preloader

Türk Moda Dünyasına Damga Vurmuş Tasarımcılar

13.10.2020
Türk Moda Dünyasına Damga Vurmuş Tasarımcılar

Yazı Boyutu:

Tasarımlarıyla Türk modasına öncülük eden tasarımcılar mercek altında!

Hayal etmek yetmez, hayalleri hayata geçirmek de gerekli… Her biri tutkusunun peşinden gitmiş, er ya da geç hayalini gerçekleştirmiş; hatta ses getiren tasarımlarıyla dünya çapında adını duyurarak başarılı birer temsilci kimliğine bürünmüş birbirinden eşsiz tasarımcılara sahip Türk Modası.

Özlem Kaya

Mimar Sinan Üniversitesi Tekstil bölümünü bitiren ve eğitimi sırasında tanıştığı Hakan Yıldırım’ın altı sene boyunca asistanlığını yaparak sektöre giriş yapan Özlem Kaya, 2004 yılında bugün moda dünyasında özel bir yer edinen kendi markasını kurdu. Giyilebilirliği cesur, yenilikçiliği ise zamansız tasarımlarla buluşturan; moda sahnesinde kalitenin yanı sıra farklı ve ses getiren tasarımlara imza atan Özlem Kaya, 2018 yılından beri ise aynı zamanda Özgür Masur ile birlikte Moda Tasarımcıları Derneği Eş Başkanı olarak görev yapıyor. Özlem Kaya’nın 2021 İlkbahar/Yaz sezonu için çıkardığı koleksiyona yakından baktığımızda ise maskülen etkinin erkek baskın toplumda kadınlara aktarılmasına değinildiği gözlemleniyor.

Özgür Masur

Türk Moda Dünyasına Damga Vurmuş Tasarımcılar

2009 yılında gerçekleştirdiği defilesiyle ilk koleksiyonunu tanıttığından bu yana İstanbul Moda Haftası takviminde yer alan Özgür Masur, bugün Türk modasının en güçlü isimlerinden biri. Gelenek ve modernite arasına yer alan Özgür Masur evreninde, Masur’un tasarımlarındaki kadınsı çekicilik ve zarif siluetlere sahip sofistike hatlar, klasik giyime benzersiz bir yaklaşım katıyor. Dünyanın belirli noktalarında global markalar ile birlikte satışa sunulan hazır giyim koleksiyonlarının yanı sıra couture ve gelinlik tasarımları da oluşturan Özgür Masur; tasarımlarıyla kendinden söz ettirirken, yaptığı her defileyle ise adından söz ettiriyor. Genç tasarımcıları da oldukça destekleyen Özgür Masur, aynı zamanda Özlem Kaya ile birlikte Moda Tasarımcıları Derneği’nin başkanlığını yürütüyor.

Özlem Süer

Türk Moda Dünyasına Damga Vurmuş Tasarımcılar

Tasarımlarında deneysel ve yeni olanı arayan, bunu yaparken kavramlarla tasarımlarını ilişkilendiren Özlem Süer, moda dünyasında 30 yılı geride bırakırken tasarımları ve sunumlarıyla da dünyada anılan bir tasarım markası oldu. Dünya otoriteleri tarafından avant-garde, neo-romantik, deneysel, kavramsal ve disiplinlerarası olarak tanımlanan Özlem Süer her sezon farklı öykülerden esinlenerek eşsiz koleksiyonlar yaratıyor. Bunun yanı sıra farklı disiplinleri, kavramsal bakış açısı ile sentezlediği sanat enstalasyonları ile de dünya genelinde solo veya karma performanslar gerçekleştiren Özlem Süer; Düsseldorf, Tokyo, Londra, Milano, Paris, New York ve Berlin gibi dünyanın moda merkezi olarak nitelendirilen noktalarında yaptığı gösterilerle tüm dünyada adından söz ettiren bir tasarım markası. Diğer yandan ise, 1997 yılından bu yana iki yıl sonrasının renk ve trendlerinin belirlendiği Dünya Renk ve Konsept Birliği INTERCOLOR’da Türkiye’yi temsil eden iki isimden biri.

Tuvana Büyükçınar

Türk Moda Dünyasına Damga Vurmuş Tasarımcılar

16 yaşında moda editörlüğü yaparak moda sektörüyle tanışan Tuvana Büyükçınar Demir 2002’de Nişantaşı’nda ilk atölyesini açtı ve 2005 yılında ise ilk profesyonel koleksiyonunu oluşturarak Tuvanam markasını hayata geçirdi. Bu koleksiyonuyla modanın başkentleri olarak kabul edilen Paris, New york ve Milano’daki moda fuarlarına katılan Tuvana Büyükçınar Demir’in markası böylelikle uluslararası bir ün kazandı. Bugün ise “Tuvanam” markası 10 farklı ülkede 25 satış noktasıyla uluslararası bir marka niteliğine sahip.

Raisa & Vanessa Sason

Türk Moda Dünyasına Damga Vurmuş Tasarımcılar

Lisede çanta tasarımıyla başlayan tasarım yolculukları bikini tasarımı ve yurt dışında bir polo takımına tasarladıkları kıyafetlerle devam eden Raisa ve Vanessa Sason kardeşler bugün moda sahnesinde dünya çapında isimlerini duyurmuş bir marka. London College of Fashion’da tiyatro ve kostüm tasarımı eğitimi alan ikiz kardeşler, tasarımı da bir oyun olarak gördüklerini ifade ediyorlar. Tasarımlarına da bunu imza detaylar ve sıra dışı kumaş kombinasyonlarıyla çok yönlü parçalar olarak yansıtan Raisa ve Vanessa Sason, 2011 yılından beri moda sahnesinde güçlü, bağımsız ve kural tanımayan kadınları vurgulayan Haute Couture vizyonuyla bambaşka bir duruş, anlayış ve ustalık sergiliyor. Raisa & Vanessa markası ise bugüne kadar Taylor Swift, Katy Perry, Paris Hilton ve Elisabeth Moss gibi celebrity dünyasının önde gelen isimleri tarafından tercih edildi. Global markalarla yaptıkları iş birliklerinin yanı sıra 2020 İlkbahar Yaz koleksiyonlarıyla ilk kez 2019 New York Moda Haftası’na katılma ayrıcalığına da sahip oldular.

Raşit Bağzıbağlı

Türk Moda Dünyasına Damga Vurmuş Tasarımcılar

Moda dünyasının önde gelen isimleri arasında yer alan Raşit Bağzıbağlı, kumaşlara ve tasarıma olan tutkusuyla tasarımcı olmaya karar verdiğinde 12 yaşındaydı. 1985 yılında Londra’da doğan ve eğitimini burada alan tasarımcı, eğitimine de bu tutkusuyla yön verdi ve henüz okulu bitmeden 21 yaşında ilk koleksiyonunu çıkardı. 2007 yılında oldukça ses getiren bir “Couture” koleksiyonu ile adından söz ettirmeye başlayan Raşit Bağzıbağlı, hayranlık uyandıran bu koleksiyonun yarattığı sükse ile tasarımcılık kariyerine ilk adımını attı. Türkiye’de “Yılın En İyi Genç Tasarımcısı” ödülü, New York’taki Face of Fashion yarışmasında “En İyi Umut Veren Genç Tasarımcı” ödülü ve FTV ödüllerinde “Yılın Moda Tasarımcısı” ödülü ile kariyer yolculuğunda ödülleri toplayan bir isim haline geldi. 2015 yılından beri İstanbul Moda Haftası’nda koleksiyonlarını sergileyen Raşit Bağzıbağlı 2017 yılında ise hazır giyime adım atarak “RASHID” markasını kurdu. Tasarımlarında kullandığı el işlemesiyle hazırlanmış kumaşlar tasarımlarının adeta vazgeçilmezi.

Mehtap Elaidi

Türk Moda Dünyasına Damga Vurmuş Tasarımcılar

Moda serüvenine lise yıllarındaki hayalini gerçekleştirmek üzere 36 yaşında başlayan Mehtap Elaidi, bugün Türk moda dünyasına yön veren tasarımcılar arasında; dünyada ise 15 ülkede 45 satış noktasına sahip. Robert Koleji’nde lise, Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme eğitimi alıp uzun süre gemi sigortacılığı alanında çalışan Mehtap Elaidi, moda dünyasına girme kararını; bundan 20 yıl önce hayatını sıfırdan kurguladığı bir dönemde kendine verdiği bir hediye olarak nitelendiriyor. 2000 yılının Nisan ayında “beyaz gömleğin” gücüne ve zamansızlığına inanarak hem gecede hem de gündüzde giyilebilen gömlekler sunan bir marka olarak yola çıkan Mehtap Elaidi’nin bu beyaz gömleklerinin enteresan bir sırrı da var. Lise yıllarında hayali olan tasarımcılığa aslında bir nevi daha o zamanlarda adım atmış, yani kendi beyaz gömleklerini tasarlamaya başlamış! Robert Kolej’inde okurken yalnızca beyaz gömlek giyen babasının gömleklerini kesip biçerek okula gidermiş. Renkli gömleklerin kir barındıracağını düşünen ve bu yüzden beyaz kolalı gömleklerin temizliğin bir göstergesi olarak gören babası için büyük önem ifade edermiş. Babasının bu yaklaşımından oldukça etkilenen Mehtap Elaidi için de dolabında beyaz gömlekler her zaman her okazyon için çok önemli bir yere sahip olmuş. Böylelikle beyaz gömlekler sunan bir marka olarak çıktığı yolda, bu gömleklere eşlik eden parçalarla ceketten elbiseye kadar çok yönlü tasarımlar sunan bir marka haline geldi.

Selma Çilek

Türk Moda Dünyasına Damga Vurmuş Tasarımcılar

Bilkent Üniversitesi’nde aldığı işletme eğitiminin ardından hayallerinin ve tutkusunun peşine düşerek Instituto Marangoni Milano’da Moda Tasarımı eğitimi alan ve hayallerini gerçekleştiren isimlerden biri Selma Çilek Çiftçi. Master sırasında Milano’da kaldığı süre içinde Armani’de ve Ermanno Scarvinno’da staj yapma imkanı bulan Selma Çilek Çiftçi Türkiye’ye dönünce atölyesini açtı ve bugünkü markası SELMACILEK’i kurdu. Stil duygusu ve moda sezgisi ile ilk günden beri Türkiye’de adından söz ettiren Selma Çilek Çiftçi dünyaca ünlü birçok isim tarafından da tercih edilerek yurt dışında büyümeye devam ediyor. Tasarımcının tamamı elde dikilerek modern, şık ve feminen tasarım öğeleriyle oluşturulan koleksiyonları günlük ve fonksiyonel kullanım imkanı sunuyor. 2016 yılında, 2017 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu Mercedes-Benz İstanbul Fashion Week’de yaptığı defile ile görücüye çıkaran SELMACILEK, 2017 yılının Mart ayında ise 2017 Sonbahar/Kış koleksiyonunu Paris Palace Vandome’da bulunan Hotel D’evreux’de gerçekleştirdiği, dünyaca ünlü isimlerin katılım gösterdiği görkemli bir defile ile yabancı moda severlere sundu.

Elif Ciğizoğlu

Türk Moda Dünyasına Damga Vurmuş Tasarımcılar

Marmara Üniversitesi Moda Tasarımı bölümünü bitiren Elif Ciğizoğlu, üniversite eğitiminden sonra Fransa, İngiltere ve Amerika’da moda eğitimleri almaya devam etti. Ardından Donna Karan erkek koleksiyonları tasarım departmanında üç sene tasarımcı olarak çalışan Elif Ciğizoğlu bu deneyiminin ardından Türkiye’ye döndü ve 2008 yılında kendi markasını kurdu. Tasarımlarında giyilebilir, sofistike ve romantik bir çizgiye sahip olan tasarımcı kendi markasının yanı sıra NetWork’ün kadın koleksiyonları baş tasarımcılığını da yapıyor.

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları