preloader

Sandra Laznik ile Yoga Kampı Six Senses Kaplankaya’da

Sandra Laznik ile Yoga Kampı Six Senses Kaplankaya’da

Yazı Boyutu:

Travel & Leisure tarafından 2017 ve 2018 yıllarında dünyanın en iyi otel, resort ve spa markası seçilen Six Senses’in en önemli terapistlerinden Sandra Laznik yönetiminde 1-6 Ekim tarihleri arasında Six Senses Kaplankaya’da Kadın Yoga Kampı – Sağlık Dönüşümü etkinliği gerçekleşecek. Etkinlik için Six Senses Kaplankaya tarafından konaklamanın ve otel ayrıcalıklarının da bulunduğu özel bir program hazırlandı. Laznik, etkinlik öncesinde sorularımızı cevapladı.

Sandra Laznik ile Yoga Kampı Six Senses Kaplankaya’da

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben sörf yapmayı, kitap okumayı ve saatlerce Maluma dansı yapmayı seven bir kadınım. Slovenya Spor Akademisi’nden en yüksek puanla mezun oldum; olimpik yüzme takımımızın masaj terapisti ve yoga eğitmeniydim, akademinin standart ve Latin-Amerikan stili dans grubuna yoga dersleri verdim.

Ayrıca iki sene boyunca Slovenyalı yaşlanma karşıtı ilaç ve cilt bakımı çalışmalarının yıldızı ile iki sene boyunca en büyük iyileşme ve su parkı merkezinde kendime ait sauna programını yarattım ve yürüttüm.

Daha sonra ülkemin benim vizyonuma küçük geldiğini hissettim. Son 4 senedir dünyanın dört bir yanını ziyaret ederek Six Senses Hotels, Resorts & Spas için iyileşme eğitmeliği ile üst sınıf müşterilerim için özel eğitimler ve kadın sağlığı hakkında online dersler veriyorum. Ve henüz başlamadım bile. Dedikleri gibi, en iyisi henüz yaşanmamış olandır 😉

Sandra Laznik ile Yoga Kampı Six Senses Kaplankaya’da

Dünyanın ve tabii ki bedenin spiritüel yüzü ile ne zaman tanıştınız?

Ben ruhu ve bedeni hiçbir zaman iki ayrı yüz olarak görmedim. Belki 20 seneyi aşkın süredir yoganın içinde olduğumdan veya belki de materyallerin fiziksel yanlarının ötesine bakmayı sevdiğimden.

Eğer bedeninize biraz daha dikkat ederseniz, kısa nefesleri uzun nefeslerle değiştirirseniz ve sosyal medya yerine kendi içinize daha çok bakabilirseniz, bu ‘diğer yüz’ herkes için mümkün. Ayrıca bu yüzü harekete geçirmek için yeşil sular içmenize ve glutensiz beslenmenize de gerek yok.

O burada, ancak onu ya kullanmıyorsunuz ya da hissetmek için fazla yorgunsunuz. Sizin için ruhani olan ne anlama geliyorsa onunla bağlantı kurmak için günlük pratiklerinizde daha disiplinli olmalısınız.

Sandra Laznik ile Yoga Kampı Six Senses Kaplankaya’da

Yoga ve eğitim programlarınızı nasıl hazırlıyorsunuz?

İster ücretsiz grup dersleri olsun ister Liv Tyler ile özel bir ders, öğreteceğim her bir programı elde yazarak hazırlıyorum.

Yoga dersini her zaman sabah ritüelimden sonra yazarım; kahve içerim, eğitici materyal okurum, vücudumu fırçalarım, soğuk bir duş alırım, yüz egzersizlerimi, yoga rutinimi ve meditasyonumu yaparım ve bir dersi aklımda tek bir kişiyi canlandırarak hazırlarım. Zira birbirinden farklı beklentisi olan bir oda dolusu insanı tatmin etmeyi düşünmektense tek bir kişiye odaklanmak çok daha kolay. O yüzden dersin amacını belirler ve daha sonra programı oluşturmaya başlarım.

Eğitim programları için daha uzun bir sürece ihtiyacım oluyor; çoğunlukla deniz kenarına gidip yaratıcı güçlerimle yalnız vakit geçiriyorum. Böyle zamanlarda beni Hırvat Adaları’ndan birinde güneşlenip defterime yazı yazarken ve kumsalda yoga yaparken bulabilirsiniz.

{77709}

Sandra Laznik ile Yoga Kampı Six Senses Kaplankaya’da

Six Senses Kaplankaya’da gerçekleştirilecek etkinliğe katılanlar için özel bir terapiniz olacak mı?

Evet. Tayvan ormanlarının ortasından beri hayalini kurduğum ve olabilecek en kötü terapi deneyimi. Bazı kendine-eğitmen-diyen eğitmenler bir tomar paramı aldı ve beni kadınlık ve tanrıça kelimelerinden nefret ettirmek dışında hiçbir şey öğretmedi.

O günden sonra bana ulaşan her kadına nasıl güçlü, cesur, daha özgür, daha canlı ve eskisinden daha aydınlık hissedeceklerini öğretmeye karar verdim.

Çünkü bildiğiniz gibi, kadınlar bir araya geldiklerinde, önce tuhaf bir elektrik olur; çünkü biz birbirimize nasıl destek olmamız gerektiğini ve birbirimizi nasıl taşıyacağımızı unuttuk. Ancak daha sonra, tüm ailevi, kültürel, tarihi travmalarımız açığa çıkıp da uçup gittiğinde, tüm kadınlar olabilecek en güçlü şeye dönüşür.

Ve kendi bedeni ile barışık ve güvensizlik içinde yüzmeyen bir kadın, hayatı dönüştürme ve diğer tüm erkekleri ve çocukları yükseltme gücüne sahiptir.

Bu eğitim kariyerim boyunca neredeyse her kadından duyduğum şikayet konularına odaklanacak; yorgunluk, özgüven eksikliği, kafa karışıklığı, güvensizlik. Onlara günlük hayatlarında kullanabilecekleri pratik taktikler göstermek istiyorum.

Sandra Laznik ile Yoga Kampı Six Senses Kaplankaya’da

‘Kadın sağlığını dönüştürme’ programlarınıza hangi kadınlar katılmalı?

En çok buna direnenler katılmalı. Direniş, istediğimiz fakat üzerine çalışmaktan korktuğumuz konular üzerindeki en etkili güçtür.

İşin aslı şu ki, kimse yüzüne şu söylensin istemez: “Hayatım, senin kendine hiç güvenin yok. Hiçbir şey satın almana gerek yok, senin kendine zaman ayırman gerek. Bir kat daha makyaja ihtiyacın yok, sadece nasıl daha derin nefes alacağını öğrenmen yeterli. Bir erkek gibi terlemene gerek yok, ancak yerinden kalkmalı ve kuyruk sokumundaki kasları çalıştırmalısın.”

Anlatabiliyor muyum? Bu farklı. Kadınlara, kendilerine bakmanın daha yumuşak, nazik, kadınsı yolunu göstermek istiyorum. Ancak kadınlar kendilerine vakit ayırdıkları için kendilerini suçlu hissediyorlar. Bu suçluluk duygusu nereden geliyor bilmiyorum; ancak bundan bir an önce kurtulmalıyız, çünkü yorgun bir kadın ne ülkesini kurtarabilir ne de mutlu çocuk yetiştirebilir. Ama iyi dinlenmiş ve iyi beslenmiş kadın her şeyi yapabilir. Sonuç olarak, konuya bu şekilde bakıyorum.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları