preloader

Işıldayan Kadın Liderler: Belgin Karaağaç

16.09.2023
Işıldayan Kadın Liderler: Belgin Karaağaç

Yazı Boyutu:

Harem Chocolate kurucusu Belgin Karaağaç, toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine düşüncelerini paylaşıyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliği sizin için ne anlam taşıyor, kişisel düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunun hâlâ tartışılıyor olması ve çözüme ulaşmamış olmasını anlayamıyorum bile. Yaşamı birlikte ve eşit paylaşmak zorundayız. Ben hayata, kadın-erkek cinsi üzerinden değil, öncelikle ‘insan’ olarak bakıyorum. Tabii ki iki farklı cinsiz ama önce insanız. Gerektiğinde herkes birbirinin görevini yüklenebilmeli. Ev hayatı-iş hayatı, düzen, temizlik, çocuk bakımı… Bunların hepsi tek bir cinse ait görevler değildir.

Meseleye insan olarak bakarsak, toplumun gelişimi bu şekilde tamamlanır. Kadının güçlenmesi ve toplumda etkin bir şekilde yer alması, medeni yaşamanın şartıdır. Çağdaşlık, gelişmişlik için aşılması gereken bir konudur.

Siyasette, iş yaşamında, kadın temsilinin hâlâ çok düşük sayılarda olduğunu görüyoruz. Hükümetlerin sosyal politikalar ile tabana yayılan iyileştirici bir sistem kurması gerektiği inancındayım. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çocuk bakım hizmetlerinin acilen uygulamaya konulması ile kadın istihdamının önündeki en büyük engel çözülebilir. Ayrıca çıkarılan yasaların kağıt üzerinde kalmayıp, uygulamaya geçirilerek toplumsal zihniyet değişimi ve dönüşümü sağlanmalıdır.

Erkekler de bu mücadeleye katılım sağlamalı, hayatı birlikte omuzlamak zorundayız.

Kendine güveni olan, kimseye ihtiyaç duymayan, tek başına da olsa kendine yetebilen, yaşamından keyif alan, eğlenebilen kadın etrafına ışık saçan kadındır.

Kadınların liderlik pozisyonlarında daha fazla temsil edilmesi için neler yapılması gerektiğine inanıyorsunuz?

Kadın çalışanın liderliğe yükselmede önündeki en büyük engelin, toplumun kadınlar için çizdiği rol modelleri olduğu inancındayım. Annelik görevi ve ayrıca ev yönetiminden kadının sorumlu tutulması gibi toplumsal kodlar ile erkeğin aksine birden çok görevi üstlenmesi iş yaşamında yükselmesine engel oluyor. Kurumlardaki ayrımcı tutumların ve söylemlerin de yine kadın çalışanların yükselmesinde engel teşkil ettiğine inanıyorum.

Şirketinizin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda misyon ve taahhütleri nelerdir, bugüne kadar elde ettiğiniz gelişmeleri paylaşır mısınız?

Eşitliğe olan inancımızı o kadar içselleştirmişiz ki bu konuda herhangi bir taahhüdümüz yok. İstihdamımızın çoğunluğu kadın olan bir firma olduğumuz için misyonumuzu da yerine getirdiğimizi düşünüyorum.

Işıldayan Kadın Liderler: Belgin Karaağaç

Şirket çalışanlarınızın kadın erkek oranları nedir ve gelecek hedefleriniz nelerdir?

Şirketimizde kadın çalışan oranı % 75. İş yerimizde de kadın-erkek ayırımı olmadan işe alış süreçleri gerçekleşir. Çalışma becerisinin, dürüstlüğün, çalışkanlığın kadını erkeği olmaz. Yeter ki yaptığı işe ve emeğe saygısı olan insan olsun. Bu kadar eşitlikten bahsettim, ayırımcılık gibi anlaşılmasını istemem ama kadın çalışanlarımla çok mutluyum. Kadın, detaycı ve analitik düşünme becerisi ile çalışma yaşamında kesinlikle çok başarılı. Kadın çalışanların çok olduğu işletmelerde kârlılık oranının daha yüksek olduğu saptanmış. Kadının gücüne ve aklına çok güveniyorum. Bir taraftan eşitlik konusu ile mücadele ederken, bir taraftan da başarılı olan hem cinslerimle gurur duyuyorum.

Sizce ‘Işıldayan Kadın’ın tanımı nedir ve kriterleri nelerdir?

Benim için ışıldayan kadın; yaşamda tek başına ayakları üzerinde durabilen kadındır. Kendine güveni olan, kimseye ihtiyaç duymayan, tek başına da olsa kendine yetebilen, yaşamından keyif alan, eğlenebilen kadın etrafına ışık saçan kadındır.

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda en çok ilham aldığınız kişi, olay, şirket nedir?

En çok ilham aldığım noktam hayata bakış açım sanırım. Gerek iş yaşamımda gerek sosyal yaşamımda gerekse de yetiştiğim ailemde, ayrımcılık görmedim. Bunun için olsa gerek, olaylara cinsiyet ayrımı üzerinden hiç bakmadım. Herhangi bir ortama girerken de bir işe girişirken de hiç aklıma bile gelmez cinsiyet kavramı.

Yapılacak bir iş varsa da gidilmesi gereken bir yön varsa da kimseden beklemem, kendime olan inancımla yola koyulurum. Cinsiyet eşitliği konusunda net bir inancım var, evet kadın-erkek olarak farklıyız ve bu çok kıymetli ama eşitiz!

Bazı erkekler vardır, kadına atfedilmiş görevleri bir kadından çok daha iyi yapar. Yine aynı şekilde kadınlar da erkeklerin üstlenmesi gerektiğine inanılan tüm işleri yapabilir.

Eşitken güçlüyüz ve iyiyiz!

Gelecekte yeni nesillerin bu konuları aşmış olacağını diliyor ve inanıyorum.

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları