preloader

Türk Mayo ve Bikini Markaları: 5thPosition

19.05.2019
Türk Mayo ve Bikini Markaları: 5thPosition

Yazı Boyutu:

İlhamını dansçıların güçlü ve zarif silüetlerinden, ismini ise balenin temel başlangıç pozisyonundan alan mayo ve bikini markası 5thPosition kurucuları Buse Uğur ve Ezgi Bozkurt kendileri ve markaları hakkında sohbet ettik.

Buse Uğur: 1987'de Istanbul’da doğdu. Mimar Sinan GSU modern dans bölümünden mezun oldu. 2014 yılına kadar hem aktif olarak dans etti hem de bale ve cağdas dans egitmenliği yaptı. Aynı zamanda Bursa devlet konservatuarinda koreograf olarak görev aldı. Bu süreçte kendi için tasarladığı bale mayolarını bir markaya dönüştürme fikri doğdu ve 2014 yılında 5th Position'ı kurmaya karar verdi. Markanın oluşum sürecinde Ezgi Bozkurt ile tanıştı ve 2015 yılında ortak oldular.

Ezgi Bozkurt: 1984’te Ankara’da doğdu. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun oldu, ardından ITÜ’de uluslararası İç Mimari Master programında okudu. Bu süreç boyunca önemli tasarım ofislerinde tasarımcı olarak çalıştı. Bir yandan da 2008’de profesyonel olarak modellik yapmaya başladı. 2015’te 5thPosition’a ortak oldu. Son 2 yıldır Amsterdam’da yaşıyor.

Markanızın kuruluş süreci nasıl gelişti?

Ezgi: 5thPosition 2014 yılında, Buse’nin bale kariyeri boyunca kullandığı mayoları plaja aktarma fikrinden doğdu. İlk sezon lookbook modelliğini ben yaptım ve sonrasında çok iyi arkadaş olduk, görüşmeye devam ettik. Yine bir gün buluşmuş sohbet ederken beraber bir şeyler yapma fikri ortaya çıktı ve bir anda kendimizi ortak ve yeni sezon için koştururken bulduk.

Türk Mayo ve Bikini Markaları: 5thPosition

Tasarımlarınızın çıkış noktası ne oluyor, nelerden besleniyorsunuz?

Ezgi: Her sezon olduğu gibi bu sezon da ilhamımız dans ve dansçıların özgür, güçlü silüetleri oldu. İçinde rahatlıkla hareket edebildiğiniz, gün boyu içinde yaşayabildiğiniz, hatta üstüne bir pantolon, etek ya da şortla geceye devam edebileceğiniz formlar yaratmaya çalıştık.

Bu sene hangi tarzda bikini ve mayoları sahillerde göreceğiz? Genel trendlerden bahseder misiniz?

Trendleri çok takip ettiğimizi iddia edemeyiz doğrusu. Peşinde koştuğumuz şey trendlerden, sezonluk zevklerden bağımsız, zamansız bir çizgi yaratmak. 5thPosition’ı hareket eden, yüzen, dans eden, yaşayan kadınların üzerinde göreceğinizden eminiz sadece.

Türk Mayo ve Bikini Markaları: 5thPosition

{88435}

Bikini/mayo alırken dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Malzeme ve üretim kalitesi kesinlikle. Alacağınız ucuz malzemeli mayo ve bikiniler hem ürün ömrü konusunda size bonkör davranmayacak hem de sağlığınızı tehlikeye atacaktır. Biz 5thPosition’da ürün ömrünü kat ve kat uzatmak ve vücudu daha iyi kavrayan formlar oluşturmak için astar yerine çift kat kumaş kullanıyoruz. Alacağınız ürün kullanılamaz hale geldiği için değil, yeni bir modeli beğendiğiniz için tekrar mayo/bikini almanızı sağlamak istiyoruz. Ne mutlu ki bu şekilde bir çok sadık müşterimiz oluyor.

Markanızı tercih eden kadınların stilini nasıl tanımlarsınız?

Rahatlığından ödün vermeden cool, seksi, şık ve güçlü kadınlar.

Türk Mayo ve Bikini Markaları: 5thPosition

OGGUSTO okurları markanıza nerelerden ulaşabilir?

Websitemiz www.5thpositionstore.com üzerinden tüm ürünlerimize ulaşabilecekleri gibi Türkiye’de Beymen, Vakkorama, Galleries Lafayette, Harvey Nichols gibi büyük departman mağazalardan ve Bashaques, Souq, MaeZae gibi seçili butiklerden ve dünyada birçok noktadan ürünlerimize ulaşabilirler. Tüm satış noktalarımızın bir listesi websitemizde iletişim bölümünde bulunmakta.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları