Dünyanın En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranları

2019 senesinde Avrupa, Amerika ve Asya'da Michelin yıldız almayı başaran restoranları ve menülerine dair ipuçlarını öğrenin!

Her şefin rüyası ve gastronomi dünyasının en prestijli olgularından biri olan Michelin Yıldızı’nın geçmişi 1900’lerin başına dayanıyor. Menünün kalitesi, yaratıcılığı ve tadı kadar restoranın dekoru ve servis kalitesinin de önemli olduğu değerlendirme kriterleri, anonim Michelin yetkilileri tarafından deneyimlenerek her sene tekrar gözden geçiriliyor. En fazla 3 yıldıza ulaşabilen restoranlar için uygulanan puanlama sisteminde restoranlara verilen;

1 yıldız, oldukça kaliteli, durmaya değer ve yüksek standartlı restoran,

2 yıldız, geri dönmeye değer, mükemmel kalite ve eşsiz işçiliğe sahip restoran,

3 yıldız ise uğruna özel bir gezi yapmaya değecek kadar kusursuz bir restoran

olarak görüldüğü anlamına geliyor. 

Michelin o kadar önemli bir statü ki dünyanın en ünlü şefi Gordon Ramsey, TV hayatına odaklanmasıyla kaybettiği yıldızlarının ardından ağladığını ve sevgiliden ayrılmakla eş değer bir hissiyat yaşadığını söylüyor. Biz de her sene yenilenen Michelin Guide’da 2019 senesinde ilk kez yıldız almaya hak kazanmış, Avrupa, Amerika ve Asya’daki restoranları inceleme altına aldık. 

Avrupa’daki En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranlar

Brat – Londra

Shoreditch bölgesinde Galli şef Tomos Perry’nin açıldıktan 6 ay sonra Michelin almayı başaran restoranı Brat, İngiliz basınında da ses getirmeyi başarmış, oldukça merak edilen bir restoran. Kömür ateşi üzerinde pişen lezzetleri ile özellikle ön plana çıkan Brat’da şef yemek pişirmeye sezgisel ve ilkel yaklaştığını belirtiyor. Fransa’nın şaaşalı Michelin restoranlarına karşın oldukça basit ve sade olan restoranın güzel yanı ise spontane gitmeye karar verenler için bar kısmında özel bir alan ayırılıyor olması.

Aend – Viyana

Sanat ve kültürün dünyada en yoğun yaşandığı şehirlerden Viyana’nın çiçeği burnunda 1 yıldızlı restoranı Aend, minimalist dekoru ve rafine menüsüyle misafirleri ile bağ kurmaya özen gösteren bir adres. Şef Fabian Günzel’in radikal, şov yapmayan ve Avrupai olarak tanımladığı menüsünün temelinde, tecrübe ve en üst kalite malzeme bulunuyor. Restoranda aynı zamanda öğle yemeği için 3 course’dan oluşan bir tadım menüsü de yer almakta.

Alouette – Kopenhag

İskandinav gastronomi duraklarının yeni Michelin yıldızlılarından olan Alouette, Kopenhag’ın eski endüstriyel bölgesi olan Islands Brygge’da şehre 10 dakikalık araba mesafesinde yer alıyor. Perşembe’den Cumartesi’ye sadece akşam yemekleri için açık olan restoranda özellikle mevsimine göre haftalık hatta günlük bile değişen 5 course’luk set bir menü servis ediliyor. Amerikalı şef Nick Curtin, restoranı açarken New York’dan ilham aldığını belirtiyor.

Monarh – Tilburg

Amsterdam’ın 1.5 saat uzağındaki öğrenci şehri Tilburg’un prestijli restoranı Monarh, 125 yıllık geçmişe sahip olan The Sacred Hearts isimli eski bir manastırda bulunuyor. Açık mutfak prensibiyle yemek pişiren şef Paul Kappé, 2014 senesinden beri dünyanın dört bir yanından ilham alan Fransız mutfağı menüsüyle misafirlerini ağırlıyor. Hem öğlen hem de akşam yemeği için tercih edebileceğiniz restoranın someliyesi Ralph Kappé’nin nefis tavsiyelerine de kulak vermeyi unutmayın!

Oria Barcelona

Monument Hotel’in giriş katında bulunan Oria, başarılı şefi Martín Berasategui’nin yemekleri ve özenli servisi ile 2019 senesinde yıldız almaya layık görülen restoranlardan bir diğeri. Bistro tarzdaki keyifli ambiyans ise restoranın Akdeniz odaklı menüsü ile tamamlanıyor. Aynı zamanda Bask Bölgesi’ne de şapka çıkarmayı unutmayan menü A La Cart olarak hazırlanmış ancak şefin en iyilerini yemeyi arzularsanız set menüye de göz atabilirsiniz.

eMe Be Garrote – San Sebastian

Dünyanın en önemli gastronomi şehirlerinden biri olan San Sebastian, oldukça uzun olan Michelin yıldızlı restoran listesine eMe Be Garrote’yi de ekliyor. Eski bir cider fabrikasından restorana dönüştürülmüş olan mekanda tradisyonel Bask dekorunu tamamlaması için hafif İskandinav dokunuşlar kullanılmış. Öncü menüleriyle oldukça tanınan şef Martín Berasategu, yeni restoranında Bask mutfağına bağlı kalmayı tercih ediyor. Öğle ve akşam yemeği için özel hazırlanmış set menüleri deneyimleyebilirsiniz.

Neso – Paris

Jenerasyonunun en başarılı genç şeflerinden biri olan Guillaume Sanche’nin Michelin alan ilk restoranı NESO, en kaliteli malzemelerin ve üstün pişirme tekniklerinin kullanıldığı bir mutfağa sahip. Fermante sebzeleri, tütsüleme ve kurutma teknikleri ile hemen dikkat çeken şefin menüsü de oldukça inovatif. Ayrıca NESO’nun hemen karşısında ise şefin yeni kokteyl ve tapas odaklı mekanı NESO 2, yemek sonrası veya daha hafif bir şeyler yemek isteyenler için keyifli bir alternatif diye düşünülerek açılmış.

Midori – Sintra

Japon mutfağını Avrupa’ya taşıyan restoranlardan biri olan Midori, Portekiz’in turistik olsa bile bir o kadar güzel bölgelerinden Sintra’da konumlanıyor. 2019’da Michelin almayı hak eden şef Pedro Almeida’nın yemek sunumları da oldukça etkileyici. Sintra’nın keyifli doğasında dağ manzaralı lokasyondaki restoranda, Japon bir ruha sahip Portekiz menüsü tadabilirsiniz.

Materia – Como

Como Gölü’nün Cernobbia bölgesindeki Materia, dört yetenekli ve oldukça genç ismin bir araya gelmesiyle doğan bir restoran. Harika yemeklerden sorumlu şef Davide Caranchini, sadece 1990 doğumlu ve Noma gibi dünyanın en iyi restoranlarında çalışma fırsatı bulmuş. Restoranın yanı başında sebze ve taze otlar yetiştirdikleri bir sera bulunuyor. İtalyan lezzetlerinden oluşturulmuş ve farklı zevklere uygun 3 farklı set menüye ek olarak A La Cart menü de oluşturulmuş.

Blackbird – Berkshire

Romanlardan filmlere kadar pek çok hikayeye konu olmuş İngiliz kırsalının Michelin yıldızlı pub’ı Blackbird, oldukça samimi ve geleneksel bir adres. Salı ve Cumartesi günleri arasında, her gün değişen öğle menüleri bulunuyor. Ek olarak yine aynı günlerin akşamında tercih edilmek üzere degüstasyon menüsü oluşturulmuş.

Asya’daki En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranlar

Konjiki Ramen, Tokyo

2019’da kazandığı yıldızıyla dünyada Michelin’e sahip üçüncü Ramen restoranı olmayı başaran Konjiki Ramen mutlaka listenize almanız gereken restoranlar arasında. Japonya’nın vazgeçilmez gelenekselliğiyle hazırladığı özel ramenleri servis eden şef Atsushi Yamamoto’nun sırrı her Japon’da var olan mükemmelliyet arayaşı ve malzeme seçimlerindeki yaratıcılığı. Pazar günleri dışında her gün öğle ve akşam yemeği için açık olan restoranda yalnızca 8 kişinin sığabileceği kadar masa bulunuyor. Çarşamba günlerine özel olarak ise sınırlı sayıda ıstakozlu ramen hazırlanıyor. Menünün yıldızı ise imza tabak olan Clam Broth Ramen!

Saawaan – Bangkok

Bongkok’un hızlı temposunun tam kalbinde yer alan Saawaan, 24 kişi kapasiteli, dramatik olduğu kadar da elegant dekorlu bir restoran. Şeflerle dolu bir aileye doğmuş olan genç şef Sujira ‘Aom’ Pongmorn, Thai mutfağına kişisel saygısını sunma amaçlı açtığı restoranı için 9 course’dan oluşan, üzerine oldukça düşünülmüş bir menü yaratmak istemiş. Tadım menüsünde bulunan her course, Thai mutfağının farklı bir tekniğini temsil ediyor. Stir-fry, fermentasyon ve buharda pişirme gibi tekniklerin ön plana çıktığı menüyü ister şarap ister çayla eşleştirebiliyorsunuz.

Arbor – Hong Kong

Şehrin kargaşasından misafirlerini uzakta hissettirmek fikri ile açılan Arbor, ilhamını huzur ve doğadan alıyor. Ağırlıklı olarak Japonya’dan getirilen malzemelerin kullanıldığı menü Fransız teknikleri üzerine dayalı. Arbor’da öğlen ve akşam dışında Cumartesi günleri Brunch servisi de bulunuyor. Eric Räty’nin hazırladığı 10 course’dan oluşan menü, eşsiz bir gastronomi yolculuğuna çıkarıyor.

Hansikgonggan - Seoul

Kore mutfağının önemli bir temsilcisi olan Hansikgonggan, geleneksel mutfağı modern sunum teknikleriyle ön plana çıkaran bir restoran. Şef Cho Hee-suk’ın yıllardır edindiği tecrübe ile genç şeflerin taze fikirlerinin harmanlanmasıyla yaratılmış menü 9 course’dan oluşuyor. Arario Müzesi’nde harika manzaraya sahip bu restoranın daha fazla yıldız almasına da kesin gözüyle bakılıyor.

Amerika’daki En Yeni Michelin Yıldızlı Restoranlar

CUT – Los Angeles

Oscar Ödülleri’nin yemeklerinden sorumlu, dünyanın en ünlü şeflerinden biri olan Wolfgang Puck’ın Beveryl Hills’deki restoranı CUT, Haziran 2019 itibariyle Michelin yıldızlı bir restoran. Bölgede en çok arzulanan restoranlardan biri olan CUT’da etleriyle çok ünlü. Dünyanın dört bir yanından, en iyi bölgelerden gelen etler, çiftçilerden özenle toplanan malzemelerle hazırlanmış leziz yan tabaklar ve Puck’ın özel reçeteli sosları ile servis ediliyor. Et sevmeyenler için ise deniz ürünleri menüde yerini alıyor. Aynı zamanda bir lounge olarak da hizmet veren restoranın kokteyl menüsüne de bir göz atmanızı öneririz.

Evvai – Sao Paulo

Evvai’de 8 sene boyunca verdiği emek ve mükemmel arayışı sonrasında baş şef olmayı başaran genç ve yetenekli Luiz Filipe Souza, emeklerinin karşılığını alarak restorana Michelin kazandırmayı başardı. Yarattığı İtalyan yemekleri aynı zamanda göze de hitap edecek şekilde kusursuz sunumlarla masaya geliyor. 5 veya 9 course’luk degüstasyon menüsünü seçebileceğiniz gibi A La Cart menüden Lazanya ve Risotto gibi İtalyan klasiklerini de deneyebilirsiniz.

Cipriani – Rio de Janeiro

Rio’nun efsanevi plajı Copacabana’da bulunan Belmond Otel’in içinde yer alan Cipriani, tüm dünyada tanınan en prestijli İtalyan restoranı zincirlerinden biri. Atlas Okyanusu’nun muhteşem manzarasına karşı deneyeceğiniz Akdeniz lezzetleri, şef Nello Cassese tarafından hazırlanıyor. Restoranda unutulmaz bir gastronomik tecrübe yaşamak isteyenler için 6 kişilik bir “chef’s table” bulunuyor.

Birdsong – San Francisco

Gastronomi kariyerinin büyük bir kısmını Amerika’nın Batı kıyılarında geçirmiş olan şef Christopher Belirdorn, soğuk su kabukluları, mantar ve berry çeşitleri gibi bölgeye özel malzemelerin odak noktasında olduğu bir menu hazırlıyor. Journey ve Discovery isimli iki farklı tadım menüsü misafirlerin tercihine sunuluyor. Birdsong, doğaya saygı duyan ve sürdürülebilirliğe önem veren bir restoran olarak dikkat çekiyor. Bu sebeple menülerinde mevsimselliğe ve lokal üretici desteğine oldukça önem veriyorlar.

Le Coucou – New York

Önemli şeflerden biri olan Institue Bocuse mezunu Daniel Rose, yankı uyandıran Paris macerasının ardından, evine tekrar dönerek Le Coucou ile Michelin almayı başardı. Işıklar şehri Paris’i New York ile bir araya getiren şef modernize Fransız mutfağından seçkiler hazırlıyor. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği olmak üzere her öğüne özel menüsü olan Le Coucou, haftanın her günü açık.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.