preloader

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

20.01.2023
Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

Yazı Boyutu:

Renklerle oynamaya hazır olun! Pantone, 2023 yılının ilkbahar yaz sezonunda öne çıkan renkleri açıkladı!

Pantone Renk Enstitüsü, bu sene podyumlara ve sokaklara hükmedecek renkleri açıkladı. Göz alıcı parlak renklerden rahatlatıcı pastellere, iki ucu bambaşka olan bu renk paleti son birkaç senedir içinde bulunduğumuz sürecin ve girdiğimiz yeni çağın bir yansıması olarak kabul edildi. Pandemi sonrası değişen dünyayla birlikte ortaya çıkan yeni özgürlük kavramlarımız, yeni arayışlarımız ve heyecanlarımıza eşlik eden yepyeni bir yaşama sevincine birer ayna tutan bu renkler için Pantone Renk Enstitüsü “Şansımızı denemeye ve bu yeni özgürlük duygusunun tadını çıkarmaya başladığımızda içimizde beliren yaşam sevincini temsil eden hem parlak hem sakinleştirici tonlar mevcut. Zıt renk tonları ise, kendimizi yeni ve heyecan verici şekillerde ifade etme ihtiyacını sembolize ediyor” açıklamasını yaptı.

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

Sadece bakarken bile içimizi kıpır kıpır etmeye yeten parlak pembeler, maviler, kırmızılar ve yeşillerin enerjisi yeniden doğuşun verdiği o heyecanın temsilcisi niteliğindeyken; pastel mavi ve yeşillerle birlikte toprak tonları da ihtiyaç duyduğumuz durağanlığa, sakinliğe, dinliğe ve huzura ayna tutuyor.

İlhamını tamamen insandan alan bu renkleriyse Pantone Renk Enstitüsü İcra Direktörü Leatrice Eiseman, “2023 İlkbahar/Yaz renkleri, girdiğimiz yeni çağı yansıtacak şekilde seçildi. Gerçeklerden kaçışı gerçekçilik, erdemlilik ve neşeyle birleştirerek mod ve renkler arasındaki ekstrem zıtlıkları keşfe çıkıyoruz. Bu sezonun renk hikâyesinde kullanışlılık ve basitlikle birlikte hem mod yükseltici hem de hayatın olmazsa olmazı olan ‘oyun’ hissiyatı var” şeklinde tanımlıyor.

Geçirdiğimiz son birkaç yılı yansıtan, gerçekliğimizi modanın yaratıcı dokunuşlarıyla birleştiren bu renklere gelin hep birlikte göz atalım!

Pancar Moru (Pantone 18-2143 Beetroot Purple)

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri
LaQuan Smith, Harris Reed, Etro

Özellikle Versace ve Valentino’nun 2022 koleksiyonlarıyla birlikte hayatımıza giren fuşya pembesi, bu sezon da podyumların en hakim renklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. LaQuan Smith’in cut-out tasarımlarından elbiselerine, Harris Reed’in daha tiyatral yorumu ve devasa şapkasına kadar güçlü tasarımların cesur rengi olan gösterişli pembe, baharın enerjisine de en çok yakışan renklerden biri.

{112496}

Koyu Kırmızı (Pantone 18-1664 Fiery Red)

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri
Acne Studios, Ferragamo, Alexander McQueen

Kırmızının her tonu dikkat çekmeye yetse de Pantone’un tanımıyla ‘enerjik bir yoğunluğa’ sahip olan koyu kırmızı, bildiğimiz kırmızılardan daha iddialı. Daha zengin, soğuk bir alt tona sahip olan bu ton iddialı olduğu kadar zarif de görünüyor. Acne Studios’un üç boyutlu tasarımından Ferragamo’nun gün batımı siluetine kadar uzanan iddialı duruşuyla podyumların olmazsa olmaz rengi diyebiliriz.

Turunçgil Renkleri (Pantone 15-1335 Tangelo)

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri
Bottega Veneta, LaQuan Smith, Alberta Ferretti

Bu sezonun en dikkat çekici renklerinden biri olan turuncu, alıştığımız turuncu tonunun yanı sıra daha kırmızı bir alt tonla parlıyor. Bottega Veneta’nın fırfırlı elbisesi ve LaQuan Smith’in transparan elbisesi gibi genelde iddiali silüetlerle podyumda gördüğümüz bu renk, özgürlük ve kendini yeniden bulma tutkusundan bolca bahsettiğimiz bu döneme mükemmel bir uyum sağlıyor.

Şeftali Tonları (Pantone 15-1530 Peach Pink)

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri
Isabel Marant, Erdem, Hermés

Pembe ve turuncunun mükemmel birleşiminden ortaya çıkan bu ton, klasikleşen mercan rengine daha modern ve taze bir alternatif getiriyor. Pantone’un ‘besleyici’ olarak tanımladığı bu sıcak şeftali tonu daha sakin bir enerji veriyor. Erdem’in romantik tasarımlarıyla özdeşleşen şeftali renkleri, Ula Johnson ve Isabel Marant’ın daha hareketli tasarımlarını ise yumuşatıyor.

İmparatorluk Sarısı (Pantone 14-0756 Empire Yellow)

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri
Jacquemus, Alaïa, Victoria Beckham

Işıl ışıl parlayan bu sarı, içimizdeki cesur tarafı ortaya çıkarmak için bizi zorlar nitelikte. Parlak ve neşeli tonuyla, ister Victoria Beckham, Jacquemus defilelerinde gördüğüz gibi kombinlerimizin temeli, ister ufak bir aksesuar olsun, göz alıcı enerjisinin öne çıkmaması imkansız.

{104166}

Kristal Gül (Pantone 12-1708 Crystal Rose)

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri
Giambattista Valli, Blumarin, Ermanno Scervino

Gösterişli pembenin aksine daha sakin ve daha huzurlu bir görünüm sergileyen uçuk pembeler, romatizmin etkili olduğu bu sezona modern ve feminen bir dokunuşla eşlik ediyor. Ermanno Scervino’nun romantik tasarımından Blumarine örgü setine kadar çeşitli ve farklı silüetlerde gördüğümüz bu ton, renkler için bahsettiğimiz karşıtlığı da kucaklıyor.

Klasik Yeşil (Pantone 16-6340 Classic Green)

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri
Chet Lo, Ami, Valentino

Hem cesur hem de rahatlatıcı bir etkiye de sahip olan yeşil tonunu, Pantone, ‘sağlık verici niteliklerle dolu’ olarak tanımlıyor. Podyumlarda Chet Lo gibi en heyecanlı tasarımlara uyum sağlayan bu yeşil sezonun en göz alıcı renklerinden.

Sevgi Kuşları (Pantone 13-0443 Love Bird)

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri
Versace, Dion Le, Dsquared2

Klasik yeşilin aksine daha canlı bir karaktere sahip olan bu egzotik yeşil, ilkbahar yaz döneminin enerjisini mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Dion Lee, Collina Strada gibi markaların daha eğlenceli tasarımlarıyla uyum sağlayan bu ton sadece bakarken bile içimizi kıpır kıpır etmeye yeterli!

{113967}

Sonsuz Mavi (Pantone 16-4036 Blue Perennia)

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri
Burberry, Diesel, Fendi

Pantone’un, ’göze çarpan, göz alıcı bir mavi’ tanımının aksine, sonsuz mavi diğer renklere göre daha sakinleştirici ve soft bir etkisinin olduğunu söylemek mümkün. Basit ve rahat gözükmesinin yanı sıra, Diesel’ın kullandığı ombre efekti ve Fendi’nin tülle birleştirdiği tasarımına kendine özgü bir yorum katıyor.

Yaz Şarkısı (Pantone 14-4316 Summer Song)

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri
Diesel, Alaïa, Tom Ford

Parlak ve heyecan verici tonlarla mükemmel bir kontrast içinde ortaya çıkan mavini bu tonu, huzur ve rahatlama duygularını temsil ediyor. Her ne kadar iddialı gibi gözükmese de Summer Song; Diesel’in eskitilmiş kotlarından tüllere, derilerden Tom Ford’un metalik pantolonlarına kadar her türlü tasarıma ayak uyduruyor.

Yeni Klasikler

Macchiato (Pantone 17-1221 Macchiato)

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri
Saint Laurent, Hermés, Acne Studios

Alışılagelmiş koyu kahverengi tonlarının aksine Macchiato, Pantone’un da tanımladığı gibi ‘ince bir köpük tabakasına sahip nefis bir kahverengi.’ Podyumlarda Hermés ya da Fendi gibi ceket ve palto formunda görsek de, Saint Laurent’in bu sezona damgasını vuran ‘hooded dress’lerinin vazgeçilmez rengi olan bu kahve tonu hem feminen hem de ikonik bir duruş sergiliyor.

Pırasa Yeşili (Pantone 15-0628 Leek Green)

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri
Givenchy, Ludovic de Saint Sernin, Coperni

Haki yeşiline alternatif olarak podyumlarda görmeye başladığımız Leek Green, haki yeşilinin aksine daha gri bir alt tona sahip. Dion Lee ve Givency’de daha çok gündelik tasarımlarda karşımıza çıkan ve doğayı anımsatan bu ton, belki de bu seneki en rahatlatıcı, en sakinleştirici renk olmaya aday.

{104845}

Gri Lila (Pantone 13-3804 Gray Lilac)

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri
Miu Miu, Prada, Tory Burch

Pantone’un ‘rüya gibi’ diyerek tanıttığı, tam anlamıyla ismini taşıyan bu yeni gri tonu lila esintileriyle buluşarak alışılmışın dışında bir aura yaratıyor. Daha çok ‘back-to-office’ tarzıyla podyumda gördüğümüz bu renk; Loewe ve Miu Miu’yla daha gündelik bir yorum da kazanıyor.

Vanilyalı Krema (Pantone 12-1009 Vanilla Cream)

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri
Nensi Dojaka, Chanel, Isabel Marant

Daha çok feminen tasarımlarda gördüğümüz bu krem tonu, Chanel’in ikonik tüvit takımlarından, Nensi Dojaka’nın cesur ama bir o kadar da asil transparan elbisesine kadar tüm silüetleri kendine has enerjisiyle yumuşaklaştırıyor.

Gök Işığı (Pantone 12-4604 Skylight)

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri
Giorgio Armani, Prada, Shang Xia

Pantone’un ‘sade’ tanımının aksine podyumlarda Christopher Kane, Burberry gibi markaların daha eğlenceli ve hareketli silüetleriyle karşımıza çıkan Skylight, bu paletin belki de en enerjik rengi! İlkbaharın parıl parıl enerjisini taşıyan bu turkuaz tonu en göz alıcı renkler arasında.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları