preloader

Dijital Moda Haftası: Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 2020

12.10.2020
Dijital Moda Haftası: Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 2020

Yazı Boyutu:

Dijital Platform üzerinden gerçekleştirilen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da sunulan İlkbahar-Yaz 2021ve Sonbahar-Kış 2020/21 koleksiyonlarını keşfedin.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un (MBFWI) 15. sezonu, dijital platformlar üzerinden gerçekleşiyor. Tasarımcı markaları ve tasarımcılar, koleksiyonlarını www.mbfwistanbul.com adresinde konumlandırılacak olan sanal etkinlik alanında dijital formatta sunuyor. Değişimi, inovasyonu ve endüstrinin sürdürülebilirlik ekseninde geleceğini sahiplenen MBFWI, yeni sezonunda İlkbahar-Yaz 2021 sezonlarının yanı sıra Sonbahar-Kış 2020/21 sezonlarına da yer veriyor.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da yer alan koleksiyonları keşfedin.

Özgür Masur

Dijital Moda Haftası: Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 2020

İmza silüetlerin canlı renklerle buluştuğu Özgür Masur’un İlkbahar-Yaz Pret-a-Couture koleksiyonunda; yeşil, mavi, turuncu ve pembe silüetler ön plana çıkarken onlara beyaz ve ekru eşlik ediyor. 24 parçalık koleksiyonda formun gücü öne çıkıyor. Kabarık etekler, uçuşan silüetler, cut-out detaylar, drapeli kesimlerin maksimize edildiği formlarda öne çıkan güçlü kadınlar, güçlü silüetler.

Hayatın her anının kutlamaya değer olduğunun altını çizen Masur, kendisini önemseyen kadınlar için neden aramayan bir şıklık sunuyor. Ve kadınların sadece kendileri için giyindiği, hazırlandığı o anlara eşlik etmek istediğini vurguluyor. Özgür Masur’un İlkbahar-Yaz Pret-a-Couture koleksiyonu; güçlü silüetleri markanın DNA’sındaki lüks algısıyla buluşturuyor.Lüksü özümsemiş siluetler, markanın DNA’sındaki couture kültüründen beslenen hazır giyim koleksiyonlarını ortaya koyuyor.

Mehtap Elaidi

Dijital Moda Haftası: Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 2020

Mehtap Elaidi, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un 15. sezonunda, tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin yarattığı ruh haliyle, her şeyin özüne dönerek yarattığı #backtopointzero İlkbahar/Yaz 2021 koleksiyonunu sundu.

Öze geri dönüş olarak çevrilebilecek #backtopointzero temasını Mehtap Elaidi dört farklı açıdan ele aldı. Tasarımcı bu öze dönüş macerasına ilk önce markasının özüne dönerek başladı; koleksiyonun odak noktasına beyaz gömlekler ve beyaz poplin kumaş oturtulurken markanın eski koleksiyonlarından ikonikleşmiş bazı parçalar da bu sezonda yeniden hayat buldular.

Daha sonra rotasını ülkemize çeviren Mehtap Elaidi, pandemi sürecinde çiçek açarak tasarım ekibinin huzur depolamasını sağlayan mimoza ağaçlarından ilhamla özel bir desen hazırladı, bu desen organik kotona basıldı ve uçuşan elbiselere taşındı. Türkiye’nin geleneksel sanatlarından oya işini koleksiyona yansıtmak isteyen ekip ÇATOM ile bir araya geldi ve ÇATOM’un iş sağladığı yetenekli kadınlar koleksiyona özel boncuklu mimoza oyası ve Türkiye’ye has olan çintemani deseninin oyasını işlediler. Bu oyalar cep kenarlarına, etek uçlarına ve yakalara dikilip baharı ve Türkiye’nin özünden detayları tasarım parçalarına taşıdılar. Bu işbirliğinden bir hatıra kalması ve kadınların el emeğine bir nevi saygı duruşu olması adına koleksiyondaki bluz ve gömlek isimlerine oya işlerini yapan kadınların isimleri verildi.

Özlem Süer

Dijital Moda Haftası: Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 2020

Türk tasarımının öncü isimlerinden Özlem Süer, İlkbahar-Yaz 2021’koleksiyonu “Triyanda”yı tanıttı. Triyanda adını verdiği koleksiyonunda Özlem Süer, yeni dünya içerisindeki yeni kadının kendini arayış yolculuğu temasını işliyor ve koleksiyonun genelinde experimental bir yaklaşım benimseniyor; stiller, dokular ve formlar arası zıtlık ilişkileri, post pandemik dünyanın zıtlıklar içerisinde kendini konumlandırma arayışından yola çıkıyor.

Jakar, brokar, ipek tafta, ipek organzelerin, mat ve parlak ilişkisindeki kontrast, tarihi ve yeni modernin ilişkisini sembolize ediyor. Tasarımcı farklı kumaşları siyah, beyaz, gri, gold ve bakır gibi renkler kullanarak yorumluyor.

Tuvanam

Dijital Moda Haftası: Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 2020

Avrupalı sömürgecilerin kolonileştikleri ülkelerdeki etnik kültürlerin birleşiminden doğan akımlardan esinlenilerek oluşturulan Tuvanam SS 2021 Vanilla Collection; renk, doku, stil ve kumaşlarda Kuzey Afrika Tanca, Marakeş, egzotik Pasifik Adaları, Tahiti, Polonezya, Güney Amerika, Brezilya, Haiti ve Karaib etkileri barındırıyor.

25 parçadan oluşan Tuvanam SS 2021 Vanilla Collection, ipek alaşımlı koton, keten, vual, kupra, poplin ve terikoton gibi doğal içerikli kumaşlarla, beyaz, ekru, kiremit kırmızı, mavi, yeşil ve hardal tonlarında, gündüzden geceye devam edilebilecek fonksiyonel tasarımlar sunuyor. Tuvana Büyükçınar Demir’in ikonikleşmiş klasik formları, işleme detaylarıyla güçlü Tuvanam kadınını tamamlıyor.

{773170}

Tuba Ergin

Dijital Moda Haftası: Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 2020

Çekimlerin Galataport İstanbul’da geçekleştiği 2020 Sonbahar-Kış Koleksiyonu TERRAFORM insanoğlunun yüzyıllardır süregelen yeni bir dünya arayışından ilham alıyor. Dünya dışı yaşamlar mümkün mü, insanoğlu yeni bir gezegende yaşamına devam edebilecek mi gibi sorulardan yola çıkarak hayata geçirilen koleksiyonda renk ve dokular tasarımcının hayal dünyası ile doğrudan bağlantılı. Yeni dünya ‘’TERRAFORM’’, dönüşümü, yeni bir yaşam başlangıcını; fütürizm ve sürdürülebilirlik kavramlarını da içine alarak geleceğin modern, güçlü, sofistike ve feminen kahramanını betimliyor.

25 Look’dan oluşan koleksiyonda ağırlıklı olarak gündüzden geceye taşınabilen elbiseler, hacimli kapitone kabanlar, işçi tulumları gibi gücü temsil eden elegan silüetler fonksiyonel detaylarla harmanlanıyor.

New Gen by İMA

Moda ve modayla ilgili tüm alanlarda yenilikçi ve modern bir yaklaşımla eğitim faaliyetleri yürüten, uluslararası platformlarda kabul görmüş Türkiye’nin en yetkin moda okullarının başında gelen İMA’da moda tasarımı eğitimi almış genç yetenekler New Gen defilesinde sektörle buluştu. Globalde moda endüstrisinin dijital şovlara yöneldiği bu günlerde, İMA New Gen defilesi kapsamında 6 tasarımcı, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da yerini aldı. What If (Farzedelim) teması altında toplanan genç tasarımcıların koleksiyonları, her birinin kendi anahtar kelimeleri üzerine kurguladıkları tasarımların bir araya gelmesinden oluşuyor.

Niyazi Erdoğan

Dijital Moda Haftası: Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 2020

Niyazi Erdoğan’ın İlkbahar/Yaz 2021 koleksiyonu, 2020 yılına her anlamda damgasını vuran pandemi sürecinde şekillendi. Tasarımcı karantina günlerinin etkilerini ve artçılarını harmanlayarak, İstanbul’un bir kültür mozaiği olan Tatavla bölgesine odaklandı. Aynı dönemde dünyada özellikle Afro-Amerikalılar’a uygulanan şiddetin yanı sıra, hemen her gün tanıklık ettiğimiz ötekileştirmeye gösterilen hassasiyetin bir sonucu olarak, Erdoğan da kendi topraklarımızda çeşitli sebeplerle ayrımcılığa uğramış ve yok olmayla yüz yüze kalmış kültürel zenginliklerimizin baş mekanlarından biri olan Tatavla’yı koleksiyonunun ilham kaynağı haline getirdi.

Sayfiye görünümünü destekleyen pamuklu hafif kumaşların yanı sıra, mayo için kullanılan kaplamalı kumaşlar Niyazi Erdoğan’ın imzası haline gelen sportif dokunuşu öne çıkarıyor. Plaj gömlekleri yazlık bir görünüm için ana çıkış noktasını oluştururken, klasik Niyazi Erdoğan takımlarıyla ve tulumlarıyla birleşiyor. Bu tulumlar kadın tasarımlarına da uyarlanıyor ve plaj gömlekleri gömlek elbiseye dönüşüyor.

Belma Özdemir

Dijital Moda Haftası: Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 2020

Belma Özdemir, Neo'n Life / Neo-Yaşam ismini verdiği defilesi ile karşımıza çıktı.Sürprizlerle başlayıp devam eden, hayatı ve onu yaşayış biçimlerimizi derinlemesine sorgulatan 2020 yılı ve karantina estetiğinin ilhamıyla yola çıkıyor Neo'n Life koleksiyonu. Ortak bir bilinci yaşadığımız, karanlıkla aydınlığı aynı anda hissedip birincil yaşam alanlarımızı en baştan keşfettiğimiz bir dönemin yaratıcı meyveleri…

Feminen formların önderliğinde, ilhamını yazdan, aylar boyu biriktirdiğimiz özlemlerden ve kaçma tutkusundan alan Neo'n Life 80'ler ruhuna da selam duruyor. Neo'n Life Sportif ve rahat kesimler, maskülen kodlara eşlik eden kadınsı kıvrımlarla enerjisi daima yüksek ve rengarenk parçalardan oluşan bir koleksiyon.

{772866}

‘MACHO’ by Murat Aytulum

Dijital Moda Haftası: Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 2020

Murat Aytulum’un toplam 35 kıyafetten oluşan koleksiyonu, maskülen ve feminen arasındaki ince çizgide oluşturulmuş. Asfalt tonları, siyah renk seçimleri ile bu göndermeleri güçlendiren tasarımcı, doğayı temsilen kullandığı yeşil ve beyaz ile iki çizgi arasındaki farkı gözler önüne seriyor.

Çekimleri Galataport İstanbul’da gerçekleştirilen koleksiyon geneline hakim olan insanoğlunun doğaya karşı yarattığı maskülen çizgi aksesuar seçimleri ile zenginleştirilerek, uyumlu hale getirilmiş. Tasarımcı Murat Aytulum tarafından yoğun olarak kullanılan deri, tüvit kumaşlar ve poplinler ile oluşan ‘MACHO’, yaygın bilinen kelime anlamının tersine kadını, doğayı koruyan yeni dünya düzenine evrilen bir ütopyayı konu ediniyor.

Tavrı koleksiyonlarında en ön sıraya yerleştiren TAGG bu sezon kadına gücünü yeniden hatırlatan formlarla karşımızda.

TAGG

Dijital Moda Haftası: Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 2020

TAGG, bu yıl dijital olarak gerçekleşecek olan Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul (MBFWI) kapsamında, sezonsuz başlığıyla, Powerbank adını verdiği bu koleksiyonunu, zor zamanlardan geçtiğimiz bugünlerde kadınlara aradığı gücü sunan bir koleksiyon olarak tanımlıyor.

Kadınlar son zamanlarda her zaman olduğundan daha da aktif ve cesur roller üstlendiler. Pandemi sürecinde gerek sağlık sektöründe, gerekse iş hayatının birçok farklı alanında ön sıralarda yer alan kadınlar, ev hayatında da varlıklarını koruyucu içgüdüleriyle gözler önüne serdiler. Buradan yola çıkarak bu koleksiyonu bir kutlama anına dönüştürmek isteyen tasarımcı Gökay Gündoğdu, ‘İyimser bir tavırla, yaşama gücümüzü hatırlatan ve eski olağan günlerimizdeki gibi bir kutlama nasıl olursa bu anı öyle kutlamak istedim.’ diyor.

Kadının gücüne güç katan formlar, deri parçalarla da zenginleşiyor. Koleksiyonda hakim olan siyah, gri tonlarındaki ekoseler, beyaz koton gömlekler ve yağmurluk koton kumaşlarla yumuşuyor. Koleksiyon kadının aynı zamanda hem feminen hem de güçlü olabileceğinin bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor.

Nihan Peker

Dijital Moda Haftası: Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 2020

Nihan Peker, “Nihan’s Colour Theraphy” adını verdiği 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda, giyilebilir couture’un daha sofistike ve modern şehirli yorumunu bizlere sundu. Peker, bu koleksiyonda daha dinamik ve renkli bir stil yaratıyor. Koleksiyona özel tasarlanan boya efektli desenlerin yanı sıra şeker pembesi, limon sarısı, turuncu, beyaz ve fuşya gibi birçok rengi içinde barından koleksiyon yarattığı renk cümbüşüyle enerjik bir yazın habercisi. Koleksiyonda büyük etek formları, fiyonklar ve 3 boyutlu işlemeler en çok dikkat çeken detaylar.

{773306}

Emre Erdemoğlu

Dijital Moda Haftası: Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 2020

Tasarımcı Emre Erdemoğlu, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında tanıttığı 2020-2021 Sonbahar-Kış koleksiyonunda "Beni Bağrına Bas" temasıyla birbirimizi bağrımıza basmanın, önyargısız olmanın, birbirimize daha sıkı sarılmanın hala mümkün olduğu bir dünya vadediyor.

Emre Erdemoğlu defilesinde podyumda yürüyen Murat Dalkılıç, 70’lerden ilham alınarak hazırlanan koleksiyondan mavi tonlarında kısa kolu üzerine ikinci bir uzun kolu olan gök mavisi bir takım ile podyuma çıktı. Defile finalinde de tasarımcı Emre Erdemoğlu ile birlikte selama çıkan ünlü şarkıcı podyumdaki enerjisiyle dikkatleri topladı.

Tasarımcı Emre Erdemoğlu, koleksiyonuyla ilgili olarak “İnsan ilişkilerinin günümüzde geldiği son noktayı protest bir anlatımla ifade etmeye çalıştım koleksiyonumda. Duygunun, hissiyatın azaldığı bir dünyayı kabul etmeyip birbirimize daha sıkı sarılmamız gerektiğini farklı bir dille anlattım.” diyor.

Natalie Kolyozyan

Dijital Moda Haftası: Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 2020

Natalie Kolyozyan her kadının özgür ve özel hissetmesini hedefleyen, rahat formları birinci sınıf işçilikle buluşturan ve kaliteden asla ödün vermeyen tasarımlarıyla yoluna bu sezon da çok güçlü devam ediyor. Koleksiyonuna “NOT EQUAL” sloganıyla hayat veren Natalie Kolyozyan aslında çok önemli bir noktaya değiniyor. Koleksiyonun ana teması dünya üzerinde en çok tartışılan fakat çözümlenemeyen konulardan bir tanesi; kadın-erkek eşitsizliği….

İnandığı şeyleri ve düşüncelerini koleksiyonuna her adımda yansıtan marka ana temasının altını çizerek koleksiyonda fazlaca takım elbiselere yer veriyor ve bu kumaş seçimlerini erkek takımlarında kullanılanlardan tasarlıyor. 45 parçadan oluşan koleksiyon içinde ipek, yün, kaşmir, viskon kumaşlar barındırırken siyah, gri, mavi, ekru, kahverengi ve turuncu gibi oyuncu renkler görünümlere ekstra etki ve keskin bir tavır katıyor.

EXQUISE

Dijital Moda Haftası: Mercedes Benz Fashion Week Istanbul 2020

220 parçadan oluşan EXQUISE İlkbahar-Yaz 2021 Koleksiyonu ‘Imaginative Traveler’ farklı farklı birçok kadının ve o kadınların hikayelerinin bir ürünü…

Koleksiyonda, EXQUISE’in her sezon merakla beklenen parçalarından olan elbiseler; Casual Smart keten elbiseler, viskon krep Tea Party elbiseleri, fit krep kokteyl elbiseleri, gömlek elbiseler, şifon uçuş uçuş elbiseler ve detaylarıyla fark yaratan modeller olarak birçok alternatifle karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda koleksiyonun dikkat çeken parçaları arasında Jakar Trençkot’lar, ceketler, krep tulumlar, pamuklu gömlekler, etek, şort ve pantolonlar yer alıyor.

EXQUISE’in imzası haline gelen fuşya, turuncu, turkuaz, lime gibi parlak renkler IMAGINATIVE TRAVELER koleksiyonunun ana renk paletini oluştururken, haki, olive, camel, kemik ve beyaz gibi doğal renkler de tasarımlara eşlik ediyor. Dantel geçişler, etek uçlarında aplikeler, nakış ve taş/boncuk işlemeli detaylar ise EXQUISE kadını için yine heyecan verici bir etki yaratıyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları