bir araya gelme ritüellerinden biri. Modası hiç geçmeyen beş çayının yanında kimi zaman da “high tea” temalı çay saatleri görebilirsiniz. Her ikisi de artık ortaya çıkışlarındaki orijinal amacın dışına çıkmış ve günün gereklerine veya trendlerine ayak uydurmuş durumda. Peki ilk etapta hangi gerekçeyle doğmuştu “five o’clock tea” ve “high tea”?

İstanbul'da Beş Çayı İçin Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Malum, çay saatini dünyaya tanıtanlar İngilizler oldu. 19. yüzyıl başlarında iki öğün yemeğin kendisine yetmediğini ve akşamüstü saatlerinde midesinin kazındığını söyleyen 7. Bedford Düşesi Anna Maria Russell’ın çayla atıştırmalık bir şeyler yemeye başlamasının moda olmasıyla ortaya çıktı. Düşes bu uygulamayı önce Bedfordshire’daki yazlık evi Woburn Abbey’de başlattı. Çay ve atıştırmalıkları özel odasına servis edilirdi ve zaman içinde ona yakın arkadaşları da katılmaya başladı. Bu buluşmalardan hoşlanan düşes, Londra’ya döndüğünde, çevresindeki kişilere notlar yazarak onları da çay saatine davet etmeye başladı. Akşamüstü çayı, Kraliçe Victoria’nın da bu modaya uyması ile bambaşka bir seviyeye geçti; geç yenen akşam yemeği öncesinde saat 16.00-19.00 arasında salonunu yüzlerce kişiye açıp çay saati davetleri veren kraliçe, bu akımın İngiliz aristokrasisi arasında hızla yayılmasına neden oldu. İçeriğinde de ağırlıklı olarak minik sandviçler, tatlılar ve pasta çeşitleri bulunuyordu. Bugün her İngiliz beş çayında sunulan “scone”lar, ilk dönemin değil, erken 20.yüzyılın çay saati ikramlarından. Yanında reçel ve kaymakla servis ediliyor.

İstanbul'da Beş Çayı İçin Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Ancak çoğunlukla “high” kelimesinden ötürü daha da şık bir çay saati gibi algılanan “high tea”, İngilizlerin üst sınıflara değil, çalışan sınıfa ait bir kavram. Söz ettiğimiz yıllarda çay hala oldukça pahalı bir ürün ve işçi sınıfının da çayla böyle bir ara öğün yapma lüksü yok. Kaldı ki endüstri devriminin ortasında İngiliz işçi sınıfının ne kadar uzun saatler çalıştığını söylemeye bile gerek yok. Sabah gün ışımadan fabrikaya giden işçiler, evlerine akşam altı sularında kurt gibi acıkmış ve yorgun argın dönüyor. Çay saatlerinin de moda olmasıyla, bu kitle kendi çay öğününü yaratıyor; ekmek, sebze, peynir ve varsa bir parça etten oluşan doyurucu akşam öğünü “high tea”. Özellikle Kuzey İngiltere ve Güney İskoçya gibi endüstrinin geliştiği bölgelerde benimsenen bu çay konsepti, ailenin bütçesine göre patates ve turta gibi ek besinlerle zenginleşebiliyordu. Adının “high tea” oluşu ise, büyük bir ihtimalle koltuklarda oturulup sehpada yenilip içilen beş çayının aksine, yemek masasında yani “yüksek” masada servis edilmesinden kaynaklanıyor. Ayrıca, dört sularında başlayan akşamüstü çayına göre daha geç ve akşam yemeği niyetine yeniliyor. “High tea” geleneği, bahsettiğim bölgelerde hala aynı gerekçelerle varlığını sürdürüyor.

İstanbul’da keyifli bir çay saati için nerelere gidebiliriz?

Pera Palace Hotel

İstanbul'da Beş Çayı İçin Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Tabii ki ilk başta 2010’da restore edilerek yeniden İstanbul’a kazandırıldığı günden bu yana harika bir çay saati sunan Pera Palas. Kubbeli Salon’un muhteşem atmosferinde, İlham Gencer’in piyanosu eşliğinde 15.00-18.00 arasında klasik bir çay saati sunuyor. Bence kendinize veya bir yakınınıza hediye vermek istediğinizde gidebileceğiniz en güzel adres. Gitmişken Atatürk Odası’nı da gezebilirsiniz.

Rezervasyon için: 0212 377 40 00

Six Senses İstanbul

İstanbul'da Beş Çayı İçin Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Yine klasik İngiliz çay saati felsefesi ile sunulan Sariyer’deki Six Senses İstanbul’un çay saati de iyi bir alternatif. Müthiş güzel bir köşkte, Boğaz’a karşı geçireceğiniz birkaç saat sayesinde hayata daha pembe gözlüklerle bakmanız kaçınılmaz!

Rezervasyon için: 0212 355 55 00

{772245}

Raffles Hotel İstanbul

İstanbul'da Beş Çayı İçin Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Diğer güzel bir alternatif, “Tipsy Tea” menüsü ile Raffles’ta… Yani çakırkeyif çay! Alkollü çaylar, yanında küçük ama iyi planlanmış bir atıştırmalık menüsü. Tipsy tea geleneğinin kökleri aslında Amerika Birleşik Devletleri’nde içki satışının yasaklandığı 1920-33 dönemine dayanıyor. Bu dönemde ülkede çok sayıda çay salonu açılmış, çaylı danslar patlama yapmış ve barlarda içki içerken buluşamayan insanlar, çay salonlarına akın etmiş. Tabii içki içmekten de vazgeçmemişler. Çay fincanlarına içkilerini de eklemeye başlamışlar ve ortaya her zamanki gibi yasaklardan doğan harika, yaratıcı içecekler ve konseptler çıkmış. İşte tipsy tea’nin; yani çayın alkollü içkilerle birlikte demlenmesinin kökleri de buralara dayanıyor. Her şey ihtiyaçtan kısacası!

Raffles’ta şampanyalı çaylar çok dikkat çekici. Ama bence Ladies Negroni kaçırılmamalı; Earl Grey ile demlenmiş cine, Campari, Martini Rosso ve greyfurt kabukları eşlik ediyor. Tam bu mevsim denenecek bir harman. İsteyene konyak ve votka bazlı çaylar da var. Ladies Negroni ile tercihim ise Manchego peynirli yarı kurutulmuş domatesli tost oldu. Farklı seçenekler mevut.

Rezervasyon için: 0212 924 02 00

Fairmont Quasar İstanbul

İstanbul'da Beş Çayı İçin Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

“Güzel bir tatlı ile çayımı içsem bana yeter” derseniz, Farimont’un Demlique by Tonka konseptini önerebilirim. Datça’da pasta şefi Feray Aydoğdu’nun kurduğu Parizyen stilde bir pastane olan Tonka, kısa bir süredir Fairmont Quasar İstanbul’un pastanesinde. Mevsimlik meyvelerin kullanıldığı tatlılarda haliyle badem hep öne çıkıyor, serde Datçalılık var tabii… İncirli ve bademli olan her şeyi tavsiye ediyorum! Ayrıca burada da alkollü çaylar var, rahat ve uzun bir akşamüstünüz varsa, bitki çaylarıyla yapılan infüzyonları deneyebilirsiniz.

Rezervasyon için: 0212 403 85 00

Shangri-La Bosphorus İstanbul

İstanbul'da Beş Çayı İçin Gidebileceğiniz En İyi Mekanlar

Son olarak, çok zengin içerikli, adeta bir dünya turu niteliğinde olan Shangri-La’nın çay saatinden söz edeyim. Otel Asyalı köklerinden de yola çıkarak, farklı mutfakların lezzetlerini çay saatinde buluşturuyor ve klasiğin dışında, yenilikçi ve kapsamlı bir menü sunuyor. Kalabalık bir grup olarak gidip uzun uzun oturup saatlere yayarak atıştırmak ve her şeyi denemek en güzeli olur. Bu arada, yılbaşı dönemi yaklaşırken mutlaka bu döneme ait yeni lezzetler de çay saatine ekleniyor.

Bence çay saatleri, arkadaşlarımızla bir araya geleceğimiz yeni yıl buluşmalarının en iyi adresleri hem telaşsız birkaç saat geçirmek hem isteyenlerin içki içtiği isteyenlerin çay keyfi yaptığı bu ara saatler, akşam geç saatte yemek yemek istemeyenler için de ideal. Şimdiden afiyet olsun!

Rezervasyon için: 0212 275 88 88

Admin
Admin Tüm Yazıları