preloader

Hermès'in Margiela'lı Yılları

19.03.2017
Hermès'in Margiela'lı Yılları

Yazı Boyutu:

1997-2003 yılları arasında Hermès’in kreatif direktörlüğünü yapan Belçikalı tasarımcı Martin Margiela’nın marka için yaptığı özel tasarımlar 31 Mart’ta Anvers’teki MoMu’da başlayacak “Margiela: Hermès Years” sergisinde bir araya geliyor.

Hermès CEO’su Jean-Louis Dumas tarafından 1997 yılında markanın kreatif direktörü olarak Martin Margiela atandığında moda dünyasında büyük yankı uyandırmıştı. Geleneksel Fransız lüksünün en önemli markası Hermès ile avangart tasarımları ile ünlü Belçikalı Margiela’nın iş birliğine kuşku ile yaklaşılmıştı. Altı yıl süren birliktelikte ortaya çıkan koleksiyonlar, zıt kutupların uyumu ve lüks hazır giyime gelen taze soluk olarak tarihte yerini bulmuştu.

Hermès'in Margiela'lı Yılları

1997 ile 2003 arasında Margiela, grunge etkisindeki tasarımları ile çağdaş moda anlayışını Hermès’e kazandırması ile öne çıkmıştı. En iyi kumaşlar, dikiş ve el işçiliğinin güncel hatlar ile hazır giyime yansıması olarak özetlenebilen modellerin sağladığı rahatlık görülmeye değer.

Tasarımcının Hermès için çalıştığı yıllar “unutulmuş” olarak adlandırılıyor ancak getirmiş olduğu yalın ve rahat tarz devam ediyor. Çağdaş, zamansız, dingin ve monokrom olan modellerde mükemmel kesim ve asil kumaşlar kullanarak modern klasikler tasarlayan Margiela’nın koleksiyonlarına “feminen üniseks” tanımı da yapmak mümkün.

Hermès'in Margiela'lı Yılları

Sergide yer alacak kıyafetler, tasarımcının 12 koleksiyonundan titizlikle seçilerek, dönemin moda anlayışına yenilik getiren modeller öne çıkartılacak. Bu işbirlik ile gelen yenilikler ve devam eden etiklerinin de öne çıkması bekleniyor. Aşırılık ve debdebeden uzak modellerin aradan 20 yıl geçmiş olmasına rağmen güncellikleri koruması da ayrıca görülebilir.

Hermès'in Margiela'lı Yılları

Hazır giyimde olduğu kadar grunge ve punk etkisini aksesuarlara da yansıtan tasarımcının, markanın özüne sağdık kalarak çanta, mücevher ve saatlere getirdiği yenilikler görülebilecek. Kalın gümüş zincirler, büyütülmüş deri aksesuarlar, bilekte defalarca dolanan deri kayışlar ile, sokak stilini lükse dönüştüren detaylar sergide önce çıkartılacak.

Röportaj vermeyen ve fotoğraf çektirmeyen “modanın görünmez adamı” Margiela’nın göreve getirilmesine kuşku duyanları şaşırtan tasarımcı, Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar okulundan mezun. Kendi markasını kurmadan önce Jean-Paul Gaultier’nin asistanlığını yaparak moda dünyasına adım attıktan sonraki müthiş yükselişini kendi istediği ile durdurarak, 2008 yılında sektörden çekilmesi ile yarattığı şaşkınlık hafızalarda.

Hermès'in Margiela'lı Yılları

1990’larda hüküm süren grunge akımının lüks giyime yansıması olarak hatırlanan Martin Margiela’lı Hermès yıllarının etkilileri hala rahatlıkla devam ediyor ve tarihte markalar arasındaki kültürel mesafeyi kapatan ilk birliktelik olarak anılıyor. “Casual Chic” giyiminin öncülerinden olan tasarımcının devrimsel kıyafetlerine adanmış kitabının da satışa sunulacağı sergi 27 Ağustos’a kadar görülebilir.

Hermès'in Margiela'lı Yılları
Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları