preloader

Özgür Karakterlerin Mutlaka Denemesi Gereken Sporlar

Özgür Karakterlerin Mutlaka Denemesi Gereken Sporlar

Yazı Boyutu:

Limitlerinizi zorlayacak, adrenali ve eğlencesi bol sporları sizin için derledik!

Normal sporlara göre daha çok risk ve zorluğu olan sporlar, kendinizi özgür ve cesaretli hissetmenizi sağlarken, nefes kesen maceralar ve unutulmayacak eğlenceli anlar da yaşatıyor. Skydiving’den volkan sörfüne kadar, adrenalin dolu sporları keşfedin.

Kanatlı Tulum Uçuşu / Wingsuit Jumping

Özgür Karakterlerin Mutlaka Denemesi Gereken Sporlar

En tehlikeli hava sporu olarak bilinen wingsuit jumping, yere düşme hızını yavaşlatan ve yeryüzüne süzülmek için özel olarak tasarlanmış bir giysi ile yapılıyor. Bu hava sporu, dağ, uçak, tepe gibi yüksek yerlerden atlayışla gerçekleştiriliyor. Ayrıca Wingsuit uçuşu yapan sporcunun güvenli bir iniş yapmasını sağlayabilmek için sırtında bir paraşüt bulunuyor. Oldukça cesaret gerektiren sporlardan biri olan wingsuit jumping ile havada süzülmenin getirdiği özgürlük hissini deneyimleyebilirsiniz.

Skydiving

Özgür Karakterlerin Mutlaka Denemesi Gereken Sporlar

Gökyüzü dalışı olarak da adlandırılan skydiving, 3500 – 4000 metre yükseklikte uçan bir araçtan, gerekli ekipman, eğitim ve uzmanlarla birlikte atlayış yaparak gerçekleştiriliyor. Bir süre sonra paraşüt açarak düşüş hızının azalması sağlanıyor. Asıl amacı, adrenalin duygusunu tamamen hissetmek olan sporun skydiving kısmı, paraşütsüz bir şekilde serbest atlayış yaptığınız zamanları kapsıyor.

Bungee Jumping

Özgür Karakterlerin Mutlaka Denemesi Gereken Sporlar

Ekstrem sporlar denince ilk akla gelenlerden biri olan Bungee jumping, üzerinizde hiçbir ekstra ekipman olmadan, yalnızca ayaklarınızdan bağlı olduğunuz halatlarla, yüksek bir yerden kendinizi boşluğa yüz üstü bırakarak gerçekleşiyor. Serbest bir düşüşün ardından esnek halatların etkisiyle yavaşlıyor ve tekrar yukarı doğru çekiliyorsunuz. Adrenalin arayan özgür karakterler, heyecan veren ancak riskleri de bulunan bu sporu deneyebilir.

Uçurtma Sörfü / KiteSurfing

Özgür Karakterlerin Mutlaka Denemesi Gereken Sporlar

Uçurtma sörfü, hem yamaç paraşütü hem de rüzgar sörfü ve jimnastik gibi birbirinden farklı aktivitelerin birleşiminden oluşuyor. Giderek popülerleşen bu sporun en önemli malzemeleri, yelken işlevi gören ve biniciyi sürükleyen uçurtma şeklinde bir paraşüt ve sörf tahtası. Suda yapılan diğer spor türlerinden en büyük farkı, sörf tahtasının yanı sıra uçurtmayı da kontrol etmenizin gerekiyor olması. Su üzerinde dönüş, sıçrama ve konma tekniklerinin uygulandığı, fiziksel güç ve denge gerektiren kitesurfing, rüzgarı ve dalgayı vücudunda hissetmek isteyenler için en iyi seçenek.

Sandboarding

Özgür Karakterlerin Mutlaka Denemesi Gereken Sporlar

Kum sörfü olarak da bilinen ve snowboard’a benzeyen sandboarding, çöllerdeki kum tepelerinden, her iki ayağınızın da bağlı olduğu bir board’la aşağıya inerek gerçekleştiriliyor. Türkiye’de çok yaygın şekilde yapılmıyor olsa da, dünya genelinde yeni nesil ekstrem spor trendi olarak yükseliyor. Bu zorlu spor için en iyi yerler arasında Dubai ve Mısır başta olmak üzere, Peru’nun Ica Çölü ve Şili’nin Atamaca Çölü bulunuyor.

Buz Tırmanışı / Ice Climbing

Özgür Karakterlerin Mutlaka Denemesi Gereken Sporlar

Buz tırmanışı, kaya tırmanışından doğan bir aktivite ancak tırmanış yöntemleri birbirinden farklı. Kaya tırmanışına göre daha zorlu olan buz tırmanışında, soğuk hava, tırmanırken kırılabilecek buz parçaları veya çığ gibi riskler bulunuyor. Buz tırmanışı sporunun tutkunları, buzula bedenleri dayalı halde saatler hatta günler geçirebiliyorlar. Soğukla arası iyi olan macera tutkunlarının deneyebileceği bu sporun gerekli ekipmanları arasında, çivili botlar, buz kazmaları ve ipler bulunuyor.

Helikopterli Kayak / Heliski

Özgür Karakterlerin Mutlaka Denemesi Gereken Sporlar

Heyecanlı ve adrenalini yüksek sporlarından biri olan Heliski, sporcuların daha önce hiç kayılmamış parkurlara helikopterle bırakılması ve parkur bitiminde yine helikopterle alınmaları anlamına geliyor. Pistlerden ve diğer kayakçıların kalabalığından uzak, doğayla iç içe yapılan bu spor, özgürlük ve huzur hissini harmanlıyor. Genelde profesyonel kayak sporcularının ilgi gösterdiği Heliski, dünyada Kanada, Alaska, Kafkaslar, Himalayalarda, Türkiye’de ise Kaçkar dağlarında yapılıyor.

Volkan Sörfü

Özgür Karakterlerin Mutlaka Denemesi Gereken Sporlar

Volkan sörfü, yanardağ sörfü, volcano boarding veya volcano surfing olarak da biliniyor. Aktif bir yanardağın üzerinde, küllerin üzerinden aşağı doğru tahta ya da kızakla sörf yapılarak gerçekleştiriliyor. Bu tehlikeli ve adrenalin dolu sporu yaparken, kasklar, koruyucu tulumlar, dizlikler ve gözlük giymek gerekiyor. Tutkunlarının her sene çoğaldığı volkan sörfü, Orta Amerika ülkesi Nikaragua’daki en küçük yanardağı olan Cerro Negro’da düzenleniyor.

Mağara Dalışı

Özgür Karakterlerin Mutlaka Denemesi Gereken Sporlar

Yer altında uzun yıllar içerisinde oluşmuş mineraller ve kristaller gibi bir çok gizli hazineyi keşfetme fırsatı sunan mağara dalışı, mağaraların bulunduğu yerlere göre, Kara ya da Su Altı mağaracılığı olarak ikiye ayrılıyor. Mağara dalışı yapmak isteyenlerin bunun için sertifikalı eğitmenlerden dalış dersleri alması gerekiyor. Gece ve bulanık suda hareket, ilk yardım, kovuk dalışı gibi birçok konu hakkında da uygulamalı eğitim görülüyor.

Motokros / Motocross

Özgür Karakterlerin Mutlaka Denemesi Gereken Sporlar

Motokros, motorsiklet üzerinde, arazi tipi özel parkurlarda engelleri aşarak yapılan bir hız yarışı. “Race” ve “Freestyle” olarak iki ayrı dala ayrılan motokros, amatör ya da profesyonel sporcuların seviyelerine göre düzenlenen yarışmalarla gerçekleştiriliyor. Mevsim fark etmeden yapılan bu spor, adrenalin yüklü off-road sporların başında geliyor.

Diren Bilgesu Işık
Diren Bilgesu Işık Tüm Yazıları