preloader

Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

30.09.2022
Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

Yazı Boyutu:

aaa

2022’nin Avrupa, Amerika ve Asya’da Michelin yıldız almayı başaran restoranları ve menülerine dair ipuçlarını öğrenin!

Her şefin rüyası ve gastronomi dünyasının en prestijli olgularından biri olan Michelin Yıldızı’nın geçmişi 1900’lerin başına dayanıyor. Menünün kalitesi, yaratıcılığı ve tadı kadar restoranın dekoru ve servis kalitesinin de önemli olduğu değerlendirme kriterleri, anonim Michelin yetkilileri tarafından deneyimlenerek her sene tekrar gözden geçiriliyor. En fazla 3 yıldıza ulaşabilen restoranlar için uygulanan puanlama sisteminde restoranlara verilen yıldızlar şu anlama geliyor:

1 yıldız; oldukça kaliteli, durmaya değer ve yüksek standartlı restoran,

2 yıldız; geri dönmeye değer, mükemmel kalite ve eşsiz işçiliğe sahip restoran,

3 yıldız ise uğruna özel bir gezi yapmaya değecek kadar kusursuz bir restoran.

Michelin yıldızı almak, günümüzde hâlâ restoran sahiplerinin ve şeflerin hayallerini süslemeye devam ediyor. Neredeyse 100 yıllık bir geçmişi olan bu prestijli derecelendirme sistemi, menü içeriklerinden personel hizmetine kadar mutfak işletmelerini değerlendirmeye alıyor. İnceleme sonunda gerekli kriterleri yerine getiren restoranlar yıldız almaya hak kazanırken, kaliteden ödün verenlerin ise yıldızları geri alınıyor.

Michelin o kadar önemli bir statü ki dünyanın en ünlü şefi Gordon Ramsey, TV hayatına odaklanmasıyla kaybettiği yıldızlarının ardından ağladığını ve sevgiliden ayrılmakla eş değer bir hissiyat yaşadığını söylüyor. Tarihte ilk kez Türkiye’den Michelin rehberine girme başarısı gösteren mekânlar yakın zamanda açıklanacak. Bu heyecan veren duyurudan önce, 2022 yılında farklı ülkelerden Michelin yıldızı alan en dikkat çekici yerleri sizin için listeledik.

İstanbul’un Michelin Yıldızlı Restoranları

2 Michelin Yıldızlı Restoran:
TURK Fatih Tutak

İstanbul'un Michelin Yıldızlı Restoranları

Şef Fatih Tutak’ın restoranı Turk, iki Michelin Yıldızına sahip. Türk mutfağının geleneksel tatlarını köklere inerek hazırlayan ve misafirlerine sunan restoran her yemeğin bir karakteri olmasına özen gösteriyor.

Rezervasyon
Web sitesi
Instagram
Harita

1 Michelin Yıldızlı Restoranlar:
Nicole Restaurant

İstanbul'un Michelin Yıldızlı Restoranları

Adını yer aldığı binanın eski sahiplerinden biri olan rahibe Agnés Marthe Nicole’den alan restoran, geleneksel Türk mutfağından seçkilerine modern bir dokunuş getiriyor. Şef Serkan Ersoy’un liderliğindeki restoranın farklı aromalarla hazırlanan yemekleri ömür boyu damakta iz bırakanlardan.

Rezervasyon: 0212 292 44 67
Web sitesi
Instagram
Harita

Mikla Restaurant

İstanbul'un Michelin Yıldızlı Restoranları

Yıllardır İstanbul’un en beğenilen restoranlarından biri olan Mikla, şef Cihan Çetinkaya’nın liderliğindeki mutfağıyla Michelin Yıldızı almaya hak kazandı. Ekim 2005’ten beri misafirlerini ağırlayan restoranda hem Türk hem de İskandinav ilhamıyla oluşturulan tabaklar sunuluyor.

Rezervasyon
Web sitesi
Instagram
Harita

Neolokal

İstanbul'un Michelin Yıldızlı Restoranları

Şef Maksut Aşkar’ın imzasını attığı Neolokal hem Michelin Yıldızı hem de sürdürülebilirliği baz alan Yeşil Michelin Yıldızı’nın sahibi. Anadolu’nun yemek ve pişirme geleneklerini modern dokunuşlarla tabaklara taşıyan Neolokal’deki her yemekte toprağa duyulan saygıyı da görmek mümkün.

Rezervasyon
Web sitesi
Instagram
Harita

Araka

İstanbul'un Michelin Yıldızlı Restoranları

Şef Pınar Taşdemir tarafından kurulan Araka, Yeniköy’ün denize inen güzel sokaklarından birinde müstakil bir mekânda, vintage ilhamlı dekorasyonuyla yer alıyor. Sebze ve taze otlardan yapılan yemeklere ağırlık veren Araka, sunduğu her tabakta şaşırtmayı seviyor.

Rezervasyon: 0212 223 72 23
Instagram
Harita

Michelin Yeşil Yıldızı Alan Restoran

Michelin’ın yıldız listesi, The Bib Gourmand ve tavsiyesi listesi kadar öne çıkan bir kategorisi daha var: Michelin Yeşil Yıldızı. Hem müşteriler hem de meslektaşları için rol model ve ilham kaynağı olan; daha sürdürülebilir bir gastronomi anlayışına sahip restoranlara verilen Yeşil Michelin Yıldızı’nın ödülü dünyada toplam 381 restoranın var. Bu ödülün değerinin anlaşılması için kıyas yapmak gerekirse dünya genelinde 15 bin restoranın Michelin Yıldızı var.

İstanbul’un Yeşil Michelin Yıldızı alan şefi ise Neolokal’den Maksut Aşkar oldu. Neolokal, çevre dostu ve etik yaklaşımlarıyla bu yıldıza layık görüldü. Neolokal’in mutfağına giren her ürün özenle seçilirken kaybolma tehlikesi altında olan Türk mutfak mirasının korunması için her detaya dikkat ediliyor.

İstanbul'un Michelin Yıldızlı Restoranları
Maksut Aşkar – Neolokal

Dünyadan Michelin Yıldızlı Restoranlar

Jamavar – Londra, İngiltere

Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

Lüks Hint yemekleri konseptiyle kurulan Jamavar, Hindistan’da açılan 5 şubesinin ardından 2016 yılında Londra’ya da taşındı. Deneyimli şef Surender Mohan tarafından oluşturulan menüsünde geleneksel tandır öğünlerinin yanı sıra; kakule ile marine edilmiş balık çeşitleri, nane turşusu eşliğinde et yemekleri ve muz cipsiyle sunulan deniz tarakları gibi etkileyici seçenekler bulabilirsiniz.

Al Muntaha – Burj Al Arab, Dubai

Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

Al Muntaha, göz kamaştırıcı mimarisi sebebiyle Yelken Otel olarak da bilinen Burj Al Arab’ın 27. katında bulunuyor. Fine dining konseptiyle ünlü fransız şef Saverio Sbaragli tarafından hazırlanan yemek içerikleri, ağırlıklı olarak İngiliz ve Fransız mutfağı izlerini taşıyor. Birbirinden farklı ürünler eklenerek yapılan risottolar, langoustine (Norveç ıstakozu), fleminyon (İnce dilimlenmiş dana bonfile) ve Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelen yöresel peynirler, zengin menüsünde bulabileceğiniz çeşitlerden sadece birkaçı.

Bastible – Dublin, İrlanda

Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

Açılmasının üzerinden 2 sene geçmeden Michelin yıldızı almaya hak kazanan Bastible, ismini geleneksel İrlanda mutfağında ekmek yapımı için kullanılan ve fırına alternatif olarak düşünebileceğimiz demir tencerelerden alıyor. Mekânın sahibi ve şefi olan Barry Fitzgerald, bu özel pişirme geleneğini günümüzde de sürdürmekle, hem ekmeğin tadına hem de restorana bağımlı olan bir hayran kitlesi yaratmayı başarmış. Menüsünde ayva sirkesinde marinelenmiş alabaşlar, kurutulmuş mine çiçeğiyle renklenen salatalar, ardıç ağacı ile tütsülenmiş et çeşitleri gibi İrlanda mutfağına ait birçok alternatif mevcut.

Enigma Yorkville – Toronto, Kanada

Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

Toronto’nun merkezindeki tarihi Yorkville semtinde yer alan bu restoran, açık mutfak konseptiyle konuklarını karşılıyor. Mevsimsel menülere eşlik eden kokteyl seçkisi ve moleküler tekniklere dayalı tabak sunumlarıyla şef Quinton Bennett, mutfakta harikalar yaratıyor. Enigma Yorkville’de hem yerel hem uluslararası ürünleri içeren seçeneklerden pancar yapraklarına sarılmış ıstakoz ve sığır etli beyaz şeftali salatasını mutlaka denemelisiniz.

JatakNorrebro, Danimarka

Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

Vietnam ve Kanton mutfaklarını İskandinav kültürüne ait yöresel lezzetlerle harmanlayan Jatak, Norrebro şehrinin banliyösü olarak kabul edilen bir bölgede bulunuyor. Adeta sokak arasına gizlenmiş izlenimi veren bu samimi ve ufak mekânda Kanadalı şef Jonathan Tam tarafından oluşturulan Asya lezzetleri, modern tekniklerle ve sunumlarla geliştirilerek misafirlerin beğenisine sunuluyor. Dilerseniz restoranın etrafındaki tezgâhlarda oturarak yemeğinizin nasıl yapıldığını izleyebilir ya da bahçesindeki doğa manzarası eşliğinde harika menünün keyfini çıkartabilirsiniz.

OX – Reykjavík, İzlanda

Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

Baş şef Thrainn Freyr ve sos şefi Agne Petkeviciute tarafından kurulan OX, omakase tarzında menünüzü belirleyebileceğiniz bir işletme. Yani yemeklerinizi şeflerin önerisiyle seçerek sipariş edebiliyorsunuz. Geleneksel İzlanda yemekleri dışında, wasabi kremasıyla cam kaselerde sunulan Morina balığı, pancar pastırması ve yaban mersinli füme et çeşitleri, şitaki mantarlı tatlılar, sıcak karides bisküvileri ve zarif sunumlu ordövrlerinize eşlik edecek özel şaraplarla unutulmaz bir akşam yemeği yaşayabilirsiniz.

Kaskis – Turku, Finlandiya

Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

Eğer İskandinav mutfağını seviyor ya da merak ediyorsanız Kaskis kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerler arasında ilk sıralarda bulunmalı. Lezzetli şaraplarının yanı sıra, 7 çeşit menüsünde aslına sadık kalınarak sunulan et ve çorba yemekleri, bu restoranın Michelin yıldızını kapmasındaki en büyük etkenlerden diyebiliriz. Ayrıca güleryüzlü ekibi ve mekânın Kuzey standartlarına uygun dekorasyonu, sizi kendi evinizin konforunda bir deneyime çağırıyor.

Oshino – Singapur

Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

Suşi sunumlarıyla ünlü ve bu alanda birçok ödülü bulunan şef Koichiro Oshino, balığın marine edildiği ve servisten önce birkaç gün bekletildiği Edo veya Edomae tarzı suşi üzerine odaklanıyor. Doğduğu köyden getirttiği özel pirinç sirkesi ve susam çeşitleri sayesinde ürünlerine otantik tatlar katan şef, her akşam sadece 9 kişiyle sınırlı bir menü çıkartıyor. Bu nedenle Oshino’ya gitmek istereniz haftalar öncesinden rezervasyon yapmanız gerekebilir.

Nour – Stockholm, İsveç

Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

Stockholm şehir merkezindeki eski bir konakta bulunan Nour, Japon mutfağı etkisinde minimal ve estetik tabak sunumları yapan davetkâr bir işletme. Şehirdeki fine dining konseptli diğer mekânların dışına çıkmayı hedefleyen şef ekibi, İskandinav mutfağını temel alarak mevsimine göre tazelenen ve değişen ürünlerle özgün kombinasyonlar yaratıyor. En sevilenleri arasında ise fındık yağında pişirilmiş ayçiçeği tohumlu tempura yengeç öne çıkıyor.

Evelyn’s Table – Londra, İngiltere

Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

Londra’nın merkezindeki gözde eğlence bölgesi Soho’da, 3 İngiliz aşçı kardeş tarafından kurulan Evelyn’s Table, Avrupa ve Japon yemeklerini göz dolduran tabaklarla sunuyor. Yaratıcı vejeteryan seçeneklerinin dışında balık ağırlıklı bir menüsü olan restoranın, 11 kişilik sınırlı bir kapasitesi bulunuyor. Yemeklerinize eşlik etmesi için personele dahil olan sommelier’lerle, yani şarap uzmanlarıyla sohbet edebilir; bol seçenekli tatlı menüsünden hangisine karar vereceğinizi şaşırabilirsiniz.

Glenturret Lalique – Crieff, İngiltere

Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

1763 senesinden kalma bir viski imalathânesinde yer alan Glenturret Lalique, İngiltere’de viskiseverlerin vazgeçemediği mekânların başında geliyor. Michelin yıldızlı şef Mark Donald’ın özenle hazırladığı set menüsü ve eşlikçilerle İskoç lezzetleri sunan bu doğal ve çarpıcı dekorlu restoran, makul fiyatlarıyla da ön plana çıkıyor. Kimçi soslu salamura havuç ve kömürde kavrulmuş deniz tarağı misafirlerin favori tercihleri arasında.

Hyde – Oslo, Norveç

Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

Hyde, Oslo’nun sakin semtleri arasında yer alan bir mahallede, eğlenceli müzikleriyle ve ışık yerleştirmeriyle yemekseverleri karşılıyor. İngiliz şef Matthew North ve yetenekli mutfak ekibi, dünya mutfağından örneklerle keskin tatlara sahip özenli yemekler ortaya çıkarıyor. Özellikle meyan köküyle, kuzu kulağıyla ya da kişnişle tatlandırılmış yılan balığı sunumlarını mutlaka denemelisiniz.

Alo – Toronto, Kanada

Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

Şef Patrick Kriss’in Asya lezzetlerini Fransız mutfağından esinlendiği dokunuşlarla ve çeşitli emülsiyon teknikleriyle yarattığı menüsü, açık mutfağın keyfini sürmek isteyen gurmeler için birebir. Özenle seçilmiş 6 çeşit menüsü, yerinde şarap eşleştirmeleri, keyifli bar konsepti ve kusursuz servis hizmetiyle tekrar gitmek için günleri sayacağınız Alo’nun en sevilen ürünleri arasında, meyve kompostolu kaz ciğeri tartı ve yumurta köpüklü yengeç salatası geliyor.

Bridge Arms – Kent, İngiltere

Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

İngiltere’nin en iyi gastropub’ları listesinde yer alan Fordwich Arms’ın yaratıcıları Dan Smith ve eşi Natasha Smith’in yeni girişimi olarak doğan Bridge Arms, 2021 yılında açıldı ve 1 sene gibi kısa zamanda Michelin yıldızını almayı başardı. Uygun fiyatlı kaliteli ürünlerle odun kömürü üzerinde pişirilen yemekler her tabağa ayrı bir lezzet katarken; glutensiz seçenekleri ve müdavimlerin vazgeçilmezi bira bahçesiyle bölgedeki diğer restoranların içinde ön plana çıkıyor.

Frilu – Thornhill, Kanada

Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

Kanada’nın en eski yerleşim bölgelerinden Thonhill’de bulunan Frilu, misafirlerini her zaman özenle seçilmiş taze menüsüyle karşılayan bir restoran. Mekânın yürütücü şefi ve sahibi John Vincent Troino’nun kendi çiftliğinden getirdiği ürünleri Japon mutfağı esintileriyle birleştiren mutfak şefi So Sakata, et ve sebze kombinasyonlarıyla geniş bir lezzet yelpazesi sunuyor. Rezeneli karides ve alabalığı, portakal çiçekli sığır dili ve soya fasulyesiyle fermente edilmiş çiğ balık çeşitleri kaçırılmayacak lezzetleri arasında.