preloader

Metropolitan Müzesi'nin Yeni Kostüm Sergisi Açılıyor

25.04.2022
Metropolitan Müzesi'nin Yeni Kostüm Sergisi Açılıyor

Yazı Boyutu:

Metropolitan Müzesi’nin Met Gala ile başlayan kostüm sergisi yeni bir tema ve sıra dışı tasarımlarla 7 Mayıs’ta kapılarını açıyor.

Modanın Oscar’ları olarak kabul edilen ve ünlü isimlerin seçilen konsepte göre iddialı tasarımlarla kırmızı halısında yürüdüğü Met Gala her zaman olduğu gibi yılın en heyecanla beklenen etkinliklerinden biri. Met Gala sonrasında başlayacak olan sergi ise yine binlerce kişiyi Metropolitan Müzesi’nde bir araya getirecek. Her yıl barındırdığı özel tasarımlarla stil ve tarz kavramlarına yeni bakış açıları kazandıran Kostüm Enstitüsü’nün iki bölüme sahip dünyaca ünlü Amerikan moda sergisi, In America: An Anthology of Fashion (Amerika’da: Bir Moda Antolojisi) temasıyla 7 Mayıs’ta Metropolitan Müzesi’ndeki yerini almaya hazırlanıyor.

Yılın en büyük eventi olarak adlandırılan Met Gala, pandemi sebebiyle verdiği iki yıllık aranın ardından, gelenekselleşmiş tarihi olan mayıs ayının ilk pazartesi günü yani 2 Mayıs’ta geri dönüyor. Anna Wintour’un ev sahipliğinde, belirli sayıda yıldız ismin katılımıyla gerçekleşen ve çeşitli sponsor organizasyonlarla gerçekleşen galanın bu yılki temasında Amerikan moda tarihinin özüne dönülüyor.

Met Gala’ya eş zamanlı olarak 7 Mayıs tarihinde başlayacak olan Kostüm Enstitüsü’nün 2022 bahar sergisinde In America: An Anthology of Fashion temasıyla uyumlu olarak sekiz ünlü film yönetmeninin sinematik gösterimi olacak.

Sektördeki bu ilerlemeye öncülük eden tasarımcılara odaklanarak, tanımlanabilir bir Amerikan tarzının başlangıcına özel bir vurgu yapan koleksiyonda Oscar de la Renta, Herman Rossberg ve Elizabeth Hawes gibi tasarımcıların da imzaları bulunacak. Metropolitan Müzesi’nin direktörü Max Hollein sergi için ‘farklı bir Amerikan tarzının ortaya çıkışını izliyor ve genellikle tanınmayan temel hikayeleri ortaya çıkarıyor. Bir bütün olarak, bu iddialı iki bölümlü sergi, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan tasarımcıların muazzam kültürel katkıları ve bir Amerikan estetiğinin tanımı hakkında konuşmaları ateşliyor” diyor.

Kostüm Enstitüsü ile müzenin Amerikan Kanadı arasında bir iş birliği olarak görülen sergi “Liaisons: Fashion and Furniture in the 18th Century” ile başlayan ve “AngloMania: Tradition and Transgression in British Fashion” ile devam eden dönem odaları üçlemesinin son bölümünü oluşturuyor. Bu köklü koleksiyonun içerisinde bulunan ve modanın gelişimindeki tarihsel anlara damga vuran tasarımlar arasındaki, Brooks Brothers’ın 1857’de bıraktığı mirasından kalan iki kaban ve New Orleans’lı terzi Madame Olympe’in 1865’li yıllarda giydiği desenli bir elbise, müzenin en eski eserleri arasına girme başarısını edindi. Bu parçaların yanı sıra galeride, Amerikan modasının gelişimi ve tanımlanmasındaki önemli olaylarda katkısı olmuş bireylerin nüanslı birer portreleri sunulacak.

{774942}

Hollein bu tarihsel yaklışımı: “Moda, hem kültürel değişimlerin habercisi hem de hayatımızı şekillendiren güçlerin, inançların ve olayların bir kaydıdır. Bu iki bölümden oluşan sergi, modanın Amerika’da gelişen kimlik kavramlarını nasıl yansıttığını ele alıyor ve tarihin bazı karmaşıklıklarına güçlü bir dolaysızlıkla hitap eden sunumlar aracılığıyla çok sayıda perspektifi araştırıyor. Geçmişe bu mercekten bakarak modanın Amerikan yaşamının tarihsel yönleri üzerindeki estetik ve kültürel etkisini düşünebiliriz” sözleriyle açıklıyor.

“Çağdaş Amerikan modasının çeşitliliğini” yansıtan parçalarla dolu büyük merak uyandıran sergi, 5 Eylül’e kadar Metropolitan Müzesi’nin 75. yıl dönümünün bir parçası olan Anna Wintour Kostüm Merkezi’nde sergilenecek.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları