preloader

En Temiz İçerikli Mumlar

28.06.2024
En Temiz İçerikli Mumlar

Yazı Boyutu:

Girdiği ortamın ambiyansını yükselten, her duruma uygun koku seçeneği sunan mumlar, özel anlarımızın eşlikçileri. El işçiliğiyle tasarlanan temiz içerikli mumlarla tanışmaya hazır olun!

Mumları gün içinde meditasyon yaparken odaklanmak, güzel bir akşam yemeğine sıcaklık katmak, dekoratif anlamda şıklık kazandırmak ve kokusuyla ortamı tazelemek için kullanabilirsiniz. Günümüzde çoğu parfüm markasının bir uzantısı olan mum koleksiyonları arasında seçim yaparken sadece koku performansına odaklanmamanızı, içerikleri ve sürdürülebilir olmalarına da dikkat etmenizi öneririz. Bakım aşamasında ise mum fitilini kullandıktan sonra kesmek sonraki kullanımda daha göz alıcı bir parlaklık için unutulmaması gerekenlerden.

Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge Mum

En Temiz İçerikli Mumlar

55 saatlik yanma süresi sağlayan kokulu mum, yasemin, safran ve sedir ağacı gibi notalara sahip. Fransız mineral ve bitkisel balmumu karışımıyla üretilen mumun en güzel özelliklerinden biri de Limoges’da tasarlanan, iç kısmı elle boyanmış bir porselen bisküvi kavanozunda sunulması.

Satın Al

Atelier Rebul İstanbul Bosphorus Mum

Sizi İstanbul Boğazı’nın koku yolculuğuna çıkartma fikriyle tasarlanan mum, sakinleştirici kokusuyla yeni favorilerinizden olmaya aday.

Satın Al

En Temiz İçerikli Mumlar

K-andle Sonbahar Kokulu Soya Mum

En Temiz İçerikli Mumlar

Soya ham maddesinden üretilen, 20 saate kadar yanma süresine sahip el yapımı beton mum, vanilya ve tarçının sıcak notalarını buluşturuyor.

Satın Al

Bath&Body Works You, Me & The Sea Mum

Doğal uçucu yağlar, kaliteli kurşunsuz fitiller ve patentli soya mumu karışımına sahip olan bu mumun koku notalarındaki mavi orkide, taze okaliptüs ve tuzlu su var.

Satın Al

En Temiz İçerikli Mumlar

Diptyque Fruits Confits Mum

En Temiz İçerikli Mumlar

Paris, Café Verlet’in vitrinindeki şekerlenmiş meyveden esinlenen mum şekerlenmiş erik notalarını, portakal ve paçulinin acı notalarıyla harmanlamış.

Satın Al

Dr. Vranjes Firenze Rosso Nobile Red Tourmaline Mum

Güzel bir Toskana kırmızı şarabın kokusunu andıran, erik, çilek ve yabani meyvelerin notalarını yayan bu mum, turmalin renkli cam vazo içerisinde sunuluyor.

Satın Al

En Temiz İçerikli Mumlar

La Fann Amber & Patchouli Mum

En Temiz İçerikli Mumlar

Derin ve topraksı paçuli ile gizemli amber notalarını eşleştiren mum, el işçiliğiyle tasarlanan özel cam bardağı sayesinde bulunduğu ortamda şık bir dekoratif etki yaratıyor.

Satın Al

Mana Mila Bird Song Mum

Mandalina ve vanilya notalarıyla sizi içine çeken mum, içeriğinin temiz olması ve uzun süre yanma özelliğine sahip olması nedeniyle tercih sebebi.

Satın Al

En Temiz İçerikli Mumlar

Santa Maria Novella Fresia Mum

En Temiz İçerikli Mumlar

Firenze 1221 koleksiyonundaki bu kokulu mum, yüksek kaliteli hammaddeler kullanılarak Floransa’da üretilmiş. Çiçeksi ve misk notaları, her tür iç mekan için ideal bir eşleştirme imkanı yaratıyor.

Satın Al

The Body Shop Good Night Mum

Lavanta, vetiver ve tatlı vanilyanın rahatlatıcı kokusuna sahip mum, tamemen bitkisel doğal kolza tohumu mumu ve pamuk fitil kullanılarak üretilmiş. Avrupalı çiftçilerden tedarik edilmesi ve tekrar kullanılabilen geri dönüştürülebilir cam kavanoza sahip olması onu özel kılan özelliklerinden.

Satın Al

En Temiz İçerikli Mumlar

Dr. Vranjes Firenze CMO’su Barbara Del Neri’nin Görüşleri

En Temiz İçerikli Mumlar

Mumların içerikleri ne denli önemli?

Sıkı düzenlemelere ve yüksek uluslararası standartlara uymak için sürekli çaba gösteriyoruz. Mumlar, patentli bir kombinasyon olan bitkisel ve mineral bazlı mumların bir karışımına sahip. Her bir bileşen, maksimum koku performansı ve yoğunluğu sağlamak için özenle seçilmiştir.

Mumların ilham kaynağı neler?

1983’ten beri yaptığımız her şeyde olduğu gibi, ilham Floransa’dan geliyor. Kokulu mumlar, alevi ısıya, ışığı kokuya dönüştürüyor. Değerli bir cam vazo içine yerleştirilen mumlar, sekizgen şekilleriyle Floransa Katedrali’nin ünlü kubbe formlarını kutlayarak kokularını yayıyor. Bu mumlar ev dekorundan daha fazlası, adeta koku sanatının bir başyapıtı.

Mumlar ve diffuser’lar arasında hangi model daha çok tercih ediliyor?

En Temiz İçerikli Mumlar

Aslında biri diğerini tamamlar. Bu sayede ev kokusu gün boyu, sabit şekilde kalıcılığını korur. Kokulu mum özellikle akşamları rahatlama anlarında büyülü atmosferler yaratır. Kokuların, renklerin ve boyutların çeşitliliği, farklı ev ve iş alanları için ideal dekorasyonu seçmeyi mümkün kılar.

Sürdürülebilirlik açısından dikkat ettiğiniz unsurlar neler?

Sürdürülebilirlik önem verdiğimiz kilit bir konu. Boyut ve bileşimlerinin özel çözümler gerektirdiğini bildiğimiz için ürünlerimiz için özel ambalajlar oluşturmaya çalışıyoruz. Bu sayede, malzeme israfını en aza indirmeyi ve daha çevre dostu uygulamaların teşvik edilmesine yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Cam uzun ömürlü bir malzeme olduğundan, tüketicilerimizi geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir plastik şişelerde bulunan yedekleri satın almaya teşvik ediyoruz.

La Fann Kurucu Ortağı Nil Akman’ın Görüşleri

En Temiz İçerikli Mumlar

Mumlar hangi içerikten yapılıyor?

Mumlar tamamen doğal mum bazından ve yüksek kaliteli esanslardan üretiliyor. Diğer doğal mum markalarında genellikle sadece soya yağı kullanıldığını gözlemlediğimiz bir dönemde, biz bu alışkanlıklardan sıyrılarak daha yenilikçi bir yaklaşım benimsemekteyiz. Kendi formülümüzde, soya yağının yanı sıra Hindistan cevizi ve kanola yağı kullanıyoruz. Bu yağları tedarik ettiğimiz firmalar, global ölçekte gıda hammaddesi satışı yapan üreticiler. Hindistan cevizinin harika besleyici ve nemlendirici etkisi olduğunu biliyoruz. Formülde eser miktarda kakao yağı bulunuyor.

Sürdürülebilirlik açısından dikkat ettiğiniz unsurlar neler?

En değerli sürdürülebilir içeriklerden biri de kanola yağı. Kanola yağı, mum üretiminde giderek daha yaygın bir şekilde kullanılan yeni bir bitkisel wax türü. Yakın gelecekte, dünyada doğal mum üretiminde soya yağı kullanımının azalırken, kanola waxı kullanımının artacağını öngörüyoruz. Çünkü soya tarım faaliyetleri sırasında su tüketimi yüksektir ve bu günümüzde giderek daha önemli bir konu haline gelmektedir. Kanola waxı, diğer bitkisel wax türlerine göre daha az su tüketilmesine imkan vermesi sebebiyle, daha sürdürülebilir bir kaynak olarak görülmektedir. Aynı zamanda, kanola waxının kendine özgü kokusu, mumun koku performansını artırır.

Parafin mumların yandığında havaya zararlı kimyasallar salar. Seçtiğimiz mumların içerikleri biz farkında olmadan sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Bildiğiniz gibi parafin bir petrol yan ürünü ve kolay erimesi nedeniyle sentetik mum üretiminde doğal mumlara göre daha ekonomik bir alternatif olarak kullanılır. Ancak, parafin bazlı mumlardan, yanma sırasında havaya zehirli gazlar salındığı bilinir. Bu durum, iç hava kalitesinin düşmesine ve soluduğumuz havanın kalitesinin azalmasına neden olabilir. Maruz kalınan zehirli kimyasallar, alerjik reaksiyonlara, baş ağrısı, astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarına ve uzun vadede kronik hastalıklara yol açabilir. Parafin mumların hastalıklara neden olan kimyasallar içerdiği bilinirken, bitkisel mumlar (soya ve Hindistan cevizi gibi) ve balmumu sağlığınız için güvenli kabul edilen sürdürülebilir, doğal kaynaklı seçeneklerdir. Ayrıca, parafin mumlarının işlenmesi sırasında kalitesiz esans veya renklendiriciler gibi kimyasalların kullanılması, yanma sırasında ek zararlı maddelerin salınmasına neden olabilir. Özellikle hassas bünyeli kişiler, hamileler, bebekler, çocuklar, evcil hayvanlar veya solunum yolu rahatsızlığı olan kişiler için, doğal balmumu içeren alternatifler tercih edilmelidir.

Mumlar kullanıldıktan sonra, ambalaj atıklarını azaltmak üzere şık bir dekorasyon objesi olarak kullanılabiliyor. Markanın mumlarını bu açıdan yorumlar mısınız?

En Temiz İçerikli Mumlar

Mumları sadece koku ve ışık kaynağı değil, aynı zamanda dekorasyon objesi olarak da yaşam alanımızda sıkılıkla kullanıyoruz. Sürdürülebilirliği marka değerlerimizden biri olarak kabul ettiğimizden, ambalaj israfını önlemek ve atık miktarını azaltmak için adımlar atıyoruz. Refill seçenekleriyle birçok üründe ambalajı yeniden doldurarak, sürdürülebilir ve ekolojik bir çözüm sunuyoruz.

Mumunuzu kullandıktan sonra, ambalajını atmayarak, hayal gücünüz nerede isterse orada kullanabilirsiniz. Çalışma odanızda bir kalemlik olarak, salonunuzda bir saksı, makyaj masanızda bir düzenleyici veya banyonuzda pamukluk olarak konumlandırabilirsiniz. Hayal gücünüz nerede ve nasıl isterse… Bu şekilde, ambalaj atığını azaltırken, şık bir obje ile dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz. Doğaya katkı sağlamak adına küçük adımların önemli olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, herkesi geri dönüşüm ve yeniden kullanım konusunda bilinçlenmeye ve harekete geçmeye davet ediyoruz.

Markanın sosyal medya paylaşımlarında güzel bir soru paylaşılmış. Sizin cevabınızı da merak ediyoruz: ‘Bir mumun yanışı size ne hissettirir?’

Bir mum yakmak, ilk bakışta basit bir eylem gibi görünebilir. Mumun fitilini ateşlersiniz, mum yanıp ışık vermeye başlar. Bu sıcak ışık, bazı romantik hisler uyandırır. Sadece ortamı değil, kalbimizi de sıcak bir huzur ile doldurur. Ortaya çıkan manzara sadece bir ışık değil, aynı zamanda duyguların da bir yansıması olabilir. Belki romantik bir akşam yemeği, bir yıldönümü kutlaması, belki de melankoli barındıran bir an… Mumun yanışıyla ilgili hissettiklerimiz, kişisel ve duygusal deneyimlerimize dayanır. Kimimiz için kokusuyla iyi ya da kötü hatıraları canlandırır, kimimiz için ise yumuşak ışığıyla iç huzuru getirir. Uzun bir günün ardından zihni sakinleştirmek için mükemmel bir yoldur ve duyduğumuz koku, geçmişteki güzel anıları yeniden canlandırır.

Siz evinizde mumları hangi amaçla kullanırsınız?

Evimdeki mumları çeşitli amaçlarla kullanmayı tercih ediyorum. Öncelikle, evimin farklı köşelerinde dekoratif unsurlar olarak konumlandırıyorum. Mumlar, iç mekanı sıcak ve davetkar bir atmosferle doldurarak dekorasyona zenginlik katıyorlar. Özellikle banyomda, tazelik veren kokuları tercih ederken, salonumda ise çiçeksi kokuları tercih ediyorum. Bu, sadece evime estetik bir dokunuş sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda hoş bir koku yayarak ambiyansı değiştiriyor. Mumları, özel bir akşam yemeği düzenlediğimde masamı süslemek için de kullanıyorum. Mumlar, masanın üzerinde romantik bir atmosfer yaratırken aynı zamanda hoş bir koku yayarak yemeğin tadını daha da özel kılıyorlar. Bu sebeple, benim için bir akşam yemeği masasının vazgeçilmez bir parçası haline geldiler. Bunların yanı sıra, zaman zaman kendime dönme anlarında da mumları kullanıyorum. Rahatlatıcı bir banyo yaparken, müzik ve keyifli bir içecek eşliğinde dinlenme anlarımın en keyifli eşlikçisi olurlar.

Mumlarla ilgili workshop’larda neler yapıyorsunuz?

Mum yapım atölyeleri, en çok keyif aldığımız etkinlik konseptlerimizden biri. Bu atölyelerde, misafirlerimize keyifli anlar yaşatırken, uzmanlığımızı da sergileyebiliyoruz. Misafirlerimizi tüm etkinliğin dinamiğine baştan sona dahil edebildiğimiz, günün sonunda markamızı en doğru ve etkili şekilde yansıtma fırsatı bulduğumuz ve yeni insanlarla tanışma şansı elde ettiğimiz etkinlikler oluyor. Atmosferimiz her zaman markamızı en iyi yansıtacak şekilde olurken, kullandığımız ekipmanlar da uzmanlığımızı gösteriyor. İmza koku kreasyonumuz olan gül ve vanilya, ortamın enerji frekansını arttıran, en büyüleyici kokulardan biri. Atölyelerde en çok tercih ettiğimiz ortam kokumuz oluyor. Enerjinizi arttıran kokular eşliğinde, katılımcıların kendi yaratıcılıklarını kullanarak mum yapmalarına rehberlik ediyoruz. Sonuç olarak duyusal deneyimlerle, el işçiliği ve yaratıcılıkla kendilerine ya da sevdiklerine hediye hazırlamanın keyfini yaşadıkları unutulmaz bir gün oluyor.

Gerçekleştirdiğimiz son workshop bizim için çok anlamlıydı. La Fann olarak, sosyal sorumluluğu misyon edinmiş bir markayız. TODEV (Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı) iş birliğiyle özel çocuklarımızla gerçekleştirdiğimiz atölye, yaratıcılıklarını besleyen, annelerine hediye hazırlamanın keyfini yaşatan çok anlamlı bir deneyim oldu.

Mana Mila Marka Sorumlusu Burcu Merve Ay’ın Görüşleri

En Temiz İçerikli Mumlar

Çevre ve sağlık dostu bir mum alacaksak neleri dikkate almalıyız?

Mum, son zamanlarda yaşam alanlarımızda kullanımından oldukça zevk aldığımız hem dekorasyon hem de bir rahatlama aracı. İçeriğinin temiz olması, kaliteli yağ ve bitkisel bileşenlerden oluşan çevre dostu ve vegan ürünler tercih edilebilir.

Mumlarınız hangi içeriklerden oluşuyor?

Home serisine ait farklı koku notalarından oluşan Bird Song, High Wind ve Sun Day isimli üç ayrı mumumuz var. Mumlar, narenciye mayhoşluğu ve çiçeklerin yumuşak hissettiren koku notalarından oluşuyor. Mandalina, vanilya bahçenizdeki kuş seslerini, bergamot-amber ferah kokusu ile denizleri ve berraklığı, paçuli-orkide mum ise, çiçeklerin ve ormanın kendine has kokusunu taşıyor.

Sizce mum ışığı bir mekanı nasıl değiştiriyor?

En Temiz İçerikli Mumlar

Eskiden aydınlatma aracı olarak kullandığımız mumlar yeni dönemde ev içinde, iş yerimizde hatta açık havada dahi sohbetlerimize eşlik ediyor ve hayatın stresinden gürültüsünden uzaklaşmaya, doğaya, dinginleşmeye ve huzura yaklaştırıyor.

Ev kullanımında mum ve diffuser arasında koku verme açısından sizce hangisi daha etkili?

Bu biraz kokuya olan bakışınızla ilgili değişebiliyor. Bazılarımız bulunduğumuz ortama girdiğimizde kokunun bizi ele geçirmesinden hoşlanırken, bir kısmımız ise sadece eşlik etme aracı olarak seviyor. Diffuser koyduğunuz alana koku yaymaya hizmet eder, mum ise ortamınızı loş ve huzur veren ışığıyla birlikte sevdiğiniz koku notalarına ulaşmanıza yardımcı olur.

En sevdiğiniz mumu ve yarattığı hissi nasıl tanımlarsınız?

Markanın her ürününde bir dönüşüm hikayesi mevcut. Kokuların ve ürünlerin yaratıcısı Etel Şaul, hepsini özenle ve hislere eşlik edebilmek için tasarladı. O kadar fazla emek ve aşk mevcut ki ayırt edebilmek çok zor. Mandalina ve vanilya koku notalarından oluşan Bird Song, kokladığınızda sizi içinizdeki o huzurlu alanı keşfetmenizi sağlayan bir bileşene sahip.

Evinizin havasını değiştirecek diğer mum seçenekleri için tıklayın.

Pelin Hasçalık
Pelin Hasçalık Tüm Yazıları