preloader

Evlerde Küçük Alanları Verimli Kullanma Tüyoları

Evlerde Küçük Alanları Verimli Kullanma Tüyoları

Yazı Boyutu:

Küçük ölçekli yaşam alanınızı daha pratik ve verimli kullanabilmeniz için dekorasyon tüyoları paylaşıyoruz.

Son yıllarda hem görece daha küçük yaşam alanları seçeneğine hem de “Tiny House” efsanesine maruz kalmak bizi küçük ölçekli alanlarda yaşamaya zorunlu kılıyor. Bir yandan hızlanan hayatla birlikte bu konu mantıklı bir yaşamı da beraberinde getiriyor aslında. Nasıl mı?

Gereksiz tüm eşyaların ağırlığından kurtulmak, daha pratik temizlik, daha pratik ısınma, daha pratik toparlanma gibi adımları düşündüğümüzde global ölçekte bir kompakt alana duyduğumuz samimiyet en üst seviyeye ulaştı diyebiliriz. Artık yaşam alanımıza daha az hizmet ederek daha fazla kendi zamanımızı yaratma konusu bilinçlendiğimiz bir düzeyle ilerliyor.

O halde içinde bulunduğumuz küçük ölçekli bir yaşam alanından söz ederken daha pratik daha verimli bir kullanımla bu alandan aldığımız faydayı en yüksek noktaya getirmek için neler yapabiliriz? Bu sorunun cevabını ararken hem eğlenceli hem de akıllıca çözümlerle tek bir iş planı oluşturmak mümkün. Böylece kolay düzene giren ve aradığımızı kolay bulduğumuz, zamanımızı verimli kullanabildiğimiz bir ev hayatını inşa etmek için içeriğimizi okumaya başlayabilirsiniz.

Alanı Verimli Kullanmanın En İyi Yolu

Evlerde Küçük Alanları Verimli Kullanma Tüyoları
House Doctor

İşe ilk akla gelen ile başlamaya ne dersiniz? Evet kuşkusuz küçük alanların kurtarıcısı olarak ilk akla gelen detaylardan olan saklama üniteleri; fakat kaçımız doğru bir düzenleme yapabildi? Eğer işe henüz başlamadıysanız birkaç püf noktasıyla bu işi netleştirmeyi istiyoruz.

Köşeli ve kapaklı saklama kutuları, yüksek raflar ya da yatakların alt bölümlerindeki âtıl alanlar için favori parçalardan biri. Eğer bir kiler ya da depodan söz ediyorsanız yine cevabımız bu ürünlerden yana olacak. Böyle kutuların içine daha minik ya da tozlanmaya müsait, az kullanılan ürünleri düşünebilirsiniz. Ağız kısmı açıkta ve taşıma saplı bu dekoratif sepetler için ise önceliğimiz günlük kullanımlarda kullanılabilir olması. Diğer bir detay ise boş köşeleri hem dekoratif hale getirmek hem de kullanışsız alanları da oyuna dahil etmek olsun. Ütülenecekler, battaniyeler, dergiler…

Mudo Concept

Fonksiyonel Seçimlerle Az Eşya

Evlerde Küçük Alanları Verimli Kullanma Tüyoları
Mudo Concept

Evin ana oyuncularından olan mobilyalar, verimli bir kullanım için küçük ölçekli alanlarda sıkı bir matematik istiyor. Seçeceğiniz her mobilyanın en az iki fonksiyonu olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Örneğin koltuk takımları yerine köşe koltukları tercih etmek doğru bir adım. Böyle bir ürünü tercih ederken tasarımında küçük de olsa servis sehpası ya da kitaplar için raf bölümü olanlarına yönelerek birden çok ihtiyacınızı kalabalık yaratmadan çözebilirsiniz.

Konu sehpalara geldiğinde ise akıllı bir çözümün en çok işe yarayacağı alana da geldik diyebiliriz. Mutlaka gizli ya da açık bir depolama alanı olan orta ya da yan sehpalar, pratik seçimlerden biri olacak. Kumandalar, klavyeler, gazeteler gibi salonda elinizin altında istediğiniz her küçük detayı saklayacak bir yere ihtiyacınız var, kabul edin.

{123271}

Küçük Detaylarda Pratik Düşünce

Evlerde Küçük Alanları Verimli Kullanma Tüyoları
Crate and Barrel

Büyük detayları çözüme kavuşturduk, organize edeceğimiz parçaları da belirledik. Peki ya küçük aksesuarlar? Sıra onlara geldiğinde işe nereden başlamalıyım derseniz eğer yine küçük püf noktaları yolunuzu aydınlatmak için var. Olabildiğince az aksesuar tercih etmek elbette mümkün fakat dekoratif görünümü desteklemek için en fazla üçlü gruplar halinde parçalar seçmenizi öneriyoruz. Bu üçlü grupların boyları mutlaka küçük-orta-büyük şeklinde farklılaşmalı. Bir diğer öneri ise kabloların dağınıklığından sizi kurtaracak her türlü kablosuz ev elektroniği, küçük parçaları içine gizleyebileceğiniz aksesuar kutuları ve küçük alanların kurtarıcısı duvar aynaları… Özellikle duvar aynalarını kullanırken pencereye paralel bir kullanım tercih edebilir, gün ışığını homojen bir şekilde yansıtabilirsiniz.

Bella Maison

Urban Atölye

Gereksiz tüm eşyaların ağırlığından kurtulmak, daha pratik temizlik, daha pratik ısınma, daha pratik toparlanma gibi adımları düşündüğümüzde global ölçekte bir kompakt alana duyduğumuz samimiyet en üst seviyeye ulaştı.

Tüm Dekoratif Köşeleri Değerlendirin

Evlerde Küçük Alanları Verimli Kullanma Tüyoları
Habitat

Gelelim depolama dolap ve raflarına… Her evde mutlaka bulunması gereken raf ve dolap sistemleri, kabul edelim hiçbir zaman yetmez. Peki bu konuyu nasıl çözmeli? Birkaç farklı yoldan mutlaka ilham alarak çeşitliliği ve görünümü zenginleştirmek mümkün.

İlk olarak açık raf sistemleri, aksesuar, bitki ve kitaplarınız için iyi bir derleyici. Aynı zamanda köşeleri kalabalıklaştıran küçük biblolarınızı belli bir düzen içinde sergileyebilecek. Büfe, şifonyer ve dresuarlar ise dekorasyonun gizli kurtarıcıları. Eğer imkânınız varsa kalabalık etkiyi en aza indirgeyerek pencere altına konumlandırmayı bir düşünün, ferahlığı artıracaktır. Diğer yandan mutfaktan yatak odasına giyinme odasından aksesuarlara kadar her odaya çözüm olabilecek toparlama gücüne sahip. Stil sahibi bir görünüm ise cabası.

{38589}

İstiflenebilen ve Toparlanabilen Çözümler

Evlerde Küçük Alanları Verimli Kullanma Tüyoları
Zara Home

Fonksiyonellik demişken mutlaka istiflenebilir parçalardan yana seçimler yapmayı unutmamalıyız. Kullanılmadığı anda katlanıp kaldırılabilen ya da küçültülmüş versiyonlarıyla da kullanabildiğimiz her tamamlayıcı mobilya, başımızın tacı olabiliyor.

İlk akla gelenlerden biri ise zigon sehpalar. Geçtiğimiz yıllarda dekorasyonunu tekrar en sevilenleri arasına girmeyi başaran servis sehpa grupları, küçük evlerde dekorasyon kılavuzu adeta. Katlanabilen çamaşırlıkların özellikle duvara monte olanları, hem bank hem raf olarak kullanılabilen oturma alanları hem eğlenceli hem de sandığınızdan çok daha fazla verim almanıza yardım eden fikirlerden biri.

Gökçe Karaman Önemci
Gökçe Karaman Önemci Tüm Yazıları