preloader

Çizgi Desenlerle Stil Rehberi

30.08.2023
Çizgi Desenlerle Stil Rehberi

Yazı Boyutu:

Stil sahibi bir görünüm için ihtiyacınız olan temel parçalardan biri olan çizgili desenleri, sıra dışı kombin tercihleri üzerinden inceliyoruz!

Yüzyıllardır kullanılan çizgili desenler yakın geçmişte hayatımıza bir denizci üniforması olarak girmiş aslında. Breton çizgi denilen ve her biri Napolyon‘un zaferlerini temsil eden çizgiler (21 adet) uzun yıllar Fransız denizcilerinin üniforması olarak kullanılmış.

Coco Chanel‘in Fransa’ya yaptığı bir gezi sırasında ilham aldığı çizgili formalı denizciler, sonraki koleksiyon için bir başlangıç yaratacaktır. Koleksiyonuna dahil etmekle kalmayıp dönemin tanınan isimlerine dahi farklı ürünler tasarlamıştır. Örneğin Picasso‘nun çoğu fotoğrafında gördüğümüz ikonik ve akılda kalıcı çizgili tişörtleri Coco Chanel imzası taşır.

Bugün ise çoğunlukla lüks tekne stilini yansıtan çizgili tişörtleri pek çok stil türüne uyarlayabiliyoruz. Minimalist, romantik, grunge akla gelebilecek tüm stil türlerine rahatlıkla adapte olan çizgileri stile adapte etmeyi konuşuyoruz.

Minimalist Çizgiler

Görünümün en belirgin parçasının çizgili tek bir üründen oluştuğu kombin türü sayılabilir. Basic bir tişört, gömlek, triko, blazer gibi parçalardan birinde tercih edilen çizgili desenler bu görünümde biraz androjen ve zamansız.

Romantik Çizgiler

Tıpkı puantiye deseni gibi çizgi de aslında romantik stil türünde kullanabileceğiniz desenler arasında. Maria’nın bu görünümünde her iki parça çizgili olmasına rağmen desen aralıklarının zıtlığını kullanarak akıllıca bir bütünlük yaratılmış. Gömleğin boyun kısmındaki fiyonk detayı tüm kombine özgün bir romantiklik katmış gibi görünüyor.

{10736}

Kolej Stili Çizgiler

Çizgi desenini en sıra dışı kullanabilen isimlerden biri Blanca Miro bu kez kolejli kız stilinde oldukça sevimli görünüyor. Geniş yakalı gömleği, renkli kazağı ve midi eteği ile Gossip Girl dizisindeki Blair Waldorf’u anımsatıyor.

Maksimalist Çizgiler

Yeterince cesursanız birden fazla çizgiyi bir arada denemeye ne dersiniz? Desenleri bir arada kullanmak sanıldığı kadar komplike olmayan bir kombin türü aslına bakarsanız. Tıpkı Caetana gibi tercihinizi benzer renk tonlarından yana kullanırsanız ortak bir uyum yakalamış olmanız olası.

Eğlenceli Çizgiler

Tulum gibi parçalarla çizgi desenler, hem eğlenceli hem de sıradan görünümden uzakta bir etki bırakıyor. Tamamlayıcı ürünlerin desteğiyle, Rita gibi sevimli parçalar tercih etmeniz bütünde sempatik bir etki bırakacaktır.

Kapak Görseli: Kule

Ceren Akdeniz
Ceren Akdeniz Tüm Yazıları