preloader

A'dan Z'ye Yatırım Sözlüğü

09.01.2024
A'dan Z'ye Yatırım Sözlüğü
A

Arbitraj

Farklı piyasalar veya ürünler arasında fiyat farklarından yararlanarak kar elde etmeye denir.

Açığa Satış

Yatırımcının elinde bulundurmadığı bir varlığı satması, fiyatın düşmesini beklemesi ve daha sonra daha düşük bir fiyattan geri alarak kar elde etmeyi hedeflemesi.

Amortisman

Bir varlığın değerinin belirli bir süre zarfında azalması ve bu azalışın mali raporlarda gösterilmesi.

Akademi’O

Bankacılık uygulaması Odea içinde yer alan Akademi’O, kullanıcıların finansal okur yazarlığının arttırmayı ve yatırım yaparken onlara gerekli donanımları sağlamayı amaçlayan bir içerik havuzu ve eğitim platformudur. Borsa analizi, risk yönetimi, portföy çeşitlendirmesi gibi çeşitli yatırım konularında video ve makale içeriklerinin yer aldığı platformda, ekonomi dünyasının tecrübeli isimlerinin konuk edildiği podcastler ve makaleler de yer almaktadır.

Devam etmek için görsel üzerindeki oka tıklayabilirsiniz.

Yazı Boyutu:

Yatırım dünyasına dair bilinmesi gereken terimleri bu sözlükte bulabilirsiniz.

Bu sözlük, yatırımın alfabesini A’dan Z’ye kadar öğrenmek isteyenler için hazırlandı. Hem yeni başlayanlar için bir rehber hem de deneyimli yatırımcılar için bir başvuru kaynağı olması amacıyla derlendi…

Editörün Notu: Yatırım konusu ile ilgileniyorsan, yatırım odaklı bankacılık uygulaması “Odea” ile birikimlerini yatırıma dönüştürmek isteyenler için ekonomi gazetecisi Güzem Yılmaz Ertem’in moderasyonunda hazırlanan “Yatırım Odaklı Podcast” serisinin her bölümünde, konusunda uzman konuklarla, yatırımları ve birikimleri doğru şekilde yönetmek hakkında bilgiler veriliyor. “Yatırım Odaklı Podcast” buradan dinleyebilirsin.

UYARI NOTU:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yatırım yapmadan önce kendi risk ve getiri tercihlerinizi öğrenmeli ve her halükarda söz konusu faaliyetler için yetkili bir kuruluşu ile çalışmanızı ve diğer kaynaklardan faydalanmanızı öneririz. Zira sadece buradaki bilgilerle yatırım yolculuğunuza başlamanız beklediğiniz sonuçları doğurmayabilir. Beklentileriniz kapsamında bir getiri elde edemeyebileceğiniz gibi, risk algınızın üzerinde bir kayıp yaşayabilirsiniz. Buradaki yazılarda yer alan bilgiler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İşbu yazılardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan ve burada yer alan bilgiler dayanarak alınacak yatırım ya da benzeri kararların sonuçlarından Odea Bank A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir.

*Bu içerik Odea işbirliğiyle hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları