preloader

Zor Zamanlarda Liderlik: Murat Kolbaşı

02.03.2023
Zor Zamanlarda Liderlik: Murat Kolbaşı

Yazı Boyutu:

Doğal afetler, ekonomik sorunlar, iklim krizi gibi iş dünyasını derinden etkileyen zamanlarda güçlü bir lider olmanın püf noktalarını, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı anlatıyor.

Zor dönemlerde bir lider olarak ilk önceliğin ne oluyor? Bu kaos ortamlarının her birinin farklı zorlukları oluyor, kontrolü ele almak için senin yol haritan nedir?

Zor dönemlerde ilk önceliğim her zaman olduğu gibi iletişimin açık ve şeffaf olması; herkesi zor kararları verirken bu karar sürecinin bir parçası yapmak.

Zor dönemlerde; finans, satış, pazarlama ve iç ve dış iletişim ve İK konularını nasıl yönetmek gerekiyor?

Bir orkestra şefi yönetmek önemli. Hepsinin içinde bir ahenk olmalı ve departmanlar arasındaki iletişimi açık tutup, güven duygusunu hiç kimsenin kaybetmesine izin verilmemeli.

Zor dönemlerde asla yapılmaması gereken yönetimsel ve liderlik hataları neler?

Panikle hareket edip, ilgili ekibe danışmadan kararlar vermek.

{127794}

Ekonomik ve iklim krizleri, göçler ve doğal afetler artık iş dünyasının günlük bir parçası. Zor zamanlarda yöneticilik yetilerini geliştirmek önerilerin neler? Bu konuda örnek aldığın kişileri, faydalandığın kitap ve podcast’leri bizimle paylaşır mısın?

Zor zamanlardan geçilirken, yaşayıp öğrenmek yerine muhakkak yaşamış veya süreci bilen kişilerden danışmalıklar almak bizim olmazsa olmazlarımızdan. Bunun yanında içinde olduğum dernek ve kuruluşlardan da ayakta kalmayı; sürdürülebilirliği sağlamış olan firmaların süreç yönetme şekillerini öğrenip, bunları da şirkete uyarlamak… En çok risk taşıyan konuları belirleyip, riskin yönetilmesi için takibi bırakmamak… Kitap konusuna gelince; zaten kriz ortamı yaşıyorsan ve konuyla ilgili daha önce hiç kitap okumadıysan artık çok geç diyorum…

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları