preloader

Işıldayan Kadın Liderler: Özlem Kahramaner

13.09.2023
Işıldayan Kadın Liderler: Özlem Kahramaner

Yazı Boyutu:

Bir kadın girişimi olan dijital güvenlik şirketi ArkSigner’ın Kurucu Ortağı Özlem Kahramaner, toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine düşüncelerini paylaşıyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliği sizin için ne anlam taşıyor? Bu konudaki kişisel düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

Toplumsal cinsiyet eşitliği aslında bir insanın doğuştan getirdiği hiçbir özelliğin sahip olacağı fırsatları değiştirmemesi anlamına geliyor.

Özellikle Türkiye gibi ülkelerde kadınlarımız hayata 1-0 geriden başlıyor. Aile içindeki konumları daha çocukluktan itibaren genel bir mücadeleyi içeriyor. Geleneksel modelde kadının özgürlükleri kısıtlanırken modern modelde kadına çok fazla sorumluluk yüklenerek orantısız bir yaşam dengesi ortaya çıkarılıyor. Bu da kadınların herkesle eşit koşullarda mücadelesinin önünde oldukça ciddi bir engel oluşturuyor.

Kadınlar olarak biz, iş hayatında da özel hayatlarında da dengelenmiş, güçlerini ve üreticiliklerini kullanabilecekleri bir yaşamı hak ediyoruz. En az bir erkek kadar özgür ve kıymet gördüğümüz bir toplumda çok daha büyük işler başarmamız mümkün olacak. Bu durum aslında kadınlar kadar erkekleri de yakından ilgilendiriyor. Çünkü biliyoruz ki iş yaşamında ve sosyal yaşamda kadın etkisi olmadan kalkınma ve ilerleme söz konusu olamaz. Toplumsal cinsiyet eşitliği işte bu yönüyle oldukça kritik bir kavram.

Kadınların liderlik pozisyonlarında daha fazla temsil edilmesi için neler yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Kadın, doğuştan liderdir. Yaşamı şekillendirme becerisine sahip olan kadınlar, iş hayatında da yüksek pozisyonlarda ciddi başarılar gösterebilir. Sürekli büyüyen ve gelişen bir alan olarak teknoloji, kadın istihdamında ciddi bir atılım sağladı ve görünen o ki bu ivme günden güne artacak.

Bence kadınların hem teknoloji alanında hem diğer sektörlerde lider pozisyonlarda daha etkili hale gelmesi için işe en baştan başlanması gerekiyor. Kız çocuklarının sosyal ve teknolojik okur-yazarlık seviyelerinin yükseltilmesi, tüm seviyelerde toplumsal cinsiyet eşitliğine uygun eğitim olanakları yaratılması öncelikli olmalı.

Işıldayan Kadın Liderler: Özlem Kahramaner

Eğitimler staj programları ile desteklenmeli ve kadın çalışanlar için kesinlikle teşvikler artırılmalı. Elbette, bütün bunlar olurken kadınlarımızın karşılaştığı cam tavanlar da ortadan kaldırılmalı. Çünkü pek çok iş alanında kadınlarımız yükselmek için erkek çalışanlara kıyasla çok daha fazla mücadele vermek zorunda kalıyor. Kadın çalışanların kıymetli üretim gücünü bu mücadele neredeyse tüketiyor. Oysa örneklerde görüyoruz ki kadınlara alan yaratılması iş geliştirme koşullarını da büyük oranda geliştiriyor.

Şirketinizin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki misyon ve taahhütleri nedir? Bugüne kadar elde ettiğiniz gelişmeleri paylaşır mısınız?

ArkSigner, bir kadın girişimi ve halihazırda çok sayıda kadın çalışana sahip bir dijital güvenlik şirketi. Şirket olarak teknoloji alanında çalışan kadınları daima destekliyoruz. Kadın ekip arkadaşlarımız ürünlerimizin en kritik noktalarında oldukça önemli görevler üstleniyorlar. Üstelik toplumsal algıda tamamen “erkek işi” olarak bilinen yazılım ve donanım üretimi alanında kadın ve erkek çalışanlarımız omuz omuza vererek harika sonuçlar ortaya koyuyor.

Gelişmesini hızla sürdüren şirketimiz, gelecek dönemlerinde de kadın çalışan sayısını artırmayı hedefliyor. Aslında kadının üreticiliği, gücü ve yaratıcılığını ArkSigner’ın tüm süreçlerinde fark etmek mümkün. İlerleyen süreçlerde staj programlarımız ve sosyal sorumluluk projelerimizde, teknolojide kadın varlığını desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Bence ışıldayan kadın, kendi gücünün farkında olan ve bu güç ile etrafını aydınlatan kadındır. Kendi tercihlerini yapabilen, üreten, büyümekten korkmayan ve önündeki engelleri aşmak için daima içinde azim taşıyan kadındır.

Şirket çalışanlarınızın ve yönetim kurulunuzun kadın erkek oranlarını alabilir miyiz? Gelecek hedefleriniz nelerdir?

ArkSigner yönetiminde tam bir eşitlik söz konusu. Çalışanlarımızın da %35’i kadın. İlerleyen dönemlerde bu sayıyı %50 üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.

Sizce ‘Işıldayan Kadın’ın tanımı ve kriterleri nedir?

Işıldayan Kadın Liderler: Özlem Kahramaner

Bence ışıldayan kadın, kendi gücünün farkında olan ve bu güç ile etrafını aydınlatan kadındır. Kendi tercihlerini yapabilen, üreten, büyümekten korkmayan ve önündeki engelleri aşmak için daima içinde azim taşıyan kadındır. Işıldayan bir kadın olmak için ilk koşul cesur olmaktır. Çünkü yaratıcı cesaretin karşısında hiçbir şey duramaz. Bununla birlikte çalışkanlık, heves ve inanç da ışıldayan kadını tamamlayan unsurlar. Başaracağına yürekten inanan kadın en yorulduğu, pes edecek gibi olduğu anlarda bile ışıldamayı asla bırakmaz. Hiçbir engel güçlü bir kadının ışığını çalamaz! Bu çok çok kıymetli!

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda en çok ilham aldığınız, kişi, şirket ya da olay nedir?

Bu konuda aslında ArkSigner’ı kurma ve büyütme serüvenimiz benim için oldukça ilham verici oldu. Uzun yıllardır iş hayatında olmama rağmen bir kadın olarak iş dünyasının merkezine yerleşen bir işin parçası olabilmek gurur verici. Üstüne üstlük Türkiye’nin sayılı Elektronik Hizmet Servis Sağlayıcılarından biri haline de geldik. Zaten bizi büyütenin de şirket ruhumuzdaki bu ilham olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte iş ve teknoloji dünyasında çok büyük saygı ile takip ettiğim pek çok kadın meslektaşım da var. Aslına bakacak olursanız iş dünyasında ilerlerken atılan her adım, aşılan her engel bir sonraki gelişmenin ilham kaynağı olabiliyor.

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları