preloader

Her Sezonun Modası: İkonik Tasarımlar

01.04.2022
Her Sezonun Modası: İkonik Tasarımlar

Yazı Boyutu:

Moda dünyasının hızla değişen dinamiğinden etkilenmeden, her sezonun modası olmayı başarmış, zamansız ikonik tasarımlar arasında yer alanları bir araya getirdik.

Tarihin moda sayfalarını karıştırdığımızda, bütün o “modası geçmiş” trendlerin arasından sıyrılmayı başarmış, zamansız parçalarla karşılaşabiliriz. Kimilerinin “hayat boyu yatırım” olarak adlandırdığı bu parçalar, sadece bulundukları döneme damga vurmakla kalmaz, değişen stil akımları ve tarihe rağmen sağlam konumlarını korumayı sürdürerek moda özelinde birer ikon haline gelirler. Bu tarz tasarımların ortak özelliğinin, sıradanlık ve tekrardan uzak, sofistike ifadeler yansıtmalarındaki başarı olduğunu söyleyebiliriz.

Trend kültürünü sarsan ve kendi moda kalıplarını yaratan o ikonik parçalardan öne çıkanları daha yakından inceleyelim.

Küçük Siyah Elbise: Chanel

Her Sezonun Modası: İkonik Tasarımlar

Chanel Fall 1991 Ready To Wear @lilyrose_depp

Siyahı cenaze salonlarından balo salonlarına taşıyan Coco Chanel’in küçük siyah elbisesi, 1926 yılında “Moda’nın Ford’u” başlığıyla, Vogue dergisinin kapağında yer aldı. Her zaman yalınlığın asaletinden yana olduğunu söyleyen tasarımcının bu eseri, başlarda dönemin ünlü modacılarından geçer not alamamış ve hatta “lüks yoksulluk” olarak tanımlanmış olsa da kısa sürede her sınıf ve toplumdan kadının dolabında yer edindi. Listedeki diğer parçalardan farkı; yarattığı aurada belirleyici olanın, kendisinden çok kombinlendiği aksesuarlar olmasıdır. Bunun faydası ise aynı siyah elbiseyle hem bir davete hem de günlük bir buluşmaya gidilebildiğinde ortaya çıkıyor. Tarih boyunca Prenses Diana, Audrey Hepburn gibi zarif ve asalet sahibi kadınlar tarafından tercih ediliyor oluşu Coco Chanel’in vizyonunu tasarımlarına yansıtmadaki başarısının kanıtı niteliğindedir.

Balerin Eteği: Dior

Her Sezonun Modası: İkonik Tasarımlar

Christian Dior Fall 2012 Ready To Wear

Christian Dior Fall 2012 Ready To Wear

Hayallerin tasarımcısı lakaplı Christian Dior’un önceki koleksiyonlarında yer alan klasik balo elbiselerini günlük hayata uyarlama isteği, bizleri feminen ve neşeli dokunuşlar içeren bale eteğine götürüyor. Uçlarına kadar uzanan tülle kaplanmış olan eteğin elastik kemerli yapıdaki beli, kimi zaman düşük kimi zaman yüksek bel olarak karşımıza çıkıyor. Zamansız modanın bu temsilcisinin farklı çeşitlerine, cesur moda tercihleriyle ikonikleşen Sex and the City’nin baş karakteri Carrie Bradshaw’ın üzerinde sık sık rastlıyoruz.

{774613}

Tüvit Ceket: Chanel

Her Sezonun Modası: İkonik Tasarımlar

Chanel Spring 1992 Ready To Wear

Coco Chanel’in, Westminster Dükü olan eşinin kıyafetlerinden esinlenmesiyle, 1920 yılında başladığı tüvit yolculuğu, 5 yıl sonra moda dünyasını uzun yıllar etkisi altında tutacak bir tasarım olan tüvit ceket ile sonuçlandı. Modern Fransız kadınını ilham alan ceketin orijinal tasarımında esnek tüvit kumaş ve ipek astara dikilmiş zincir kullanıldı. Tasarımında yüksek kalite ve detay gerektiren bu ceket, tam da bu iki özelliği kendine kural edinmiş Chanel moda evine uygun bir parça oldu. Günümüzde de hâlâ gardıroplardan eksik olmayan gözde kıyafetler arasında yer alması Karl Legerfield’ın şu sözünü destekliyor: “3 şeyin modası asla geçmez; kot pantolon, beyaz tişört ve Chanel.”

Trençkot: Burberry

Her Sezonun Modası: İkonik Tasarımlar

Burberry Fall 2020 Ready To Wear

Burberry’nin en ünlü klasik parçası trençkotun, ilk çıktığındaki kullanım şekli düşünülenden çok farklı! Birinci Dünya Savaşı sırasında, sert hava koşullarından korunmak için İngiliz subaylar tarafından, cephelerde giyilen trençkot, küçük cephane koymak amacı güden D şekilli kemer detayına bile sahipti. Daha sonraki yıllarda kırmızı ve bej renkli ikonikleşmiş ekose deseni ve her iki tarafta eşit sayıda olan 10 adet düğme ile süslenerek, sadelikle çarpıcı yansıma yaratmanın mümkün olduğunun kanıtı olan, şu an ki haline en yakın olan formuna büründü. Kate Moss ve Cara Delevingne gibi isimler de bu yansımadan yararlanan isimler arasında.

{774579}

501 Jean: Levis

Her Sezonun Modası: İkonik Tasarımlar

2020 yılında yapılan “tüm zamanların en ikonik parçaları” anketinin bir numarasının sahibi, Levis 501 Jean’le devam ediyoruz. Gençlik, özgürlük ve cinsiyetsizlik kavramlarının sembolü olan tasarımın geçmişi 149 yıl öncesine dayanıyor. Stil denince akla ilk gelen isimlerden Hailey Bieber bu ikonik tasarım için, “gardırobumda bulundurmayı en sevdiğim şeylerden” ifadesini kullandı. Zaten, mükemmel mavi tonu ve sağlam kumaşa Levis yorumu katılınca, sonucun farklı olması beklenemezdi. Jeanin, reforme olmamış orijinal versiyonlarına da ulaşmak hala mümkün, ancak bunun için sıkı bir vintage mağaza araştırmasına ve piyasa değerinin üstünde fiyatlara hazır olmak lazım.

Le Smoking Suit: YSL

Her Sezonun Modası: İkonik Tasarımlar

Saint Laurent Spring 2002 Couture

Yaşadığı dönemdeki takım elbiselerin sadece erkeklere hitap ettiğini savunan düşünceler Yves Saint Laurent’ı, 1966 yılı sonbahar/kış defilesine kadınlar için tasarladığı smokin takımı eklemekten alıkoymadı. Le Smoking ilk kez, beyaz fırfırlı organze gömlek, papyon gibi detaylara sahip klasik bir siyah smokin olarak sergilense de sonraki yıllarda gördüğü olumlu tepkilerin sonucunda, farklı renk ve desen kombinasyonlarında da tasarlandı. Kadın modası için bir devrim niteliğinde olan bu takım, tarih boyunca pek çok düğün ve kırmızı halıda boy gösterdi.

Bandaj Elbise: Herve Leger

Her Sezonun Modası: İkonik Tasarımlar

Herve Leger Pre Fall 2019

Bugüne kadar en az bir tane ödül töreni veya kırmızı halı geçidi takip etme şansınız olduysa, bandaj elbiselerle karşılaşmamış olma ihtimaliniz yok denecek kadar az. Yapışkan tasarımların kralı olarak bilinen Azzedine Alaia tarafından dünyaya tanıtılan ancak ismi Herve Leger ile anılan elbise, yıl ne olursa olsun özel günlerin vazgeçilmez parçalarındandır. Vücudu sararak bele oturan yapısı, vücut hatlarını öne çıkarmak için tasarlanmış olup genellikle canlı tonlarla renklendirilerek frapan bir görünüm oluşturur. MTV törenleri, Victoria’s Secret’ın pembe afterparty halısı gibi organizasyonlarda ihtişamını konuşturan bandaj elbisenin sıkı takipçileri arasında Kim Kardashian’da yer alıyor.

{774725}

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları