preloader

Günümüzden Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

Günümüzden Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

Yazı Boyutu:

James Bond’un resmi otomobili Aston Martin olarak anılsa da arazi şartları çetinleştiğinde İngiliz ajanın tercihi her zaman Land Rover’dan yana olmuştur.

Ian Fleming’in İngiliz gizli servisindeki bir ajanın hikâyelerinin anlatıldığı ölümsüz eseri James Bond, her zaman lüks yaşamı, kusursuz görünümü ve koşullar ne olursa olsun görevini başarıyla tamamlayabilmesiyle bilinir. Ian Fleming’in orijinal eserinde Bentley marka bir otomobil kullanıldığı iddiası olsa da James Bond sinemaya aktarıldığında tercihini ağırlıklı olarak Aston Martin’den yana kullanır. Onlarca yıldır süren bu gelenek, film serisine sponsor olan BMW ya da Ford gibi başka markalar tarafından çeşitlendirilir. Ancak unutulmaması gerek bir İngiliz marka daha vardır ki, o da Land Rover’dan başkası değildi. Hemen hemen tüm James Bond filmlerinde Land Rover markalı bir arazi aracına rastlarız. Şimdi gelin, 007’ye eşlik eden Land Rover modellerine bir göz atalım.

Quantum of Solace: Range Rover Spor HSE

Günümüzden Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

2008 vizyonlu Quantum of Solace’da James Bond’a iki farklı Range Rover Sport HSE eşlik ediyor. İlk olarak James Bond’u Londra’daki Mi6 binasına taşıyan siyah renkli bir Range Rover Sport HSE içinde görürüz. Filmin ilerleyen dakikalarında; görevi sebebiyle Bolivya’ya geçen 007, bu sefer metalik gri renkli Range Rover Sport HSE’sini, bir uçak ile takas ederek bölgeden uzaklaşır. 2005 yılında yollara çıkan Range Rover Sport, 390 HP’ye uzanan V8 motorlarıyla “Sport” adının hakkını veren muhteşen bir performans sunuyordu.

Skyfall: Land Rover Defender Double Cab

Günümüzden Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

Daniel Craig’in canlandırdığı, 2012 vizyonlu James Bond uyarlaması olan Skyfall, hem İstanbul’da çekilen sahneleri hem de muhteşem Adele şarkısıyla akıllara kazınmıştır. Serinin bu filminde akıllara kazanan bir diğer obje ise, 34 AR 1597 plakalı Land Rover Defender Double Cab’dir. İkonik Defender modelinin çift kabinli bir pick-up versiyonu kullanılan Skyfall’da, James Bond “kötü adamı” motosiklet üzerinde Kapalıçarşı’nın çatısında kovalarken, yardımcısı da sıkışık İstanbul trafiği içinde Defender’ın dayanıklı yapısını kullanarak 007’yi destekler. Stornoway Grey Metallic rengindeki araçlar daha sonra Londra’daki Harrods mağazasında sergilenmiştir. Filmde kullanılan Land Rover Defender’dan bir tanesi ise yapılan açık arttırmada yaklaşık 85 bin dolara satılmıştır.

The Living Daylights & No Time To Die: Land Rover Series III

Günümüzden Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

En ikonik Land Rover Defender versiyonlarından biri olan Series III, 1987 yapımı The Living Daylights ve 2020 yapımı No Time To Die’da kullanıldı. 1987’deki filmde Timothy Dalton’ın canlandırdığı James Bond, askeri yeşil Land Rover Series III ile Cebelitarık’taki görevinin büyük bir bölümünde bu aracın avantajlarını kullandı. Bu filmdeki aracın akıbeti ne yazık ki denize uçmadan önce patlatılmasıyla son bulmuştu. 2020’de bir kez daha Daniel Craig’in oynadığı No Time To Die isimli James Bond filminde bu sefer mavi renkli bir Series III’e rastlıyoruz. Jamaika’da çekilen görüntülerde 007, tentesiz, kısa şasili ve bir başka Land Rover Defender karakteristiği olan, motor kaputu üzerindeki yedek lastiği ile ekranlara yansıdı. Bu filmde ayrıca yeni Land Rover Defender, Range Rover Sport ve Range Rover Classic de farklı sahnelerde rol aldılar.

No Time To Die: Range Rover Sport SVR

Günümüzden Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

Performans SUV’leri arasında kırdığı rekorlar ve kayıtsız arazi kapasitesiyle bilinen Range Rover Sport SVR, James Bond serisinin en yenisinde rol aldı. 575 beygir gücündeki araçlar, “kötü adamlar” tarafından kullanılırken, eğer siz de her koşulda maksimum performans arıyorsanız tercihiniz muhtemelen Range Rover Sport SVR’den yana olacaktır.

Günümüzden Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

0-100 km/s hızlanması sadece 4.5 saniye olan bu Range Rover modelinin maksimum hızıysa 283 km/s. 30 Eylül’de vizyona girecek olan No Time To Die’daki özelliklere sahip Range Rover Sport SVR’lerin aynı versiyonlarından satın almak isterseniz, markanın sitesinde yer alan “No Time To Die” butonuna basabiliyorsunuz.

No Time To Die: Yeni Land Rover Defender

Günümüzden Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

1948’de yollara çıkarak yaklaşık 70 yıl sonra yerini tamamen yeni bir jenerasyona bırakan Land Rover Defender’ın en yenisinin James Bond filminde kendini göstermesi kaçınılmazdı. Yeni Defender’ın ilk Bond deneyimini, film vizyona girdiği gibi göreceğiz ama an itibarıyla bildiğimiz kadarıyla 30 metre uçarak arazi şartlarında ilerlemeye devam edebilen bir araçtan söz edebiliyoruz. Üstelik filmde kullanılan araçların 007 şasi koduna sahip olması da bir diğer detay. Yani, üretilen yedinci yeni Defender, bu filmde görev yapıyor.

Defender 007 Edition

Günümüzden Bugüne James Bond Filmlerinde Yer Alan Land Rover Modelleri

Land Rover SV Bespoke tarafından 25’inci James Bond filmi olan No Time To Die için özel olarak tasarlanan Yeni Land Rover Defender V8 Bond Edition, yakında teslim edilmeye başlanıyor. 90 ve 110 adındaki iki farklı şasi uzunluğunda, toplamda 300 adet üretilecek olan bu özel Bond serisinde özel bir siyah gövde rengi, 22 inçlik “Luna” jantlar, Mavi Xenon renkli fren kaliperleri ve bol miktarda “Defender 007” süslemeleri bulunuyor.

Dokunmatik ekranın açılış logosu da benzer bir biçimde “Defender 007” olarak yolcuları karşılarken, kapılar açıldığında yeri aydınlatan grafik elemanlarında da bu logo dikkat çekiyor. Bond Serisi’ne özel olarak 5.0 litrelik superchargerlı V8 motor, 525 HP güç ve 625 Nm tork sunuyor. Bu sayede bu özel seri, gelmiş geçmiş en güçlü seri üretim Defender unvanını da kazanıyor. 240 km/s maksimum hız ve 5.2 saniyelik 0-100 km/s hızlanması ise Defender için olağandışı rakamlar.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları