New York Moda Haftası 2020-21 Sonbahar/Kış Koleksiyonları

New York Moda Haftası göz kamaştıran defilelerle başladı. Tüm moda tutkunlarının takip ettiği New York Moda Haftası 2020 Sonbahar/Kış defilelerini şimdi keşfedin.

Moda tutkunlarının heyecanla beklediği o an geldi! Bir ay boyunca onlarca tasarımcının yetenek ve hayal güçlerinin sınırsızlığına şahit olmamıza fırsat verecek dört moda haftasından ilki olan New York Moda Haftası, M Missoni’nin sıra dışı 2020 Sonbahar/Kış defilesiyle başladı.

13 Şubat Perşembe gününe kadar devam edecek New York Moda Haftası’nın en dikkat çekici defilelerini sizler için takip ediyoruz. En yeni defileleri ilk gören olmak için OGGUSTO’yu takip etmeyi unutmayın.

M Missoni

Efsane İtalyan markası Missoni’nin “kız kardeşi” olarak kabul edilen markanın moda tarihinin farklı dönemlerine referanslar yapan, rengarenk, eklektik ve kullanılan desen ve formlar ile zaman zaman Missoni’ye de selam veren koleksiyonu, markanın cesur ve özgün ruhuna uygun bir şov ile tanıtıldı. New York Moda Haftası’nın bu seneki açılışını yapan defile oldukça ilginç bir lokasyonda gerçekleşti: Los Angeles! “Sistem” tarafından kısıtlanmak istemedikleri için bu tercihi yaptıklarını söyleyen marka, resmi moda takvimi içinde kalmış olsa da, defileye dair her şey yaptıkları tercihin hakkını verir nitelikteydi. Los Angeles’daki onlarca trend mekandan birini tercih etmek yerine, 1939’dan beri hizmet veren ve bir zamanlar kült statüsündeyken şimdilerde çok da popüler olmayan Pink’s Hot Dogs’da düzenlenen defilede, birbirinden çok farklı yaş, renk ve bedendeki model kadrosu büyük ses getirdi. Jessica ve Ashley Hart gibi modellerin yanı sıra, profesyonel model olmayan kişilerin de yer aldığı defilede, podyum yerine kullanılan asfalt yol adeta bir dans pisti görevi gördü.

Christian Siriano

Birds of Prey’in ikonik kahramanı Harley Quinn’den esinlenen Christian’ın Siriano’nun 2020 Sonbahar/Kış koleksiyonu göz kamaştırdı ve tasarımcının defileyi ön sırada izleyen ünlü hayranlarının verdikleri coşkulu tepkilerden de anlaşılacağı üzere büyük heyecan uyandırdı. Defilenin sponsorluğunu da üstlenen Birds of Prey’in etkisi tasarımlardan ziyade defilenin organizasyonunda görülüyormuş gibi hissedilse de, podyumda kendilerinden son derece emin modeller tarafından taşınan kıyafetlerdeki iddia Harley Quinn’e yakışır nitelikteydi. Koleksiyondaki bu cüretkarlık ve meydan okuyan tavır her kadına hitap etmeyecek olsa da, farklı bedenlerdeki modellerin vücut ölçüleri, bütün kadınlar için tasarladığını söyleyen Siriano’nun bunu gerçekten kastettiğinin göstergesi.

Tom Ford

Geçtiğimiz sene CFDA Başkanı ünvanını Diane von Furstenberg’den devralan Tom Ford, oldukça tartışmalı bir hamleyle 2020 Sonbahar/Kış defilesini Los Angeles’da yaptı. Ford’un ön sırada Renee Zellweger, Jennifer Aniston, Kylie Jenner, Kate Hudson, Rosie Huntington-Whitley ve Jason Statham gibi A-list ünlüleri ağırladığı defile, sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı. Tom Ford’un, alamet-i farikası haline gelen o ihtişamlı duruş ile Los Angeles’ın rahat tavrını titizlikle harmanlamasıyla ortaya çıkan koleksiyonda; Hollywood’un gösterişli tarzını yansıtan işleme ve payetler, Tom Ford’un 90’lı yıllardaki Gucci koleksiyonlarından beri ustalıkla kullandığı denim ve son yılların en gözde trendlerinden olan “athleisure” ın izlerini taşıyan sweatshirt ve eşofmanlar birlikte yer alıyor.

Brandon Maxwell

American Museum of Natural History’nin etkileyici atmosferinde gerçekleşen defiledeki her bir parça, müzeyle bütünleşircesine buram buram Amerikan stili kokuyordu. Ön sırada oturan ünlü isimlerin heyecan ve hayranlıklarını coşkulu biçimde gösterdikleri anlar sosyal medyada büyük olay yaratırken, defiledeki ilk look’tan sonuncuya kadar her şey Brandon Maxwell’in artık imzası haline gelmiş tarzının başarılı birer yansımasıydı. Her zaman kadınların içlerinde hayatlarını doya doya yaşayacakları kıyafetler yapmayı amaçladığını dile getiren Maxwell’in tasarımları, tasarımcının artık bir kırmızı halı klasiği haline gelmiş gece elbiselerinden günün her anına adapte edilebilecek iyi kesimli takımlara uzanan geniş bir çeşitliliğe sahip. Kıyafetlerin kesimleri klasik olarak nitelendirilebilecekken; Brandon Maxwell’in ustaca kullandığı renkler ve maskülen detaylar ile tercih süet, kadife ve kaşmir gibi lüks kumaşlar, tasarımlara heyecan katıyor.

Christopher John Rogers

Geçtiğimiz sene moda dünyasındaki en prestijli ödüllerden biri olan CFDA/Vogue Fashion Fund’ı kazanan Christopher John Rogers sadece 25 yaşında olsa da, Michelle Obama, Tracee Elis Ross ve Cardi B gibi pek çok önemli ismi giydirip büyük ses getirdi. New York Moda Haftası’nın en heyecanla beklenen defilelerinden birine imza atan tasarımcının sergilediği 3. koleksiyonu; çok cesur, renkli, göz alıcı ve tüm bu ekstravaganlığına rağmen hala giyilebilir. Rogers’ın önceki koleksiyonlarında yer verdiği tanıdık formların yanı sıra sınırları zorlayan hacimlerin ve Hollywood’un altın zamanlarıyla uzay çağını bir araya getiren tasarımların yer aldığı koleksiyon, belki de tasarımcının prestijli bir yarışmayı kazanıp daha önce sahip olmadığı finansal imkanlara kavuşmasıyla ulaştığı özgürlük halinin bir yansıması. İlhamını geçtiğimiz yüzyılın efsane Couture tasarımcısı Madame Gres’den alan koleksiyondaki kıyafetler; görüp görebileceğiniz en canlı tonlardaki renkleri, gösterişli kumaşları, geniş omuzları, ihtişamlı volanları ya da balon kolları ile, dikkat çekmekten korkmayan kadınlar için.

Self Portrait

İsmi romantik elbiselerle özdeşleşen Self Portrait, 2020 Sonbahar/Kış defilesinde davetlileri en çok artan ürün çeşitliliği ve feminen tasarımlarla bir arada sunduğu minimal kesimli parçalarla şaşırttı. Bu değişikliğin küresel arena hızla büyüyen markaya gelen yoğun istek ve önerilerden kaynaklandığını söyleyen kreatif direktör Han Chong, özellikle palto ve trikoların üzerinde çok çalıştıklarını ifade etti. Kısa sürede kendine sadık bir takipçi kitlesi oluşturup kült statüsüne ulaşan markanın fırfır gibi çok sevilen detayları, klasik haline gelmiş kesimleri ve müşteri favorisi pastel renkleri koleksiyonda duruyor durmasına ama değişen ürün skalasıyla birlikte Self Portrait’de şu ana dek sık kullanılmayan oversize kalıplar ile toprak tonları ve bordo gibi renkleri görüyoruz. Self Portrait’in artık imzası haline gelmiş olan dantel ve uçuş uçuş şifon kumaşlar da koleksiyonda geniş yer kaplamaya devam ederken, eklenen rugan derisi ve alpaka gibi kumaşlar markanın dinamizmini artırıyor. 

Tory Burch

Pazar sabahı ünlü müzayede evi Sotheby’s’de 2020 Sonbahar/Kış koleksiyonunu tanıtan Tory Burch, New York’lu seramik sanatçısı Francesca DiMattio ile birlikte moda haftasının en havalı iş birliklerinden birine imza attı. Sanatçının renkli porselen işleri defile alanında sergilenirken, aynı zamanda ressam da olan sanatçının çiçek çizimleri podyumdaki kıyafetleri süsledi. Sanatçı Alice Smith’in de “You Don’t Own Me” şarkısını seslendirdiği şov, Tory Burch’ün isteğini yerine getirip davetlilere duygusal bir deneyim yaşattı. Eleştirmenlere göre, oldukça naif  bir koleksiyon sunan Burch’ün bağırmayan bir romantikliğe sahip tasarımları, moda haftasıyla aynı haftaya denk gelen Oscar Ödülleri’nde pek çok dalda aday olan, senenin en çok konuşulan filmlerinden Little Women’daki estetik anlayışını anımsattı.  Edward döneminden ilham alan yüksek yakalı ceketler, markanın en ikonik ürünlerinden binici pantolonları ve oversize trikolar ile işlemeli çizmeler, şeker renginde organza gömlekler ve pileli asimetrik etekleri bir arada kullanan Burch, etkileyici bir denge yarattı.

Jason Wu Collection

Jason Wu’nun 2020 Sonbahar/Kış koleksiyonunu hazırlarken ilham aldığı Egon Schiele ve egzotik orkideler kağıt üzerinde enteresan bir ikili gibi dursa da, koleksiyondaki yansımaları olan mor, turkuaz, yeşil ve fuşyanın en canlı tonlarından oluşan renk paleti ile adeta soyut bir resimden çıkmışçasına narin ve elegan siluetleri görünce her şey yerli yerine oturuyor. Tasarımcı ile iş birliği yapan sanatçı Jessica Underwood’un grafik orkide çizimleri kullanılarak üretilen kumaşlar bir tabluyu andırırken, orkidelerin kıvrımlarından esinlenen ince detaylar Jason Wu’nun büyük önem addettiği iyi işçiliğin eseri. Bu yüksek seviye işçiliğin izleri 100.000 Swarovski kristali kullanılarak dekore edilen tül elbise ya da  tamamı tüylerden oluşan bir elbisede de görülüyor.

 

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.