preloader

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Yazı Boyutu:

aaa

Avrupa’da görülmesi gereken olağanüstü müzeler, bir sonraki seyahatinizin rotasını belirleyebilir.

Müzeler, dönemsel olarak güncellenen sergi takvimleri sayesinde tekrar tekrar ziyaret edebileceğiniz yerler. Salt sergi değil ve fakat kendine has aurası da müzeleri birden çok kez ziyaret etmenize neden olabilir. Amsterdam’a gittiğinizde Rijks’in bahçesinde sadece oturmak veya Louvre’nin heykel katını bir kez daha ziyaret etmek pekala isteyebilirsiniz. Peki hangi müzelerin uğruna seyahat planlayabilirsiniz? Önerilerimize kulak verebilirsiniz…

Musée du Louvre, Paris

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Yüzölçümü ve barındırdığı ganimetler dolayısıyla akıllara durgunluk verecek derecede etkileyici ve zengin, Louvre. Klasik dönem heykelleri, Mısır kalıntıları ve Mezopotamya antikalarından İtalyan Rönesansı resimleri, Rembrandtlar ve Rubenler, Fransız neoklasikleri ve Romantik dönem eserlerine; harikulade bir koleksiyon içeren müze için de en az 3 günlük bir Paris seyahati şart.

Musée Marmottan-Claude Monet, Paris

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Paris’in saklı hazinelerinden II. İmparatorluk Dönemi’ne ait bir villada imparatorluk mobilyaları arasında dünyanın en zengin Monet koleksiyonunu görebileceğiniz yer, Musée Marmottan-Claude Monet.

Musée National Rodin, Paris

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Rodin’in hayatının son dönemlerinde yaşadığı evin müzeye dönüştürülmesi ile oluşturulan Musée National Rodin, heykeltraşın işlerini odalarında ve bahçesinde görme fırsatına erişebileceğiniz ve 19. yüzyılda heykel devriminin nasıl gerçekleştiğinin izlerini sürebileceğiniz olağanüstü bir yer.

{771448}

Vatican Museums, Roma

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

‘Sistine Şapel’ine doğru çekilirken tanıklık edeceğiniz papa tarafından derlenmiş veya bağışlanmış odalar dolusu eser’ olarak da bilinen Vatican Museums, heykeller ve freskler tarafından büyüleneceğiniz mucizevi bir yer. Seyahatinizi planlarken müze biletinizi de almayı ihmal etmeyin zira uzun bir kuyrukla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Design Museum, Londra

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Geçirdiği 83 milyon pound değerindeki renovasyonun ardından kapılarını iki sene önce yeniden açan Design Museum, Holland Park’ın ağaçları ile çevrili modern binasını eskisine nazaran üç kat fazla alanla kullanabiliyor. Bu da daha geniş ve kapsamlı sergiler demek. Minimalist bir tapınağa dönüşen müzenin bir de yaratımcı girişimcilik gibi konuları kapsayan eğitim programı var.

Sir John Soane’s Museum, Londra

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Dünyanın en kompleks, girift ve maharetli iç mimarisine sahip müzelerinden Sir John Soane’s Museum, tavandan yere resimleri, desenleri, çizimleri, antika yerleştirmeleri, kitapları, mimari modellemeleri ve bünyesindeki tavşanları ile ünlü. Yerleştirmeler dekoratif amaçlı ve simetrik gözle yapıldığı için de sıradan sanat galerilerindeki tarihi veya estetik bakış açısını alt üst eden bir kurguya sahip.

{771844}

The Victoria & Albert Museum, Londra

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Londra’nın imzası niteliğindeki V&A, geçtiğimiz iki sene içinde gitmediyseniz yeniden bir Londra seyahati planlamanıza değecek bir renovasyondan çıktı; Exhibition Road Building Project kapsamında bir yeraltı müzesi ile bahçe girişi eklendi. Böylece müzedeki geçici sergilerin sıkışık koridorları genişledi, sokakla müze binası arasında yaşayan bir alan açılmış oldu.

Prado Museum, Madrid

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Dünyanın en iyi müzeleri arasında da sayılan Prado Müzesi Velazquez, El Greco ve Goya gibi İspanyol ustaların yanı sıra İtalyan ve Flaman sanatçıların eserlerine de yer veriyor. Müzede çoğunlukla en az iki geçici sergi aynı anda yürütülüyor.

Reina Sofia Museum, Madrid

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Kalıcı koleksiyonunu 2010 sonlarında tamamlayan Reina Sofia Museum, geçici sergilerine dördüncü katında yer veriyor. Dali, Miro ve Tapies’in yanı sıra Picasso’nun Guernica’sını görmek için bile gitmeye değer.

{771764}

Rijksmuseum, Amsterdam

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Hollandalıların ulusal sanat mabedi Rijksmuseum, on yılı aşkın süren renovasyonun ardından kapılarını yeniden açtı. Rembrandt, Vermeer, Frans Hals’ın ustalıklı eserlerinin yanı sıra dönem kostümleri, mücevherleri de sergilenenler arasında.

Van Gogh Museum, Amsterdam

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Van Goghun resimlerinin ve çizimlerinin dünya üzerinde en iyi derlendiği yer olan müzede ilişkili geçici sergilere de yer veriliyor.

MACBA, Barselona

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

60 yıldır çoğu İspanyol ve Katalan sanatçıların eserlerini sergileyen Museu d’Art Contemporani de Barcelona, Richard Meier tarafından tasarlanan monolit binası ile de görülmeye değer.

Museu Picasso, Barselona

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Yaşamının çoğunu Barselona’da geçiren Picasso’nun eskizlerine, resimlerine ve kariyerinin ilk döneminde ürettiği seramiklerine yer veren Museu Picasso, sanatçının hayatının bir dokümanteri niteliğinde.

{771447}

Galleria degli Uffizi, Floransa

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

İtalya’nın en zengin ve en ünlü sanat galerisi Galleria degli Uffizi, Fabriano’nun Adoration of the Magi, Botticelli’nin Primavera ve Birth of Venus ve Michelangelo’nun Tondo Doni eserlerine ev sahipliği yapıyor. Gitmeden önce randevu almanızsa şart.

La Specola, Floransa

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Floransa Üniversitesi’nin doğal tarih müzesi olarak çalışan La Specola, eski usul bitki ve hayvan türleri koleksiyonu ile sıra dışı bir yerde duruyor. Öyle ki koleksiyonlarında Dük Pietro Leopoldo’ya takdim edilen su aygırı dahi bulunuyor. Müzede aynı zamanda 1775 ila 1791 seneleri arasında mumyalanmış ve tıp eğitimi için kullanılan insan bedenlerini detaylı şekilde de görmek mümkün. Çocuklar için travmatik olabileceğini eklememizde fayda var.

Musées Royaux de Beaux Arts, Brüksel

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Belçika sanatının dehasını ilkel dönemden alıp Ruben’e, Antony van Dyck’e ve Jacob Jordaens’e kadar getiren Musées Royaux de Beaux Arts, gösterişli bir koleksiyona sahip. Müzenin bel kemiğini ise 19. yüzyılda Sembolizm akımının merkezi olan Belçika’da güzelliği ve tuhaflığı arayan üretimler arasında ortaya çıkan sürrealist Renée Magritte eserleri oluşturuyor.

{771799}

Musée des Instruments de Musique, Brüksel

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

6000’i aşkın tarihi müzikal enstrümanlık koleksiyonu ile akılları çelen MIM, olağanüstü güzellikte renove edilmiş Art Nouveau binası ve Brüksel manzaralı teras restoranı ile görülmeye değer.

Museum Island, Berlin

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Birbirine komşu beş müzenin yer aldığı UNESCO mirası Museum Island, Spree nehri üzerinden kolaylıkla ulaşabilir şekilde konumlanmış. Her müzenin kendine dair bir konsepti var ve en az yarım gününüzü ayırmanızı gerektirecek denli zengin. Pergamon Antik Yakın Doğu ve İslam sanatlarına, Neues Mısır tarihine, Bode ise heykellere adanmış müzeler. Helenistik dönem eserlerinin sergilendiği Pargamon Altar ise 2019 senesine kadar ziyarete kapalı.

Museum of Broken Relationships, Zagreb

Avrupa'nın En İyi Müzeleri

Biten ilişkilere referansla insanın ruhuna zarifçe dokunan müzede artık sürmeyen ilişkilerle bağlantılı objeler sergileniyor. Sevginin trajikomik yanını göstermek açısından derlenmiş bu tuhaf koleksiyona ev sahipliği yapan müze, Zagreb’in en çok ziyaret edilen müzeleri arasında.

Zeynep Özar Berksü

Zeynep Özar Berksü