preloader

Kışı Zinde Karşılamanın 5 Yolu

04.12.2019
Kışı Zinde Karşılamanın 5 Yolu

Yazı Boyutu:

Kış mevsiminde fiziksel ve ruhsal olarak zinde girmeniz için önerileri derledik. Soğuk havalarda kendinizi koruyup, enerjinizi her zamankinden fazla artırmanın yollarını keşfedin.

İnsanoğlu olarak bizler doğaya çok bağımlıyız. Onunla simbiyotik olarak yaşamak için tasarlandık. Bu yüzden, enerji olarak benzer ritimleri takip etmemiz size de mantıklı gelmiyor mu? Elbette 3 ay boyunca kış uykusuna yatmak zorunda değiliz. Ancak, vücudunuzun hangi mevsimde olduğunu unutmamanız, mevsime uyumlanmanız kendinizi daha fazla bilinçli hissetmenize, kontrol altında tutmanıza ve yaşadığınız değişikliklerle daha az kafanızın karışmasına yardımcı olacaktır.

Kışı Zinde Karşılamanın 5 Yolu

Dışarda geçirilen keyifli zamanlar, denizden alınan mineraller, güneşten alınan D vitamini, açık havada yapılan spordan gelen faydalar sonbaharın gelmesiyle birlikte giderek azalınca hem fiziksel hem de zihinsel olarak etkilerini hissedebilirsiniz.

İşte bu etkileri olumluya çevirmek kışı daha sağlıklı, daha zinde karşılamak elinizde.

Arının

Kışı Zinde Karşılamanın 5 Yolu

Aynı doğada olduğu gibi, vücut bu dönemi kışa hazır olmak için yüklerden kurtularak arınarak geçirmek ister. Yaşam alanlarımızı, çevremizi ve vücudumuzu temizlemenin, arındırmanın en doğru zamanı bu dönemdir.

Bu geçiş ayını “temizlik” dönemi olarak değerlendirirseniz kışa hazırlıklı olup, hastalıklardan etkilenmezsiniz. Uygun bir detoks programıyla başlamak en doğrusudur. Organik sebze ve meyvelerle hazırlanmış içecekler, maydanoz limon sularıyla hazırlanmış kürlerle güne başlamak, gün içinde mümkün olduğunca yeşiller ve doğru protein kaynakları tüketmek, şeker, süt ürünleri, glüten içeren gıdalardan uzak kalmak ihtiyacımız olan arınma için mükemmel olur. Bu günler, yazın uzak kaldığımız sauna seanslarıyla toksin atımını hızlandırmak için de en doğru zamandır.

Mevsime Uyumlu Beslenin

Kışı Zinde Karşılamanın 5 Yolu

Yazın sıcaklarda enerjimizi toplamak için vücudumuzu soğutan ve nemlendiren meyve ve sebzelere yöneldik. Havaların soğumasıyla birlikte vücudunuzu sıcak tutacak, hastalıklara kalkan olacak, bağışıklığımızı kuvvetlendirecek besinlere ihtiyaç duyarız. Toprağın altında kendini soğuktan korumaya çalışan kök sebzelerden yediğinizde size de aynı faydayı sunacaktır. Havuç, kereviz, pancar gibi kök sebzeler, bol su eşliğinde tüketilen zengin lifli yiyecekler, acı baharatlar, çiğ tohumlar bu konuda en önemli kaynaklardır.

Hareketi Kesmeyin

Kışı Zinde Karşılamanın 5 Yolu

Deniz mevsiminden önce yazın giyilecek mayoları düşünerek vücudu formda tutmak, egzersiz yapmak için motive olmak kolaydır. Yaz aylarında da açık havada yapılan aktiviteler daha ön planda olduğundan egzersiz rutinleri genelde bozulmaz. Kışın etkisi başlamadan miskinliği tembelliği önden hissedilir. Ancak esnekliğinizi koruyacak, sizi zinde tutacak kış dönemi depresyonuna engel olacak yoga, qiqong, tai chi egzersizlerini bu rutininize eklemeniz omurganızın esnekliği kadar genç ve dinç hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu konuda yapılan sayısız araştırma da bunun bilimsel kanıtını bize sunmaktadır. Harvard Health’e göre, güne bir egzersizle başlamak, mutluluk hormonlarını aktive ederek gevşeme ve iyimserlik duygularını harekete geçirir.

Bağışıklığınızı Kuvvetlendirin

Kışı Zinde Karşılamanın 5 Yolu

Geleneksel Çin tıbbına göre, sonbahar döneminde akciğerler ve kalınbağırsaklar dikkatimizi vermemiz gereken organlardır. Bağırsaklar aynı zamanda bağışıklık hücrelerinin %80 inin ev sahibi olan organımızdır. Bu da demek oluyor ki, bağırsaklarımızı güçlendirirsek hastalıklara karşı direncimizi artırmış oluruz. Düzenli probiyotik alarak, fermente gıdalar (Turşu, Kefir, Kimchi, Kambucha… ) tüketerek, gereksiz ilaç kullanımından kaçınarak, bağırsak sağlığına destek olabiliriz. Genel sağlık durumumuza göre D vitamini ve C vitamini almak da bu etkiyi kuvvetlendirecektir.

Stres Dengeleme Yöntemleri

Kışı Zinde Karşılamanın 5 Yolu

Toplamda 100 kadar hastalıkla net bağlantısı olduğu, ayrıca görmezden gelindiğinde de olumsuz sağlık etkilerinin zincirleme reaksiyonu başlatabileceğini bildiğimiz stres, modern yaşamın bir parçası. Stressiz bir hayat için inzivaya çekilmeyi hayal etmek ve stresle savaşma yöntemlerini araştırmak yerine, “dengelemeyi” denemek daha doğrudur. Stres, fizyolojik bir tepki olduğundan, aslında bazen 10 derin nefes alarak kasları rahatlatmak, olumlamalar tekrarlamak veya meditasyon yapmak kadar basit yöntemlerle bile dengelenebilir.

Oxford Academic’in yakın tarihli bir çalışması, size iyi hissettirecek olumlamaları tekrarlamanın kendinize olan güveninizi artırabileceğini, iç esnekliğinizi desteklediğini ve hatta gelecekteki endişe ve depresyon dönemlerinden kaçınmanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Sağlıklı ve mutlu bir kış geçirmeniz dileğiyle…

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları