preloader

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

30.09.2021
James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Yazı Boyutu:

James Bond’un 25. yılı için çekilen ‘No Time To Die’ filmi vizyona girmeden önce sizleri küçük bir nostalji turuna çıkartıyoruz. James Bond’a dair bilinmesi gereken her şeyi bir araya getirdik.

Dünyanın en gustolu ajanı James Bond, arabalarından saatlerine, kadınlarından vazgeçemediği otellere bir simge olmayı sürdürüyor. 007 lakaplı, kendini “Bond, James Bond” diye tanıtan bu hayal kahramanı hakkında bilmeniz gereken her şeyi mercek altına aldık.

James Bond’un Zaman İçinde Değişen Aktörleri

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

İlk olarak 1960’larda Sean Connery çok sert kişilikli bir James Bond’u canlandırdı. Ancak oyuncu bu karakterin üzerine yapışacağından korktu ve rolünü bıraktı. Daha sonra George Lazenby tekrar bu karaktere can verdi ancak olumsuz geri dönüşler aldı. Bunun üzerine Connery tekrar James Bond olarak ekranlara döndü. Fakar aktörde, tekrar, James Bond karakterinin üstüne yapışma korkusu oluştu bunun üzerine yine rolü bıraktı.

Bir sonraki Bond adayı Roger Moore karşımıza kibirli, insanlara tepeden bakan bir karakter çıkardı. 1971-1985 yılları arasında bizlerin bambaşka bir James Bond izlemesini sağladı. Tabii James Bond arayışları asla bitmedi. Bu sefer karakterimizi ekranlara taşıyan isim Timothy Dalton oldu. Bu birliktelik 2 yıl boyunca sürdü. Ancak Dalton’un hastalıkları ve ölümü üzerine James Bond karakterinde yeniden bir değişim yaşandı. 1990-2000’ler arası Soğuk Savaş döneminde görevler almaya başlayan James Bond’u artık Pierse Brosnan canlandırmıştır.

James Bond’un Otomobilleri

James Bond deyince akla ilk olarak otomobilleri geliyor… James Bond, orijinal metinde Bentley marka bir otomobil kullanıyor olsa da 1962’den günümüze beyazperdedeki maceralarında türlü türlü otomobil ve motosiklete bindi. Ancak unutulmaması gerek bir İngiliz marka vardır ki, o da filmin efsaneleşmiş Land Rover’larıdır. Hemen hemen tüm James Bond filminde Land Rover markalı bir arazi aracına rastlarız. O zaman yazının devamında sizler için sıraladığımız 007’ye eşlik eden Land Rover modellerini keşfedin.

Quantum of Solace: Range Rover Spor HSE

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

2008 yılında vizyona giren Quantum of Solace’da James Bond’a iki farklı Range Rover Sport HSE eşlik ediyor. İlk olarak James Bond’u, Londra’daki Mi6 binasına taşıyan siyah renkli bir Range Rover Sport HSE içinde görürüz. Daha sonra; görevi sebebiyle Bolivya’ya geçen 007, bu sefer metalik gri renkli Range Rover Sport HSE’sini, bir uçak ile takas ederek bölgeden uzaklaşır. 2005 yılında yollara çıkan Range Rover Sport, 390 HP’ye uzanan V8 motorlarıyla “Sport” adının hakkını veren muhteşem bir performans sunuyordu.

Skyfall: Land Rover Defender Double Cab

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Daniel Craig’in canlandırdığı, 2012 vizyonlu James Bond uyarlaması olan Skyfall, hem İstanbul’da çekilen sahneleri hem de muhteşem Adele şarkısıyla akıllara kazınmıştır. Serinin bu filminde akıllara kazanan bir diğer obje ise, 34 AR 1597 plakalı Land Rover Defender Double Cab’dir. İkonik Defender modelinin çift kabinli bir pick-up versiyonu kullanılan Skyfall’da, James Bond “kötü adamı” motosiklet üzerinde Kapalıçarşı’nın çatısında kovalarken, yardımcısı da sıkışık İstanbul trafiği içinde Defender’ın dayanıklı yapısını kullanarak 007’yi destekler. Stornoway Grey Metallic rengindeki araçlar daha sonra Londra’daki Harrods mağazasında sergilenmiştir. Filmde kullanılan Land Rover Defender’dan bir tanesi, daha sonra yapılan açık arttırmada yaklaşık 85 bin dolara satılmıştır.

The Living Daylights & No Time To Die: Land Rover Series III

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

En ikonik Land Rover Defender versiyonlarından biri de Series III. 1987 yapımı The Living Daylights ve 2020 yapımı No Time To Die’da kullanılan askeri yeşil Land Rover Series III, 1987’deki filmde Timothy Dalton’ın canlandırdığı James Bond’un Cebelitarık’taki görevinin büyük bir bölümünde yer aldı. 2020’de bir kez daha Daniel Craig’in oynadığı No Time To Die isimli James Bond filminde bu sefer mavi renkli bir Series III’e rastlıyoruz. Jamaika’da çekilen görüntülerde 007; tentesiz, kısa şasili ve bir başka Land Rover Defender karakteristiği olan, motor kaputu üzerindeki yedek lastiği ile ekranlara yansıdı.

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

James Bond’un Kadınları

James Bond’un en bilinen özelliklerinden biri de çapkınlığı… Sürekli sevgili değiştiren Bond’un kadınları çok fazla. Ancak gelin birkaçını yakından tanıyalım.

Sylvia Trench (Eunice Gayson)

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

İlk iki filmde James Bond’un sevgilisi olan Sylvia Trench, Dr. No filminde kendisini “ben Trench, Sylvia Trench” olarak tanıtmıştı. Bunun üzerine kahramanımız da kendisini “Bond. James Bond” diyerek tanıtmıştı. Ve bu diyalogdan sonra “Bond. James Bond” kahramanımızın ikonik sözü olmuştu.

Tatiana Romanova (Daniela Bianchi)

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Tatiana Romanova, From Russia with Love filminde karşımıza çıkıyor. James Bond, Rus konsolosluğundaki Lektor adlı şifreleme cihazını ele geçirmek için İstanbul’a gönderilir. Fakat aslında bu görev, Bond’un ezeli düşmanı S.P.E.C.T.R.E.’nin kurduğu bir tuzaktır. İstanbul’daki Sovyet Büyükelçiliği için çalışan Tatiana Romanova, James Bond’u bu görev sırasında baştan çıkarması için gönderilir ancak ikili birbirinden hoşlanınca plan suya düşer. Tatiana, James Bond’a yardım eder ve ikili Orient Express ile kaçarlar.

Jill Masterson (Shirley Eaton)

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Tüm vücudu altına bulanmış şekilde Bond’un yatağında ölü bulunan Jill Masterson, hayranları en etkileyen kadınlardan. Bir görev esnasında James Bond ile birlikte olan Jill Masterson, Bond’un düşmanı Auric Goldfinger tarafından öldürülür. Ancak ölümü akıllara kazınacak şekildedir… Tüm cildi altına bulanır ve cildi hava alamadığı için James Bond’un yatağında can verir.

Xenia Onatopp (Famke Janssen)

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

En iddialı Bond kadınlarından biri olan Xenia Onatopp, protatip bir helikopter çalmayı planlayan Rus generale yardım eden bir korsan kadındır. Generali durdurmak için göreve başlayan James Bond ile Xenia Onatopp, hem flörtleşir hem de birbirlerini öldürmeye çalışırlar…

James Bond’un Stili

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Onun, beyaz perdenin en stil sahibi karakteri olduğu kesin. James Bond, No Time To Die filmi ile geri dönüş yaparken biz de kahramanımızın stilini inceleyelim. Yedi farklı aktörün can verdiği James Bond tarzıyla her daim gücünü ortaya koyuyor. Bu filmde de Daniel Craig’in kusursuz takım elbiselerine imzayı Tom Ford atıyor. Anthony Sinclair şüphesiz Conduit kesim takımın da yaratıcısı olarak James Bond stilinin yıllar içinde ikonikleşmesinin ilk adımını atıyor. Bu stiliyle karaktere şık ama rahat bir tavır veriyor. Bazı sahnelerde beyaz gömlek üzerine, bazı sahnelerde de üç parçalı takım olarak kullanılan yelekler James Bond’un unutulmaz stil detaylarından oldu.

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Ünlü İngiliz ajanın vazgeçilmezlerinden biri de deri eldivenler. Görev başındayken sık sık tercih ettiği sürücü eldiveni takım elbiseleriyle ve Daniel Craig’in duruşuyla harika bir uyum yakalıyor. Her takımında düz yakalı gömlekleri için dar kravat seçilen Bond, kravat renginin ceketiyle uymasına büyük özen göstermekte. Ayrıca kravat iğneleri de her daim üzerinde.

Sean Connery başta olmak üzere hemen hemen tüm James Bond’lar (istisnalar hariç neredeyse tüm sahnelerde) kokteyl manşet olarak bilinen iki katlı, tersyüz kol manşeti olan gömleklerden giydiler. Daniel Craig ise bu manşetleri kullandı ama daha çok kol düğmeleriyle karşımıza çıktı.

James Bond’un Saatleri

Hem saat tutkunu hem de James Bond hayranıysanız, Bond’un bileğinde yer alan saatlerin sizler için ayrı bir önemi var demektir. İngiltere’nin dış istihbarat servisi M16’nın değerli ajanı James Bond 007’nin filmlerinde ilk kez kullandığı saat markalarını inceledik.

Rolex 6538 Submariner

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

James Bond’un ilk taktığı Rolex marka saat ise, markanın tarihinde önemli bir yeri olan 6538 Submariner. Dr. No filminde Connery’nin bileğinde 16 mm nato kayış ile yer aldı. Büyük tepeli dalış modeli kendinden kurum, 200 metre su basıncına dayanıklı ve Oyster kasaya sahip. Ayrıca Rolex Submariner 007’nin kullandığı ilk dalış saat modeli oldu.

Seiko 0674 LC

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

The Spy Who Love Me (Beni Seven Casus) ve yine yakışıklı 007 rolünde Roger Moore maceradan maceraya koşuyor. Bileğinde ona eşlik eden ise James Bond filmlerinde ilk kez kullanılan Seiko 0674 LC yer alıyor. 1977 yapımı filmde Seiko 0674 LC, kesinlikle sıradan bir saat değil ve film boyunca Bond’un M16’nın gizli mesajlarını bir şerit şeklinde iletilmesini sağlayan yazıcıya sahip.

{88242}

Hamilton Pulsar P2/2900

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

1973 yılında Roger Moore’un başrolünde olduğu Live and Let Die (Yaşamak İçin Öldür) filminde ise 007’nin bileğinde Hamilton Pulsar P2/2900’ü görüyoruz. O dönemde yeni başlayan quartz saat teknolojisine sahipti. Led ekranlı Hamilton Pulsar çok önemli bir adım ile saat pazarına kendi tanıttı.

James Bond’un Vazgeçemediği 10 Otel

Filmlerin izinden seyahat etmeyi sevenlerdenseniz, Bond’un kaldığı otelleri, gitmeyi planladığınız seyahat rotalarınızın arasına alın!

Couples Sans Souci, Jamaika

couples

James Bond filmlerinde üç kere kullanılan otelin bir özelliği daha mevcut: Kitapların yazarı Ian Flemming, tüm Bond maceralarını Jamaika’da yazmış, hatta buradaki malikanesine Golden Eye adını vermiş. Günümüzde otel olan Fleming’in evinde kalmak mümkün.

Boscolo Exedra, Roma

hotel-exedra-roma-5

Spectre filmi (2015) ile ilk defa Roma’ya gelen Bond, Piazza della Repubblica’da bulunan ve antik kalıntıları da barındıran bu oteli seçmiş. M16 ajanı tecrübesini tamamlamak için, çatıdaki havuzda yüzerken şehri seyretmek öneriliyor. Tren istasyonunun yakınındaki otel ise İtalya’nın farklı şehirlerine yolculuk temek isteyenler için, çok şık olmanın yanı sıra pratik bir seçim de olabilir.

{771733}

Hotel Cala Di Volpe, Sardunya

cala-di-volpe

The Spy Who Loved Me’de Bond’un odası olarak gösterilen, barı ve farklı restoranları olan otel, Sardunya Adası’nın Zümrüt Kıyısı’nda bulunuyor. Dışarıdan balıkçı kasabasına benzeyen bina, Aga Khan’ın teşviki ile elli yıl önce bölgenin ilk konaklama tesisi olarak açılmış. Mr. Bond’un yanı sıra dünya yıldızlarının tercih ettiği adres…

Taj Lake Palace, Udaipur

taj-lake

Hindistan’da Pichola Gölü üzerinde yükselen beyaz mermer bina, 1746 yılında inşa edilmiş. Dünyanın en romantik yerlerinden sayılan otelin tekne servisine rağmen, Octopussy (1983) filminde James Bond yüzerek ulaşması ile hatırlanabilir. Otelin içindeki nilüfer havuzu da akılda kalan sahnelerden. Sadece misafirlere açık olan restoran ve barlarına ek olarak, spa teknesinde yaşanılan deneyim de büyüleyici.

James Bond’un Düşmanları

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Bir James Bond filminin olmazsa olmazı tabii ki düşmanları. İlk filmden beri karşımıza çıkan ve kimliği gizlenen Ernst Stavro Blofeld yani bilinen adıyla Specter’ın adamları James Bond’un en büyük düşmanlarıdır. Spectre karakteri ekranlara ilk olarak Thunderball filminde görünmüştür. Ayrıca bu karakteri tam 7 oyuncu canlandırmıştır. Unutmamanız gereken bir ayrıntı da birçok James Bond filminin ismini düşmanlarından almış olmasıdır.

James Bond’un Favori İçkisi

James Bond Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

James Bond’un en sevdiği içki; Martini. Her filmde elinde gördüğümüz Martini’yi kendi zevkine göre hazırlatmayı da ihmal etmiyor. Bond, Casino Royal filminde, barmene Martini tarifini veriyor: Üç ölçü Gordon’s cin, bir ölçü Absolute votka, yarım ölçü bir Fransız aperatif şarabı Kina Lillet. Ve ekliyor: Buz gibi olana dek çalkala ve ince bir limon dilimi ekle.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları