preloader

Tanışmanız Gereken Türk Ayakkabı Markaları: Edza

24.05.2019
Tanışmanız Gereken Türk Ayakkabı Markaları: Edza

Yazı Boyutu:

Büyük numara ayakkabı giyen kadınlar için şık ve zarif modeller sunan Edza markasının yaratıcılarından Eda Selcan, markanın kuruluş süreci, değerleri, 2019 koleksiyonu ve bu senenin trendleri hakkındaki sorularımızı OGGUSTO okuyucuları için yanıtladı.

Butik atölyelerde ayağınızın kalıbına göre üretilen Edza imzalı ayakkabılar, hem sonsuz bir konfor sunuyor hem de trendlerden geri kalmamanızı sağlıyor. 2016 yılında Eda ve Burcu Selcan kız kardeşler tarafından kurulan bu butik ayakkabı markası hakkında merak ettiklerimizi Eda Selcan yanıtladı.

Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Ancak eğitim hayatım sırasında pazarlamaya olan ilgim sebebi ile ikinci sınıftan itibaren pazarlama eğitimi de alarak mezun oldum. Bugüne kadar pek çok firmada ürün, marka ve marka iletişimi konusunda çalıştım ve danışmanlık verdim. Ancak üniversite dönemimin öncesine baktığımız zaman, yeteneğini aileden almış birisi olarak, bir şeyler tasarlamak hep ilgi alanım içerisinde olmuştu. Sırf bu nedenle hobi olarak gittiğim güzel sanatlar kurslarında, kendime bir gün bu işi meslek olarak yapacağım diye söz vermiştim. Profesyonel iş hayatıma ara verdiğim bir dönemde, artık kendime verdiğim bu sözü tutmanın tam zamanı olduğunu düşündüm ve Edza için ilk adımı attım.

Markanızın kuruluşu hikayenizin hangi noktasına/zamanına denk geliyor?

Az önce bahsettiğim gibi profesyonel iş hayatıma ara verdiğim bir dönemde, kardeşimin büyük numara ayakkabı bulmakta yaşadığı zorluklar, bir noktada artık kendi tasarımlarımızla kendi üretimimizi yapmanın zamanının geldiğini düşündürdü. Hep hayalini kurduğumuz ayakkabı tasarım ve üretim serüvenimize böylece 2016 yılında başlamış olduk.

Markanızı birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

Güçlü, zarif, özgüvenli, cesur ve şehirli modern kadınların markası.

2019 koleksiyonlarınızı anlatır mısınız?

Hem F18-W19’da hem de SS19’da sezon trendleri bizim koleksiyonumuzda da yerini Edza tarzı ile birleşerek aldı. Bu yıl turuncu, mor ve sarı bizim koleksiyonumuzun olmazsa olmazı oldu. Çarpıcı desenlerden oluşan alçak ökçeli modeller ve ışıl ışıl taşlı aksesuarlar Edza modellerine ayrı bir şıklık kattı. Biz Edza olarak, her zaman zarif ve feminen dokusunu asla kaybetmeyen, klasik modellerin bizce yorumlanmış tavrını sunmayı seviyoruz. Bu yıl da yine aynı çizgimizden vazgeçmedik. Bir klasik haline gelen, her sezon vazgeçilmezimiz olan üç ayrı boyda ürettiğimiz Edza stilettolarımızı, bu sene de farklı ve cesur tonlarda koleksiyonumuza ekledik. Edza kadını olmak bir ayrıcalık olduğu için, kadınların cesur ve özgüvenli duruşunu tamamlayan zarif modellerimiz ile bu sezon da farkımızı ortaya koyduğumuzu düşünüyoruz. Çünkü bizim müşterilerimiz ayağım büyük, boyum uzun, ben her şeyi giyemem demeden; cesurca 12cm stilettosu ile salınarak yürüyen, bütün zarifliği ile bulunduğu ortamda hayranlık uyandıran bir Edza kadını.

{772058}

Bu sene trendler neler? Ayakkabılar daha çok hangi formda?

Geçen sene başlayan terlik modası, bu sene de hızını kesmeden devam ediyor. Alçak ve kalın ökçe modellerini hem bu sezon hem önümüzdeki sezon ayaklarda, kadınların şıklığını tamamlarken göreceğiz. Rahat ve şık ayakkabılar, yuvarlak ve kare burunlu modellerle hayat bulacak. Ayrıca tüyler ve taşlar yine tamamlayıcı aksesuar olarak yerini alacak. Düz sandaletler, parmak arası, çarpıcı detaylar ile şekillenecek. Bazı modellerde ise zaman yolculuğu söz konusu. 70’lere dokunan tasarımları hem bu sezon hem önümüzdeki sezon göreceğiz.

Tanışmanız Gereken Türk Ayakkabı Markaları: Edza

Koleksiyon yaratım sürecinde nelerden besleniyorsunuz?

Yaratım süreci çok heyecanlı bir süreç. Her sezonda, her koleksiyonda bambaşka bir hikaye sizi etkiliyor. Şıklık ve zarafet benim için her zaman kadının üstünde taşıması gereken bir duruştur. O yüzden sırf bu koleksiyonda değil, tüm koleksiyonlarda bunu hedefliyorum. Biz özel bir iş yapıyoruz. 39-43 numara arası kadın ayakkabısı tasarlıyor ve üretiyoruz. Zarifliğini tüm dünyanın ilham aldığı, bizler gibi büyük numara ayakkabı giyen Audrey Hepburn’ün duruşu ve zarafeti herkese yayılsın istiyoruz. Ama bunun dışında her zaman doğadan ve onun renklerinden ve geometrik detaylardan etkileniyorum. Gördüğüm bir renk, bir desen, bazen yan yana duran farklı renklerden nesneler ve detaylar bir anda gözümün önünde modellerin uçuşmasına sebep oluyor.

Tasarımlarınızda bir imza dokunuşunuz var mı?

Biz büyük numara kadın ayakkabı markası olarak çıktık. Bu yüzden bizim için müşteri deneyimi hep ön planda oldu. Dolayısıyla, üretimimizde ayakkabıyı ayağına giydiği anda olduğundan küçük göstermesini sağlayan, minik hilelere önem verdik. İşte tam da bu yüzden tasarımlarımızda bizim koleksiyonumuzun vazgeçilmezi olan kadeh ökçelerimize ciddi bir yatırım yaptık. Başta stilettolarımız olmak üzere tüm modellerimizde bu dokunuşu hissedebilirsiniz. O yüzden bu durumu tasarımsal değil ama markamızın imza dokunuşu var diye tanımlayabiliriz.

Tanışmanız Gereken Türk Ayakkabı Markaları: Edza

Ayakkabı tasarlamayı başka bir ‘şey’e benzetseydiniz bu ne olurdu?

Tasarım bir yaratım süreci olduğu için sanırım sıfırdan ortaya çıkarılan ve sizin elinizin değdiği her şey olabilir. Mesela yemek yapmaya benzetilebilir. Herkesin bildiği klasik yemekleri, kendinize özgü yorumlayıp içine küçük ama farklı dokunuşlar ekleyerek bambaşka tadlar ortaya çıkarabilirsiniz. Beste yapmak da olabilir. Herkesin bildiği o sekiz notayı öyle ahenkli kombinasyonlarla yan yana getirirsiniz ki ortaya muhteşem bir eser çıkar. Bence bizim yaptığımız da aynen böyle bir şey.

{771395}

OGGUSTO okurları koleksiyonlarınıza nereden ulaşabilir?

Bebek’te 1001 Store and Studio ve Seja’da, Bağdat caddesinde ise Mia Scarpe mağazasında Edza koleksiyonuna ulaşabilirler.

Tanışmanız Gereken Türk Ayakkabı Markaları: Edza

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları