preloader

Kış Bahçesi Dekorasyonu İçin İpuçları

Kış Bahçesi Dekorasyonu İçin İpuçları

Yazı Boyutu:

Sıcacık kış dokuları ve renkleriyle zenginleştirilmiş kış bahçesi dekorasyonu için ilham dolu fikirler…

Kendini “eve dönüş” ile iyiden iyiye hissettiren sonbaharın ardından yaşam alanlarımıza sarıp sarmalandığımız kış mevsimi geldi! Çoğumuzun heyecanla beklediği, ev hayatımıza ve rutinlerimize keyifle bağlandığımız bu dönemde iç mekân tasarımı da her zamankinden daha önemli ve özenli bir hale geliyor.

Balkon, teras ya da kış bahçeleri gibi soğuk havalara da uyumlu açık hava bölümlerini özellikle bu mevsimde etkili kullanabilmenin bazı adımları var. Sıcacık kış dokuları ve renkleriyle zenginleştirilmiş, günün her saatine uyumlu köşeler tasarlamak, ev ile olan bağlantıyı daha sağlıklı ve dengeli bir noktaya taşıyor.

Dış mekân kullanımının yerini tamamen iç mekâna bıraktığı evlerimizde küçük kaçış noktaları yaratmak ve var olan açık hava alanlarını kışa uyarlamak için evimizin bazı dokunuşlara ihtiyacı var. Soğuk havalarda keyifli vakitler geçirebileceğiniz kış bahçesi alanlarınıza uygun dekoratif dokunuşlar yapabilmek için hazırladığımız ipuçlarını çok seveceksiniz.

Kış bahçesine uygun bitki seçimi ve bakım önerileri için bu rehberi incelemeyi unutmayın!

Kışla Uyumlu Dokular

Kış Bahçesi Dekorasyonu İçin İpuçları
Affari of Sweden

Ne içeride ne dışarıda… Kış bahçelerini soğuk havalarda kullanırken bu yaşam alanlarının tam ortasında duran halini göz önünde bulundurmak hayli önemli. Ne içerisi kadar sıcak ne dışarısı kadar soğuk bu alanların ısıtma yöntemlerini belirlediysek eğer tercih edilecek tekstillere geçebiliriz. Mümkün olduğunca kışla özdeşleşen dokular tercih etmek, tekstil seçimlerinde kış dekorasyonunun en önemli adımlarından biri olacak. Battaniyeleriniz için büyük ve doğal örgülü bir sepet seçmeyi de unutmayın.

Kaşmirler, örgüler, polarlar, yünler, keçeler, kadifeler… Kurgulayacağınız kış bahçesinde kışın samimi görünümünün altını çizen kareli desenleri başta olmak üzere yumuşacık hisse sahip en az iki battaniye olmalı. Dekoratif görünümünün yanında üzerinize saracağınız o sıcacık his, kış bahçesindeki herhangi bir anın olmazsa olmazlarından. Sık dokumalı ve ısıtıcı iplik içerikli olanları tercih edebilir, koltuklarınızın üzerine sererek sıcaklığı artırabilirsiniz.

Mevsime Özel Görünüm Seçimleri

Kış Bahçesi Dekorasyonu İçin İpuçları
IB Laursen

Kış bahçesinde bir dekoratif alan tasarlarken daha az aksesuar kullanarak daha güçlü bir etki yaratma konusuna odaklanıyoruz. Yoğun ve kalabalık bir alan yerine nokta atışı seçimlerle sıcaklık yaratmak, alanı doğru kullanabilmek için aksesuar seçimlerini özenli yapmak gerek. Bu konuda bir yol gösterici olarak kış ile özdeşleşen figür, görünüm ve malzemeler işinize yarayacak.

Örneğin bir yandan doğal dokusuyla ön planda olan ahşap bir aksesuar, çerçeve ya da tamamlayıcı mobilya kullanırken diğer yandan doğadan ilham alan renk ve doğallığı çağrıştıran dokularla tasarlanmış ürünler tercih edebilirsiniz. Biraz canlılık katmak, soğuk ve gri havaların gölgesinde bir mekân için canlandırıcı bir dokunuş anlamına gelecek. Ahşap tepsiler, beton mumlar gibi alışıldık doğayla bütün tasarımlar, kış bahçesinin ambiyansını değiştirmeye yetecek.

Vakko Home

Beymen Home

Cozy Köşe Kurgusu

Kış Bahçesi Dekorasyonu İçin İpuçları
Bloomingville

Kış bahçesi dekorasyonu için önemli olan kişisel bir sarmalanma ihtiyacına yanıt verebilmek olmalı. Yani, kendinizi iyi hissedeceğiniz, köşenize çekilip biraz akıp giden hayat içinde durabileceğiniz, derin nefesler alabileceğiniz adeta bir meditatif köşeler hazırlamak üzerine düşünmekte fayda var. Hal böyle olunca akla ilk gelen tek kişilik oturma ürünü olan berjerler, göreve çağrılıyor!

Rahatlığınızın altını çizecek, konforlu bir berjeri manzaraya karşı konumlandırdıktan sonra yer kaplamayan ama tamamlayıcı bir görünümde mini bir yan sehpaya ihtiyacınız olacak. Favori kitabınız, dumanı üstünde kahveniz ve belki küçük birkaç atıştırmalığınızı misafir etse yeter, öyle değil mi?

Altın Dokunuş: Aydınlatma

Kış Bahçesi Dekorasyonu İçin İpuçları
House Doctor

İçeride ya da dışarıda olmazı fark etmeksizin her alanın gücünü artıran ve ruhunu canlandıran aydınlatmalara geldi sıra… Kış bahçesinde ihtiyacınız olan dingin etkiyi güçlendirmesi için kullanacağınız aydınlatmalar, kesinlikle direkt değil lokal ışık veren alanlar yaratacak alternatiflerden olmalı. Bu ihtiyaca yönelik seçenekleriniz için ise lambader ve abajurlar, bu dekorasyonun odak noktası olacak.

Eğer kış bahçeniz küçük metrekareli bir alanda ise fonksiyonel seçimlerden yararlanabilir, pratik bir dokunuş elde edebilirsiniz. Örneğin sehpa olarak da kullanılabilen bir lambader, size yer kazandırırken dekoratif yönü güçlü bir dokunuş da yapmanıza yardımcı olacak. Sehpa alanına yerleştireceğiniz mini bir saksı bitkisi için ise iyi bir sergi alanı da olabilir elbette. Evinizin diğer alanları için de aydınlatma önerisi almak isterseniz bu rehbere bakabilirsiniz.

Tags Design

Enza Home

Kışa En Yakışan Stil: Chalet

Kış Bahçesi Dekorasyonu İçin İpuçları
Mudo Concept

Soğuk kış günlerinin en güçlü stillerinden biri olan dağ evi stili yani Chalet stilini anmadan olmaz. Doğal ve soğuk renkli ahşapları bolca kullandığımız, ekose desenleri ve deri detaylı mobilyalardan vazgeçemediğimiz, kahverenginin en doygun renklerini her köşede gördüğümüz bu stilin, kış bahçesi ve şömine önü dekorasyonuna çok yakışan bir hali var. Küçük dokunuşlarla mekânımıza uyarlamak ise çok basit!

Olmazsa olmaz aksesuarlardan olan mumlar, kesinlikle kışla özdeşleşen kokulara sahip olmalı. Tarçın esanslı bir ortam kokusuyla zenginleştireceğiniz kış bahçesinde görünümüyle bile ısıtan odunluklar, sadece şömine önünde değil var olan dekorasyonunuzda da söz sahibi olacak dokunuşlardan biri.

Atelier Rebul

Yac Design Studio

Kişiselleştirilebilir Dokunuşlar

Kış Bahçesi Dekorasyonu İçin İpuçları
HK Living

Dış mekân gibi görünse de iç mekânımız ile entegre çalışan kış bahçeleri, mümkün olduğunca evin diğer bölümleriyle uyumlanmış bir enerjiye sahip olmalı. İç mekânlarla özdeşleştirdiğimiz tasarımları kış bahçesinde de kullanarak yumuşak ve dengeli bir geçiş sağlamak mümkün.

Örneğin hafif ama tamamlayıcı bir halı ya da kilim, kış bahçesini tek dokunuşla içeriyle bağlantıda tutacak detaylardan. Diğer yandan mevsimin taze kesme çiçekleriyle sürekli yenilenen arajmanları özenle saklayacak güçlü bir vazo, özellikle koyu ışıkta kalan köşelerin enerjisini yenileyen akıllıca bir dokunuş demek.

Gökçe Karaman Önemci
Gökçe Karaman Önemci Tüm Yazıları