preloader

H&M’den Geri Dönüştürülmüş Tasarımlar

15.04.2018
H&M’den Geri Dönüştürülmüş Tasarımlar

Yazı Boyutu:

H&M Conscious Exclusive 2018; güçlü kadınsılığı ve sürdürülebilir moda inovasyonunu, geri dönüştürülmüş gümüş ve Econyl ile bir araya getiriyor.

H&M’den Geri Dönüştürülmüş Tasarımlar

İsveçli sanatçılar Karin ve Carl Larsson’un yaratıcı evinden ilham alan tasarımlarla, en yeni sürdürülebilir kumaşları bir araya getiren 2018 H&M Conscious Exclusive koleksiyonu, zanaatin güzelliğini ve güçlü kadınsılığı kapsamlı bir modernlikle tanımlıyor.

“Koleksiyona iki yeni sürdürülebilir materyal katmış olmak bizi çok heyecanlandırıyor. ECONYL’den yapılma görkemli dantel ve geri dönüştürülmüş gümüşten üretilen güzel takılarla sürdürülebilir modanın sınırlarını esnetmeye devam ediyoruz. Ayrıca Karin Larsson’un çalışmaları büyük önem taşıyor; stilize motifleri, iddialı kompozisyonları ve ev içerisindeki renk kullanımı zamanın çok ötesindeydi. Çok güçlü bir kadındı ve biz de bu ruhtan ilham aldık”

-Ann-Sofie Johansson, H&M Kreatif Danışmanı

H&M’den Geri Dönüştürülmüş Tasarımlar

H&M bu yıl, organik keten, organik pamuk, organik ipek, Tencel ve geri dönüştürülmüş polyesterin yanı sıra, iki yeni materyal olan; geri dönüştürülmüş gümüş ile balık ağlarından ve diğer naylon atıklardan %100 yeniden üretilen naylon liflerden oluşan Econyl’i de koleksiyonuna katmış bulunuyor.

El yapımı halılar ve Karin’in eseri olan iğne işleri, bahçelerine olan sevgisi ve Karin ile Carl’ın odalarının tezat özellikleri, 2018 Conscious Exclusive koleksiyonunun başlıca ilham kaynaklarıydı.

H&M’den Geri Dönüştürülmüş Tasarımlar

“Bu koleksiyonu öğrendiğimde temsil ettiği şeyden çok etkilendim ve tasarımları da aynı şekilde çekici buldum. Moda ve sürdürülebilirlik artık birbirine ters düşen kavramlar değil ve bence yeniden kullanım ve geri dönüşüm moda içerisinde önemli bir girişim. Böylesine moda öncüsü tasarımların geri dönüştürülmüş materyallerden üretildiğini görmek gerçekten ilham verici” diyor, bu yılki H&M Conscious Exclusive kampanyasının yüzü Christy Turlington Burns.

Moda Dünyasında Sürdürülebilirliği Bir Amaç Haline Getirmiş Markalardan Biri Olan H&M, Bu Yılki Sürdürülebilirlik Raporunu Yayınladı:

H&M’nin raporuna göre marka 2017 yılında:

H&M, 100 milyon PET şişeye eş değer geri dönüştürülmüş polyester kullandı.

Giysi toplama girişimi ile 89 milyon tişörte eş değer yaklaşık 18.000 ton tekstil ürünü toplandı. 2013 yılından beri ise tam 61.000 ton tekstil ürünü toplandı.

H&M’den Geri Dönüştürülmüş Tasarımlar

Kullanılan pamuğun %59’u sürdürülebilir kaynaklardan geldi. H&M Grup’un bu konudaki amacı ise 2020’de sadece bu tür pamuk kullanmak.

Elektriğin %96’sı yenilenebilir kaynaklardan kullanıldı. 2040 yılına kadar tüm tedarik zincirinde iklim-dostu olmak, H&M Grup’un ilk önceliklerinden biri.

Zeynep Ülgen
Zeynep Ülgen Tüm Yazıları