preloader

Levi’s 501 Hakkında Her Şey

28.07.2022
Levi’s 501 Hakkında Her Şey

Yazı Boyutu:

Dünyaca ünlü, kuralları çiğneyen, cinsiyet ayrımını kaldıran ve vahşi Batı tarzını yansıtan Levi’s 501 hakkında her şeyi sizler için derledik.

Geçmişten günümüze her tarza hitap eden, jean kültürünün atası olarak bilinen Levi’s 501, gelecek sene 150’nci yılını kutlamaya hazırlanıyor. Bu 150 yıllık tarihi boyunca Levi’s moda ve kot endüstrisinde bir dev olmayı başardı hatta ulusal çapta modanın vazgeçilmezlerinden oldu. Madencilerden başlayıp Hollywood yıldızlarına kadar uzanmayı başaran Levi’s 501 hakkındaki bilinmesi gereken her şeyi bir araya getiriyoruz.

Levi’s 501 Tarihi

Levi’s 501 Hakkında Her Şey

Levi’s’ın hikâyesi, Bavyeralı bir göçmen olan Levi Strauss’un, 1853’te San Francisco’da California Gold Rush’ın zirvesinde bir manifatura şirketi kurması ile başlıyor. Bu süreçte Levi, madenlerde yoğun bir şekilde çalışan insanların önemli bir ihtiyacını fark etti: her koşula uygun dayanıklı giysiler.

1873 yılında Levi Strauss ve Jacob Davis kot kumaşı ve bakır perçinleri birleştirerek, ilk olarak belden askılı tulumları ürettiler. 1950’lere kadar tulum olarak adlandırılan bu pantolonlar, bundan sonraki yıllarda “jeans” olarak adlandırılmaya başladı.

Levi’s 501 Hakkında Her Şey

Amerikalı işçiler için bir buluş olarak başlayıp sonrasında bütün dünyaya yayılan 501, madencilerden rock yıldızlarına, kovboylardan devlet başkanlarına ve sokaktaki insanlara kadar adeta herkesin hayatının birer parçası haline geldi. James Dean, Marlon Brando, Marilyn Monroe, Bob Dylan ve Andy Warhol gibi birçok ünlü insanın Levi’s 501’i giymesi markayı önemli bir şekilde etkilemiş oldu. Hatta öyle ki John Travolta ve Olivia Newton John’un başrollerini paylaştığı Grease filminden ilhamla Levi’s 501 giyen gençler oldukça fazlaydı. Farklı insanlardan farklı akımlara kadar her kesimi temsil etmiş ve hâlâ etmekte olan Levi’s belki de günümüzde bütün dünyanın sahip olduğu kültürel bir miras haline geldi.

Levi’s 501 Modeli Özellikleri

Levi’s 501 Hakkında Her Şey

İmza niteliğinde olan düğmeleri, orijinal görünümü ve kumaşıyla ikonik bir düz kesim olan 501 Original, bele oturur ve basende standart (regular), bacak kısmında ise düz (straight) kesim kullanılır. Tercihinize göre paçaları katlayarak veya katlanmadan giyebilirsiniz. 501 original modeli aynı zamanda klasik ve zamansız olmasıyla ünlü, yani 501 modeli ile birbirinden farklı kombinler yapmanız mümkün. İster blazer ceketiniz ile işe giderken şık bir görünüm yakalayabilir, isterseniz de günlük hayatınızda sadece bir tişört ile rahat ve sportif bir kombin yakalayabilirsiniz.

{773612}

Levi’s 501 Renkleri

Levi’s 501 Hakkında Her Şey

Zamansız tarzı ile bilinen 501, tek renkte piyasaya sürüldü ancak günümüzde, birbirinden farklı renklerde ve hatta desenlerde bulmak mümkün. Moda endüstrisi ile zamana ayak uydurmuş ve farklı renklerde üretilmiş olsa da günümüzde 501 Original klasik rengi, hâlâ en çok satılan model olarak öne çıkıyor.

Levi’s 501 Kampanya Yüzleri

Levi’s önümüzdeki sene 150’nci yıldönümünü dünya çapında kutlamaya hazırlanırken, 501 Original kampanya yüzleri ile çekimlere şimdiden başladı. Levi’s Türkiye, başarılı oyuncu Boran Kuzum ile iş birliği yapıyor. Bu iş birliğinde Boran Kuzum’un kendi seçkisi olan parçalar mağazalarda ve levis.com.tr’de bulunacak.

Bir diğer kampanya yüzü ise Hailey Bieber. Kendi özgün tarzını Levi’s seçkileri ile bir araya getiren Hailey Bieber, 501 Original ile tamamlanmış harika kombinleri sunarken kendi tarzından da izler taşıyor.

Model ve oyuncu olan Barbie Ferreira da bu kampanyanın yüzlerinden bir tanesi. Geçtiğimiz sene de Levi’s kampanya yüzü olan Barbie Ferreira bu sene kendi seçkisi ile karşımızda. Kid Cudi, Gabriella Karefa-Johnson, Tremaine Emory, Gia Seo ve Mike D de bu kampanyaya dahil olan yüzlerden.

Levi’s 501 Hakkında Bilinmeyenler

Levi’s 501 Hakkında Her Şey

  • Levi Strauss kendi tasarladığı pantolonu hiç giymemiş çünkü kendisi madende çalışan bir işçi değil başarılı bir iş insanıymış. Bu yüzden pantolonu giymeye hiç ihtiyaç duymamış.
  • Dünyanın en eski Levi’s pantolonu, San Francisco’da ateş geçirmez bir kasada bulunuyor. Pantolonun bugünkü değeri yaklaşık 150.000 dolar.
  • 1922’ye kadar kemer halkası bulunmayan pantolon, o tarihe kadar askılı kemerler ile kullanıldı.
  • İlk defa 1954 yılında fermuarlı pantolonlar piyasaya sunuldu ancak kimse fermuardan memnun değildi.
  • Jean’ler 1950’lere kadar “tulum” olarak adlandırıldı.
  • Levi’s o kadar değerlendi ki bazı insanlar bazı birimlerini Levi’s 501 ile takas ediyordu.

Kadın Levi’s 501 Modelleri

Erkek Levi’s 501 Modelleri

{772455}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları