preloader

Fashion Week Istanbul 2022 İlkbahar/Yaz Koleksiyonları

13.10.2021
Fashion Week Istanbul 2022 İlkbahar/Yaz Koleksiyonları

Yazı Boyutu:

Bu sezon üçüncü kez dijital platform üzerinden gerçekleştirilen FWI’da sunulan 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarını mercek altına aldık.

Heyecanla beklenen Fashion Week Istanbul 13 Ekim itibariyle online platformunda moda tutkunlarıyla buluşmalarına başladı! Görsel sanatların modayla buluştuğu 29 şov ve 38 tasarımcının koleksiyonları moda filmleriyle tanıtılırken, uluslararası moda takviminde de yer alarak yaratıcılığı ülke sınırlarının dışına taşıyor. Farklı disiplinleri yaratıcı işlerle bir araya getiren Fashion Week Istanbul’da göze çarpanlar yazımızın devamında.

Özgür Masur

Fashion Week Istanbul 2022 İlkbahar/Yaz Koleksiyonları

Özgür Masur 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda özlemleriyle, hatıralarıyla ve arzularıyla geçmişe yazılan mektupların duygusunu barındıran bir koleksiyonla karşımıza çıkıyor. Markanın ana prensip manipülasyonları olan origamik katlamalar ve drapeler koleksiyonun her zamanki gibi temel yapısını oluşturuyor.

Özgür Masur, koleksiyonuyla dijitalden bakılan fotoğraflar ya da videolardan çok bir koku, bir anı ve bir hikaye anlatmakta. Müziğinden formlarına kadar çocukluğu, gençliği, en mutlu hatırlanan anıları, kendilerine gösterme ve geri döndürme ile başlayan bir sorgulama yapıyor. Bakışları ve duyguları öze döndürüyor. Tasrımcı markasının ana prensiplerinden kopmadan yoğun ekru kullanılan 30 parçalık koleksiyon, pembe, yeşil, fuşya, mavi ve lavanta ile baharı ve yazı kendine has tonlarda yorumluyor. Organik kumaşların kullanıldığı koleksiyonda Özgür Masur markasının DNA’sını oluşturan şifon, krep ve organze vazgeçilmez oluyor.

Mehtap Elaidi

Fashion Week Istanbul 2022 İlkbahar/Yaz Koleksiyonları

Mehtap Elaidi 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonu masalsı bir moda filmi ile tanıtıldı. #KALKHEDONRIVIERA adındaki koleksiyon ile Mehtap Elaidi izleyiciyi kendi çocukluğunun geçtiği 60’lı ve 70’li yılların Kalamış’ına doğru bir anılar yolculuğuna çıkarıyor.

Çizgili desenler, halat detayları, lacivert ve beyazın birlikteliği, yelken kumaşını andıran kumaşlar ve tasarımlarda kullanılan süvari yaka detayları koleksiyondaki denizci temasına gönderme yapıyor. Konforu odak noktasına oturtan markanın imzası niteliğindeki hacimli silüetler de yine koleksiyonda hakimiyetini sürdürüyor. Tamamlayıcı bir tezat oluşturmak için bu hacimli ve geniş kalıplara vücuda oturan modeller eşlik ediyor veya bu tezatı kuvvetlendirmek için şık ipek kumaşlar ile dökümlü keten kumaşlar bir arada kullanılıyor.

Niyazi Erdoğan

Fashion Week Istanbul 2022 İlkbahar/Yaz Koleksiyonları

Yerel hikayelerden beslenen Niyazi Erdoğan 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonu bu sezon, şehre rengini ve zarafetini veren İstanbul çiçeklerinden ilham alıyor. Dünyada yaşanan iklim krizinin gölgesinde şekillenen tasarımlar insanlara iyi gelen, güzel gözüken, nefes aldıran ve şehrin karmaşası içinde unutulmaya yüz tutmuş çiçekleri koleksiyona ön planda.

Her zaman olduğu gibi, rahat siluetlerin ön planda olduğu Niyazi Erdoğan 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonu, altı çiçekten ilham alarak, beş tanesi kadın 13 tanesi erkek olmak üzere toplam 18 görünümden oluşuyor. amamen yeni formların denendiği koleksiyonda, dar kalıp astarlı ceketlerin yerine gömleğe benzeyen over-size ceketler göze çarpıyor. Yüksek belli pantolonlar ve şortları tamamlayan over-size tişörtler, lalelerin V formunu andıracak şekilde nerdeyse yarasa kollu gibi gözüküyor. Sayfiye görünümünü destekleyen kadın look’ları ise, düşük omuzlar ve kimono kolları gibi rahat ve tiril tiril uçuşan parçalardan oluşuyor.

Arzu Kaprol

Fashion Week Istanbul 2022 İlkbahar/Yaz Koleksiyonları

Fashion Week Istanbul’un 16. sezonunda ilhamını Truva’dan alan Arzu Kaprol, zanaatkarların elinden çıkan sürdürülebilir koleksiyonu H.A.Y.A.L. ’i büyük aşklara adıyor. Coşkulu ve renkli bu yeni koleksiyonun dijital şovu için ise İstanbul’da Mağlova Kemeri’nin büyülü ortamı defileye ev sahipliği yapıyor.

Koleksiyonun detaylarına gelince; tasarım yaratım süreçleri pandeminin zorlu şartlanın da etkisiyle küçük ekipler ve tamamen elde üretilen zanaat teknikleriyle ilerlemiş. Yaşam ile dans halinde, mutluluğa ve deneyime odaklanarak oluşturulan tasarımlara doğal ve sürdürülebilir malzemeler hayat verirken her biri Anadolu’nun kendi öz kaynakları ile yeniden yorumlanmış.

Yaşamanın değeri tüm dünyada yeniden içselleştirilirken Arzu Kaprol koleksiyonu da yaşayan ve yaşatan renklere olan ihtiyacı gözler önüne seriyor. Tasarımlara hâkim olan canlı renkler, belirgin pasteller, gün ışığına doymuş renkler ise sezona iz bırakıyor. İnce vual, ham pamuk ve ipek kullanılarak tasarlanan kaftanlar üzerindeki geleneksel ahşap kalıplarla uygulanan el baskıları ise koleksiyonun dikkat çeken detaylarından.

Dice Kayek

Fashion Week Istanbul 2022 İlkbahar/Yaz Koleksiyonları

DICE KAYEK koleksiyonunun çekimleri için bir kez daha yönetmen koltuğuna oturan Marie Schuller, moda şovunda fantastik bir anlatı ile sıra dışı bir hikâyeyi filme alıyor. Uçsuz bucaksız bir 18. yüzyıl Fransız şatosu olan Château d’Aunoy’da çekilen film tüm dünyanın evlere kapanırken izleyiciye düşler dünyasını perçinleyen bir hikâye sunuyor. Gücünü doğanın mucizelerinden alan film, adeta özgürlük ve şefkat kutlaması niteliğinde.

Koleksiyonun siluetleri 18. yüzyıldan ilham alan saray kıyafetlerine 70’lerin hacimlerine eşlik eden psikedelik baskılı aksesuarlarla bir araya getirilen romantik bir harmandan oluşuyor. Saray kıyafetinin modern yorumuyla sarmalanan bu sezonun kadını, kırsalın taze havasının esintisiyle bir nevi asi bir aristokratı anımsatıyor. Dice Kayek’in tarihi detayları ise ilhamını modern gardırobun klasik parçaları aracılıyla çıktığı keşiften alıyor.

Moda filmini izlerken; bir faux semblants (görünüşe aldanmama) oyununa dönüşen bu fantastik masalın tam kalbinde, belki de bugüne kadar hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde bir cesaret ve empati mesajı yer alıyor.

Lug Von Siga

Fashion Week Istanbul 2022 İlkbahar/Yaz Koleksiyonları

Lug Von Siga 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda zaman olgusuna odaklanıyor. TIMESCAPE koleksiyonu eski ile yeninin, geçmişle geleceğin, yavaşla hızlının arasındaki bağlantıyı sorgulayarak belleklerde gizli kalan ve geçmişi geleceğe taşıyan hatıraların peşine düşüyor.

Tasarımlarında Türk köklerinden gelen geleneksel öğeleri, folklorik detayları, kumaş işleme teknikleri ve işlemeleri kullanmayı seven markanın kurucusu ve kreatif direktörü Gül Ağış, pamuklu brode nakış tekniği ile üretilen işlemeli kumaşları, tülbent üzeri kafes işlemeli Osmanlı lale motifleri ve üç boyutlu işlemeleri bir arada kullanarak geçmişin ve geleceğin zanaatkarlığını bir potada eritiyor. Gelenekselle çağdaşın birbirine karıştığı TIMESCAPE koleksiyonunda, Lug Von Siga’nın imzası haline gelen konfor ve çabasız şıklık tüm siluetlerde kendini hissettiriyor. Kumaşı manipüle etmeyi seven tasarımcı, üçüncü boyut algısını üstün el işçiliği ürünü işlemelerle sağlıyor.

TAGG

Fashion Week Istanbul 2022 İlkbahar/Yaz Koleksiyonları

TAGG ilkbahar/Yaz 2022 sezonunu, pandemi sonrası günümüzün ev ofis düzlemine, moda penceresinden bakan Workleisure koleksiyonuyla mekan kavramını soyutlaştırarak selamlıyor.

Ev konforunu ofise taşımaya, ofis şıklığını rahat parçalarla daha fonksiyonel hala getirmeye odaklanan TAGG da İlkbahar Yaz 2022 koleksiyonunu dönem ihtiyaçlarını ve duygularını yorumlayarak hayata geçiriyor.

Eşofman pantolonlar poplin gömleklerle eşleşirken, aynı pantolonları saten kumaştan büstiyer ve ceketlerle de görüyoruz. Şortlar tuniklerle, boyfriend ceketlerle kombinleniyor ve ev halinden ofis görünümüne keyifli bir geçişle evriliyor. Viskon kumaşlardan tasarlanmış pijama takımlar ve kimonolar, işlemelerle boyut kazanıyor, hızla mekan değiştiriyor. Poplin gibi günlük kumaşlar, işlemelerle farklı ruhlara bürünüyor. Yaz mevsiminin vazgeçilmezi keten kumaşlar, plajdan ofise hatta plajdan davete görünümleri ile şaşırtıyor. Gömleğin birçok farklı kimliğine tanıklık ettiğimiz koleksiyonda, pijamadan, elbiseye, yelekten, cekete yoğun iş hayatında stiller arasında ustalıkla dans eden kadınları görüyoruz. Yazın yumuşak esintilerini, olanca sıcaklığını pastel tonlarıyla yakalayan koleksiyon, büyüyen silüetlerle TAGG kadının gücüne güç katıyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları