preloader

Sicilya'nın En İyileri

23.03.2016
Sicilya'nın En İyileri

Yazı Boyutu:

Kurulduğu günden beri oldukça ilgi çeken ve fazlasıyla tercih edilen Just Sicily, insanlara Sicilya’yı gezdirmeye ve öğretmeye devam ediyor. Yaşadığı yerde insanları gezdirmek tutkusuyla butik turlar düzenlemek adına bu tur acentesini kuran Giusi Macchiarella, en güzel konaklama yerlerinden; ne alınacağına kadar Sicilya’nın en iyilerini OGGUSTO ile paylaştı.


Konaklayın

“Taormina’nın merkezinde, Yunan tiyatrosunu, Taormina körfezini ve Etna Dağı’nı gören muazzam konumuyla Belmond Grand Hotel Timeo’da kalmanızı tavsiye ederim. Altın rengi kumu, kayalıkları ve kristal rengi deniziyle çok özel bir manzara sunuyor.”

Sicilya'nın En İyileri

Sicilya’nın doğu yakasında, kayalık tepelerin üstünde konumlanan Belmond Grand Hotel Timeo, uzun zamandır İtalya’nın en büyülü yeri olarak biliniyor. Tiarmino’da inşa edilen ilk otel olan Belmond Grand, Yunan Tiyatrosu’nun tam karşısında olması, sahil boyu panoramik manzarası ve heybetli Etna Dağı’nın ötesine uzanan eşsiz bir konuma sahip. Bölgesinde kent simgesi haline gelmiş olan tarihi bina, hayalini kurduğunuz bahçeleri ve bölgenin yerel mutfağını keşfetmeye davet ediyor.

Tadın

“Sicilya’nın mutfağı sizi her tadıyla büyülemeyi başarır. Arancini, panelle, milza, sfincione gibi sokak yemeklerini denemelisiniz. Cassata, cannoli ve frutta martorana gibi ünlü tatlıları da mutlaka tadılması gerekenler arasındadır. Özel bir gece geçirmek içinse, iki Michelin yıldızlı restoranlardan olan Ragusa’daki Duomo doğru tercih olacaktır. Burada geleneksel Sicilya mutfağına modern bir dokunuş katarak oluşturulmuş menü eşsiz lezzetler sunuyor. La Buca Taormina, öğle yemeği için iyi bir seçim. Özellikle Sicilya portakalı, kuru soğan ve Sicilya zeytinyağından yapılan mezelerini ve acıbadem likörlerini mutlaka tadın. Modica’da yer alan Locanda del Colonnello’da kıtır patatesli ahtapot ve içi ricotta peynir dolgulu gnocchi tavsiye edilecek lezzetlerden. Licata’a bulunan Michelin yıldızlı La Madia'nın tadım menüsünü deneyerek lezzet şöleni yaşayabilirsiniz. Şef Pino Cuttaia’nın elinden çıkan yemekler Sicilya mutfağının en iyilerinden."

{77730}

Gezin

“Siracusa’nın merkezindeki büyüleyici Ortygia kesinlikle görülmeli.”

Sicilya'nın En İyileri

Sicilya’nın görülmeye değer en önemli şehirlerinden Siracusa, Ortygia ile adeta taçlandırılmış. Tarihi bir bölge olan Ortygia’da düzenlenen dini törenler, adeta İstanbul’un yaz başı düğün sıklığında oluyor. Siracusa’dan iki köprü ile geçilen Ada, gezginlerin ortaçağ atmosferini doyasıya yaşamasını sağlıyor.

Yapın

“Arap-Norman kültürünün göz kamaştıran yapılarını keşfetmek için, UNESCO’nun koruması altında bulunan Palermo’nun antik bölgesinde yürüyüş turu yapın.”

Sicilya'nın En İyileri

1787 yılında Goethe’nin Palermo’da “Sicilya’sız bir İtalya, ruhta bir resim oluşturmaz; her şeyin anahtarı burada.” dediğinden beri buralarda değişen pek bir şey yok. Altın çağını Vikingler döneminde yaşamış olan Palermo’da, Bizans mozaiklerinden Arabesk kubbelere ve fresklere kadar yoğun bir karışım görünüyor. Tarihi ve doğal güzellikleri ile baş döndüren ve huzur aşılayan şehrin, mafyanın doğduğu yer olarak da bilinmesi şehrin en büyük ironisidir. Özellikle The Godfather filminde, Corleone ailesinin de adını taşıdığı Corleone kasabasının Palermo'da olması bile burayı görmek için başlı başına bir sebep yaratıyor.

Deneyimleyin

“4x4 jeep ile Etna Yanardağı’na çıkmanızı ve 3000 metreden manzaranın keyfini çıkarmanızı öneririm, asla pişman olmayacaksınız.”

Sicilya'nın En İyileri

Sicilya’nın doğusunda bulunan Etna, Avrupa’nın en büyük aktif volkanıdır. Püskürmelerine bağlı olarak denizden yüksekliği değişiklik gösteren yanardağın günümüzde yüksekliği 3.326 metredir. Yanardağın üzerinde sadece toprak ve taş mevcut. Özellikle de bu taşlar Sicilya’da bina ve kaldırım yapımında çokça kullanılıyor. Dağa kendi özel aracınızla ya da otobüslerle 2000 metreye kadar çıkmak mümkün. Fakat daha yükseğe çıkmak tamamen profesyonellik gerektiriyor.

{8880}

Alışveriş Yapın

“Sicilya’dan alınacakların başında seramikler geliyor. Adanın renkli hayatının izlerini ve desenlerini taşıyan vazolar, tabaklar ve sürahilerin en geniş çeşitlerini Caltagirone’de bulmak mümkün."

Sicilya'nın En İyileri

Sicilya’nın güneydoğusunda seramikleri ile ünlü bir şehir olan Caltagirone’da seramik işler Araplar’dan kalma bir adet olmuş. Bu nedenle de mağazaların vitrinlerinde sık sık seramikten yapılma Arap kadın ve erkek heykeller görülüyor. Sicilya denince akla gelenlerden biri olan seramikten yapılmış objelerden almadan evinize dönmeyin.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları