preloader

Contemporary İstanbul'da 'Ustalaşma Döngüsü'ne Dair Akılda Kalanlar

18.10.2021
Contemporary İstanbul'da 'Ustalaşma Döngüsü'ne Dair Akılda Kalanlar

Yazı Boyutu:

Genç sanatseverler ve sanatçılar Contemporary İstanbul içerisinde yer alan House of Brothers Lounge’ta bir araya geldi. Ziyaretçiler sanatçı Yağmur Çalış’ın ‘REM Uykusu’ eserini, Seçkin Pirim ile olan ‘Ustalaşma Döngüsü’ konseptiyle inceleme fırsatı buldular.

Bu yıl 5-10 Ekim tarihleri arasında 16. edisyonunu gerçekleştiren Contemporary İstanbul, Tersane İstanbul’da kültür ve sanat dünyasının buluşma noktası oldu. Pandemi sonrası sanata yepyeni bir adım atmamızı sağlayan Contemporary İstanbul, içerisindeki eserlerle İstanbul’u çağdaş sanatla bir araya getirdi. Bu eserlerden biri de House of Brothers Lounge’ta sergilenen ‘Ustalaşma Döngüsü’’ projesiydi…

Contemporary İstanbul'da 'Ustalaşma Döngüsü'ne Dair Akılda Kalanlar

Genç sanatçı Yağmur Çalış’ın ‘REM Uykusu’ adlı enstalasyonu, Seçkin Pirim ile olan ‘Ustalaşma Döngüsü’ konseptiyle 20 metrekarelik bir alanda sunuldu. Eşsiz bir uyum içinde bir araya gelen‘Ustalaşma Döngüsü’ projesi sergi boyunca pek çok kişi tarafından ilgiyle karşılandı. Yağmur Çalış’ın içinde bulunduğu toplumsal sistemin, kendisi üzerindeki etkisini temsil eden Rem Uykusu adlı eseri, Seçkin Pirim’in ustalık dokunuşuyla bambaşka bir boyut kazandı. Genç ve usta sanatçı arasındaki salınımı simgeleyen bu proje, aynı zamanda ustalaşma döngüsü sürecinin somut bir haliydi.

{774369}

Contemporary İstanbul'da 'Ustalaşma Döngüsü'ne Dair Akılda KalanlarGelelim House of Brothers Lounge’ta eşsiz bir uyum içerisinde sergilenen bu eserin amacına… Seçkin Pirim ve Yağmur Çalış, ustalığın öncekileri ve sonrakileri tanımakla ve ustalaşan gencin bir sonrakine dokunmasıyla bu döngünün devam ettiğini inanarak projeye hayat verdiler. Bu doğrultuda Ustalaşma Döngüsü projesi, yeni nesil sanatçıların değerli sanatçılarla Contemporary İstanbul’da bir araya gelmesini sağladı. Ustalaşma döngüsü sürecine giren Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri House of Brothers Lounge’ta ağırlandı. Öğrenciler ‘Ustalaşma Döngüsü’ konseptini Seçkin Pirim ve Yağmur Çalış ile inceleme fırsatı yakalarken sergide yer alan diğer eserleri de iki sanatçıyla birlikte gezip incelediler. Öğrenciler bu projeyle hem sanatın öncülüğünü yapan ustalar ile tanıştılar hem de onların sanata dair düşüncelerini ve tavsiylerini dinlediler.

Müzikten Gastronomiye Pek Çok Etkinlik House Of Brothers Lounge’taydı

Contemporary İstanbul'da 'Ustalaşma Döngüsü'ne Dair Akılda Kalanlar

House of Brothers Lounge’ı ziyaret edenler, sanat dışında bambaşka deneyimler de yaşadı elbette. Müzikten gastronomiye, modadan iklime burada pek çok etkinlik gerçekleştirildi. İlhan Erşahin’in eşsiz müzik ziyafeti misafirlere keyifli dakikalar yaşattı. Haliç’in muhteşem manzarası karşısında müzik keyfini doruklara çıkaran diğer etkinlikler Music by Lucca Style ve canlı müzik performansı gerçekleştiren Flapper Swing oldu.

Ustalaşma Döngüsü konsepti altında buluşan sanatçılar, yemek & içki uzmanı Oğul Türkkan’ın anlatımıyla gastronomik bir yolculuğa da çıktılar. Eşsiz lezzetleri Haliç’in kıyısında muhteşem bir manzara eşliğinde deneyimlerken viski ve yemek eşleştirmesi konusunda bilgi edindiler. CI Üst Yönetim Kurulu, Genç Danışma Kurulu, Seçkin Pirim ve Yağmur Çalış’ın bir araya gelmesiyle de sanat ve gastronominin uyum içerisinde harmanlandığı bir gece yaşandı.

{774350}

Contemporary İstanbul’un son gününde, ‘Dünyanı değiştir ki dünya değişsin’ mottosuyla, GQ Genel Yayın Yönetmeni Ali Tufan Koç’un moderatörlüğünde iklim konusunda bir sohbet gerçekleştirildi. İklimle ilgili neler yapılabileceği, ne gibi adımlar atılabileceği tartışılırken Koray Parlak, Anıl Can ve Hatice Gökçe bu konu üzerinden hem sanata hem de modaya değindi.

Daha fazla bilgi almak için brothers1801 hesabını ziyaret edebilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları