preloader

Yükselen Bireysel Spor Trendleri

02.10.2022
Yükselen Bireysel Spor Trendleri

Yazı Boyutu:

Bireysel sporların yükseliş trendini ve tercih edebileceğiniz spor dallarını mercek altına aldık. İlgi alanlarına yönelik bireysel sporları keşfedin.

Günlük koşturmacalar, hayat telaşı, toplantılar, iş görüşmeleri, aile hayatı, sosyal ilişkiler, davetler ve dahası… Bazen saatlerin bile yetmediği günlerden şikayet ederek yaşar olduk. Bu yoğun hayata ayak uydurabilmek, dinç kalabilmek ve en önemlisi de hem bedensel hem de zihinsel sağlımızı koruyabilmek için ise spora zaman ayırmak önemli. Yaşımız kaç olursa olsun bedenimizi genç tutmak için rutinler yaratmaya çalışmalıyız. Bu rutinleri sağlarken bir grup veya ekiple birlikte yapmak caydırıcı ihtimalleri doğurabiliyor.

Bireysel sporların yükselişiyle birlikte esas kritik olan ise bireysel disiplini ve motivasyonu sağlamak. Sabah güne koşu ile başlayanlar, mesai sonrası ilk durağı spor salonu olanlar, hafta sonu planlarına orman yürüyüşleri ekleyenler bu disipline bağımlı hale gelmekte zorlanmıyor. İnsan fizyolojisi rutinleri sever ve beyin sıklıkla yaptığınız şeylere alışır ve onu yapmak ister. En önemlisi ise alternatifler arasından bize en iyi gelen ve sürdürülebilir olanı keşfetmek. Yaptığınızda mutlu hissedecek, motivasyonunuz yükselecek ve günün hangi saatinde olursanız olun yeniden uyanmış hissedeceksiniz.

Sakin bir rutin için: Yürüyüş

Yükselen Bireysel Spor Trendleri

Mevsime uygun rahat bir spor kombini yapıp yürüyüş ayakkabılarınızı giyip kendinizi dışarı atmanız yeterli. İster şehrin kalabalık sokakları arasında kaybolun isterseniz de sakin bir ormanlık veya deniz kenarı bir yolu rotanız olarak belirleyin. Herhangi bir ekipman gerekmeden, her yaşta yapabileceğiniz ve hem kas hem de iskelet sisteminizi destekleyen bir spor. Kendi vücut ve kondisyon durumunuza göre temponuzu belirleyebilirsiniz. Temponuz için hedefler belirleyebilir ve hedefleri koruyarak ve geliştirerek performansınızı arttırabilirsiniz. Bu sırada size eşlik etmesi için motive edici playlistler tercih edebilirsiniz. Şehrin, doğanın, insanların ve akan hayatın arasından yürüyerek geçerken o an kendinize ayırdığınız zamanın keyfini çıkarırken kendinize gülümsemeyi unutmayın.

Bir üst seviyeye hazırsanız: Koşu

Yükselen Bireysel Spor Trendleri

Koşu ayakkabılarınızı giydikten sonra her yerde yapabileceğiniz özgür bir spor koşu.
Öncelikle vücudunuzun koşuya hazır olduğuna ve buna bir sağlık engelinizin olmadığına emin olmak için rutin kontrollerinizi yaptırmayı unutmayın. Başlamadan önce kendinize uygun bir koşu ayakkabısı edinmeniz ve mevsim koşullarına göre koşuya uygun bir spor kombini yapmanız yeterli. Isınmak ve esnemek ise koşu öncesi en dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Sonrasında ise önce hafif tempolarda kendi bedeninizi ve nabzınızı dinleyerek koşu antrenmanınıza başlayabilirsiniz. Zamanla sürenizi ve hızınızı arttırabilirsiniz. Özgür ve bir o kadar da sınırları olmadığından gelişmek sadece sizin elinizde. Koşu antrenmanlarınızda gelişim sağlamak için en önemli şey ise kararlılığınız ve istikrarınız. Koşularınızın sadece fiziksel bir fayda sağlamayacağı, ruhunuza da iyi geleceği kesin. Eğer tek başınıza başlamak gözünüzde büyüyorsa bir eğitmen ile de çalışabilir ya da bir grupla öğrenip sonrasında bireyselleşebilirsiniz. Bunun için Emre Apaydın’ın tavsiyelerine göz gezdirebilirsiniz.

Yürüyüş rotanızı doğaya çevirip işin içine biraz da adrenalin katmak isterseniz: Trekking

Yükselen Bireysel Spor Trendleri

Dağ yürüyüşü veya doğa yürüyüşü olarak anılan Trekking grupla yapılabileceği gibi bireysel de yapılabilir. Doğayla iç içe uzun bir rotada yürüyüş, tırmanış, inişler, çıkışlar ve kamp gibi aktiviteleri içeren bütünleyici bir spordur. Dayanıklılığınızı arttırır. Uzun saatleri içeren günlük bir planla yapılabileceği gibi konaklamalı olarak da yapılabilir. Bulunduğunuz bölgede olabileceği gibi bu spor için uygun bölgeleri seçip oralara seyahat planları da yapabilirsiniz. Tek başınıza yapmayı tercih ettiğinizde kendinizi dinlemek ve sınırlarınızı keşfetmek için bol bol fırsatınız olacaktır.

{773189}

Yollar gözünüzü korkutmuyor ve mesafeleri keşfederek aşmak istiyorsanız: Bisiklet

Yükselen Bireysel Spor Trendleri

Hobi ve eğlence amaçlı yapılabileceği gibi profesyonel olarak da yapılabilen bir spordur. Fiziksel sağlığınıza iyi geçek aynı zamanda da ruh sağlığınızı olumlu etkileyecektir. Keşiflere açık bir yolculuğu spor rutininiz haline getirmek için ihtiyacınız olan temel şey ise uygun bir bisiklet edinmek. Süreceğiniz ortama göre yol bisikleti, dağ bisikleti, şehir bisikleti ve benzeri seçenekleri inceleyerek bir tercih yapabilirsiniz. Sonrasında ise bisikletinizle kardiyovasküler bir antrenman yaparken dayanıklılığınızı koordinasyon ve vücut balansınızı arttıracaksınız. Tüm bunların yanında keşfettiğiniz manzaraların, yolun ve yolda olmanın tadını çıkarıp anda kalmayı, maceralara açık bir sürüşün keyfine varmayı da unutmayın. En iyi bisiklet rotalarını keşfetmek için tıklayın.

Günün stresine karşı suya kulaç atmak isterseniz: Yüzme

Yükselen Bireysel Spor Trendleri

Sırt ağrılarına, vücut gelişimine, bel sakatlıklarına, strese, psikolojik rahatsızlıklara…. Birçok şeye iyi gelen her derda deva da diyebileceğimiz bir spor dalı yüzme. Suya karşı vücudunzun hepsiyle uyguladığınız direnç söz konusu. Yüzme sırasında bağ, tendon ve kaslar karadaki egzersizlere göre daha az zorlandığından sakatlanma riski minimalize oluyor. Bu sebeple de her yaşta fazlaca tercih ediliyor. Tüm vücudunuzu çalıştırdığınız gibi aynı zamanda dolaşım ve solunum sisteminiz de daha fazla çalışıyor. Düzenli yüzme antrenmanlarıyla tüm faydalarından yararlanabilir, vücut direncini arttırıp daha dayanıklı hale gelebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak ise psikolojik anlamda da katkısı büyük. Kendinle başbaşa kaldığın, özgüvenini suya akıttığın, hedeflerini belirleyip kendini doya doya suya bıraktığın antrenmanının ardından yeniden doğmuşçasına rahatlamış hissetmeniz mümkün.

Eğlenmenin doruklarına müzik eşliğinde varmak isterseniz: Dans

Yükselen Bireysel Spor Trendleri

Müzik dinlemeyi seviyorsanız, ritmine kendinize bırakıp uyumlu hareketler yapmaya başladığınızda tanışacağınız bir sportif etkinlik olarak dans karşımıza çıkıyor. Size uygun dans türünü bularak, keyif alacağınız bir tarzda her yerde her zaman dans edebilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey müziğin coşkusuna kulak verip içinizdeki enerjinin figürlerinizi şekillendirmesine izin vermek. Dans spor rutini oluşturmak isterseniz bireysel danslardan Salsa, Mambo, Sirtaki ve benzeri danslara göz atabilirsiniz. Figürlerini çalışıp kendinizi geliştirebilirsiniz. Hem eğlenecek hem gelişecek, hem müzikle ruhunuzu yolculuklara çıkaracak hem de spor yapmış olacaksınız. Bonus olarak ise davetlerde, partilerde veya organizasyonlarda pistte dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

{772717}

Kışı sevenlere: Kayak

Yükselen Bireysel Spor Trendleri

Kışın gelişiyle birlikte Türkiye’de heyecanla beklenen kar tatillerinin vazgeçilmez etkinliği olan kayak sporu dünyada vazgeçilmez sporlardan biri olmuş durumda. Öncelikle rakıma bağlı olarak yaşanabilecek sorunlara karşı sağlık kontrollerinizi yaptırdığınıza emin olmalısınız. Eğer ki pratiğiniz yoksa bu spora başlamak için eğitim almanızı öneririz. Ekipmanları özenle seçmeniz ve ön hazırlık yapmanız gerekir. Son olarak pist tercihinizi yaptıktan sonra hazırsınız. Tüm ön hazırlıkları sağladıktan sonra kayak sporunu yapmak için ise kimseye ihtiyacınız yok, uygun zemin ve ekipmanları sağladıktan sonra kendinizle baş başasınız.

Rüzgara kendini bırakmak isteyenler için: Sörf

Yükselen Bireysel Spor Trendleri

Adrenalin seviyorsanız, dalgalara meydan okumaya hazırsanız sörfü spor rutinlerinize eklemek isteyebilirsiniz. Ekstrem doğa sporu olarak anılan sörfün mevsimi bulunmamakta. Uygun kıyafetleri sağladıktan sonra kışın bile yapabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken bir eğitmenden eğitim almak. Temel sörf eğitiminde rüzgar, ekipmanlar ve güvenlikle ilgili bilgi alacak sonrasında sahilde pratik yaptıktan sonra suya ineceksiniz.Sörf kıyafetlerinizi ve sörf tahtanızı edindikten sonra dünyanın her yerinde sörf yapabileceğiniz rüzgarlı bir sahil bulmanız yeterli. Türkiye’deki en iyi sörf rotalarını değerlendirmenizi de öneririz. Adrenalinin keyfini çıkarıp güçlenmenin tadına varmayı unutmayın.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları