preloader

Yeniden Şekillenen İş Dünyasında Start-Up'ların Rolü

04.03.2024
Yeniden Şekillenen İş Dünyasında Start-Up'ların Rolü

Yazı Boyutu:

Küreselleşme, tüketici davranışlarının değişmesi ve teknolojik ilerlemeler iş dünyasını dönüştürürken odağımıza start-up’ları ve yeniden şekillenen iş dünyasına etkilerini alıyoruz.

Geleneksel iş modelleri daha esnek, yenilikçi ve hızlı hareket edebilen yapılara doğru evrilirken, bu değişimde en etkili oyuncular start-up’lar oluyor ve sadece ekonominin itici gücü olmakla kalmayıp aynı zamanda işletmelerin ve endüstrilerin dönüşümünde de kilit bir rol oynuyor. Öncelikle start-up nedir bir bakalım…

Start-Up Nedir?

Genellikle yeni bir iş fikri veya yenilikçi bir ürün/hizmet geliştirerek, büyüme ve genişleme potansiyeli olan küçük bir işletme olarak tanımlanabilir. Start-up’lar, genellikle hızlı büyüme ve büyük ölçekli başarı hedeflerini benimseyerek, risk sermayesi, melek yatırımcılar veya kendi kaynakları gibi finansman kaynaklarına dayanırlar. Başlangıç aşamasındaki bir start-up, iş modelini geliştirirken ve pazarı keşfederken çeşitli zorluklarla karşılaşabilir ancak, başarılı olanlar genellikle büyük bir etki yaratır ve endüstrileri dönüştürebilir. Geleneksel şirket yapılarından en büyük farklı da hiyerarşik ve bürokratik bir iş yönetimi yerine kolektif çalışma sistemini benimsemelerinden bahsedilebilir.

Geleneksel işletmelerin karşılaştığı belirli zorluklar, start-up’ların ortaya çıkmasına ve büyümesine olanak sağlıyor. Esnek yapıları, hızlı karar alma süreçleri ve yenilikçi bakış açıları sayesinde start-up’lar, pazardaki boşlukları hızla doldurabiliyor ve ihtiyaç duyulan çözümleri sunabiliyorlar. Özellikle dijital teknolojilerin yükselişiyle birlikte, start-up’ların kazandığı ivmeyi görmeye devam edeceğiz gibi duruyor.

Üstelik start-up’ların iş dünyasındaki rolü sadece mevcut ihtiyaçları karşılamanın da çok daha ötesine geçiyor ve inovasyonun tetikleyicisi olarak beklenmeyen çözümler ve yaklaşımlar geliştirerek endüstrilere yön veriyorlar. Bu durum genelde rekabeti artırırken tüketicilerin de elini genişletiyor ve daha iyi ürün ve hizmet için alan sağlıyor. Aynı zamanda, büyük işletmeler için bir iş birliği ve satın alma kaynağı da olabildiğinden geleneksel işletmelerin de üçüncü parti hizmetlerle ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Start-Up’ların Ekonomiye Etkisi

Yeniden Şekillenen İş Dünyasında Start-Up'ların Rolü

İş dünyasında rolü giderek daha belirgin hale gelen start-up’lar ekonomi döngüsünde de belirleyici çarkların arasında yer alıyor. Genellikle hızlı büyüyen start-up’lar, daha fazla işe alım yaparak yerel ekonomilerde istihdamı artırmaya yönelik aksiyon alıyorlar. Yenilikçi fikir ve teknolojilerle piyasa rekabetini canlandıran bu yapılanmalar, geleneksel şirketleri de teknolojik gelişmeler ve dönüşümler doğrultusunda harekete geçmek zorunda bırakıyor ve klasikleşmiş yapıların iş döngülerini daha dinamik alanlara yönlendirerek payı genişletiyor.

Start-up’ların büyümesi, genellikle onları destekleyen bir ekosistem de oluşturuyor. Bu ekosistemde, start-up’larla iş yapmak isteyen hizmet sağlayıcıları, yatırımcılar, danışmanlar ve diğer şirketler bulunuyor. Bu tür ekosistemler ise, yerel ekonomilere canlılık katıyor ve ekonomik büyümeyi teşvik ediyor.

Risk sermayesi ve diğer yatırımlar aracılığıyla finanse edilidiğinden bu yatırımlar, girişimcilik ekosistemini güçlendiriyor ve gelecekte daha fazla girişimcinin başarılı olması için zemin hazırlıyor. Bu da ekonomik büyümeyi ve yeniliği destekliyor.

Başarılı start-up’lar, genellikle sadece yerel pazarlarda değil, ulusal ve uluslararası pazarlarda da rekabet edebilirler. Bu, bir ülkenin veya bölgenin ekonomik rekabet gücünü ve ihracat potansiyelini artırabilir.

2024 Start-Up Trendleri

Yeniden Şekillenen İş Dünyasında Start-Up'ların Rolü

2024, iş dünyasında ve ekonomide birçok değişimin meyvelerini göreceğimiz yıllardan biri. Global trend öngörüleri de hem teknolojide hem de ekonomideki yeni nesil çalışmaların iş modellerini etkileyeceğini söylüyor. Detaylarını 2024 OGGUSTO Trend Raporları’ndan okuyabileceğiniz tüm bu gelişmelerin etkilediği bir diğer alan olarak da start-up’lar karşımıza çıkıyor.

İklim değişikliği ve çevresel kaygılar arttıkça, yeşil ve sürdürülebilir teknolojilere talep artıyor ve enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kaynakları ve atık yönetimi gibi alanlarda çalışan start-up’lar giderek daha çok önem kazanıyor.

Yapay zekâ ve makine öğrenimi, birçok endüstride büyük bir etkiye sahip olmaya devam ediyor. Özellikle sağlık, eğitim, finans ve otomasyon gibi alanlarda kullanılan yapay zekâ tabanlı start-up’lar, büyük bir büyüme potansiyeline sahip olabilir.

Finans sektöründe dijitalleşme ve yenilikler devam ediyor. Özellikle ödeme sistemleri, kripto para birimleri, dijital varlık yönetimi ve blockchain teknolojisi gibi alanlarda çalışan fintech start-up’ları, finansal hizmetlerin erişimini ve verimliliğini artırabilir.

Gıda güvenliği, sürdürülebilir tarım ve gıda üretimi konularında çalışan agtech start-up’ları, giderek daha fazla ilgi görüyor. Akıllı tarım teknolojileri, bitki yetiştirme sistemleri, gıda takibi ve izleme sistemleri gibi inovasyonlar, tarım endüstrisini dönüştürebilir.

Global pazarda öne çıkan ve geçen yıllar içinde neredeyse herkesin bildiği birer marka haline gelen start-up örnekleri arasında Airbnb, Uber, SpaceX, Zoom ve benzeri şirkerler yer alırken Türkiye pazarından başlayıp adını global pazara taşıyan Getir, Insider, Peak Games de güçlü örnerkler arasında yer alıyor.

Esneklikleri, yenilikçi bakış açıları ve hızlı adaptasyon yetenekleri sayesinde, start-up’lar hem mevcut endüstrileri dönüştürüyor hem de yeni fırsatlar yaratıyorlar. Geleneksel işletmeler için bir iş birliği kaynağı olarak da hizmet veren start-up’lar, iş dünyasının geleceğinde belirleyici bir faktör olmaya devam edecek gibi görünüyor.


Yeniden Şekillenen İş Dünyasında Start-Up'ların Rolü

Global arenada adını duyuran ve start-up olarak başladığı yolculuğu scale-up olarak sürdüren Insider’ın ortaklarından Kerem Bozokluoğlu, sektöre dair sorularımızı cevaplayarak hem iş dünyasının bugünkü devinimine hem de yolculuğunun başında olan girişimcilere ışık tutuyor.

“Start-uplar pazardaki esnek yapıları sayesinde geleneksel işletmelerin bürokratik süreçlerini dönüştürürken yeni iş modelleri ve bu modellerde çalışacak yeni rollerin oluşmasını sağlıyor. Örneğin yapay zekânın kullanım oranı her geçen gün artıyor fakat bu konuda lisans bilgisine sahip kullanıcılar bulunmuyor. Start-uplar bu tür durumlar için genç yetenek havuzları oluşturup geleceğin “AI Designer” pozisyonunun temellerini atabiliyor. Bu da insan kaynağının ve yenilenen iş modellerinin sektöre daha hızlı tutunmasını sağlıyor.

Insider artık bir Scale-Up Company, fakat halen start up bakışı ile yönetiliyor. Biz tüm süreç boyunca gelişen teknolojileri yakından takip edip early adapter olmaya çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz ürün yapısını fast shift modeli ile tasarladığımız için modası geçmiş teknolojiye çabuk veda edip, yeni teknolojiye hızlı giriş yapıyoruz.

Görülüyor ki, start-up’lar gerçekten ülkelerin kaderini değiştiriyor. Özellikle 2. ve 3. dünya ülkelerine bakarsanız start-up yatırımı olanların bir anda dünya sahnesine oturduğunu görürsünüz. Türkiye de benzer bir süreçten geçiyor. Biz yıllarca bir işin olsun, maaşın olsun, evin araban olsun telkinleri ile büyütüldük. Çünkü garantici bir hayat beklentisi vardı. Ama kaçırdığımız şey üretmekten vazgeçtiğimiz anlardı. Bayramlar, tatiller ve nice boşa harcanan zaman. Start-up da girişimci olmak, bu ve benzer konulara duyarlı olup çözüm üretmekten geçer. Zaten iş dünyasına da etkisi ancak üretken akılların çalışmaya başlayıp gördükleri problemlere çözüm bulmasıyla görülmeye başlanmıştır. Bu nedenle start-up ekosistemine katkıda bulunmak ve desteklemek devletler için önemli bir konu olmalı.

Start-up kurmak ya da bir start-up’ta çalışmak için karar vermek çok zor. Sebebi ise konfor alanından çıkmak için karar verme zorluğu. Şimdi işe yeni başkayacaklar masam olsun, bilgisayarım olsun akşama kadar oturup çalışayım planları yapıyor. Halbuki dünya trendleri bu işleri yaptıracak yapay zekâ geliştirme ve insanın yapabileceği şeyleri makinelere vermeye çalışmakta. Bu nedenle trendler diyor ki; üretmen lazım.

Başlamak için çok karışık fikirleri olanlar görüyorum. Onlara da tavsiyem şu oluyor; aynı fikre sahip 100 kişi bulmak mümkün. Hatta senin fikrini yapmış başarısız olmuş kişiler de bulmam mümkün. Hiç bir şey kolay değil, zaten kolay olsaydı öncekiler de yapardı. Denemekten vazgeçme, 99 kişinin yapamadığını başarmak için üretmeye şimdi başla.”


Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları