preloader

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

27.09.2019
Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Yazı Boyutu:

2019 sonbaharında İstanbul ve Türkiye'de gerçekleştirilecek konserler, kültür-sanat etkinlikleri için etkinlik takvimine göz atın ve hemen biletinizi alın!

İstanbul Komedi Festivali

Mizah alanında alternatif ve avangart projelere zemin hazırlayan BKM, Türkiye’nin ilk uluslararası komedi festivali olan “İstanbul Komedi Festivali”nin de yaratıcısı olarak şehre bu yıl dördüncü kez kahkahayı getiriyor.

13 Ekim – 03 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan İstanbul Komedi Festivali’nde mizahın ulusal ve uluslararası düzeyde en iyi ve en yeni isimleri ağırlanacak.13 Ekim’de Cem Yılmaz’la Yapı Kredi Bomontiada’da gerçekleşecek soru & cevap oturumu ile start alacak olan festival; söyleşiler, stand-up’lar, tiyatro oyunları ve çocuk etkinlikleri ile dolu dolu bir takvime sahip.

Festivalin takviminde 4 yıldır yer alan BKM Klasikleri; Çok Güzel Hareketler 2, Güldür Güldür Show, Güldüy Güldüy Show Çocuk, Doğu Demirkol ve Ata Demirer Gazinosu var. Bu yıl takvime dahil olan tiyatro oyunları arasında ise geçtiğimiz sezon kapalı gişen oynayan: Don Kişot’um Ben, Bir Baba Hamlet, Josef K, Cimri dikkat çekiyor. Can Yılmaz & Zafer Algöz – Burda Olan Burda Kalır, Yasemin Sakallıoğlu – Bir Dünya Anım Var, Miray, Lesli Karavil-Lesli ile Stand Up, Tahsin Hasoğlu, At Gözlüğü, Akustik Komedi ve Sedef iybar & Danillo Zanna – Kalbe Giden Yol gibi bir çok etkinlik ise festivalde ilk kez yer alacak. Festivalin takviminde yer alan İngiliz komedyenler ise radarınıza alınması gereken etkinliklerden. Sedef İybar’ın yönetiminde İngiliz Şef George Egg, İngiliz oyuncu ve şarkıcı Jess Robinson ve renkli görüntüsü, cinsiyet, veganizim ve maskülenlik konularındaki sarkastik espri anlayışı ile Joe Sutherland ise izleyenlere unutulmaz anlar yaşatacak.

İstanbul Komedi Festivali 7’den 70’e herkese hitap ediyor. Çocuklar için yepyeni bir mekan bu yıl festivalde kapılarını açıyor. Beşiktaş’taki BKM Küçük Sahne minik izleyenleri bekliyor:

Pantomim Gösterisi, Jonglörlük Gösterisi, Bülent Çatar’la Haydi Sen De Oyna Gösterisi, Çorap Kukla Atölyesi, Karagöz – Gölge Oyunu ve Kırmızının Hayali ile çocuklar festivalin coşkusunu doyasıya yaşayacak. İstanbul Komedi Festivali için biletler biletix.com detaylı bilgiler www.istanbulkomedifestivali.com adresinde yerlerinizi şimdiden ayırtmayı unutmayın.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 13 Ekim – 3 Kasım 2019

Yer: Çeşitli Mekanlar

Rezervasyon / Bilet: biletix

29. Akbank Caz Festivali

Türkiye'nin en köklü caz festivali olan Akbank Caz Festivali, 1991 yılında İstanbul'da düzenlenen konserler ile başladı. Dünyanın en önemli caz müzisyenlerinin yanı sıra gelecek vadeden genç kuşaktan yeni isimlerin de yıldızlarının parlamasına destek olan festival; paneller, atölyeler, film gösterimleri, dinletiler ve sosyal sorumluluk projeleriyle çok yönlü bir organizasyon haline gelmiş bulunuyor.

Farklı kuşaklardan, caz ve farklı müzik türlerinden şimdiye kadar ağırladığı önemli isimlerle göz dolduran Akbank Caz Festivali’nde bu yıl, caz müziğinin önemli temsilcilerinden Art Ensemble of Chicago, Charles Lloyd Sky Trio feat. Gerald Clayton ve Marvin Sewell, The James Carter Organ Trio, Jakob Bro Trio, Louis Sclavis Quartet, Sarah McCoy, Alfa Mist, Bugge Wesseltoft & Erkan Oğur & Friends, Yonathan Avishai Trio, Mats Eilertsen Trio, KOKOROKO, Maisha, NES, Vaudou Game gibi farklı ülkelerden birçok sanatçının yanı sıra Türkiye’den Kerem Görsev Trio, Zuhal Olcay feat. Güvenç Dağüstün, İmer Demirer, Ali Perret, Aydın Esen ve Can Kozlu, Bora Uzer Group, Bebop Project, B’r Şeyler Eks’k, Standards & Selen Beytekin, Serhan Erkol Kerem Türkaydın gibi isimler de sahne alacak.

Tarih: 17 – 27 Ekim 2019

Yer: Çeşitli Mekanlar

Rezervasyon / Bilet: biletix

Bryan Adams ile Bir Kış Akşamı

Bryan Adams 16 Kasım Cumartesi günü sana unutulmaz bir gece yaşatmak için Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda!

Ona aşkını ilk kez onun şarkılarıyla söyledin, ilk dans müziğin oldu, aşkın sona erdiğinde defalarca onun şarkılarını dinlerken canlandı hatıraların, en mutlu anlarına, en hüzünlü anlarına eşlik etti, gözlerin doldu onun parçalarını dinlerken çoğu zaman mutluluktan bazen de aşk açısıyla ama hep hayatının en önemli anlarında orada seninle oldu ve bu kez ilk defa onu canlı olarak izleyip, dinleyecek ve kim bilir hangi anıların gözlerinin önünden geçip gidecek.

Daha ne söylenebilir Bryan Adams şarkılarının yarattığı hislere. Gelin hep beraber kaybolalım şarkılarda.

Tarih: 16 Kasım 2019, Cumartesi

Saat: 19.00 – 00.00

Yer: Ülker Sports Arena

Rezervasyon / Bilet: passo.com

Alice Müzikali

Geçtiğimiz sezon dikkatleri üzerine çeken, ülkemizde büyük prodüksiyonlu çekilen ilk müzikal olması sıfatıyla da ayrı bir yere sahip bu sezonda da Zorlu PSM Ana Sahne’de meraklılarını bekliyor.

Lewis Carroll tarafından yazılan ve bugüne kadar 174 dile çevrilerek edebiyatın eşsiz eserlerinden biri olma özelliğine sahip “Alice Harikalar Diyarında”, Serdar Biliş’in yönetmenliği ve Beyhan Murphy’nin koreografisi ile çağdaş bir müzikal uyarlama olarak sahnedeki yerini alıyor.

“ALICE” adı ile izleyicisiyle yeniden buluşacak olan müzikalde Serenay Sarıkaya “Alice” olarak izleyicisinin karşına çıkmaya hazırlanırken, Ezgi Mola “Kraliçe”, Enis Arıkan “Tavşan”, Şükrü Özyıldız “Şapkacı”, İbrahim Selim “Kral”, Merve Dizdar ise “Kedi” rolü ile başrolleri paylaşacak.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 2 – 21 Ekim 2019

Saat: 21.00 – 23.45

Yer: Zorlu PSM

Rezervasyon / Bilet: biletix

{771861}

Garanti BBVA Konserleri: Joan As Police Woman

Soul, R&B, art pop ve punk rock etkili sound’u ve geniş yelpazeli müzik dağarcığıyla, müzisyen ve şarkı yazarı Joan As Police Woman, “Garanti BBVA konserleri” kapsamında retrospektif solo projesiyle 20 Kasım’da konuğumuz oluyor!

Amerikalı müzisyen, şarkı yazarı ve prodüktör Joan Wasser; 6 yaşında piyano, 8 yaşında keman çalmaya başlayarak müzik hayatına başladı. Wasser, üniversite yıllarında keman eğitimine devam ederek çeşitli orkestralarda ve topluluklarda yer aldı. 1994 yılında New York’ta içinde yer aldığı Hot Trix ve The Dambuilders gruplarıyla başarı yakalayan yetenekli müzisyen; aynı zamanda indie, caz, pop, soul, R&B gibi farklı tarzlarda müzik yapan birçok müzisyenle kayıtlar yaptı ve kariyeri boyunca Lou Reed, Anohni, Beck, John Cale, Sheryl Crow, Rufus Wainwright, Sufjan Stevens gibi önemli isimlerle çalıştı.

Joan Wasser’ın kariyerinin ilk 15 yılı süresince dinleyiciyle paylaştığı ve paylaşmadığı müzikal açıdan son derece zengin üretimlerinden oluşan, antoloji niteliğindeki son albümü “Joanthology”i dinleyeceğimiz, piyano ve gitar eşliğinde gerçekleştireceği solo performansı için 20 Kasım akşamı bir araya geliyoruz.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 20 Kasım 2019, Çarşamba

Saat: 21.30 – 00.30

Yer: Babylon

Rezervasyon / Bilet: biletix

Fabrizio Paterlini

Piyanoyu, “kendi iç dünyasını en iyi şekilde yansıtabildiği enstrüman” olarak tanımlayan İtalyan müzisyen ve çağdaş klasik müzik bestecisi Fabrizio Paterlini ile büyüleyici bir gece geçirmek için 6 Kasım’da plan yapmayın.

90’lardan bu yana farklı disiplinlerde üreten, ürettikçe de evrilen ve gelişen müzisyen, progresif rock besteleriyle başladığı kariyerini kendi ismini verdiği plak şirketiyle 2007’de ilk solo piyano albümü Viaggi in aeromobile ile sürdürdü. O tarihten bu yana, her yıl ortalama bir albümle dinleyicileriyle buluşan Paterlini için bir diğer dönüm noktası ise 2013 yılında yayımlanan albümü Now. Now’la birlikte elektronik altyapıları kucaklamaya başladı. Bir yıl sonra yayımladığı albümü The Art of Piano ise “gerçek bir piyano şaheseri” olarak tanımlandı. 2017’de yayımlanan albümü Secret Book’la formülü bir kez daha değiştirdi. Yaylılar, piyano ve elektronik altyapının birlikteliği, şimdiye kadarki en komplike Fabrizio Paterlini albümüne hayat veriyordu. 2018 yılı ise, Paterlini’nin dört yıl aradan sonra solo piyanoya dönüşünü müjdeleyen albümü Winter Stories’i bizlerle buluşturdu. 2015 yılında Salon’da beş yıldızlı bir müzik ziyafeti sunan İtalyan piyanist, bu sefer ziyafeti iki gece üst üste seviyesine taşıyacak.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 6 Kasım 2019, Çarşamba

Saat: 22.00 – 05.00

Yer: Salon İKSV

Rezervasyon / Bilet: Biletix

{772467}

23. İstanbul Tiyatro Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 23. İstanbul Tiyatro Festivali, 13 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında tiyatro severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Festivalde, 12'si yurt dışından, 16'sı Türkiye'den olmak üzere 28 tiyatro, dans ve performans topluluğu, toplamda 78 gösterim gerçekleştirecek. Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamında okuma tiyatroları, söyleşiler, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi ücretsiz yan etkinliklerin de gerçekleşeceği festivalin, bu yılki sloganı "hayat ters yüz" olarak ön plana çıkıyor. Festivalin ayrıntılı programına buradan bakabilirsiniz.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 13 Kasım – 1 Aralık 2019

Yer: Çeşitli Mekanlar

Rezervasyon / Bilet: iksv

Yapı Kredi 75. Yıl: Fame Müzikali

Hadi, hep bir ağızdan: I’m gonna live forever! Efsane müzikal Fame, 75. Yılını Kutlayan Yapı Kredi Ana Sponsorluğunda 10 – 15 Aralık’ta ilk defa Türkiye’de sahne alacak!

Popüler kültür tarihinin efsaneleri arasında yer alan müzikal, hayallerinin peşinden koşan herkese ilham vermek için orijinal kadrosuyla Londra’nın dünyaca ünlü müzikal sahnesi West End’den İstanbul’a geliyor! 30. yıl turnesinde, dansın tüm coşkusunu yaşatacak 80’lerin unutulmaz ikonu müzikal, 10-15 Aralık 2019 tarihleri arasında sadece 8 performans için Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde izleyicilerle buluşacak. Bu büyüleyici buluşmayı kaçırmamak için biletlerinizi erkenden ayırtın.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 10 – 15 Aralık 2019

Saat: 11.00 – 12.00

Yer: Zorlu Performans Sanatları Merkezi – Turkcell Sahnesi

Rezervasyon / Bilet: biletix

Güneşin Sofrasında

Saint Pulcherie Konserleri Ekim ayında Genco Erkal’ın Müzikli Gösterisi ile başlıyor!

Bu yıl 60. Sanat Yılını kutlayan Genco Erkal’ın müzikli gösterisi Güneşin Sofrasında 8 Ekim'de Sainte Pulcherie Konser Salonu’nda. Genco Erkal, Güneşin Sofrası’nda 20. yüzyıl edebiyatının iki doruk noktasını, Nâzım Hikmet ile Bertolt Brecht’i biraraya getiriyor. İki ozan, bu gösteride keyifli bir müzikal söyleşiye koyuluyorlar.

Kurt Weill, Hanns Eisler, Zülfü Livaneli, Fazıl Say, Timur Selçuk, Cem Karaca, Edip Akbayram gibi ustaların eserleriyle, izleyiciyi de bu sözlü-müzikli ziyafete davet ediyorlar. İnsan zekasını doyuran bu mizah dolu ve kışkırtıcı sahne şöleninde, Tülay Günal ve Genco Erkal, dünyanın hâl-i pürmelalini, baskıyı, zorbalığı, adaleti, savaşı, barışı, hapisliği, vatan hasretini, kısaca yaşamaya dair her şeyi tartışıp, daha adil ve paylaşımcı bir dünyaya duyulan özlemi dile getiriyorlar.

Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği oyuna, piyanoda Yiğit Özatalay, viyolonselde Deniz Doğangün, klarnet ve saksafonda Çağdaş Engin eşlik ediyor.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 8 Ekim 2019, Pazartesi

Saat: 20.30

Yer: Saint Pulcherie Fransız Lisesi

Rezervasyon / Bilet: biletix

{771736}

Atölye Modern Sonbahar 2019

Sanatın nabzını uzun yılların birikimiyle elinde tutan kurumlarının başında gelen İstanbul Modern’de hareketli bir sonbahar programı göze çarpıyor.

19. dönemde İstanbul Modern’in atölye ve seminer programı Atölye Modern, Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, Modern ve Çağdaş Sanat Tarihi, Çağdaş Sanatı Anlamak ve sonbahar 2019 döneminde yeni açılan Türkiye’de Çağdaş Sanatın Temel Dinamikleri semineri ile devam edecek.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 9 Ekim – 12 Aralık 2019

Yer: İstanbul Modern

Rezervasyon / Bilet: Program

Sertab’ın Müzikali

Sertab Erener’in dört yıl önce hayal edip gerçekleştirmek için yola çıktığı bu müzikal, şiiri, müziği ve koreografiyi birleştirerek, sadece Sertab Erener’in şarkılarını değil; büyüyen Sertab’ın ruhunun ve sesinin başkalaşımlarını ve hepimizin nasıl da benzeştiğini önümüze seriyor.

Sertab Erener’in “120 Dakika, Konser, Gösteri ve Ötesi” sloganıyla yola çıkan ve eşsiz ekip arkadaşlarının varlıkları ile ortak bir hayale dönüşen bu nefes kesen müzik ziyafeti günümüze kadar 80.000 insanla buluştu. Geçtiğimiz yıllarda 90’lar ve 2000’ler temaları ile iki bölüm halinde izleyicisine kucak açan müzikal 2019’da gösteri daha önce hiç görmediğiniz bir büyüye bulanmış geliyor! Sizi zamanda dans ettirmeye, geçmişin tanıdıklığı hissiyle dolarken bir yandan da anın içinde tüm varlığınızla orada olmanızı sağlayacak yeni yorumlar hazırlanıyor.

Zorlu PSM sahnesine özel Beyhan Murphy’nin yenilenen koreografileri ve 1967’den bugüne 200’den fazla Broadway oyununun ışık tasarımını yapan Tony Ödüllü Ken Billington'ın ilk kez Türkiye sahnesinde gerçekleşecek ışık şovuyla Sertab’ın tecrübesi ve sesinin birleşeceği eşsiz müzikal sezon boyunca Turkcell Sahnesi’nde!

Tarih: 16 Ekim 2019, Çarşamba

Yer: Zorlu Performans Sanatları Merkezi – Turkcell Sahnesi

Rezervasyon / Bilet: biletix

Nouvelle Vague, “15. Yıl Turnesi”

Bossa nova’nın inceliği, new wave’in melankolik melodileri, Fransız “yeni dalga”sı etkisini müziğinde bir araya getiren Nouvelle Vague, “15. Yıl Turnesi” kapsamında 28 ve 29 Kasım'da konuğumuz oluyor!

Fransız müzisyenler Marc Collin ve Olivier Libaux ortaklığından doğan Nouvelle Vague; “punk”ın ve “post-punk”ın söz dinlemez tavrını ve “new wave”in entellektüel derinliğini, “Bossa Nova”nın neşesi ve Melanie Pain, Elodie Frege ve Phoebe Killdeer’ın vokalleriyle birleştiriyor. Repertuarını Joy Division’dan The Clash’e, Depeche Mode’dan Blondie’ye kadar birçok kült grubun parçalarının cover’larıyla oluşturan grup; 2004-2010 arası çıkardıkları 4 albüm ile bir milyonun üzerinde satış yaptı. “Guns of Brixton”, “Dance With Me” ve “Love Will Tear Us Apart” new wave ve post-punk dönemi parçalarına yaptıkları yorumlarla dünyanın her tarafında ismini duyuran ekip; Royal Albert Hall, Olympia ve Hollywood Bowl gibi birçok önemli sahnede konserler verdi. Yönetmenliğini Marc Collin’in üstlendiği; Nouvelle Vague projesinin çıkış noktasını, geçmişini ve bütün albümlerin üretim sürecinin izini süren belgesel “Nouvelle Vague by Nouvelle Vague” 2018’de İngiltere’de yayımladı. 15 yıllık müzik yolculuklarında, grup üyelerinin kişisel arşivleri, performans kayıtları ve katıldıkları röportaj görüntülerinin bir araya geldiği belgeselde; Nouvelle Vague’ın “cover grubu” konseptini nasıl yeniden tanımladığı aktarılıyor. 2019 yılının Şubat ve Nisan aylarında “Rarities” ve “Curiosities” albümlerini paylaşan Nouvelle Vague, “15. Yıl Turnesi” kapsamında Babylon’a yeniden konuk oluyor.

*28 Kasım akşamı Melanie Pain ve Elodie Frege’in vokallerine, Phoebe Killdeer konuk olarak eşlik edecek.
*29 Kasım akşamı Melanie Pain ve Phoebe Killdeer’a vokallerine, Elodie Frege konuk olarak eşlik edecek.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 29 Kasım 2019, Cuma

Saat: 22.30 – 01.30

Yer: Babylon

Rezervasyon / Bilet: biletix

Gastromasa 5. Kez İstanbul’da

Geçtiğimiz yıl “creativity” mottosu dikkatleri üstüne çeken Gastromasa, bu defa “ilham”ı konuşmak için Haliç ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Sözen Yayıncılık ve Organizasyon tarafından organize edilen Gastromasa, dünyaca ünlü şefleri Kasım 2019'da beşinci kez buluşturuyor.

"Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı'nda bir kez daha, dünyanın dört bir yanından gelen yıldız şefler, pasta şefleri ve profesyoneller, Türk gastronomisi etrafında bir araya gelerek, kendi kültürlerinden kesitler sunacaklar.

Türkiye’nin dünyaya açılan gastronomi markası Gastromasa’da, 5. yıla özel ilham verici sunumları kaçırmamak için siz de yerinizi alın.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 30 Kasım 2019

Saat: 09.00

Yer: Haliç ve Kongre Merkezi

Rezervasyon / Bilet: biletix

Aşk Geçmişim

Tiyatro sahneleri hareketlenirken birbirinden çeşitli oyunlarla başımız dönmeye başladı bile. Aşk Geçmişim oyunu bu sezonun en iddialı oyunlarından biri olarak göze çarpıyor. Hatta, prömiyerini Uniq’te yaptıktan sonra yeni yılda da Berlin yolcusu.

"Nereden buluyorsunuz birini? Bu kadar insan birbirini nereden buluyor? Barlarda mı?Spor salonunda mı? Markette mi? Hadi be. Bu kadar insan birbirini nerede buluyor? Ben söyleyeyim size nerede.Mezun oluncaya kadar birini bulamadın mı? O zaman aynı şirkette çalıştığınbiriyle evleneceksin. O kadar basit. Hayvanları nasıl zorla çiftleştiriyorlar haberiniz var mı? Tek bir kafese koyuyorlar."

Oyunun Konusu: Kurumsal bir şirkette yeni işe giren Tom’un aşk hayatı tam bir fiyaskodur. Aynı şirkette çalışan Amy’nin de ondan kalır yanı yoktur. İş çıkışı bir şeyler içmeye çıkarlar ve o gece yaşadıkları tek gecelik ilişki sonucunda ikisi de kendini istemediği fırtınalı bir ilişkinin içinde bulur. Eski ilişkilerinin hayaletlerinden kurtulmak, kendi yaralarını sarıp gerçek aşka ulaşmak onlar için hiç kolay olmasa da, bu iki yalnız kalp sonunda birbirleri için çarptığını fark edebilecek mi?
Pangea ve Tatlı Ekşi Tiyatro’nun ortak yapımı olan oyunda Şebnem Bozoklu, Rıza Kocaoğlu ve Melisa Doğu rol alırken, yönetmen koltuğunda Tuğrul Tülek oturuyor. Aşk Geçmişim, 15 Ekim’den itibaren Uniq Hall’de seyirciyle buluşacak.

İskoç yazar D.C. Jackson’ın yazdığı anti romantik komedi tarzındaki "Aşk Geçmişim" oyunu, Fringe First başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde onlarca ödül aldı.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 15 Ekim 2019, Salı

Saat: 20.30

Yer: UNIQ Hall

Rezervasyon / Bilet: biletix

{771387}

Laura Misch

Londra’nın aile boyu multi yetenekli sanatçı Misch Ailesi’nin’den Tom Misch’in kız kardeşi Laura Misch, 3 Ekim Perşembe akşamı Salon’da kulaklarınızın pasını silmeye geliyor.

Saksafonu, synthesizer’ı ve melekleri kıskandıran sesiyle elektronikanın caza kucak açan deneysel yüzünde harikalar yaratan Londralı sanatçı ve prodüktör Laura Misch ilk kez 2016 yılında ilk kısaçaları Shaped by Who We Knew’le karşımıza çıktı. Londra’nın son yıllarda cazın yeni çağına yön veren, türün kalıplarını genişleten, sınırları olmayan deneysel caz sahnesinde kucak açılan bu kısaçalar, müzik gurusu Gilles Peterson’ın da dikkatini çekti. BBC Radio 6 Music, BBC Radio 1 ve Jazz FM’de kendisine bolca yer buldu. Yapımcılığını kendi üstlendiği ilk albümü Playground’u 2017 yılının Mayıs ayında yayımladı. Albümün isminin hakkını verircesine beat’lerini saksafonuyla ahenklendiren, deneysel yaklaşımıyla müziği kendi oyun alanına dönüştüren Laura Misch, 2018 yılında yayımladığı teklisi Lagoon’la başarısını bir sonraki seviyeye taşıdı. Phil Taggart ve Jamie Cullum gibi isimlerin hayranlıkla karışık takdirini kazandı. Salon’un aşkı Khruangbin’le çıktığı Avrupa turnesini End of the Road, Visions, All Points East, Meadows in the Mountains, Oslo Jazz Festival ve Blue Dot gibi önemli festivallerdeki performansları izledi. İkinci albümü Lonely City’yi bu yılın Mayıs ayında yayımladı. Son olarak Michael Kiwanuka’yla ortak çalısması Money ile çokça konuşulan, başarılarının ardı arkası kesilmeyen erkek kardeşi Tom Misch’le birlikte kaydettiği Follow isimli şarkı, milyonlarca dinlenme sayısına ulaştı.

Saksafonu ve ruhunuzu hafifletecek sesi, elektronika ve cazı katman katman, ince işçilikle işlerken, Türkiye’de ilk kez Salon’da izleyeceğeniz Laura Misch’e hayran olacaksınız.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 3 Ekim 2019, Perşembe

Saat: 21.30 – 00.30

Yer: Salon İKSV

Rezervasyon / Bilet: biletix

Olga Scheps

Turkcell Platinum Istanbul Night Flight konserler serisi başlıyor.

Turkcell Platinum Istanbul Night Flight konserler serisi Topkapı Sarayı’nın 1. avlusunda bulunan, Türkiye’nin ilk müzesi olarak bilinen ve ülkemizin en önemli tarihi yerlerinden olmakla birlikte hali hazırda anıt müzesi olarak formunu korumaya devam eden Aya İrini’de gerçekleşecek konserlerde Events Across Turkey organizasyonuyla İstanbul dinleyicisini dünya starlarıyla buluşturuyor.

ECHO Klasik ödüllü sahibi Olga Scheps bireysel ve karakteristik müzikalitesi ve cezbedici sahne duruşu ile 25 Mayıs’ta kariyerinin en özel performanslarından birini sergilemek üzere ilk kez Aya İrini’nin büyüleyici atmosferinde dinleyicilerini bekliyor. Bu sene Events Across Turkey, Batu Mutlugil, Tuncer Tunceli, Deniz Tuzcuoğlu, Alper Cengiz, Bilge Kösebalaban, Göksenin ve daha bir çok isim ile Aya İrini’nin bahçesinde konserler öncesi misafirlerine mini konserler de sunuyor. "Bahçede Kim Var?” konsepti adı altında ülkemizin önemli müzisyenlerini dinleme imkanı bulacağınız çok özel performanslar sizleri bekliyor.

Sınırlı sayıda dinleyiciye ev sahipliği yapacak bu çok özel mekânda konser deneyimini kaçırmadan yerinizi ayırtın.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 3 Ekim 2019, Perşembe

Saat: 21.30 – 00.30

Yer: Salon İKSV

Rezervasyon / Bilet: biletix

Hakikatten Uzaklaştıkça Film Programı

Geçmişten bakıldığında imkânsız, saçma veya gerçekdışı görünecek bir iklim yıkımı karşısında, açıklanamaz olanı açıklayabilmek için mitolojiye veya mantıksız açıklamalara ihtiyaç var.

Kundura Sinema, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği 16. İstanbul Bienali Paralel Etkinlikleri kapsamında “Hakikatten Uzaklaştıkça’’ adlı film programını ağırlayacak. Program filmleri, insan faaliyetlerinin gezegen üzerindeki ilişkisi ve etkisine odaklanarak bienalin bu seneki “Yedinci Kıta’’ temasına göndermede bulunuyor. Küratörlüğünü Pia Chakraverti-Wuerthwein ve S. Buse Yıldırım’ın yaptığı program dört kısa ve bir uzun metrajlı filmden oluşan özel seçkiden oluşuyor.

Program:

Her Cumartesi (14, 21, 28 Eylül / 5,12, 19,26 Ekim / 2,9 Kasım)

13.30 – 15.30 / Dört Kısa

17.00 – 18.30 / Uzun Metraj

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 14 Eylül – 9 Kasım 2019

Yer: Beykoz Kundura

Rezervasyon / Bilet: kayıt

Müzik Tarihinden Altın Bir Yaprak

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın eşzamanlı anlatımı ve Sascha Goetzel’in şef olduğu gecede önemli soprano Dorothea Röschmann ile unutulmaz bir akşama hazır mısınız?

Operanın farklı dönemlerinden rolleri ustalıkla seslendiriyor olması yanı sıra, mükemmel bir resital sanatçısı olan soprano Dorothea Röschmann; Mozart’ın başkahramanlarından R. Strauss’un Vier letzte Lieder’ine, Bach’ın St. Matthew Passion’undan Stravinsky’nin Hovardanın Sonu’na uzanan muazzam repertuvarıyla, dünya çapında tanınan bir yıldız. Röschmann ile birlikte Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın onurlandıracağı ve eşzamanlı anlatımlar yapacağı bu konser, tarih ve müziğin unutulmaz buluşmalarından birine sahne olacak.

*Program daha sonra açıklanacaktır.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 12 Aralık 2019, Perşembe

Saat: 20.00 – 22.00

Yer: İstanbul Lütfi Kırdar – ICEC

Rezervasyon / Bilet: biletix

Barış için Müzik Orkestrası

Mevsimler geçiyor fakat Barış için Müzik Orkestrası’nın klasik müzikten dünyaya yayılan heyecan ve tutkusu farklı kalplerde umut bulmaya devam ediyor. Tüm çocukların ilgiyle ve neşeyle takip ettikleri bu özel gün için yerinizi şimdiden ayırtın.

Venezuela’da hayata geçirilen El Sistema ile 2014 yılında “Dostluk Anlaşması” imzalayan ve Sistema Europe oluşumunun kurucu üyelerinden olan Barış için Müzik Vakfı çatısı altında eğitim alan genç müzisyenler her yıl farklı ülkelerde katıldıkları konserler ile dünya çocuklarına klasik müzikle sesleniyor. Siz de Barış için Müzik Orkestrası’nın 3 Kasım Pazar günü ENKA Oditoryumu’ndaki “Neşeli Pazarlar” konserine çocuklarınızla birlikte katılıp onların geleceklerini ve hayallerini müzikle aydınlatabilirsiniz.

*5-16 yaş arası izleyiciler için ücretsiz.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 3 Kasım 2019, Pazar

Saat: 11.30 – 13.00

Yer: ENKA Kültür Sanat

Rezervasyon / Bilet: biletix

Borusan Quartet Sezonu Açıyor

Borusan Quartet bu sezonun açılışını, yedi farklı ülkeden yedi usta bestecinin yapıtlarından oluşan bir seçkiyle yapıyor. Programda yer alan bestecilerin her biri, oda müziğinin yapıtaşlarının oluşmasına yaptıkları katkı yanı sıra, kendi ülkelerine ait repertuvara da üstün katkılarda bulunmuş olmalarıyla tanınan sanatçılar.

Program:

Yedi Ülke, Yedi Besteci: Saygun, Borodin, Beethoven, Ravel, Grieg, Webern, Vasks

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 11 Kasım 2019, Pazartesi

Saat: 20.00

Yer: Kadıköy Süreyya Operası

Rezervasyon / Bilet: biletix

İstanbul Sushi Festivali

Unutulmaz bir Sushi Festivali'ne hazır mısınız?

Japon şeflerden, sushi yapım tekniklerinin öğretildiği Sushi yapımı workshopları, canlı orkestra ile 1950 lerden günümüze Japon müziği dinletisi, Japonya dans şovları, Sushi'nin tarihçesini ve günümüze uzanan macerasını anlatan resim sergisi, Sushi konseptiyle hazırlanmış interaktif oyunlar ve yarışmalarla beraber dopdolu bir festival bizi bekliyor.

*Etkinlik detayları açıklanacaktır.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 1 – 3 Aralık 2019

Yer: İstanbul

Rezervasyon / Bilet: katılım formu

Red Bull Music Festival Istanbul: Futurave Night

Red Bull’un müzikteki vizyonunun fütüristik bir rave etkinliğini şekillendirdiğini hayal edin. Ya da hayal etmek yerine 12 Ekim’de bizimle birlikte Volkswagen Arena’da olun. Tarihin en görkemli, “keşke orada olsaydık” denilen rave’lerinin izinde, burada, bugün geleceğin rave’ini inşa etmeye, buna tanıklık etmeye kimler var? Dansın, sofistike elektronik müziğin, ritmin başrolde olduğu ve rave kültürünün zirvede yaşandığı dev bir buluşma olacak Futurave Night.

Her duygunun derinlerde yaşandığı, uçlarda bir atmosfer; ayakların yerden kesildiği, ritmin herkesi avucunun içine aldığı, alanı dolduran kitlenin tek vücut olduğu bir ortam. Müzikal anlamda üst düzey zevklere hitap eden bu gece, görsel-işitsel şovlarla desteklenecek ve mapping sanatının göz kamaştıran örnekleriyle süslenecek. “Digital art” parantezinde interaktif bir deneyime vadeden Futurave Night’ta rave kültürünün geleceği İstanbul’u ele geçirecek!

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 12 Ekim 2019

Saat: 19.00

Yer: Volkswagen Arena

Rezervasyon / Bilet: biletix

Adana Altın Koza Film Festivali

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 23 Eylül’de başlayan 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Dünya Sineması Seçkisi dikkat çekiyor. Dört farklı bölümde toplam 25 filmin sinemaseverlerle buluştuğu uluslararası program, bu yıl karanlıktan aydınlığa çıkışı arayan sinemacıların yapıtlarının Türkiye prömiyerlerinden oluşuyor.

23 – 29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Dünya Sineması Seçkisi’ne; dünya sinemasının önde gelen festivallerine seçilen, ödüller kazanan ve sinema otoritelerince beğenilen filmler arasından, insanlığın özellikle çağımızdaki sorunlarını sinema dilinin geniş olanaklarını kullanarak irdeleyenler alındı. Aralarında zamanımızın büyük ustalarının ve ilk uzun metrajlı filmlerini gerçekleştiren yönetmenlerin de bulunduğu sinemacılar; bir yandan totaliter rejimlerin ve savaşların yol açtığı trajedileri eleştirilerini esirgemeden beyazperdeye aktarırken bir yandan da bütün insanların eşit, özgür ve doğayla uyumlu yaşadıkları bir hayat özlemini dile getiriyor.

Toplam 25 filmin gösterildiği Dünya Sineması Seçkisi’nin, bu anlayışla oluşturulan “Ustalara Saygı”, “Kadın Gözüyle Afganistan”, “İnsana Rağmen” ve “Panorama” başlıklı dört bölümü bulunuyor. Ayrıntılı programa buradan ulaşabilirsiniz.

Sonbaharda Kaçırılmaması Gereken Etkinlikler

Tarih: 23 – 29 Eylül 2019

Yer: Adana

Rezervasyon / Bilet: program

Tuğba Dal
Tuğba Dal Tüm Yazıları