preloader

Atina’da Festival Zamanı: George Dalaras Konseri

Atina’da Festival Zamanı: George Dalaras Konseri

Yazı Boyutu:

2019 Atina & Epidaurus Festivali kapsamında gerçekleştirilecek George Dalaras konserini Odeon Herodes Atticus’un büyülü atmosferinde izleyebilirsiniz.

Atina’da Festival Zamanı: George Dalaras Konseri

Yakınlığı sayesinde hafta sonu kaçamakları için dahi iyi bir alternatif olan Atina, her sene etkileyici performansların sergilendiği önemli bir festivale ev sahipliği yapıyor. 1955 senesinden beri düzenlenen Atina & Epidaurus Festivali, uluslararası çapta nam salmış sanatçıları Yunanlı seyirci ile buluştururken antik Yunan dramasının yeni yorumlarına da sahne olarak bu ikisi arasında harikulade bir etkileşim kurma olanağı sağlıyor. Özellikle 2016 senesi itibariyle artistik direktörü değişen ve çehresini gençleştiren organizasyon kültürel olarak ilham alınabilecek bir deneyim fırsatı da sunuyor.

Atina & Epidaurus Festivali kapsamında gerçekleştirilecek George Dalaras konserini izlemek ve Atina’yı seyahat yazarı ve rehber Nükhet Everi eşliğinde keşfetmek için tıklayın.

Atina’da Festival Zamanı: George Dalaras Konseri

Festivali büyülü kılan bir diğer etmen, kuşkusuz gerçekleştirildiği yer olan Herodes Atticus Odeonu. MS 161 yılında Yunanlı aristokrat Herodes Atticus tarafından vefat eden karısının anısına yaptırılan 5000 kişilik tiyatro, olağanüstü bir akustiğe sahip. Geçirdiği restorasyonların ardından tarihi niteliğini kaybetmeksizin şehrin kültürel yaşamında rol oynaması son derece çarpıcı ve görülmeye değer.

{771647}

Atina’da Festival Zamanı: George Dalaras Konseri

Herodes Atticus Odeonu’nun yer aldığı Akropolis’ten bahsetmeden geçmek de haksızlık olur. UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde bulunan dünyanın en önemli sit alanlarından biri olan Akropolis, adeta Atina’nın sembolü denilebilir. Zengin ve mihenk taşları ile yoğrulmuş Yunan tarihini sanatseverlerle buluşturan yeni Akropolis Müzesi ise dünya üzerinde ziyaret etmeniz gereken en önemli müzelerden biri. İlk kez 1874 yılında açılan ve fakat eserleri barındıracak yeterli alana sahip olmayan müze, seneler içinde yaşadığı bu yetersizlik sorunundan 2007 senesindeki renovasyonla kurtuldu. Akropol binasına 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde 25.000 metrekarelik alanında barındırdığı 14.000’i aşkın eserle harikulade bir atmosfere sahip. Ziyaretçilerine eski Akropolis’e tırmanıyormuş hissiyatı yaşatan eğimli ve merdivenli zemini bile, tasarımının ne kadar incelikle düşünüldüğünün bir ispatı niteliğinde. Cam ağırlıklı mimarisi ile yeniyi ve eskiyi iç içe geçiren Akropolis Müzesi, size kendinizi zamanda yolculuk yapıyormuş gibi hissettirecek.

Tüm bu ‘bir araya geldikleri zaman harikulade bir Atina kaçamağını teşvik eden çember’i, George Dalaras ile kapatabiliriz. 1949 Pire doğumlu George -veya Yorgo-, babası gibi rembetiko şarkıcısı ve Yunan müziğinin en önemli yorumcularından biri. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi olan ve uluslararası alanda verdiği eserlerle dünya çapında tanınan Yorgo’ya Atina & Epidaurus Festivali kapsamında vereceği konserde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşlik edecek.

Atina’da Festival Zamanı: George Dalaras Konseri

19 Haziran gecesi gerçekleştirilecek bu eşsiz konseri 18-20 Haziran tarihlerini kapsayan özel bir seyahat ile unutulmaz bir deneyime dönüştürmek için yerinizi mutlaka ayırtmanızı öneririz.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları