preloader

Geçmişten Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

01.01.2024
Geçmişten Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

Yazı Boyutu:

Yeri geldiğinde kaçarken yeri geldiğinde de kovalarken James Bond’un kullandığı en kült Land Rover modellerini keşfedin.

James Bond film serisi, macera, aksiyon ve lüks otomobillerin birleşiminden doğan bir sinema fenomeni. Ancak, Bond’un karşılaştığı zorlu koşullar ve heyecan dolu görevler sadece lüks otomobillerle sınırlı değil. Konu dayanıklı ve hızlı SUV’lar olduğunda Land Rover markası, zaman içinde James Bond filmlerinde farklı modellerle karşımıza çıkarak karakterin maceralarına güç, dayanıklılık ve üst düzey performans kattı. Kimi zaman kötü adamlar 007’yi kovalarken Land Rover’ları kullandılar kimi zaman da 007 onların peşine bir Land Rover’la düştü. Geçmişten günümüze James Bond filmlerinde kullanılan Land Rover modellerini sizin için bir araya getirdik.

Range Rover Sport SVR

No Time To Die

Geçmişten Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

Performans SUV’leri arasında kırdığı rekorlar ve kayıtsız arazi kapasitesiyle bilinen Range Rover Sport SVR, James Bond serisinin en yeni filminde de rol aldı. 575 beygir gücündeki araçlar “kötü adamlar” tarafından kullanıldı. 0-100 km/s hızlanması sadece 4.5 saniye olan bu Range Rover modelinin maksimum hızı 283 km/s. Range Rover’ın arazideki becerisinin asfaltta da bunun altında kalmayacağını gösteren otomobil, spor koltuklar ve karbon kaput gibi opsiyonlarıyla üretildiği yıllarda hızı ve kullanışlılığı bir arada isteyenlerin tercihi oldu.

Range Rover Sport HSE

Quantum of Solace

Geçmişten Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

2008 vizyonlu Quantum of Solace’da James Bond’a iki farklı Range Rover Sport HSE eşlik ediyor. İlk olarak James Bond’u Londra’daki Mi6 binasına taşıyan siyah renkli bir Range Rover Sport HSE içinde görürüyoruz. Filmin ilerleyen dakikalarında görevi sebebiyle Bolivya’ya geçen 007, bu sefer metalik gri renkli Range Rover Sport HSE’sini bir uçak ile takas ederek bölgeden uzaklaşıyor. 2005 yılında yollara çıkan Range Rover Sport, 390 HP güç üreten V8 motoruyla “Sport” adının hakkını vererek markanın arazideki uzmanlığını asfaltta da yansıtıyordu.

Land Rover Defender Double Cab

Skyfall

Geçmişten Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

Daniel Craig’in başrolünde olduğu, 2012 vizyonlu James Bond filmi olan Skyfall, İstanbul’un tarihi dokusunda çekilen sahneleri ve Adele’in film için özel olarak çıkardığı şarkısıyla akıllara kazınmıştı. Serinin bu filminde akıllara kazanan bir diğer obje ise 34 AR 1597 plakalı Land Rover Defender Double Cab oldu. İkonik Defender modelinin çift kabinli bir pick-up versiyonu kullanılan Skyfall’da James Bond “kötü adamı” motosiklet üzerinde Kapalıçarşı’nın çatısında kovalarken, yardımcısı da sıkışık İstanbul trafiği içinde Defender’ın dayanıklı yapısını kullanarak 007’yi destekliyordu. Stornoway Grey Metallic rengindeki araçlar daha sonra Londra’daki Harrods mağazasında sergilendi. Filmde kullanılan Land Rover Defender’dan bir tanesi ise yapılan açık arttırmada yaklaşık 85 bin dolar ödeyen yeni sahibinin koleksiyonunu tüm heybetiyle süslüyor.

Land Rover Series III

The Living Daylights & No Time To Die

Geçmişten Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

En ikonik Land Rover Defender versiyonlarından biri olan Series III, 1987 yapımı The Living Daylights ve 2021 yapımı No Time To Die’da kullanıldı. 1987’deki filmde Timothy Dalton’ın canlandırdığı James Bond, askeri yeşil Land Rover Series III ile Cebelitarık’taki görevinin büyük bir bölümünde bu aracın avantajlarını kullandı. Bu filmdeki aracın akıbeti ne yazık ki çekimler sırasında denize uçmadan önce patlatılmasıyla son bulmuştu. 2020’de bir kez daha Daniel Craig’in oynadığı No Time To Die isimli James Bond filminde bu sefer mavi renkli bir Series III’e rastlıyoruz. Jamaika’da çekilen görüntülerde 007, tentesiz, kısa şasili ve bir başka Defender karakteristiği olan, motor kaputu üzerindeki yedek lastiği ile ekranlara yansıdı. Bu filmde ayrıca yeni Land Rover Defender, Range Rover Sport ve Range Rover Classic de farklı sahnelerde rol aldı.

Yeni Land Rover Defender

No Time To Die

Geçmişten Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

1948’de yollara çıkarak yaklaşık 70 yıl sonra yerini tamamen yeni bir jenerasyona bırakan Land Rover Defender’ın en yenisinin James Bond filminde kendini göstermesi kaçınılmazdı. Land Rover SV Bespoke tarafından 25’inci James Bond filmi olan No Time To Die için özel olarak tasarlanan Yeni Land Rover Defender V8 Bond Edition’lar filmde yer aldı ve yeri geldiği zaman 30 metre uçarak dayanaklılığının sınırlarını gösterdi. 90 ve 110 adındaki iki farklı şasi tipinde toplamda 300 adet üretilen bu özel Bond serisinde özel siyah bir gövde rengi, 22 inçlik Luna jantlar, renkli fren kaliperleri ve bol miktarda “Defender 007” süslemeleri bulunuyor.

Geçmişten Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

Dokunmatik ekranın açılış logosu da benzer bir biçimde “Defender 007” olarak yolcuları karşılarken, kapılar açıldığında yeri aydınlatan grafik elemanlarında da bu logo dikkat çekiyor. Bond Serisi’ne özel olarak 5.0 litrelik supercharger beslemeli V8 motor, 525 HP güç ve 625 Nm tork sunuyor. Bu sayede bu özel seri, gelmiş geçmiş en güçlü seri üretim Defender unvanını da kazanıyor. 240 km/s maksimum hız ve 5.2 saniyelik 0-100 km/s hızlanması ise Defender için olağandışı rakamlar.

Geçmişten Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

James Bond filmleri ve Land Rover araçları aksiyon ve macera seven izleyicileri bir araya getirerek güç, dayanıklılık ve üst düzey performansın birleştiği bir dünyaya kapı aralıyor. Bu ikonik marka ve karakter sinema tarihine unutulmaz bir iz bırakmaya devam ediyor.

{40235}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları