preloader

Zor Zamanlarda Liderlik: İnanç Kabadayı

04.03.2023
Zor Zamanlarda Liderlik: İnanç Kabadayı

Yazı Boyutu:

Doğal afetler, ekonomik sorunlar, iklim krizi gibi iş dünyasını derinden etkileyen zamanlarda güçlü bir lider olmanın püf noktalarını, Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı anlatıyor.

Zor dönemlerde bir lider olarak ilk önceliğiniz ne oluyor? Bu kaos ortamlarının her birinin farklı zorlukları oluyor, kontrolü ele almak için sizin yol haritanız nedir?

2023’ün kolay bir yıl olmayacağını biliyorduk. Başta enflasyondaki artışın sürmesi, finansmana erişimin zorlaşması ve seçim ekonomisine girilmesi bu yıl öne çıkan risklerdi, tüm bunlara bir de yaşadığımız deprem felaketi eklendi. Biz de şirket olarak bu dönemde toplumsal değer üretmeyi önceliğimiz olarak belirledik. Depremin gerçekleştiği ilk günden beri depremden etkilenen vatandaşlarımıza elimizden gelen tüm destekleri vermeye çalışıyoruz. Öte yandan bu dönemde tüm faaliyetlerimizde nakit akışı ve çalışma sermayesi yönetimiyle verimliliği önemsiyoruz. Hayata geçireceğimiz projeler ve yatırımlarla ekonomiye ve istihdama değer yaratmaya devam edeceğiz. Elbette büyümek ve kârlılıkta artış, her şirket gibi bizim için de önemli. Ancak ülke ekonomisine ve istihdama katkı sağlamak da bu hedefler kadar önemli. Yaşanacak olası zorluklara rağmen de 2023’ü başarılı bir şekilde geçireceğimize inanıyoruz.

Bir liderin zor dönemde eylemleriyle örnek söylemleriyle de tutarlı olması gerekiyor. Şeffaf olmak, ekibini yetkilendirmek, onlara güvendiğini hem sözlü hem eylemleriyle göstermek önemli.

Zor dönemlerde; finans, satış, pazarlama ve iç ve dış iletişim ve İK konularını nasıl yönetmek gerekiyor?

Dünyada ve bölgemizde yaşanan gelişmeleri rasyonel biçimde analiz ediyoruz. Planlarımızı ve senaryolarımızı makroekonomik değişkenler ve sektörlerdeki dinamiklere bakarak hazırlıyoruz. Finansal senaryoların öncelikli konusu nakit akışı, tahsilat ve ödemeler. Risk yönetiminde daha tedbirli olmak önemli. Ancak tedbirli olurken yatırımlarımızda hız da kesmiyoruz. Güçlü finansal altyapımız ve son teknolojik gelişmelerle uyumlu mühendislik çözümlerimiz sayesinde sektördeki faaliyetlerimizi artırarak sürdürüyoruz. İnsan kaynağımız bizim işimizin merkezinde yer alıyor. 300 kişilik teknik-mühendis kadromuz, yetenekli ve tecrübeli ekibimizle yenilikçi projeleri hayata geçirmek sahip olduğumuz en önemli özelliğimiz.

Zor Zamanlarda Liderlik: İnanç Kabadayı

Zor dönemlerde asla yapılmaması gereken yönetimsel ve liderlik hataları neler?

Durumu tüm boyutlarıyla analiz etmeden panik duygusuyla hareket etmek, kısa vadeli düşünerek aksiyon almak, odağı dağıtmak, paniğe kapılarak güven krizi yaratmak en önemli hatalardan… Bir liderin zor dönemde eylemleriyle örnek söylemleriyle de tutarlı olması gerekiyor. Şeffaf olmak, ekibini yetkilendirmek, onlara güvendiğini hem sözlü hem eylemleriyle göstermek önemli. Öte yandan zorlu dönemlerde özellikle iş insanları kendilerini merkeze alıp tüm kararları kendileri almak isteyebiliyor. Bunun yerine net şekilde kendi uzmanlık alanları ve çıktıları tariflenmiş alt ekipler, komiteler ve uzmanlık grupları kurmalı ve bunlardan beslenmeli. Zorlu dönemde de çalışanlarına alan açarak liderlik yapmalı. Benim liderlik anlayışımda liderlik kontrol değil anlamak üzerine kurulur. Her zorlu dönemin çalışanlar açısından da bir gelişim dönemi olduğu unutulmamalı.

{129385}

Ekonomik ve iklim krizleri, göçler ve doğal afetler artık iş dünyasının günlük bir parçası. Zor zamanlarda yöneticilik yetilerini geliştirmek önerileriniz neler? Bu konuda örnek aldığın kişileri, faydalandığınız kitap ve podcast’leri bizimle paylaşır mısın?

Ben iş dışında zamanımı okuyarak, spor yaparak ve seyahat ederek geçiriyorum. En çok okumayı da aslında bu seyahatlerde yapıyorum. Genellikle mimari, girişimcilik, yeni buluşlar gibi konularda dünyadaki trendleri takip etmeye çalışıyorum. Liderlik yetkinliklerimi geliştirmek için iş kitapları da okuyorum.

Örneğin Bill Tibbo’nun Leadership in the Eye of the Storm: Putting Your People First in a Crisis kitabı bu anlamda faydalı bulduğum çalışmalardan biri. Bu kitapta çalışanlarınızı yeniden inşa ederseniz, organizasyonunuzu yeniden inşa edersiniz konusuna vurgu yapılıyor. Liderin fırtınaları öngörüp çalışanlarıyla hazırlık yapması gerektiği belirtiliyor, önce insan sonra yönetici olunması gerektiğinin altı çiziliyor. Yine Alain Hunkins’in Cracking the Leadership Code: Three Secrets to Building Strong Leaders adlı kitabı da liderlik tuzaklarını ortaya koyan başarılı bir çalışma.

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları