preloader

Türkiye’nin En Güzel Yamaç Paraşütü Noktaları

Türkiye’nin En Güzel Yamaç Paraşütü Noktaları

Yazı Boyutu:

Ekstrem spor tutkunlarını Türkiye’nin eşsiz coğrafyasıyla buluşturan en keyifli aktivitelerden yamaç paraşütü, seyahat rotanızı belirleyecek yeni pusulanız olabilir. Türkiye’de yamaç paraşütü yapabileceğiniz en güzel noktaları öğrenin.

1980’lerin başında birkaç Fransız yenilikçi havacı tarafından keşfedilen yamaç paraşütü, paraşütlerin aerodinamik yapılarının iyileştirilmesi ile yaygın ve cazip bir spora dönüştü. Maksimum 4000-5000 metre yükseklikten kendinizi bırakıp 100-300 kilometre mesafe süzülerek gerçekleştirilen spor için Türkiye’nin dramatik güzellikteki coğrafyası da son derece elverişli, ve kuşkusuz oldukça çekici.

Tatil için gittiğiniz yerde amatör olarak yapabileceğiniz yamaç paraşütü, bir kez eğitmen yardımı ile deneyimledikten sonra, eğitimini alıp profesyonel bir tutkuya dönüştürebileceğiniz bir spor olabilir. Yamaç paraşütü yapmak için rotayı nereye çevirmeli, sizin için bir araya getirdik.

Babadağ, Fethiye, Muğla

Türkiye’nin En Güzel Yamaç Paraşütü Noktaları

Türkiye’nin en popüler yamaç paraşütü noktası, Ölüdeniz’in üzerinde süzülme deneyimini tadabileceğiniz, Babadağ. Amatör ve profesyonel paraşütçüler için oldukça ideal bir uçuş alanı sunan Babadağ, 1965 metre yüksekliği ile ortalama 30 dakikalık bir uçuş sağlıyor. Bölgenin güneyindeki, kuzeyindeki ve tepesindeki 3 farklı kalkış noktasından Belcekız Plajı’na iniş yapılıyor. Babadağ’ın bir diğer avantajı, pilotlara deniz üzerinde daha rahat manevralar yapabilme imkanı vermesi.

Asas Dağı, Kaş, Antalya

Türkiye’nin En Güzel Yamaç Paraşütü Noktaları

Kaş tatilinizin bir gününde kuzeye doğru 35 dakikalık bir yol yapın ve ortalama yüksekliği 1000 metre olan Asas Dağı’na çıkın. Daha az yüksek olması sebebiyle yamaç paraşütüne yeni başlayanlar için ideal olan bu noktadan havalanarak yaklaşık 20-25 dakikalık bir uçuş ile Kaş’ı Çukurbağ Yarımadası’na kadar izleyebilirsiniz.

{771222}

Boztepe, Ordu

Türkiye’nin En Güzel Yamaç Paraşütü Noktaları

Türkiye’de yamaç paraşütünün ilk yapıldığı yerlerden biri olma özelliği taşıyan Boztepe’nin kalkış pisti 475 metrede bulunuyor. Yılın her döneminde tercih edebileceğiniz Boztepe, Karadeniz üzerinde süzülmeyi tercih edenler için iyileştirilmiş yollara ve teleferik gibi ulaşım kolaylıklarına da sahip.

Pamukkale, Denizli

Türkiye’nin En Güzel Yamaç Paraşütü Noktaları

Birçok profesyonel yamaç paraşütçüsünün kendini yüksekten bıraktığı ilk yer, adeta bir eğitim bölgesine dönüşen Pamukkale. Hava şartlarının ve rüzgarın her türden eğitime olanak tanımasının avantajını harikulade coğrafyası ile buluşturan bölge, farklı irtifa uçuşlarına da açık.

Ali Dağı, Talas, Kayseri

Türkiye’nin En Güzel Yamaç Paraşütü Noktaları

Mesafe uçuşu arzulayan profesyonellerin tercih ettiği Talas, termik hava hareketlerini çok iyi kontrol edebilenler için ideal bir nokta. Zira doğru ve dikkatli bir hava tahmin analizi yapıldığı takdirde uzun süre havada kalabilmek ve çok uzun mesafeler katedebilmek, Ali Dağı’ndan hareket eden paraşütçüler için oldukça özgürleştirici bir deneyim.

Ormanlı, İstanbul

Türkiye’nin En Güzel Yamaç Paraşütü Noktaları

İstanbul’dan 1,5 saat mesafede, kuzey-güney yönlü esen rüzgarları ve falezli sahil şeridi sayesinde oldukça cazip bir nokta, Ormanlı’nın Rüzgarların falezlere çarpması ile oluşan hava akımını kullanarak gerçekleştirilen soaring teknikli uçuşa imkan tanıması, bu noktayı hafta sonu için alternatif arayanlar için ideal kılabilir.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları