preloader

MOMA’da 73 Yıl Sonra İlk Kez Moda Sergisi

19.09.2017
MOMA’da 73 Yıl Sonra İlk Kez Moda Sergisi

Yazı Boyutu:

1 Ekim’de New York Modern Museum of Art’ta açılacak ve 28 Ocak 2018’e kadar devam edecek “Items: Is Fashion Modern?” sergisinde 111 yılda tarihe ve topluma damga vurmuş, zamana dayanmış 111 “nesne” sergilenecek. Tarihteki referansları ile birlikte sergilenmeleri, ziyaretçileri günlük hayatlarında sıklıkla kullandıkları eşyalarına farklı göz ile bakmalarını sağlayabilir. Sergi aynı zamanda MOMA’da 73 yıl aradan sonra yapılacak ilk moda sergisi olma özelliğine sahip.

MOMA’da 73 Yıl Sonra İlk Kez Moda Sergisi

Chanel’in moda dünyasına en büyük katkısı küçük siyah elbise ve inci kolyeler sergide yer alırken, Yves Saint Laurent’in erkek giyiminden ilham alarak tasarladığı Le Smoking, Chanel’in başlattığı erkek giyiminden ilham alan devrimsel kıyafetlerin devamı olarak tanımlanıyor.

Madencilerin tercihi olarak kullanılmaya başlayan denim’in en kıdemli örneği Levi’s 501 ile ünlü aktör Marlon Brando’ya kadar sadece iç giyim olarak kullanılan t-shirt, günümüz dünyasında artık herkesin vazgeçilmezi olan bu iki giysi, sergide yer alacak.

{77792}

Yalın tasarımlı Movado ile dijital saatlerin ilk örneklerinden Casio sergide beraber sergilenerek, aynı işlev ve ebada sahip iki nesnenin ne kadar farklı olabileceğini kanıtlıyor.

Fransız denizcilerden film yıldızlarına, ressamlardan modellere kadar tercih edilen ünlü Breton tshirt’ün tarihini okurken, yüzyıllardır nasıl klasik giyiminin parçası olduğunu öğrenebilirsiniz.

1681 yılında Fransız Dans Akademisi’nde ilk kez giyilen balerin ayakkabılarının 1941’de günlük hayata adapte edildikten on yıl sonra Audrey Hepburn tarafından filmlerinde giyilerek popülaritesini arttıran sade ayakkabılar, Vogue’a kapak olduktan sonra Brigitte Bardot tarafından önemini koruyan konumuna ulaştığı için sergide vurgulanan nesneler arasında yer alıyor.

1974 yılında tasarımda çığır açan Diane von Furstenberg’in envelop elbisesinin aslında Charles James’in 1932 yılındaki elbisesinden ilham aldığı, bu elbisenin fikrinin ise Japon kimonosundan aldığı sergide görülecek.

{88134}

Giysilerin tarihini mercek altına alan 28 Ocak 2018’e kadar açık olacak serginin kitabı ise gerçek referans kaynağı olarak değerlendirilebilir.

MOMA’da 73 Yıl Sonra İlk Kez Moda Sergisi

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları