preloader

Türkiye'nin Mühendis Kadınları: Elçim Sirek

14.06.2023
Türkiye'nin Mühendis Kadınları: Elçim Sirek

Yazı Boyutu:

Sovos Türkiye Ülke Müdürü Elçim Sirek, mühendis olmanın hayatına kattıklarını anlatıyor ve mühendis olmak isteyen genç kadınlara önerilerde bulunuyor.

Mühendislik okumaya nasıl karar verdiniz?

Ben mühendislerin yoğun olduğu bir aileden geliyorum, babam ve kardeşim de mühendis. Sanırım içinde bir yerlerde çocukluğumdan itibaren bu formasyon ile büyüdüm. Bilgisayar mühendisi olmaya karar vermem ise Galatasaray Lisesi orta son sınıfta oldu. Seçmeli aldığım BASIC yazılım dili ile programlama dersi sırasında aslında bilgisayar ile ilgili konuların çok yoğunlukla matematik tabanlı olduğunu ve algoritma kurmaktan keyif aldığımı fark etmem ile gerçekleşti.

Mühendislik hayatınızın hangi noktalarında ve nasıl yararlı oluyor?

Mühendislik çok yoğun olarak süreç tasarımı, sebep sonuç ilişkisi, algoritma ile düşünerek ileriyi tahminleme yeteneklerini kazandırıyor. Ben de işimde bunları ekiplerimizi aynı hedefe, başarıya koşturabilmek ve bir yandan da olası riskleri ön görerek engelleyebilmek için kullanıyorum. Masamda çözüm için bekleyen bir konuyu hemen modelleyerek, A,B,C alternatifli doğruya en yakın çözümlerini çok kısa sürede oluşturabilmekte mühendislikten faydalanıyorum.

Türkiye'nin Mühendis Kadınları: Elçim Sirek

Mühendislik okumayı düşünen genç kadınlara neler önerirsiniz?

Mühendislik zekânızla, eğitiminizle, hızlı öğrenme yeteneğinizle en hızlı şekilde cinsiyetinize ilişkin ön yargıları ortadan kaldırabileceğiniz bir meslek seçimi. Ülkemiz ve tüm dünya hızla global yetenekler, global seviyede yetişmiş, hangi ülkeye veya şirkete giderse fayda sağlayacak genç yetenekleri arıyor. Bu nedenle eğitim hayatınızın ilk yıllarından itibaren sürekli öğrenmeye, kendinizdeki potansiyeli ortaya çıkarmak için sürekli kendinize yatırım yapmaya odaklanın. Alanımdaki en iyi mühendislerden biri nasıl olurum, kendimin en iyi versiyonuna nasıl ulaşırım yaklaşımının peşinde olun.

Mühendislik çok yoğun olarak süreç tasarımı, sebep sonuç ilişkisi, algoritma ile düşünerek ileriyi tahminleme yeteneklerini kazandırıyor.

Mühendis olmasaydınız ne olmak isterdiniz?

Mühendis olmasaydım, kalp cerrahı olmak isterdim.

{159495}

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları