preloader

Christian Dior 70. Yılını Bu Sergiyle Kutluyor

05.04.2017
Christian Dior 70. Yılını Bu Sergiyle Kutluyor

Yazı Boyutu:

Christian Dior’un 70 yıllık tarihi 5 Temmuz’da Paris Les Arts Decoratifs’de başlayacak sergiyle onurlandırılacak. Sergide geçmişten günümüze 400 kıyafet gösterilecek.

Christian Dior

Savaş sonrası Avrupa’sında Dior defilesindeki 25 metre kumaş ile yaratılan kloş etekleri gören Harper’s Bazar editörü Carmel Snow’ın hayretle “Your dresses have such a new look!” (Elbiselerin ne kadar yeni bir görünüme sahip!) demesi ile adı “New Look” olan silüet ile bir anda tanınan Christian Dior modaevinin 70. yılı için Paris Arts Décoratifs Müzesi’nde 5 Temmuz’da açılacak sergi, 7 Ocak 2018’e kadar görülebilir.

Christian Dior
Sergi, tasarımcının moda tarihindeki yerine, estetik anlayışına ve sosyal kültüre bıraktığı mirasına odaklanırken, Nazi kampından kurtulan kız kardeşi için yarattığı ilk parfümü Miss Dior ve Time dergisine kapak olmasıyla modacı kavramına gelen yeni anlayışı da odaklanıyor.

Christian Dior’un ilham aldığı eser ve objelerin de görüleceği Les Arts Décoratifs Müzesi, düzenlediği ilk retrospektif için tüm salonlarını ve ana fuayesini ayırarak 400 kıyafet sergileyecek. 1957’de vefatından sonra markaya yön veren tasarımcıların kreasyonları da tarih sırasına göre yer alacak sergide, atölye ve arşiv kayıtları da görülebilecek.

Christian Dior

Markanın hikayesi, 30 Avenue Montaigne’de ilk defilenin gerçekleştiği 12 Şubat 1947, saat 10:30’da savaştan yeni çıkan Avrupa’nın üzerindeki kasveti ve kısıtlamaları atarak, günümüze kadar her moda akımını özünü koruyarak yansıtması da anlatılacak. Giyimde çığır açan Dior, ilk defilesi ile Vogue’a kapak olabilmiş ender isimler arasında sayılması ile de ayrıca önem taşıyor.

Christian Dior

1957 yılında Christian Dior’un zamansız vefatından sonra asistanı Yves Saint Laurent 21 yaşında markanın başına getirildiğinde hayret ile karşılanmış, ancak genç tasarımcı, 10 yıl süre ile yürüttüğü görevinde büyük başarılara imza attıktan sonra kendi markasını kurmak için ayrılması ile de hatırlanabilir.

Christian Dior

{77663}

1960’ların sonunda kreatif direktörlüğü üstlenen Marc Bohan, onu takip eden Gianfranco Ferre, John Galliano, Bill Gaytten, Raf Simons’dan günümüz tasarımcısı Maria Grazia Chiuri’ye kadar tüm tasarımcıların kıyafetleri de sergide yer alarak, 70 yıllık hikâyeyi anlatacak.

Christian Dior

Christian Dior’un 10 yıl boyunca bizzat yarattığı modeller, 1957’den günümüze kadar modaevinin tasarımcısı olan tüm isimlere ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

1994 yılında, Prenses Diana’ya hediye edilmesiyle Lady Dior olarak tanınan çanta modeli ile John Galliono’nun tasarladığı Saddle Bag ve Christian Dior’ın geniş eteklerini dengeleyen şapkalar ve diğer aksesuarlar da sergide yer alıyor.

Christian Dior

Marlene Dietrich, Sophia Loren gibi yıldızlardan başlayarak Rihanna, Jennifer Lawrence gibi günümüz Hollywood aktrislerine kadar markayı tercih edenler arasında, Avrupa aristokrasisinin önde gelen isimleri de yer alıyor.

1995 yılında Mattel iş birliği ile çok kısıtlı sayıda üretilen Christian Dior Barbie, 1947 New Look kıyafeti kadar, elde dikilen, couture tasarımları ile markayı sevenler kadar Barbie koleksiyonu yapanların gözdesi olarak biliniyor.

{77665}

70 yıldır moda dünyasına yön veren markanın kurucusuna adanan sergi, Christian Dior’un tarihini ve kıyafetlerini görmek ve modaya yön vermiş tasarımcıların New Look’u zemin alarak devam ettirdikleri yenilik felsefesinin detaylarını incelemek mümkün olabilecek.

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları