preloader

Doğru Şapka Takmanın Sırları

Doğru Şapka Takmanın Sırları

Yazı Boyutu:

Zamansız, stil sahibi kadınlar için şapkalar tasarlayan Merve Bayındır, Royal Ascot Guide 2018’de harikulade tasarımları ile yer aldı. Biz de Merve’yle markalarının hikayesi ve şapka takmanın incelikleri hakkında konuştuk.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

7 sene önce Türkiye’de yarattığım markama şu anda İngiltere’de devam ediyorum. Henüz 2 yıl olmasına rağmen geçen sezon ilk defa Londra Moda Haftası’na katıldık. İlki geçen yıl olmak üzere bu yıl da Royal Ascot Guide’da şapkalarımız yer aldı. Bu bizim için çok gurur verici oldu. Bu tarz başarılar sayesinde şu anda markama bir İngiliz markası gözüyle bakılıyor.

Showroom’unuzu gidip Londra’da kurdunuz, peki Türkiye’de satış yapmayı düşünüyor musunuz?

Türkiye’de de bazı butiklerde şapkalarım satılıyor ama bunun yanı sıra Türkiye’deki müşterilerime kişiye özel tasarım da çalışıyorum. Fakat Türkiye’deki mağazalarda çok yer almayı tercih etmiyorum. Mağazaların tasarımcıları sömürdüğünü düşünüyorum. Türkiye’de hem ödeme konusuna hem de tasarımcının yeteneğine saygı olmadığını düşünüyorum. Hele şapka tamamen elde yapılıyor. Bunu konsinye alalım, satmadı geri gönderelim, denilmez; tasarımcıya bu yapılmaz, çünkü zaten tasarımcı az para kazanır. O yüzden bu destek yerine köstek olmak gibi geliyor bana. İngiltere’de şapkada konsinye diye bir konu söz konusu bile değil. İngiltere ve Türkiye’nin yanı sıra Florida, Milano’da da satışlarımız var.

Sizin de bildiğiniz gibi şapka şu an çok popüler, sizce bunun sebebi ne? İngiltere Kraliyet Ailesi’nin bunda payı olabilir mi?

Öncelikle tabii ki payı var. Kraliyetin yeni grubu çok sosyal bir grup, sosyal medyada çok aktifler; fotoğraflar paylaşılıyor ve iletişimlerini çok güçlü sağlıyorlar. Gençlerle bir bağ kurdular. Diğer taraftan da; örneğin Kate Middleton çok klasikçi biri ve bazı klasikleri geri getirmeyi entegre etmeyi de becerdi. Ama bence Meghan Markle ile bu biraz değişecek gibi duruyor. Bunun yanında moda bir döngüye girdi. İnsanlar şu anda şapkayı görünümlerini tamamlayacak bir parça olarak görüyor. Ama aslında eski dönemlerde şapka, kombine göre yapılan bir şey değil; kombin şapkaya göre yapılan bir şeymiş. Bu biraz değişmiş olsa da günümüzde de yavaş yavaş eskiye dönüşler başlıyor.

Doğru Şapka Takmanın Sırları

{771137}

“Ben size şapka tasarlıyorken biz aslında onu beraber yapıyoruz; direktör sizsiniz, ben belki danışman ya da editör olabilirim, zaman zaman stylist olabilirim ama siz yönetmensiniz. Çünkü onu taktığınız an sizin mutlu olmanız lazım, onun sizin bir parçası olması lazım.”

Yurt dışında şapka kullanımı çok yaygın olmaya başladı, sizce Türkiye’de durum nasıl, bu trend Türkiye’ye de gelir mi?

Öncelikle şapka pırlantasız bir taçtır. Onu takmak duruşumuzu değiştirir, dünyanın en dengeli şapkası bile olsa sonuç olarak kafanızın üzerinde bir şey tuttuğunuz için duruşunuz dikleşir, boynunuzu uzatır, görsel olaraksa farklı bir hava katar. Dolayısıyla sokakta şapkayla yürüdüğünüz zaman insanların size bakışları değişir. O yüzden bu hem bir statü hem de bakış açısı değişimidir.

Şapka trendleri nasıl belirleniyor?

Şapka trend olarak birazcık daha farklı. Stiller vardır mesela; kimi pop-art çalışır kimi daha elegan. Ben kendi tasarımcılığımdan bahsedecek olursam, ağır şapkacılık, süper couture seven birisiyim; ama aldığım geri dönüşlere göre contemporary de çalışan bir insanım. Yeni sezon koleksiyonumda daha romantik tasarımlar geliyor. Trend nasıl belirleniyora gelirsek, her tasarımcının önden verdiği sezonluk renkler var. İngiltere’de yeni çıkan koleksiyonumuzun altında dört ana hikaye anlatıyoruz. Bu koleksiyonda 1950’lerin ikon kadınlarını ele aldık mesela. Marilyn Monroe, Madonna, Elizabeth Taylor, Grace Kelly olarak dörde ayırıyoruz. Marilyn Monroe kesinlikle beyaz ve gelinlik için. Pembe kullanılmak zorunda. Her yaz İngiltere’de gelin aileleri pembe giymek istiyor o yüzden pembenin her tonu da bizim için önemli.

Doğru Şapka Takmanın Sırları

Kıyafet ve şapka arasında kesin bir renk uyumu olmalı mı?

Hayır, özellikle İngiltere’de böyle bir şey yok. Türkiye’de kadınlar genelde aynı renk olmak ister, evet; ama bu İngiltere’de böyle değil. Kraliyet ailesi biraz aynı renk sever; ama İngiltere’de şapka ayakkabı uyum sağlar, elbise farklı bir renktir. Şapka takılan yerde elbise daha sönük bir renktir. Elbisenin kesiminin güzel, üzerinize oturan, net bir formda olması, şapkanınsa gösterişli olması gerekiyor. Kilise töreninde herkes sade elbiselerini giyer; ama asıl konuşan şapkalardır.

{771125}

Yüz tipi şapka için önemli mi?

Evet, önemli; ama her yüze olan bir şapka vardır. Doğru yüz, doğru şapka diyoruz. Spesifik bir şey veremiyorum; çünkü her şapkayı yüze nasıl yerleştirdiğinize göre değişir. Yüz açısını dengelemek ile alakalı bir şeydir bu. Ondan sonra da vücudu dengelemektir.

Biz hiçbir zaman yarım aynada şapkaya bakmayız her zaman boy aynasında bakarız; çünkü üst kısım güzel gözükürken bütüne baktığımızda orantısız gidiyorsa güzel olmaz.

Melis Topaloğlu Kasnaklı
Melis Topaloğlu Kasnaklı Tüm Yazıları