preloader

Filmekimi Önerileri: Kerem Ayan

24.09.2019
Filmekimi Önerileri: Kerem Ayan

Yazı Boyutu:

İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan, bu yıl 18.’si düzenlenen Filmekimi‘nin programı arasından favori 15 filmini listeledi.

İstanbul doğumlu Kerem Ayan, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Makina Mühendisliği okudu. 1992’de Paris’e taşınarak Görsel İşitsel Yönetmenlik Yüksek Okulu ESRA’da ve Denis Diderot, Paris 7 Üniversitesi’nde Sinema eğitimi gördü. 2006 yılından bu yana İstanbul Film Festivali Direktör Yardımcısı olarak çalışan Ayan, 2015 yılı itibariyle Festival Direktörü olarak görev almaya devam ediyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu sene 18.’si düzenlenen, sonbaharın en özel sinema etkinliği Filmekimi, yine tüm sinemaseverlerin heyecanla beklediği zengin bir program sunuyor. İlk ayağı 4-13 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek programın biletlerine 28 Eylül’de Biletix satış kanalları ile Beyoğlu Atlas ve Kadıköy Rexx sinemalarında açılacak gişelerden ulaşılabilecek.

İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan, Filmekimi’nin bu seneki programında yer alan favori alfabetik olarak listeledi. Ayan, kendisine göre senenin en iyi filminin Filmekimi açılış filmi olan Joker olduğunu belirtti. Joker, başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in hayatına odaklanıyor. Toplum tarafından dışlanan bir adam olan ve gündüzleri palyaço olarak çalışan Arthur, yavaş yavaş psikolojik olarak tekinsiz sulara açılır. Arthur, sonunda kendisini Gotham Şehri’nde suç ve kaosun içinde bulur ve kendi kimliğinden uzaklaşıp Joker karakterine bürünür.

Acı ve Zafer / Dolor y Gloria / Pedro Almodóvar

İspanya’nın Oscar adayı olan ve Pedro Almodóvar’ın kendi yaşamından esinlenerek senaryosunu yazıp yönettiği Acı ve Zafer, yaşlandıkça eski şaşaalı günlerinin özlemini daha sık çeken dünyaca ünlü bir yönetmenin 1960’lardan günümüze yaşam öyküsünü çok duygusal ve çok kişisel bir bakış açısıyla anlatıyor. Cannes’dan En İyi Erkek Oyuncu ödülü ile dönen filmin başrol oyuncusu Banderas’ın yönetmen rolünü üstlenerek yıllardır birlikte çalıştığı Almodóvar’ı canlandırması ise filmi oldukça özel yapan detaylardan.

:

Gösterim Tarihi, Yer ve Saatleri:

4 Ekim Cuma – Rexx Sineması – 16:00

5 Ekim Cumartesi – Atlas Sineması – 21:30

6 Ekim Pazar – Cinemaximum City’s Nişantası – 19:00

7 Ekim Pazartesi – Beyoğlu Sineması – 21:30

Anne / Madre / Rodrigo Sorogoyen

Oğlu 10 yıl önce kaybolan Elena, şimdi aynı sahilde bir lokanta açmıştır. Tam da kayıp ve yas hissinden sıyrılmak üzere olduğunu hissederken oğluna çok benzettiği bir gençle tanışır ve ikisinin de hayatları alt üst olur. Bir sevgi filmi olan Anne; bir yandan bir annenin oğluna duyduğu, yaşam boyu süren sevginin hikayesini, diğer yandan ise oğluna veda edemeyen ve şimdi bunu yapmaya hazır olan bir annenin hikayesini sahneye taşıyor.

Filmekimi Önerileri: Kerem Ayan

Gösterim Tarihi, Yer ve Saatleri:

7 Ekim Pazartesi – Kadıköy Sineması – 16:00

8 Ekim Salı – Rexx Sineması – 11:00

9 Ekim Çarşamba – Cinemaximum City’s Nişantası – 16:00

10 Ekim Perşembe – Atlas Sineması – 19:00

Bacurau / Juliano Dornelles, Kleber Mendonça Filho

Anaerkil bir köy, bir cenaze ve köyün haritalardan silinmesine yol açan bir komplo… Yakın bir gelecekte, Brezilya kırsalında geçen gizemli ve gerilimli Bacurau türler arasında geziniyor. Ülkelerindeki gelir eşitsizliğinden esinlenen yönetmenler Kleber Mendonça Filho ile Juliano Dornelles, dışarıdakilerin küçümsediği, “yabancılar”ın tehdidi altındaki küçük bir topluluğun hikâyesini westernle bilimkurguya öykünen, mistik ve gerilimli atmosferini kaybetmeyen özgün bir tarzla aktarıyorlar.

Gösterim Tarihi, Yer ve Saatleri:

4 Ekim Cuma – Rexx Sineması – 21:30

5 Ekim Cumartesi – Beyoğlu Sineması – 21:30

6 Ekim Pazar – Atlas Sineması – 16:00

10 Ekim Perşembe – Cinemaximum City’s Nişantası – 16:00

Çok Erken / Premature / Rashaad Ernesto Green

On yedi yaşındaki Ayanna, üniversite için ayrılmadan Harlem’de geçirdiği son gecede kendinden yaşça büyük, gizemli ve yakışıklı Isaiah ile tanışır. İlk aşk, Ayanna’nın bildiği ve tanıdığı dünyasını kısa sürede altüst edecektir.

Filmekimi Önerileri: Kerem Ayan

Gösterim Tarihi, Yer ve Saatleri:

5 Ekim Çarşamba – Rexx Sineması – 11:00

9 Ekim Çarşamba – Cinemaximum City’s Nişantaşı – 19:00

11 Ekim Cuma – Beyoğlu Sineması – 16:00

{772433}

Dağ Evi / The Lodge / Severin Fiala, Veronika Franz

Aile gerilimi türüne yepyeni ve son derece ürkütücü bir soluk getiren yönetmen ikili Veronika Franz ile Severin Fiala’nın yeni filmleri Dağ Evi, iki çocuk ve müstakbel üvey annelerinin tipi yüzünden bir dağ kulübesinde mahsur kalışlarını gözlemliyor. Psikolojik gerilimin yavaşça yükselerek tavan yaptığı, beklenmedik sürprizler ve huzursuz edici atmosferiyle Dağ Evi aile sırları, belirsizlikler, kindar çocukların yer aldığı, doğaüstüne de göz kırpan, nefes kesici bir gerilim.

Gösterim Tarihi, Yer ve Saatleri:

7 Ekim Pazartesi – Kadıköy Sineması – 11:00

8 Ekim Salı – Cinemaximum City’s Nişantaşı – 13:30

10 Ekim Perşembe – Beyoğlu Sineması – 21:30

13 Ekim Pazar – Rexx Sineması – 19:00

Marriage Story / Noah Baumbach / ABD

Oscar’lı sinemacı Noah Baumbach’ın yeni filmi Marriage Story, dağılan bir evliliğin ve birlikte kalan bir ailenin dokunaklı ve şefkatli hikâyesini konu alıyor. Filmin hikayesi kadar dikkat çeken oyuncu kadrosunda başrolleri Scarlett Johansson ve Adam Driver paylaşıyor.

Gösterim Tarihi, Yer ve Saatleri:

11 Ekim Cuma – Cinemaximum City’s Nişantaşı – 21:30

12 Ekim Cumartesi – Atlas Sineması – 21:30

13 Ekim Pazar – Rexx Sineması – 16:00

Oda 212 / Chambre 212 / Christophe Honoré

Tiyatrodan çocuk kitaplarına, sinemadan operaya birçok alanda yaratıcılığıyla parlayan Christophe Honoré, bu kez 20 yıldır evli bir çifte döndürüyor kamerasını. Eşini terk etmeye karar veren Maria fazla uzağa gitmeden, evinin karşısındaki otele, 212 numaralı odaya yerleşiyor. Uzaktan evini, eşini ve (eski) hayatını doğrudan gözlemleme şansını bulan Maria, doğru kararı verip vermediğini sorgulama fırsatı buluyor. Elbette her konuda bir fikri olan birçok tanıdığı ve geçmişin hayaletleri Maria’ya öğüt vermek için sırada bekliyor.

Filmekimi Önerileri: Kerem Ayan

Gösterim Tarihi, Yer ve Saatleri:

4 Ekim Cuma – Cinemaximum City’s Nişantaşı – 21:30

5 Ekim Cumartesi – Rexx Sineması – 19:00

6 Ekim Pazar – Atlas Sineması – 11:00

8 Ekim Salı – Beyoğlu Sineması – 16:00

Özgürlük / Liberté / Albert Serra

Günümüzün en radikal sinemacılarından, tarzından hiç ödün vermeyen Albert Serra 18. yüzyıl Fransa’sına ve devrim öncesi dönemin toplumsal karşıtlıklarına hayranlığını yeni filminde de alışılmadık bir yolla ele alıyor. Liberté, Fransa Kralı 16. Louis’nin katı ahlakçı hükümranlığından kaçan Madame de Dumeval, Tesis Dükü ve Wand Dükü’nü izliyor. Ahlaki kural ve baskıların tümünü reddederek Almanya ormanlarına, hür düşüncenin savunucusu meşhur çapkın Walchen Dükü’ne sığınan asilzadeler, hazzın ve tensel arzuların peşine düşüyor.

Filmekimi Önerileri: Kerem Ayan

Gösterim Tarihi, Yer ve Saatleri:

6 Ekim Pazar – Beyoğlu Sineması – 13:30

8 Ekim Salı – Kadıköy Sineması – 19:00

9 Ekim Çarşamba – Cinemaximum City’s Nişantaşı – 13:30

11 Ekim Cuma – Rexx Sineması – 11:00

{772265}

Parazit / Parasite / Bong Joon Ho

Cannes’da Altın Palmiye kazanan ve Güney Kore’nin Oscar adayı olan Bong Joon-ho yapımı Parazit’in merkezinde birbirinden derin farklarla ayrılan Park ve Kim aileleri yer alıyor. Neredeyse sefalet içinde yaşayan Kim ailesinin fertleri gerçek kimliklerini bir şekilde saklayarak birer birer, zenginlikleri sınır tanımayan Park ailesinin hizmetine giriyor. Bu tuhaf işbirliği sürerken sınıf atlama çabası ve servet kibrinin yol açtığı trajikomik olaylar ardı ardına gerçekleşiyor.

Gösterim Tarihi, Yer ve Saatleri:

5 Ekim Cumartesi – Cinemaximum City’s Nişantaşı – 21:30

6 Ekim Pazar – Rexx Sineması – 16:00

9 Ekim Çarşamba – Atlas Sineması – 21:30

10 Ekim Perşembe – Beyoğlu Sineması – 16:00

Saklı Gerçekler / La vérité / Hirokazu Kore-eda

Aile dinamiklerini gözlemlerken oyunculuk mesleğine de şiirsel bir açıdan yaklaşan The Truth, Catherine Deneuve’ün harika performansıyla canlandırdığı ünlü bir sinema oyuncusunun, anıları yayımlandıktan sonra kızıyla yeniden bir araya gelişini ve yüzleşmelerini anlatıyor. Japon yönetmen Hirokazu Kore-eda, filmde karakterlerinin küçük dünyalarını “yalanları, gurur, pişmanlık, hüzün, neşe ve barışma çabalarıyla” gözlemliyor. Film, Kore-eda’nın Japonya dışında ve Japonca hariç çektiği ilk filmi.

Filmekimi Önerileri: Kerem Ayan

Gösterim Tarihi, Yer ve Saatleri:

4 Ekim Cuma – Atlas Sineması – 21:30

5 Ekim Cumartesi – Cinemaximum City’s Nişantaşı – 19:00

6 Ekim Pazar – Rexx Sineması – 19:00

8 Ekim Salı – Beyoğlu Sineması – 13:30

Saplantı / Swallow / Carlo Mirabella-Davis

Hamileliğinin ilk aylarındaki Hunter, tehlikeli nesneleri yutma arzusunun gitgide yükseldiğini ve buna karşı koyamadığını fark eder. Hunter bir yandan eşi ve ailesinin gitgide artan denetim ve baskılarını göğüslemeye çalışırken bir yandan da onların desteğiyle takıntısının ardındaki karanlık sırrı açığa çıkarmaya çabalar. Carlo Mirabella-Davis’in yönettiği Saplantı, modern dünyanın baskılarına ve beden fetişizmine feminist bir bakış açısı ve gerilim öğeleriyle yaklaşıyor.

Filmekimi Önerileri: Kerem Ayan

Gösterim Tarihi, Yer ve Saatleri:

4 Ekim Cuma – Cinemaximum City’s Nişantaşı – 16:00

5 Ekim Cumartesi – Beyoğlu Sineması – 16:00

6 Ekim Pazar – Kadıköy Sineması – 21:30

7 Ekim Pazartesi – Atlas Sineması – 13:30

Süt Dişi / Babyteeth / Shannon Murphy

Milla’nın yeni aşkı başta ailesi olmak üzere herkesi telaşlandırır. Çünkü Milla daha 15 yaşındadır, kanser hastasıdır, üstelik sevgilisi ondan yaşça büyük, yüzünde bile dövmeleri olan, evsiz bir torbacıdır. Her şey felakete doğru mu sürüklenecek yoksa Milla yaşama tutkusunu çevresindekilere de aşılayabilecek midir?

Gösterim Tarihi, Yer ve Saatleri:

4 Ekim Cuma – Cinemaximum City’s Nişantaşı – 19:00

5 Ekim Cumartesi – Rexx Sineması – 13:30

8 Ekim Çarşamba – Beyoğlu Sineması – 16:00

12 Ekim Cumartesi – Atlas Sineması – 11:00

Tehlikeli Oyun / Saturday Fiction / Lou Ye

Benzersiz yıldız Gong Li, Lou Ye, son filmi Tehlikeli Oyun’da kendi hayatına yakın bir şekilde, çok ünlü, Çinli bir oyuncuyu canlandırıyor. 1941 yılında, Jean Yu, Japon işgali altındaki Şangay’a döner. Amacı eski âşığının sahneye koyduğu bir oyunda rol almak gibi görünse de aslında Müttefikler’e bilgi sızdıran bir çifte ajandır. Lou Ye’nin bu son yapıtı, yönetmenin kendi çocukluk anılarından esinlendiği, siyah-beyaz çekimleriyle dramatik etkisini iyice artıran, her anı olasılıklarla dolu bir casus-gerilim filmi.

Filmekimi Önerileri: Kerem Ayan

Gösterim Tarihi, Yer ve Saatleri:

4 Ekim Cuma – Beyoğlu Sineması – 11:00

6 Ekim Pazar – Cinemaximum City’s Nişantaşı -21:30

8 Ekim Salı – Rexx Sineması – 13:30

12 Ekim Cumartesi – Atlas Sineması – 16:00

Ve Sonra Dans Ettik / And Then We Danced / Levan Akin

Yetenekli dansçı Merab, yıllarını verdiği Gürcü devlet halk dansları ekibinde partneri ve kız arkadaşı Mary ile birlikte kendini kanıtlamaya çalışmaktadır. Süreç hem sert eğitmenleri hem de geleneksel dansın gerekleri yüzünden katı ve sıkıdır. Merab, ekibe yeni katılan yakışıklı ve karizmatik bir gence kapılınca önce çok zorlansa da sonrasında aşkı keşfeder, kimliğini ve cinselliğini bulur. İsveç’in Oscar adayı seçilen Ve Sonra Dans Ettik, ABBA’dan Robyn’e ve Gürcü halk melodilerine bolca müzik ve dans sahneleriyle dolu hareketli, duygusal ve dokunaklı bir büyüme hikayesi anlatıyor.

Gösterim Tarihi, Yer ve Saatleri:

4 Ekim Cuma – Atlas Sineması – 19:00

5 Ekim Cumartesi – Rexx Sineması – 21:30

9 Ekim Çarşamba – Beyoğlu Sineması – 11:00

12 Ekim Cumartesi – Cinemaximum City’s Nişantaşı – 13:30

Yeni Baştan / La Belle Epoque / Nicolas Bedos

Zamanda geriye dönebilsek keşke ve ilk aşkımızla yeniden birlikte olsak. Filmin altmışlı yaşlarını geçen başkarakteri Victor, işte böyle bir fırsata denk geliyor. Özel bir firmanın desteğiyle hayatının en anlamlı dönemine, 40 yıl öncesine, hayatının aşkıyla tanıştığı günlere geri dönüyor. Nicolas Bedos’nun ikinci filmi olan La Belle Epoque hem eğlenceli hem düşündürücü hem de duygu dolu.

Gösterim Tarihi, Yer ve Saatleri:

8 Ekim Salı – Atlas Sineması – 19:00

11 Ekim Cuma – Beyoğlu Sineması – 11:00

10 Ekim Perşembe – Cinemaximum City’s Nişantaşı – 21:30

13 Ekim Pazar – Rexx Sineması – 13:30

Tuğba Dal
Tuğba Dal Tüm Yazıları