preloader

Power Suit 2018 İlkbahar/Yaz Trendleri İle Geri Dönüyor

04.03.2018
Power Suit 2018 İlkbahar/Yaz Trendleri İle Geri Dönüyor

Yazı Boyutu:

Bedenlere Özgürlük…

Her ne kadar “Power Suit” terimi 1980’lerde ortaya çıkmış olsa da kadınları kalıp dışına çıkaran hareketler 1920 senelerinde başladı. Coco Chanel, ilk makas darbesini korselere vurarak hemcinslerini saten kafeslerden kurtardı ve bedenlerini özgürleştirdi. Daha sonra 30’lu yıllarda Rochas, geniş omuz kesimlerine sahip ceketleri tasarlayarak alışıla gelmişin dışında bir siluet yarattı.

Marlene Dietrich gibi isimler bu dönemde ortaya çıkan zarif ama erkeksi “tomboy” stilini en az Coco Chanel kadar sahiplenerek feminenliğin katı kurallarını birer birer yıkmaya başladı. 1960 yılında ise Yves Saint Laurent o dönem neredeyse skandal sayılabilecek bir yeniliğe imza atarak, kadınlara özel tasarladığı pantolonlarla “Power Suit” teriminin ilk sinyallerini verdi.

1980’lerle Zirve Yapan Power Suit…

Yine de bütün bu yeniliklere rağmen 1980 yılı “Power Suit”in zirve yaptığı en önemli dönemdi. Kadınların iş hayatlarında ön plana çıkması, “Dynasty” dediğimiz bir nevi hükümdarlık döneminin kadınlardan yana ivmelenmesiyle birlikte başta Giorgio Armani olmak üzere, Ralph Lauren, Anne Klein gibi tasarımcılar koleksiyonlarına pantolonları ve takım elbiseleri eklemeye başladı.

Donna Karan ise kendini tekrar ettiğini düşünen bu akımı sahiplenerek kadınlar için eteğin de dahil olduğu, daha feminen kodlara sahip koleksiyonlar yarattı.

Erkek egemen dünyada kadınların bu başkaldırı dönemi “Casual Fridays” günü ile hızlı bir sekteye uğradı. Serbest giyinilen Cuma günleri diğer günleri de kapsamaya başlayarak bu asi döneminin perdesini kapattı.

{88199}

Power Suit’in Geri Dönüşü…

Ancak yeni sezonda “Power Suit” yeni nesil kodlarla birleşerek geri dönüşünün sinyallerini verdi. Celiné’den Givenchy’e kadar floral desenlerin, nazik elbiselerin arasında kuvvetli bir şekilde ön plana çıkan takım elbiseler hiç olmadığı kadar modern ve göz alıcıydı. Krem tonlarından cesur renklere, fit kesimlerden over-size formlara kadar “Power Suit”in gelişini görmek mümkündü. Elbette bir dönem bu akımın en önemli tasarımcılarından biri olan Giorgio Armani’nin koleksiyonunu da atlamamak gerek.

Celine

Christian Dior

Giorgio Armani

Takım elbiselerin bu önlenemez yükselişi sadece podyumlarda değil geçtiğimiz günlerde düzenlenen Grammy Ödül töreninde de kendini gösterdi. Anna Kendirck, Eve, Janelle Monae gibi pek çok ünlü isim kırmızı halıda takım elbiseleriyle yürüdü.

{88239}

Özet olarak havaların ısınmaya başladığı yeni dönem aynı zamanda geçmişte kalan bir akımın da yeniden doğuşu olacak gibi görünüyor.

Miray Petrini
Miray Petrini Tüm Yazıları