preloader

Kendinizi Baştan Yaratın: İlk 6 Adım

Kendinizi Baştan Yaratın: İlk 6 Adım

Yazı Boyutu:

Kendinizi yenileyip, geliştirebileceğiniz yepyeni bir sayfa açımaya ne dersiniz? Kişisel gelişimden ruh ve beden sağlığına kadar kendiniz için yapmanız gerekenleri inceleyin.

Yılın bazı dönemlerinden iyi veya kötü yaşadığınız eski sayfaları kapatıp, yenilerini açmak beden, zihin ve ruh olarak hepimize çok iyi geliyor. Hadi, kendinize yeni bir sayfa açıp “iyi yaşam” ve başka birçok konuda kendinizi geliştirmeye başlayın! İşte kendinize yapabileceğiniz iyiliklerin ilk 6 adım…

Sağlıklı yemek yapmayı öğrenin

Kendinizi Baştan Yaratın: İlk 6 Adım

Yeni bir sayfa açarken yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, yeme alışkanlığınızı değiştirmek. Artık bedeninize zararlı olan yiyecekleri tüketmemek, örneğin şekersiz beslenmeye başlamak gibi… Zaten böyle yaşıyorum diyorsanız, tarif defterinize yeni sağlıklı lezzetler eklemek hedefiniz olabilir.

Türkiye’nin en iyi yemek okullarından USLA’yı takip ederek sağlıklı yemek veya şekersiz tatlı atölyelerine katılabilirsiniz.

Bunun yanı sıra glutensiz un ve katkısız sebze ve meyve tozları ile sağlıklı beslenmeye yeni bir soluk getiren Naturelka’nın sağlıklı atıştırmalıklar sayfasından lezzetli tarifler bulabilirsiniz.

Su içme alışkanlığınızı geliştirin

Kendinizi Baştan Yaratın: İlk 6 Adım

Su içme alışkanlığınız yok ve yalnızca susadığınızda mı su içiyorsunuz? Açtığınız yeni sayfada, artık su içme alışkanlığınızı da bir üst seviyeye çıkarın. Sabah kaktığınızda ılık suya limon sıkın ve küçük yudumlarla suyunuzu için. Gün içerisinde yanınızda matara taşıyarak, her an her yerde su içebilme özgürlüğüne kavuşun. Sağlıklı bir sindirim için öğünlerden yarım saat önce ve 1 buçuk saat sonra su tüketin. Büyük çoğunluğunu gündüz içmeye özen göstererek, günün sonunda en az 2 litre su içmiş olun.

Gün boyu yanınızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz matara önerilerimiz var. Sağlıklı ve fonksiyonel bir alternatif olan SuCo, tek kullanımlık plastik atığı önlemeyi ve matara kullanım alışkanlıklarını iyileştirmeyi hedefliyor. Üstelik tasarımları çok eğlenceli!

Cam şişenin üzerine geçirilen renkli slikon kılıf ve kapaklarıyla ön plana çıkan bkr markasının mataralarını da tercih edebilirsiniz. Şık tasarımlarıyla su içmeyi keyifli hale getiriyor.

{772630}

Evinizin enerjisini yenileyin

Kendinizi Baştan Yaratın: İlk 6 Adım

Hayatınızda ufak değişiklikler yapmak isterseniz evinizden başlayın… Evinizin enerji, sizin de enerjinizi doğrudan etkiliyor. Dolayısıyla renklerin ve bitkilerin gücünden yararlanarak, evinizin dekorasyonunu ve enerjisini değiştirebilirsiniz. Öncelikle duvarlarınızı renklendirin ve evinizin köşelerinize bitkiler yerleştirin. Mavi ve yeşil gibi renkler, ruhunuzu canlandıracaktır.

Bitkileri farklı tasarımlarla kullanmak isterseniz, Khum Design’ın bitki tasarımlarına göz atabilir ve size özel bir tasarım yaptırabilirsiniz. Bunun yanı sıra Root’un bitki tasarım atölyelerine katılarak, kendi bitki tasarımınızı oluşturabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam üzerine online kurs alın

Kendinizi Baştan Yaratın: İlk 6 Adım

Belki bir kursa kaydolmak için zamanınız olmayabilir, ancak online kurslar için vakit ayırmak çok daha kolay. Boş zamanlarınızı en faydalı şekilde geçirmenizi sağlayan online kursların ucu bucağı yok. Örneğin, Udemy sitesine üye olarak ilgi alanlarınıza göre eğitimler satın alabilirsiniz. Farklı birçok kategoride eğitim sunan siteden ilk etapta sağlık konusu üzerine kurs alarak, yaşamınıza güzel bir dokunuş yapabilirsiniz.

{772267}

Kendinize daha fazla vakit ayırın

Kendinizi Baştan Yaratın: İlk 6 Adım

Yoğun iş gününüzün ardından sadece kendinize birkaç saat ayırmayı ihmal etmeyin. Teknoloji detoksu yaparak uzun bir süre telefonunuz ve bilgisayarınızla bağlantınızı koparın. Yapmayı sevdiğiniz bir aktiviteye vakit ayırın, müzik dinleyin, egzersiz yapın… Yeter ki size iyi gelen şeylere vaktinizi ayırın. Hem günün yorgunluğunu en iyi şekilde atmış olacaksınız hem de kendinizi dinleyerek, tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebileceksiniz.

Kültürel ve sanatsal aktiviteler yapın

Kendinizi Baştan Yaratın: İlk 6 Adım

Sanatsal etkinlikler ruhunuzun gıdası. Dolayısıyla bol bol tiyatro gidin, her ay birkaç tane sergi gezin, konserlere katılın… Kısaca hiçbir ayınızı boş geçirmeyin. Şehirde neler olup bittiğini mutlaka her hafta takip edin ve ilginizi çeken etkinler için bir an önce biletlerinizi ayırtın. İnanın, daha fazla sanatla ilgilenmek ve daha kültürlü olmak size çok iyi gelecek! Bunun için sezonun en iyi tiyatro oyunlarını takviminize eklemeyi unutmayın…

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları