preloader

Türkiye'nin Mühendis Kadınları: Elvan Önal

14.06.2023
Türkiye'nin Mühendis Kadınları: Elvan Önal

Yazı Boyutu:

Procter & Gamble Avrupa Kumaş Bakım Kategorisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Elvan Önal, mühendis olmanın hayatına kattıklarını anlatıyor ve mühendis olmak isteyen genç kadınlara önerilerde bulunuyor.

Mühendislik okumaya nasıl karar verdiniz?

Çocukluğumdan beri matematik ve fen konuları ilgimi çekmiştir. Bu dersleri daha iyi anlayıp daha çok severdim. Annem ve babam elektrik-elektronik okumuşlar zamanında. Sanırım bundan da etkilendim. Bir de ben lisedeyken mühendislik en yüksek puan isteyen bölümlerden biriydi ve daha çok erkekler bu alanda yarışıyordu. İçimdeki rekabetçi sesi dinleyip “Ben de yapabilirim” diye düşündüğümü hatırlıyorum.

Mühendislik hayatınızın hangi noktalarında ve nasıl yararlı oluyor?

Kesinlikle her alanda hem iş hem de özel hayatta! Örnekler saymakla bitmez… İş problemlerini ve fırsatlarını önceden görmek, takımları motive etmek, organizasyonu doğru yönlendirmek, işin finansal sağlığını şekillendirmek, maliyeti düşürmek, kariyer planı yapmak, kişisel yatırım projesi geliştirmek, aile tatili planlamak ve hatta ilk defa turist olarak gittiğiniz bir şehirde otobüs rotasını belirlemek…

Türkiye'nin Mühendis Kadınları: Elvan Önal

Mühendis olmasaydınız ne olmak isterdiniz?

Data Science veya finans okumak isterdim. Rakamlara anlam kazandırıp, fırsatları görebilmek için kompleks gibi görünen konularda net bir resim yakalamak isterdim.

{157968}

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları